Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Soundbar sau home cinema?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Cum adica "doar" 80 w/canal?
Daca ar avea intradevar 80w/canal, ar fi arhisuficient.
Acum multi ani, am avut si eu un sistem 5.1 cu dvd de la Philips si sincer sa fiu, pe partea de filme era bun, la muzica insa nu stralucea din cauza satelitilor micuti, dar daca nu aveai pretentii audiofile (atunci nu aveam, acum am cam inceput - la nivel de incepator) era bun (adica facea mare galagie intr-o camera.
In locul initiatorului as fi ales http://www.sono.ro/r...-802102252.html, si eventual mai puneam 150-200 lei si cumparam si un blu ray separat.
Nu zic ca e rau sistemul cumparat de el, fiind primul lui sistem va fi multumit de el o vreme, pana va constata ca este limitat. Daca mai ai ceva prin casa in afara de televizor, nu il vei putea conecta prin hdmi, nu are nici bluetooth.
Macar tot e bine ca citeste FLAC si are formate audio hi-res.

Edited by MrNiceGuy, 22 June 2018 - 20:54.


#20
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postaudiofidell, on 22 iunie 2018 - 20:06, said:

Daca ai fi citit posturile de pana acum doua luni legate de soundbar si home cinema ai fi mers pe recomandarea mea. Fiecare face ce vrea cu banii lui dar sa nu te astepti la cine stie ce, vad ca review urile nu sunt asa favorabile. Nu merita banii la fel cum nici Logitech Z906 nu i merita.

Chestiile astea s au discutat si rasdiscutat si concluzia e aceeasi pe care ti am spus o. Sper sa te bucuri de el fiind primul sistem dar in general sa nu te grabesti ca nu au intrat zilele in sac. Asculti, compari si doar apoi cumperi.

Vad ca ai ceva cu z906,la 1100 ron pentru filme este best buy,eu am z906 si e ok in banii astia,acum il vand si trec la alt nivel dar am fost multumit
La home cinema trebuie bass bun si destul incat sa-l simti in piept Posted Image ,z906 nu face treaba asta dar geamurile tot le misca,uitate la cei de pe net ca baga cate doua svs16 in camere de 20-30mp
Alin sa-l stapanesti sanatos si sa ne spui daca esti multumit,80w pe canal este mega pentru camera ta,pe viitor poti sa pui alte boxe la acel receiver ca sa te bucuri si de o muzica mai buna

Edited by FloriN_83, 22 June 2018 - 22:35.


#21
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Post_-alin-_, on 22 iunie 2018 - 19:49, said:

Pana la urma,in urma unor recomandari,am marit bugetul la 2500 RON si mi-am facut comanda la un Home Cinema Yamaha BDX-610.
Sper sa nu regret.

Nu cred ca vei regreta daca tot ce ai ascultat pana acum au fost doar sisteme ca cel pe care l-ai cumparat acum sau similare, audiate pe rafturile din Mediagalaxy, Flanco sau Auchan.

Sunt totusi sanse mari sa regreti achizitia daca mergi la magazinele specializate pe audio (https://forum.softpe...fi-showroomuri/) si sa aculti acolo un home cinema in aceeasi bani, asta e foarte posibil. Pacat, pentru ca desi esti din Bucuresti nu ai fost sa auzi cu urechile tale inainte sa cumperi, cei din provincie n-au luxul asta.

Edited by BG_183, 22 June 2018 - 23:01.


#22
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Nu numai eu am ceva cu z906, toata lumea are:
https://forum.softpe...page__hl__ z906
Z906 nu are  standardul minimum acceptat al decentei in audio, nu e vorba de parerea mea personala. Cum sa compari chichinetele alea de plastic cu boxele unui sistem 5.0 cum e cel de la Magnat pe care l am recomandat doi de aici?

In orice domeniu initierea incepe cu "ce nu se face" si in audio din start nu ai treaba cu plasticaraia comerciala. Mi se pare firesc sa dam aceste repere cuiva care, odata ajuns aici, arata ca este interesat de calitatea sunetului. Ca nu ne iese mereu si unii aleg partea intunecata, e altceva, noi ne facem datoria si cu speranta ca o fi  folositor altcuiva care va citi.

Repet, vorbesc exclusiv de exigente legate de sunet. Altfel, un soundbar sau un home cinema pot arata foarte bine intr un anumit decor si se aud mult mai bine decat boxele TV ului, deci un castig oricum este.

Edited by audiofidell, 23 June 2018 - 07:35.


#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
De acord ca daca vei compara z906 cu sisteme de 3 ori mai scumpe va iesi foarte sifonat. Dar in categoria lui de pret nu exista nimic mai bun.

#24
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Incintele acustice adevarate sunt alea de lemn. Fara discutie. Alea frontale musai sa aiba 3, centralul cu in 2 difuzoare.
Asta daca vrei asculti ceva de de calitate.
La un moment dat am fost tentat sa cumpar doar un soudbar.... Dar ce poti face cu obiectul asta? Nimic deosebit. Doar sa ascuti muzica care "intra".
Am renuntat la ideea asta si am luat un receiver Denon, asortat cu un sistem de boxe Taga Harmony, doar 5, fara bass.. si aproape ca nu este nevoie...

#25
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018

View PostBylly00, on 23 iunie 2018 - 08:09, said:

De acord ca daca vei compara z906 cu sisteme de 3 ori mai scumpe va iesi foarte sifonat. Dar in categoria lui de pret nu exista nimic mai bun.
Cum adica nu exista nimic mai bun? Recomandarea mea si a lui MrNiceGuy , respectiv 5.0 Magnat, nu costa la fel? Ma rog, lipseste receiverul, insa un  sh ok de pe olx, in jur de cateva milioane,  il scoate  mult peste Logitech. Citeste si tu topicul pe care l am citat, acolo sunt parerile inginerilor de pe forum si dupa cum vei vedea, toti il considera o petarda mai rasarita. Sa nu mai spun de audiofiofili, ar trebui sa banuiesti parerea lor.

Pentru un om are se pretinde familiarizat cu domeniul ai o abordare cam extravaganta. Macar vizual, cat te uiti la el, nu are cum sa ti inspire incredere in comparatie cu un sistem de incinte propriu-zise.

Edited by audiofidell, 23 June 2018 - 10:27.


#26
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postaudiofidell, on 23 iunie 2018 - 10:10, said:

Cum adica nu exista nimic mai bun? Recomandarea mea si a lui MrNiceGuy , respectiv 5.0 Magnat, nu costa la fel? Ma rog, lipseste receiverul, insa un  sh ok de pe olx, in jur de cateva milioane,  il scoate  mult peste Logitech. Citeste si tu topicul pe care l am citat, acolo sunt parerile inginerilor de pe forum si dupa cum vei vedea, toti il considera o petarda mai rasarita. Sa nu mai spun de audiofiofili, ar trebui sa banuiesti parerea lor.

Pentru un om care se pretinde familiarizat cu domeniul ai o abordare  extravaganta. Macar vizual, cat te uiti la el, nu are cum sa ti inspire incredere in comparatie cu un sistem de boxe propriu-zise.

Ai o ura destul de mare pentru z906 Posted Image
La 1100-1200 nu poti sa iei ceva mai bun pentru filme,cum ai spus si tu,Magnat fara receiver si deja depasim bugetul,poate unii nu au mai mult de atat.
Daca stai sa citesti si despre Magnat sunt destui care le spun ligheane,sunt totusi cele mai ieftine(peste z906 dar bugetu creste),iar bugetul initial a fost 1500ron
Daca spunea ca poate pana la 2500ron,clar nu recomandam z906

Edited by FloriN_83, 23 June 2018 - 10:18.


#27
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Acuma tre sa intelegi doua,trei chestii:

1, Parerea ta nu e relevanta. Nu pentru ca nu ai fi o persoana onorabila si cu un drept la parere ci pentru ca nu ai discernamantul necesar pentru a formula o parere intr un domeniu la care nu te pricepi si cu care nu esti familiarizat. De aceea mai asteapta macar pana schimbi sistemul.

2. Eu nu am o miza personala cu Logitech, am exprimat filozofia sectiunii. Daca nu esti de acord, intra pe topicul respectiv si argumenteaza ti opinia. Chiar sunt curios cum ai iesi din cofruntaren, probabil tot ca Logitech ul in comparatie cu orice sistem de boxe normale.

3. Magnat 5.0 plus receiver sh egal buget

Daca ai fi citit topicul dedicat Logitech pe care l am aratat era mult mai bine.

Edited by audiofidell, 23 June 2018 - 10:47.


#28
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Ai dreptate,parerea mea nu conteaza la fel ca a tuturor de pe topicul acesta,omu si-a luat cu totul altceva decat recomandat iar noi am ramas sa ne contrazicem aiurea.
Iar daca tot te pricepi mai bine decat mine,poate iti dai cu parerea si pe topicul meu.
O zi buna iti doresc.

#29
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Daca stiam ca esti  binecrescut si nesuparacios eram mai putin vehement dar stii vorba aia, "aparitiile inseala" si, cand oamenii  o tot o tin pe a lor, desi e gresit, nu le acord prezumtia de buna-credinta.

Repet, ca sa fie foarte clar, perspectiva mea e aceea ca, daca cineva ajunge tocmai pe aici in cautare de indrumare, sa ne facem datoria si sa i prezentam domeniul audio in forma cea mai elevata pentru el. Tocmai de asta sunt sfaturile, sa sara peste etape peste care nu ar sari, nesfatuit fiind. Astfel economiseste si timp si bani.

E adevarat ca uneori nu se poate deoarece unii categoric nu au "aparat" sau "organ" pentru asta, altii nu au buget ( si atunci incercam solutii: sh, microlab, edifier, mms 202, etc) altii cine stie ce gargauni au in cap. Dar noi mergem pe linia asta pe care am expus o mai sus si Logitech 906 nu va face niciodata parte din recomandarile noastre pentru ca nu il vedem la acel standard minimal de auditie .

Ti am citit topicul si as fi comentat daca ma pricepeam, nu m am priceput. Eu ma rezum la recomandarile elementare si la cele de common-sense gen "asculta, compara si mai apoi, cumpara".

Salutari cordiale odata cu aprecierile mele pentru activitatea de pe sectiune!

#30
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mane, tu lucrezi la avstore sau cum? Eu am o abordare corecta, economica, fara aerele specifice audiofililor, nu e nimic extravagant in ea (daca si sistemul ala logitech e extravagant...).

Ce recomanda colegul la sono e ok si cu mult mai bun decat logitech, cu mentiunea ca va costa de 3 ori mai mult decat z906. Nu are subwoofer acel sistem si pentru asta mai adaugi 1400 de lei sa zicem si deja ai sarit de 3x bugetul.

Apoi tu dai link unde primul sistem e un wharfedal 5.0. Sublim si asta pe langa z906, nimic de zis, doar ca acel 5.0 costa cat tot sistemul logitech, nu are nici receiver, nici subwoofer si iar ajungem sau depasim 3x bugetul. Banii sunt bani, bugetele sunt bugete, sunetul e sunet, nu exista scurtaturi. Nu am spus ca ar fi sfantul graal acel logitech dar chiar sunt interesat sa vad un sistem 5.1 comparabil cu el la acelasi pret (vorbesc serios).

Nu intru in piata sh pentru ca nu e pentru oricine si cu atat mai putin pentru initiator. Dupa cum vezi a luat o alta decizie. E corect ce spui tu ca ar trebui sa ghidam oamenii spre lucruri mai bune, dar sunt destui posesori de Duster pe langa soferii de Pajero, unii au niste limite de respectat si bugete.

#31
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Ce am propus eu este sistem de boxe si receiver http://www.sono.ro/r...-802102252.html
Consider ca este peste acel Yamaha sau Logitech atat d.p.d.v. al sunetului cat si al conexiunilor.

#32
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu de ce ma mai chinui, dar mai scriu un ultim post. Nu am de comentat nimic de superioritatea calitativa a solutiei mentionate, dar deja este dublu fata de z906 si asta fara sa pui un subwoofer in ecuatie, care mai costa inca vreo 1400-1500 de lei. SE INTELEGE CE  SCRIU?

#33
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pai nu zicea initiatorul ca bugetul e acum 2500 lei?

#34
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nici nu mai are legatura cu topicul, ca deja si-a cumparat omul altceva :))

#35
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

View Post_-alin-_, on 22 iunie 2018 - 19:49, said:

Pana la urma,in urma unor recomandari,am marit bugetul la 2500 RON si mi-am facut comanda la un Home Cinema Yamaha BDX-610.
Sper sa nu regret.
In urma caror recomandari, ca aici pe site nu ti-a recomandat nimeni?!

#36
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Domnu Billy, intelegem si fara majuscule dar multumim pentru lizibilitate. Inainte de a  intreba daca intelegem noi, intreaba te daca, la randul tau, intelegi. Am spus clar, e vorba de  "filozofia" manifesta a partii active si avizate de pe sectiunea audio, adica recomandari care sa duca un novice intr o anumita directie. Doar recomandari, nu da nimeni cu parul, nu insista nimeni, i se prezinta omului perspectiva pe care noi o imbratisam si din care, repet si eu cu majuscule minuscule, Logitech nu face parte.

Vad ca tot incerci sa ne faci din calcule de parca omul a cerut neaparat sub. Eu sunt cu statistica mortalitatii audiofile in fata si nimeni nu a murit in ultimii ani din cauza lipsei sub ului. Ar fi avut niste bass cu Magnat si  tinand cont ca intreba de soundbar, nu avea cum sa fie nemultumit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate