Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Soundbar sau home cinema?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
_-alin-_

_-alin-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2018
Ok,am o intrebare...ce sa-mi achizitionez,un soundbar sau un sistem home cinema?

Va fi conectat la un TV LED LG 55SK8100PLA 4K UHD Smart TV HDR.

Buget 1500 RON.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
La bugetul asta doar soundbar poti lua. Un Home cinema ca lumea costa mult mai mult.

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ce sa-mi iau tricicleta sau trotineta? It depends. Daca ma intrebi pe mine in banul asta as lua fie un sistem 5.1 de calculator gen logitech 906 sau cum ii mai zice acum (ala cu sub de 8'') sau daca sunt mai potolit dar imi place si muzica, o pereche de bookshelf entry level si um amp sh. As evita tigaile de supermarket gen sony, panasonic, si ce mai e pe acolo cu sateliti cat gamalia de ac si subwoofere cu bass labartat. Asta daca as avea o camera care sa imi permita sa pun 5.1 in ea, adica sa pot trage cabluri pentru spate si am si unde sa le pun.

Daca nu e chip sa faci lucrul asta un soundbar e un compromis dar eu nu l-as face. Daca este sa am sunet doar in fata as ramane la varianta amp sh + bookshelfs. Mult mai fidela. Exista sisteme soundbar care se aud bine, dar joaca in alta liga de pret (vezi Focal spre exemplu). Treaba e ca acel soundbar sustine ca face niste vrajitorii sa trimita sunetul in spate si tu sa auzi surround, dar in 99% din cazuri e pistol cu apa, nu se compara cu un sistem 5.1 real.

Ah, era sa uit - daca nu vrei sa te complici cu amp + boxe pasive exista in bugetul asta sau undeva pe acolo boxe active 2.0 care dau mumu dpdv fidelitate la orice tigai de supermarket sau soundbar-uri de 2-3 ori mai scumpe (adevarat ca nu au acelasi bass output, considerand ca soundbarul e secondat si de un sub). Exemplu - audioengine sau focal bird sau book xs.

Edited by Bylly00, 22 June 2018 - 17:24.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca esti asa nehotarat, recomand asa ceva;
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Arata intre soundbar si home cinema si se incadreaza in buget Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_-alin-_, on 22 iunie 2018 - 17:07, said:

Buget 1500 RON.

"Asta e buget de sarantoc. Nu ai jena sa te prezinti cu un asemenea buget?!" Ceva de genul a sunat postul 2 si 3.

Dar astea doua ce au?! Sunt si astea sisteme de sarantoci??

https://www.emag.ro/...l/pd/E25QNBBBM/

https://www.emag.ro/...l/pd/EY5QNBBBM/


@initiator, nu te speria. Sisteme bune gasesti si la 1500-1600-1700 lei. Nu trebuie sa dai 5.000 de euro ca sa ai sistem ok.

Edited by MembruAnonim, 22 June 2018 - 17:29.


#6
_-alin-_

_-alin-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2018
Am gasit astea doua :
http://www.cel.ro/si...ck-pNyA7NjIp-l/
Asta-i LG la fel ca si TV-ul,respectiv :
https://www.evomag.r...fc-1622594.html
Asta-i Panasonic,are un vecin si se aude super fain.

#7
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
dacă te pricepi și cauți mult și ai și noroc, poți găsi ceva bun la mâna a doua.

#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Subscriu la parerea colegului mirceabarbulescu doar ca problema initiatorului e ca nu se pricepe.

Cred ca prima chestie este aceea de a cunoaste prioritatile, calitatea sunetului sau design,soundbar  e pentru cei nepretentiosi sau care nu stiu cum se aude ceva ca lumea. Nici home cinema nu rupe nici un nor in asemenea buget. Sa nu o mai lungesc cu pro si contra, eu recomand un surround https://www.avstore....?sort=price_asc

Edited by audiofidell, 22 June 2018 - 18:00.


#9
_-alin-_

_-alin-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2018
@audiofidell : m-am uitat pe link-ul dat de tine...ce imi recomanzi de acolo?

Pachet PROMO Magnat Monitor Supreme 1002+102+252 5.0 pack sau Pachet PROMO Wharfedale Crystal 4 pachet 5.0?

Vad ca a doua oferta are un discount maricel deci logic ar fi mai bun...

View Postmirceabarbulescu, on 22 iunie 2018 - 17:39, said:

dacă te pricepi și cauți mult și ai și noroc, poți găsi ceva bun la mâna a doua.

Eu sunt Toma Necredinciosu'...prefer sa cumpar ceva nou in detrimentul unui produs second hand.

#10
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Stii, daca esti din Bucuresti, cea mai buna recomandare e sa mergi si sa asculti fronturile la showroom,  sa alegi cu inima si cu urechea. Daca nu esti din Bucuresti, vorbim despre cele doua, isi vor da si colegii cu parerea.

Edited by audiofidell, 22 June 2018 - 18:11.


#11
_-alin-_

_-alin-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2018
Sunt din Bucuresti.

#12
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Pai atunci suna sa programezi o vizita, asculti, te consulti cu cei de acolo care sunt foarte amabili si apoi ne  anunti ce si cum. Asa e cel mai bine, sa mergi virgin de pareri preconcepute si sa ai incredere in urechile proprii. Sut diferente intre cele doua sisteme, boxe de podea si de raft la fronturi. Eu as lua Magnatul pentru televizor desi se aud bine Wharfedale. De aia e bine sa le asculti pe toate, o sa ti dai seama ce ti place.

Legat de sh, intr adevar, nu e cazul tau daca nu te pricepi. Pentru cine se pricepe insa, sh ul ofera acces la boxe de doua ori mai scumpe desi nici acolo surprizele neplacute nu sunt excluse. Dar sunt cazuri rare si doar sub forma ghinionului daca stii ce si de la cine cumperi. Cunosc oameni care cumpara boxe sh de cateva mii de de euro fara nicio retinere.

Sa ne tii la curent si succes!

Edited by audiofidell, 22 June 2018 - 18:41.


#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostNaijax, on 22 iunie 2018 - 17:24, said:

Daca esti asa nehotarat, recomand asa ceva;
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Arata intre soundbar si home cinema si se incadreaza in buget Posted Image
Are un prieten un HTRT4 si il foloseste la un LG, merge pe telecomanda televizorului.
Eu am un HTRT3, imperecheat cu un Sony Bravia. Boxele sunt mai mici, fara picior. Merge OK intr-un living de vreo 18 mp, mai mult de jumatate la volum nu il folosesc, ca precis reactioneaza vecinii.

#14
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Am avut sony htr4 si e o porcarie,se aude ok dar nu are nici 100w,l-am schimbat cu z906 care are 500w,decodeaza DTS,sony nu,este cel mai ok sistem pentru filme si il poti gasii si la 1100-1200ron
Are bass pentru filme destul,dar pentru muzica ii lipsesc inaltele
Logitech z906 fara sa stau pe ganduri in banii aia

Edited by FloriN_83, 22 June 2018 - 19:34.


#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
@mkscorpion0 esti rautacios - niciunde nu am scris ca bugetul este insuficient ba chiar am dat destule optiuni in acel buget, doar ca nu agreez aceste soundbaruri - in afara ca sunt compacte au numai dezavantaje.

#16
_-alin-_

_-alin-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.06.2018
Pana la urma,in urma unor recomandari,am marit bugetul la 2500 RON si mi-am facut comanda la un Home Cinema Yamaha BDX-610.
Sper sa nu regret.

#17
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Daca ai fi citit posturile de pana acum doua luni legate de soundbar si home cinema ai fi mers pe recomandarea mea. Fiecare face ce vrea cu banii lui dar sa nu te astepti la cine stie ce, vad ca review urile nu sunt asa favorabile. Nu merita banii la fel cum nici Logitech Z906 nu i merita.

Chestiile astea s au discutat si rasdiscutat si concluzia e aceeasi pe care ti am spus o. Sper sa te bucuri de el fiind primul sistem dar in general sa nu te grabesti ca nu au intrat zilele in sac. Asculti, compari si doar apoi cumperi.

Edited by audiofidell, 22 June 2018 - 20:10.


#18
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008
@_-alin-_, sistem nepretentios, incinte acustice (e mult spus asta) mici si de plastic.... Blu-ray Disc player pentru ce, ca doar nu o sa cumperi discuri ca sa le vezi....
Tot de pe hard exten sau stick sau retea....
Doar 80W pe canal? Hmmm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate