Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Putin fortat sa fiu fals

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postbusiness11, on 22 iunie 2018 - 09:24, said:

trebuie sa stii sa faci diferenta intre a fi fals si a fi diplomat.

Unui prieten bun (bun bun) ii spui in fata, ba ce cazan ai cumparat. Unui prieten doar bun, esti mai diplomat, poate il ranesti.

Ca adult cu experienta in viata trebuie sa ai si tu un sentiment fata de oamenii cu care comunici si sa stii care este punctul maxim si cand ii ranesti. Poate pentru el este o masina buna iar pentru tine un cazan. Cum ar fi sa vina un milionar la tine cu un Rolls Royce, tu pe Logan si sa zica da frumoasa masina.
Daaa si dupa aia te pomenesti ca toti iti cer parerea si vor de la tine sa fii fals. Ceea ce nu te caracterizeaza. SI ce te faci daca esti mai direct? De ce trebuie neaparat sa iti fie ei prieteni? Pai nu mai bine te bagi in vreun grup ca la punkeri in care zici ce vrei pe fata. De ce sa fii obligat sa fii cum nu esti? Ca asa ne poate transforma orice in orice. De aia eu sunt adeptul faptului de a fi ca mentalitate exact asa cum e tiparul tau psihologic de cand te-ai nascut. Nu sufar "interventiile din exterior"...

#20
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asta e politete, mane. Sunt reguli sociale, te invita omul in apartamentul proaspat cumparat si nu ii spui vai ce cocina si ce cartier de cacat. Adica sunt unii prieteni cu care poti sa faci asa si aia sunt the best kind, dar nu toata lumea tolereaza adevarul spus brutal. Plus ca nu toti oamenii cu care interactionezi sunt prieteni, mai ai si colegi + cunostinte

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuper8, on 22 iunie 2018 - 09:27, said:

Asta e "lumea" corectitudinii politice ! sa ai grija ce spui, cum te comporti sa nu ofensezi pe nimeni.
Da' in realitate prietenii adevarati sunt aia care iti spun adevarul si nu te lasa la greu....:
Attachment true best friend.jpg
Attachment true best friend.jpeg
Attachment true best friend.png
Attachment true best friend.jpeg
Attachment true best friend.jpg

...sau cand il trezesti din somn la miezul noptii si-i spui ca ai un cadavru de ascuns iar el nu te intreaba nimic ci se duce sa ia lopata si un sac.
Da si nu. Sa nu ajungi de genul "bai frate, prietene, what'supp da esti urat cu spume rau de tot , ultimul cocalar nespalat , cel mai prost din curtea scolii". Ups dar tocmai asta inseamna spusul adevarului in fata...

View Postexceswater, on 22 iunie 2018 - 09:31, said:

Eu cel mai mult detest obligația asta socială de a fi fals și politically corect când nu pot să îi spun prostului că e prost.
Pai si el daca vrea sa traiasca manelistic ce o sa faci? Vii cu regimu' nazist?

View Postcaiuscorneliu, on 22 iunie 2018 - 09:36, said:

De multe ori am văzut sugari sau minori urâți ca dracu' dar m-am abținut să i-o trântesc mă-sii când își lăuda creația. Sau când laudă ce deștept e când dă cu degetul la doi ani pe tabletă. Poate deștept față de mă-sa, am văzut maimuțe la zoo făcând același lucru Posted Image)
Si mie uneori mi se par anumiti copii asa de urati....

View PostBaxon, on 22 iunie 2018 - 09:37, said:

Cand vrei sa faci o observatie unui prieten pt afacerea prosta ce tocmai a facut-o o faci pe ton de gluma altfel ( depinde de individ si IQ ) s-ar putea sa se supere si nu merita sa strici o prietenie ( depinde de om ) pt o observatie incisiva .
Trebuie sa fii natural , tu insusti , fara exagerari ...
Dar , din propria experienta ocolesc acest gen de " prieteni " Posted Image
Aha e vorba de IQ. Deci nu mai ai voie sa zici ce vrei ca se supara "pretenarii" si ti-o mai iei si pe cocoasa poate. Pai atunci nu e cazul sa le spui de la inceput ce crezi despre ei si gata? Si sa le dai si tu lor in cap la randul tau daca n-au priceput poate ce vrei sa zici? Pai daca nu sunt in stare sa suporte o parere la ce dracu mai intreaba si cer parerea?

View PostBylly00, on 22 iunie 2018 - 09:41, said:

Asta e politete, mane. Sunt reguli sociale, te invita omul in apartamentul proaspat cumparat si nu ii spui vai ce cocina si ce cartier de cacat. Adica sunt unii prieteni cu care poti sa faci asa si aia sunt the best kind, dar nu toata lumea tolereaza adevarul spus brutal. Plus ca nu toti oamenii cu care interactionezi sunt prieteni, mai ai si colegi + cunostinte
Si atunci te simti ca in melodia asta care spune lucrurilor exact cum sunt. Genial grupul!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FjV8SHjHvHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbusiness11, on 22 iunie 2018 - 09:24, said:

trebuie sa stii sa faci diferenta intre a fi fals si a fi diplomat.

Unui prieten bun (bun bun) ii spui in fata, ba ce cazan ai cumparat. Unui prieten doar bun, esti mai diplomat, poate il ranesti.

Ca adult cu experienta in viata trebuie sa ai si tu un sentiment fata de oamenii cu care comunici si sa stii care este punctul maxim si cand ii ranesti. Poate pentru el este o masina buna iar pentru tine un cazan. Cum ar fi sa vina un milionar la tine cu un Rolls Royce, tu pe Logan si sa zica da frumoasa masina.

Pai poti sa-i spui, diplomat, ca adult cu experienta ce esti:
"Bai nene, masina asta e un cazan de kkt ... dar poate, pentru tine, e o masina buna cu care iti faci treaba... ti-o spune un om cu experienta de viata.."

View Postkarax, on 22 iunie 2018 - 09:36, said:

Pai incercam poate sa confirmam o anume imagine de sine. Pentru ca oricine cauta sa isi creeze o imagine de sine pozitiva. Si atunci intrebi si astepti laude. Trebuie mereu sa ai un punct de reper. Si speri ca macar aia "apropiati" sa te ajute sau sa iti zica o vorba bune.

Pai tocmai asta ne face oameni slabi.. ca facem o chestie si asteptam sa apese cineva Like.  Tot alergand dupa like-uri de la neica nimeni.. trece drku viata pe langa noi si se duc toate reperele.
Uita-te si tu, prin corporatii cati asteapta Like de la sefi, gudurandu-se cu una-alta.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postkarax, on 22 iunie 2018 - 09:47, said:




Aha e vorba de IQ. Deci nu mai ai voie sa zici ce vrei ca se supara "pretenarii" si ti-o mai iei si pe cocoasa poate. Pai atunci nu e cazul sa le spui de la inceput ce crezi despre ei si gata? Si sa le dai si tu lor in cap la randul tau daca n-au priceput poate ce vrei sa zici? Pai daca nu sunt in stare sa suporte o parere la ce dracu mai intreaba si cer parerea?


In mediul in care ma " invart " eu nu am asemenea dileme pt ca nu se ajunge la astfel de discutii . Oricum eu is franc cu toti si daca ceva nu-mi place sau nu sunt deacord nu ma ascund sa i-o zic verde in fata . Daca se supara , ma doare la patina , nu tin neaparat sa am prosti pe langa mine Posted Image

Mai putini prieteni dar de calitate !

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postrosix, on 22 iunie 2018 - 10:04, said:


Pai tocmai asta ne face oameni slabi.. ca facem o chestie si asteptam sa apese cineva Like.  Tot alergand dupa like-uri de la neica nimeni.. trece drku viata pe langa noi si se duc toate reperele.
Uita-te si tu, prin corporatii cati asteapta Like de la sefi, gudurandu-se cu una-alta.
Se pune problema daca tu singur poti fi obiectiv in ceea ce faci si sa iei de unul singur deciziile corecte mereu. Probabil ca intrebarea asta e intr-un fel imprimata in ADN-ul nostru

View PostBaxon, on 22 iunie 2018 - 10:11, said:

In mediul in care ma " invart " eu nu am asemenea dileme pt ca nu se ajunge la astfel de discutii . Oricum eu is franc cu toti si daca ceva nu-mi place sau nu sunt deacord nu ma ascund sa i-o zic verde in fata . Daca se supara , ma doare la patina , nu tin neaparat sa am prosti pe langa mine Posted Image

Mai putini prieteni dar de calitate !
Corect. Personal m-am mai invartit in cercuri de prieteni care nu prea tineau cont de parerea mea. SI pe undeva in clasa a 11-a spre a 12-a am avut o revelatie: stai asa frate ca nu sunt obligat sa tin cont de parerea nimanui!!!! Si mi-am dat seama ca sunt satul sa decida altii pentru mine

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 22 iunie 2018 - 10:21, said:

Se pune problema daca tu singur poti fi obiectiv in ceea ce faci si sa iei de unul singur deciziile corecte mereu. Probabil ca intrebarea asta e intr-un fel imprimata in ADN-ul nostru

Studiile au demonstrat ca oamenii nu sunt obiectivi decat in mintea lor... La o judecata rationala, atenta, se vede de la o posta judecata subiectiva a fiecaruia in functie de motivatia pe care o are (stomacul e pe primul lor in ierarhia nevoilor, care motiveaza oamenii). In conditiile in care esti constient ca 98% din umanitate e motivata (fara sa stie) de stomac, in deciziile pe care le ia, cum poti sa ai pretentii de auteniticiate (opusul falsitatii) de la un om sau altul?  Intotdeauna trebuie sa analizezi motivatiile care stau la baza unui anume fel de-a fi al celui pe care il ai in fata.

O sa constati, de la o varsta incolo, ca nici n-o sa mai vrei sa-ti dai cu parerea... sau sa convingi pe cineva in conditiile in care ce e alb pentru cineva, e verde pentru altcineva in functie de motivatiile fundamentale de care vorbeam. Niciun om, in sinea lui, nu doreste sa afle despre sine ca gandeste profund anapoda intr-o privinta sau alta, toata lumea vrea sa aiba siguranta propriilor ganduri si idei.

Edited by rosix, 22 June 2018 - 11:01.


#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Hai sa structuram putin problema ca-i lunga si cam imprastiat prezentata.
In viata faci alegeri. Sa zicem ...cumperi o masina SH. Dintr-un milion de oferte , doar una este cea mai buna si de obicei nimeni nu o alege. Morala ar fi ca statistic , matematic , esecul este mult mai probabil decat succesul cand alegi o masina SH. Deci , statistic esecul devine normalitate . Carevasazica , eu de ce sa ma mir si sa incerc sa fiu fals atunci cand cineva alege gresit , cand sunt constient ca de fapt asta este normalitatea . Ar fi fost impotriva sortilor sa faca o alegere buna . Eventual din cauza aia as fi putut fi uimit ...."cum dreaq , bah ..ai ales-o chiar pe cea mai buna ?

Stiu , sunt genial. Port povara asta cu mine permanent. Bucurati-va , dragii mei , ca sunt alaturi de voi si mai las sa se scurga din fluviul de intelepciune mici paraiase de adevar absolut spre bucuria voastra a celor care va adapati din nectarul cunoasterii . Ce ma oftic este ca am o lista de ignore plina si ...desi eu nu le vad postarile , ei le vad pe ale mele si se infrupta alaturi de voi , cei neignorati . Lor nu as dori sa le transmit nimic. Sunt genial dar ranchiunos .

Edited by JurasikMan, 22 June 2018 - 11:08.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 22 iunie 2018 - 09:11, said:

Recunosc că zic de-astea, dar ca să nu supăr omul, nu ca să nu se supere pe mine. După ce a cumpărat ceva degeaba mai zici. Nu o fi ok, dar detest comentariile after shave gen ,,Eu nu dădeam atâția bani''.


Aici m-ai atins si pe mine. Am costatat ca unui om, sau unui grup de oameni, degeaba le spui ceva contrar convingerilor lor, mai tare ii superi. Asa ca prefer sa nu spun nimic nici inainte, nici dupa....mai fac totusi exceptii, dar doar cand ma face pe mine sa ma simt bine, interventia mea.

....lui jurasic i-au murit laudatorii Posted Image

Edited by MembruAnonim, 22 June 2018 - 11:18.


#28
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Acum vreo 45 de ani tata ma invata ca "minciunile de complezenta imi vor aduce mult bine in viata" ! Nu l-am ascultat si din acest motiv cunosc foarte multa lume dar prieteni adevarati am putini .
Am preferat sa spun adevarul de fiecare data si asta nu m-a facut foarte popular . Era si o vorba in acest sens "am inceput sa ma comport cu prietenii mei exact la fel cum se comporta ei cu mine si...s-au suparat totiPosted Image " !
Dupa 35 de ani am incercat si eu sa imi mai cosmetizez afirmatiile...iar rezultatul pentru mine a fost un dezastru total :
- uratelor carora le-am spus ca sunt frumoase ...au inceput sa faca fite de frumuseti
- prostilor carora le-am spus ca sunt inteligenti...au inceput sa faca fite de atotstiutori
- panaramelor carora le-am spus ca sunt respectabile/respectabili...au inceput cu pretentii de respect
- posesorilor de cazane SH cu sigla de fite carora le-am spus ca au o masina frumoasa ...au inceput ca "masina mea e mai tare ca a ta"
- pot continua
Am revenit la stilul direct , nu sunt popular...dar nici nu doresc asta iar singura schimbare dupa 45 de ani este ca nu mai incerc sa conving pe nimeni de...nimic , in prezent orice prost...stie el mult mai bine ...cum stau lucrurile si in acest mod ma protejez pe mine !
Spor !

Edited by Supermax, 22 June 2018 - 12:01.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite explicația

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QxVZYiJKl1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2018 - 11:15, said:

....lui jurasic i-au murit laudatorii Posted Image
Nu toți, unul mai respiră (nu zic cine-i :D)

#31
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

View Postalthea, on 22 iunie 2018 - 09:11, said:

Recunosc că zic de-astea, dar ca să nu supăr omul, nu ca să nu se supere pe mine. După ce a cumpărat ceva degeaba mai zici. Nu o fi ok, dar detest comentariile after shave gen ,,Eu nu dădeam atâția bani''.
Ti-am mai zis ca nu e cazu' sa-ti ceri scuze degeaba.
Puțin curaj!! :)


@Aether, adevaru'  sincer si fără oprelişti e la budă.
Acolo esti tu cu tine.
Restu' e degeaba.
Tot la 2 m in pamant ajungi.
Si da, cenusa se disipeaza in sol.

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand o sa mor eu , voi fi o sursă de Vibuti.  ( pentru profani, cenușa rezultată în urma incinerarii rămășițelor pământești ale unui sfânt, se numești Vibuti ) . E pe sanscrită, mo.

Edited by JurasikMan, 22 June 2018 - 17:32.


#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 22 iunie 2018 - 11:15, said:

Aici m-ai atins si pe mine. Am costatat ca unui om, sau unui grup de oameni, degeaba le spui ceva contrar convingerilor lor, mai tare ii superi. Asa ca prefer sa nu spun nimic nici inainte, nici dupa....mai fac totusi exceptii, dar doar cand ma face pe mine sa ma simt bine, interventia mea.

Pai.. majoritatea oamenilor isi dau cu pararea ca sa se simta ei bine ei despre ei... ca sa se auda argumentand. Ideea e ca, intr-o confruntare cu argumente, fiecare si le aduce pe ale lui... si in final nu castiga nimeni. De aceea, argumentatia patetica este, dincolo de un punct... caraghioasa si inutila.  Multi oameni sunt atat de convinsi de ce spun incat, nu numai ca nu merita sa-i contrazici dar poti sa-i asculti ore intregi cu gura cascata, fara sa simti nevoia sa le schimbi punctul de vedere.

Edited by rosix, 22 June 2018 - 20:47.


#34
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Nu e vorba de falsitate... ci de empatie
Pentru a intretine relatii sociale eficiente trebuie creata si mentinuta o relatie amiabila care face posibil schimbul de informatii.

Opiniile referitor la orice, inclusiv masini second hand sunt relative... one man's trash is another man's treasure...
O ciocoloata ti se pare tie buna.... mie nu - asta nu inseamna ca am eu sau tu dreptate... tu o cumperi... eu nu... dar daca tu o mesteci cu placere... cu ce te-ar ajuta sa iti prezint opinia mea despre ea... ar fi doar un act de egoism si de asumare a unei superioritati false (relaitatea mea este mai reala decat a ta)

Daca ti se cerea opinia referitor la achizitie era una, implica o anumita responsabilitate.... dupa consumarea faptului opinia ta nu mai are relevanta decat in mentinerea unei atmosfere cordiale cu interlocutorul....

Este o chestiune de bun simt si de civilizatie... a-ti exprima opiniile spontane (care pot fi si acelea variabile in timp) fara nici un fel de consideratie pentru celalalti este un act antisocial si o manifestare reprobabila de egoism.

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007
Daca o dat 5000 de euro pe o scorbura fac si misto de el (chiar am facut-o cu unu' de-i ziceam ca si-o luat ambulanta, cand batea lumina dintr-un unghi pe capota se vedea c-o avut o cruce lipita acolo). La un moment dat zicea nevasta-mea ca n-o sa mai am prieteni daca ma comport asa. Ce nu intelegea ea ii ca aia erau prieteni. Adica puteam sa-mi bat p*la de scorbura lui fara ca ala sa se supere ca o p*zda. La ala care nu mi-e chiar "prieten" ii spun doar "s-o conduci sanatos". Ca-i prost o sa vada el singur cand baga bani in ea.

#36
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostBaxon, on 22 iunie 2018 - 09:37, said:

Cand vrei sa faci o observatie unui prieten pt afacerea prosta ce tocmai a facut-o o faci pe ton de gluma altfel ( depinde de individ si IQ ) s-ar putea sa se supere si nu merita sa strici o prietenie ( depinde de om ) pt o observatie incisiva .
Trebuie sa fii natural , tu insusti , fara exagerari ...
Dar , din propria experienta ocolesc acest gen de " prieteni " Posted Image

Dar de ce ai vrea sa faci asa ceva ? Inseamna ca tu nu esti.prieten adrvarat. Treaba lui, daca el e multumit de ce sa strici placerea omului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate