Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Putin fortat sa fiu fals

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sunt curios daca si voi sunteti putin fortati sa fiti falsi?

O sa dau cateva exemple pentru care desigur ca intr-un mod romanesc o sa fiu judecat, ca asa este internetul de pe la noi, dar vreau sa aflu si parerea voastra despre cum parca sa zic ca suntem fortati sa mimam, ce drac mimam si cu ce drac suntem falsi? Pai ete ideile tampite ale colegilor si prietenilor sau ale altora.

Maresc astia lefurile artificial si vezi fel si fel de treburi tampite, de la mancare comandata la restaurant si trait de la leafa la leafa.
Si isi schimba un prieten masina, da 5 mii de euro pe o cazatura de masina si fara sa vreau era sa raspund sincer sau sa zic ceva sincer cand am vazut masina, eram cu un alt prieten cu o masina cumparata SH, am vazut masina prietenului si asta imediat sa zica a dat 5 mii de euro, ma uit la masina si zic ceva de genul "WOW, 5mii? de euro pe masina asta" si apoi mi-am dat seama repede ca trebuie sa am grija ce zic ca suna barfa, cu toate ca ala a luat un cazan de 5 mii de euro, trebuie sa mimez ca a cumparat o masina bestiala.


Exemple de genul asta am destule, gen mimezi o falsitate sa nu se supere careva pe tine, ca drac stie cum o sa ai nevoie vreodata de ceva de la ei sau pur si simplu sunt treburi despre care nu poti zice nimic. Nu zici nimica prietenilor ca tu vrei sa te retragi mai devreme, nu zici nimica prietenilor cand vezi cum cheltuie bani aiurea, treburi SH.

Un prieten imi zice la orice discutie ca femeile sunt pe interes, niste curve, am zis ok, nu zic nimic, ma gandesc ce dracu sa vada o femeie la un tip cu minimul pe economie, doar ca iara la nivelul "fals" si vorba aia... o avea el fix cu femeile pe interes dar este un tip ok, bei o bere, te duci la pescuit, faci o vacanta, dar are el o chestie ca femeile sunt pe interes.


Si fiind pe internet si fiind pe Dezbateri, mai zicem vreodata ce gandim?

Edited by Argent, 22 June 2018 - 08:56.


#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poate de aia e bine sa dai dracul totul si sa iti alegi  pe aia cu care te imprietenesti. Nu sa tii impuna familia, anturajul, conjuncturile etc. Cine accepta ca tii la parerile tale si nu te codesti sa le spui bine , cine nu, probabil ca oricum nu tine cont de parerea ta si te intreaba mai mult ca sa il lauzi.

Edited by karax, 22 June 2018 - 09:05.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Schimba-ti anturajul!

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Argent, on 22 iunie 2018 - 08:56, said:

Exemple de genul asta am destule, gen mimezi o falsitate sa nu se supere careva pe tine
Recunosc că zic de-astea, dar ca să nu supăr omul, nu ca să nu se supere pe mine. După ce a cumpărat ceva degeaba mai zici. Nu o fi ok, dar detest comentariile after shave gen ,,Eu nu dădeam atâția bani''.

 Argent, on 22 iunie 2018 - 08:56, said:

ca drac stie cum o sa ai nevoie vreodata de ceva de la ei  
Aici nu e vorba de prietenie.

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 01.05.2006
Ce zici tu se cheama politete si eleganta.
Omul si societatea au evoluat, nu mai sunt timpurile cand oamenii doar se injurau sau chiar puneau mana pe secure cand nu erau de acord cu ceva/cineva.
Si mai ales e viata fiecaruia, ce treaba ai tu sau altcineva sa judeci si sa dai verdicte?
Ce treaba ai tu cu masina, prietena sau salarul altuia?

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 danaciu, on 22 iunie 2018 - 09:12, said:

Ce zici tu se cheama politete si eleganta.
Omul si societatea au evoluat, nu mai sunt timpurile cand oamenii doar se injurau sau chiar puneau mana pe secure cand nu erau de acord cu ceva/cineva.
Si mai ales e viata fiecaruia, ce treaba ai tu sau altcineva sa judeci si sa dai verdicte?
Ce treaba ai tu cu masina, prietena sau salarul altuia?
De ce iti mai cere parerea atunci?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Normal că ești fals.
Așa e societatea de azi.

La servici trebuie să râzi la bancurile șefului chiar dacă le știai de la grădi sau sunt cretine. Dar râzi. Fals.
Te întâlnești cu o cunoștință veche. Atâta e o cunoștință. Dobitoc care începe să te piseze cu ce a mai făcut el sau ce și-a luat și tu te prefaci interesat. Dacă și-a luat ceva te prefaci că te bucuri. Fals.
Dacă i-a murit mâța te prefaci că-ți pare rău. Fals
Te prefaci că ești mulțumit de viața ta. Că ai plasmă și smartphone și că odată pe an te duci la bulgari la all inclusive și mânânci până crăpi. Fals.
Îți urăști neamurile rudele familia, dar le rânjești frumos că nu se face. Fals.
Ai un gunoi de mașină luată în rate pe trilioane de ani dar te uiți la mașina unui prieten care a luat-o mai ieftină că e second cu aer superior și te gândești "ce cazan ieftin". Fals
Ai un job puțin mai spălat. Deocamdată. Nu știi niciodată ce aduce ceasul. Te crezi nemuritor. Fals

Mai zic ?

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

dar vreau sa aflu si parerea voastra despre cum parca sa zic ca suntem fortati sa mimam

Pentru ca omu prefera o minciuna frumoasa in locul adevarului urat ... eu am devenit foarte indiferent fata de restul lumii. Si aici ma refer ca le spun ce vor sa auda. Cum a zis si Karax , multi vor sa fie laudati sau cauta atentie, si ca sa nu fi tu ala "naspa" , vorba aia , dai apa a moara :)
Parerea mea e ca cel mai bine e sa eviti discutii cu persoane de genu' . Eventual va rezumati la strictul necesar, ca in rest , singurul care se va enerva si isi va strica ziua, esti tu

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 22 iunie 2018 - 08:56, said:

Sunt curios daca si voi sunteti putin fortati sa fiti falsi?

Fortati sa fim falsi de catre cine... Adica cine te impinge din spate sa incerci sa pari altfel decat esti (adica un carnacior anonim)?
Viata noastra si relatiile sociale sunt un fals grosolan in intregul lor... atunci si noi suntem fortati sa fim falsi, ca sa putem supravietui.

Cand te duci la un interviu sau cand inviti o femeie in oras, nu trebuie sa pozezi ca un cal de curse?  Crezi ca da cineva doi bani pe tine asa cum esti tu - adica un om slab, motivat de nevoi elementare (hrana, sex, confort, etc) ???

Edited by rosix, 22 June 2018 - 09:23.


#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Mai important decat mesajul in sine e modul in care il spunem!

Asa ca, daca este necesar, putem ambala frumos adevarul si livra drept in fata.

......

Si legat de ce zice prietenul tau despre femei, n-are dreptate?
La tipele faine banii sunt o conditie necesara nu si suficienta. Ca diploma de licenta in campul muncii. :))

Edited by paco rabanne, 22 June 2018 - 09:30.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
trebuie sa stii sa faci diferenta intre a fi fals si a fi diplomat.

Unui prieten bun (bun bun) ii spui in fata, ba ce cazan ai cumparat. Unui prieten doar bun, esti mai diplomat, poate il ranesti.

Ca adult cu experienta in viata trebuie sa ai si tu un sentiment fata de oamenii cu care comunici si sa stii care este punctul maxim si cand ii ranesti. Poate pentru el este o masina buna iar pentru tine un cazan. Cum ar fi sa vina un milionar la tine cu un Rolls Royce, tu pe Logan si sa zica da frumoasa masina.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Argent, on 22 iunie 2018 - 08:56, said:

Puțin fortat sa fiu fals
=============================================
Si fiind pe internet si fiind pe Dezbateri, mai zicem vreodata ce gandim?
Asta e "lumea" corectitudinii politice ! sa ai grija ce spui, cum te comporti sa nu ofensezi pe nimeni.
Da' in realitate prietenii adevarati sunt aia care iti spun adevarul si nu te lasa la greu....:
Attached File  true best friend.jpg   86.38K   39 downloads
Attached File  true best friend.jpeg   47.39K   39 downloads
Attached File  true best friend.png   136.45K   40 downloads
Attached File  true best friend.jpeg   358.54K   41 downloads
Attached File  true best friend.jpg   78.49K   33 downloads

...sau cand il trezesti din somn la miezul noptii si-i spui ca ai un cadavru de ascuns iar el nu te intreaba nimic ci se duce sa ia lopata si un sac.

Edited by super8, 22 June 2018 - 09:33.


#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Andreysc7, on 22 iunie 2018 - 09:20, said:

Pentru ca omu prefera o minciuna frumoasa in locul adevarului urat ... eu am devenit foarte indiferent fata de restul lumii. Si aici ma refer ca le spun ce vor sa auda. Cum a zis si Karax , multi vor sa fie laudati sau cauta atentie, si ca sa nu fi tu ala "naspa" , vorba aia , dai apa a moara Posted Image
Parerea mea e ca cel mai bine e sa eviti discutii cu persoane de genu' . Eventual va rezumati la strictul necesar, ca in rest , singurul care se va enerva si isi va strica ziua, esti tu
La un moment devine si enervant ca trebuie sa te prefaci si izbucnesti de nervi in genul:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y6qKjgVur98?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De aia e bine sa spui lucrurilor pe nume DIN TIMP!!!

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu cel mai mult detest obligația asta socială de a fi fals și politically corect când nu pot să îi spun prostului că e prost.

#15
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
este una din legile nescrise ale capitalismului ! ...
ca lumea din jur sa nu vada slabiciunile tale ! ... Posted Image
argument: ne-am obisnuit sa raspundem la intrebarea "ce mai faci ?"
sau "cum esti?" , cu: perfect, foarte bine, etc ! ...
... Dalai Lama, e singurul pamantean care poate raspunde astfel la aceste intrebari !

Edited by realduc, 22 June 2018 - 09:37.


#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
De multe ori am văzut sugari sau minori urâți ca dracu' dar m-am abținut să i-o trântesc mă-sii când își lăuda creația. Sau când laudă ce deștept e când dă cu degetul la doi ani pe tabletă. Poate deștept față de mă-sa, am văzut maimuțe la zoo făcând același lucru :))

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 rosix, on 22 iunie 2018 - 09:21, said:

Fortati sa fim falsi de catre cine... Adica cine te impinge din spate sa incerci sa pari altfel decat esti (adica un carnacior anonim)?
Viata noastra si relatiile sociale sunt un fals grosolan in intregul lor... atunci si noi suntem fortati sa fim falsi, ca sa putem supravietui.

Cand te duci la un interviu sau cand inviti o femeie in oras, nu trebuie sa pozezi ca un cal de curse?  Crezi ca da cineva doi bani pe tine asa cum esti tu - adica un om slab, motivat de nevoi elementare (hrana, sex, confort, etc) ???
Pai incercam poate sa confirmam o anume imagine de sine. Pentru ca oricine cauta sa isi creeze o imagine de sine pozitiva. Si atunci intrebi si astepti laude. Trebuie mereu sa ai un punct de reper. Si speri ca macar aia "apropiati" sa te ajute sau sa iti zica o vorba bune. Ca si ei sunt ca si tine , adica se simt nevoiti sa fie falsi , da asa e , poate si tu la randul tau fortezi pe altcineva sa fie fals. DIncolo de falsa ipocrizie atunci e cazul sa spui lucurilor pe nume , ce urasti si pe cine nu suporti. Macar sa clarifici lucrurile. Eu obisnuiesc sa injur si sa spun chestii obscene, desi stiu ca ma asculta mai multa lume. Dar poate e mai bine asa. Poate mai elibere din tensiuni. Partea proasta e ca ajung uneori la propriu sa eliberez din tensiuni. Si nu e bine atunci... Dar ce sa faci daca asta e societatea. Creeaza fustrari. Vor ceva de la tine pe care tie nu iti place sa le oferi. Te faci ca iti place da de fapt urasti din tot sufletul. Uite uneori imi vine sa injur Romania de toate neamurile si dumnezeii....de fustrare din cauza unor situatii. Si societatea imi spune intr-un fel impasibil ca vrea neaparat ceva de la mine, ceva pe care nu imi prea place sa il ofer. Fie si prietenilor de familie sau rudelor. De aia cateodata cu tot riscul injur inclusiv apropiati si rude.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand vrei sa faci o observatie unui prieten pt afacerea prosta ce tocmai a facut-o o faci pe ton de gluma altfel ( depinde de individ si IQ ) s-ar putea sa se supere si nu merita sa strici o prietenie ( depinde de om ) pt o observatie incisiva .
Trebuie sa fii natural , tu insusti , fara exagerari ...
Dar , din propria experienta ocolesc acest gen de " prieteni " Posted Image

Edited by Baxon, 22 June 2018 - 09:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate