Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Părintele Iosif și baptista demonizată

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postun-simplu-om, on 15 iulie 2018 - 17:17, said:



Crezul spune că Biserica e numai una : ĂŽntru Una, Sfânta, Sobornicească și Apostolească Biserică;. Deci Botezul nu e valid Ă®n niciun cult, ci numai Ă®n Biserica Ortodoxă iar acesta poate fi Ă®nfăptuit numai de un creștin-ortodox (preot sau mirean - Ă®n caz de război, cataclisme, ș.a.m.d.).
Vorbești prostii. Preoții Ortodocși nu ii reboteaza pe cei care își doresc sa treacă la ortodoxie, fiind botezați anterior in numele Sfintei Treimi, in cadrul altei confesiuni.
Li se face o rugăciune de primire și o binecuvântare. Și aia e.

#20
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postrichelieu, on 15 iulie 2018 - 18:51, said:

Vorbești prostii. Preoții Ortodocși nu ii reboteaza pe cei care își doresc sa treacă la ortodoxie, fiind botezați anterior in numele Sfintei Treimi, in cadrul altei confesiuni.
Li se face o rugăciune de primire și o binecuvântare. Și aia e.

Uite ce spune Canonul 47 :
Episcopul, sau prezbiterul pe cel ce are Botez după adevăr, de-l va boteza din început, sau pe cel spurcat de către cei necinstitori de Dumnezeu, de nu îl va boteza, să se caterisească. Ca unul ce-şi bate joc de Crucea, şi de moartea Domnului, şi nu osebeşte pe ierei de către minciunoierei. [Apostolic, can. 46, 68; Sinod 2 can. 7; Sinod 6, can. 95, 84; Calcedon, can. 1; Cartagina, can. 8, 35, 57; Vasilie, can. 1, 20, 47]

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 15 iulie 2018 - 18:51, said:

Vorbești prostii. Preoții Ortodocși nu ii reboteaza pe cei care își doresc sa treacă la ortodoxie, fiind botezați anterior in numele Sfintei Treimi, in cadrul altei confesiuni.
Li se face o rugăciune de primire și o binecuvântare. Și aia e.
Asta este valabil numai în situația în care respectivul creștin vrea să treacă de la cultul catolic sau greco-catolic, la cel ortodox. În celelalte cazuri, respectiv în cazul cultelor protestante, botezul acestora nu este considerat a fi făcut cu Duh Sfânt și ca atare este complet nevalid.

#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Bine punctat! Ortodocșii și catolicii sunt din biserici surori. Dar baptiștii sunt demonizați, evident. A fost unul, Bill Clinton, curat demonizat! Și Harry Truman, care a dat cu bomba atomică. Ăștia trebuiau duși la sfântul Maslu, să iasă dracii din ei. Și toți baptiștii, fiindcă au demoni, fără excepție. Mie îmi plânge inima de Dapix, Silică ori de Kruger, care sunt baptiști! :(

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Pai mai toate cultele majore protestante, se trag direct din catolici.


#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmario_bril, on 16 iulie 2018 - 08:24, said:


Asta este valabil numai Ă®n situația Ă®n care respectivul creștin vrea să treacă de la cultul catolic sau greco-catolic, la cel ortodox. ĂŽn celelalte cazuri, respectiv Ă®n cazul cultelor protestante, botezul acestora nu este considerat a fi făcut cu Duh Sfânt și ca atare este complet nevalid.
Poate greșesc, (nu am studiat cultele protestante mai departe de prima erezie întâlnită :D) dar eu știu ca protestanții nu recunosc Sfanta Treime.


#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Greșești, da.
Biblia e una pentru toți.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Din ciclul: nu am nimic de spus, dar nu pot sa tac 😂😂😂

#27
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 16 iulie 2018 - 09:35, said:

Ortodocșii și catolicii sunt din biserici surori.
Fii linistit! Nu exista biserici surori.
Exista o singura biserica si mai multe confesiuni crestine.
Isus are o singura Mireasa.
NU doua mirese, cu atat mai putin surori  Posted Image

#28
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 19 iulie 2018 - 22:58, said:

Isus are o singura Mireasa.
si aceasta este Biserica, NU Israelul dupa trup...Posted Image Asta e o mare descoperire, Sfinte, si merita sa le-o impartasesti si celorlalti colegi din Secta Penticostala care in betia lor debiteaza care mai de care, ca si idiotul acesta util prezentat in Icoana de mai jos, pe MuntePosted Image :

https://www.youtube-...77sTGpngQ?rel=0

Edited by Dude_2nd, 20 July 2018 - 07:47.


#29
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu cred ca vreun evanghelic serios afirma ca Mireasa lui Hristos este... Israelul.
Israelul este, desigur, Poporul lui Dumnezeu. Insa Biserica este Mireasa.

Poantele alea cu "Israelul este de fapt Biserica" nu le cred.
Avem o exprimare alegorica acolo.

#30
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 08:11, said:

Israelul este, desigur, Poporul lui Dumnezeu. Insa Biserica este Mireasa.
asta e o noutate, Sfinte.Posted Image

pai si atunci ce se poate intelege din: "dupa cum zice in Osea: "Voi numi "popor al Meu" pe cel ce nu era poporul Meu ... (Rom.9:25)" ?

Sfinte? Posted Image

#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 20 iulie 2018 - 08:19, said:

pai si atunci ce se poate intelege din: "dupa cum zice in Osea: "Voi numi "popor al Meu" pe cel ce nu era poporul Meu ... (Rom.9:25)" ?
Se poate intelege ca Dumnezeu are dreptul sa numeasca "popor al Lui" si pe cei care nu fac parte din poporul Israel.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Tu nu știi că baptiștii, penticostalii și cde sunt demonizați fiindcă sunt vânduți masonilor și vor să instaureze protocoalele sionului? :huh:

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 09:02, said:

Se poate intelege ca Dumnezeu are dreptul sa numeasca "popor al Lui" si pe cei care nu fac parte din poporul Israel.
Nu, nu asa scrie, Sfinte. Posted Image
Scrie ca Dumnezeu isi va alege un alt popor al Sau, o alta preaiubita, de prima preaiubita divortand pe motive de curvie. Posted Image

"Si cu toate ca a vazut ca M-am despartit de necredincioasa Israel, din pricina tuturor preacurviilor ei, si i-am dat cartea ei de despartire, totusi sora sa, vicleana Iuda, nu s-a temut, ci s-a dus sa curveasca la fel. (Ier.3:8)

Sa continui sa-L prezinti pe Dumnezeu intr-o relatie necurata, de curvie, desi Acesta a divortat, este o hula, Sfinte. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 20 July 2018 - 09:35.


#34
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai si tu dreptul sa faci conexiuni, Dude.
Iar eu le cred din toata inima, fara nicio cercetare.

Insa, in aceasta perioada a vietii mele, parca imi vine sa-i dau mai mult credit apostolului Pavel, sper sa nu-ti fie cu suparare:

Astfel, El ne-a chemat nu numai dintre iudei, ci şi dintre neamuri, după cum zice în Osea: „Voi numi popor al Meu pe cel ce nu era poporul Meu şi preaiubită pe cea care nu era preaiubită.



#35
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrichelieu, on 19 iulie 2018 - 15:35, said:

Poate greșesc, (nu am studiat cultele protestante mai departe de prima erezie întâlnită Posted Image) dar eu știu ca protestanții nu recunosc Sfanta Treime.

Protestantii mainstream gen baptisti, crestini dupa Evanghelie, chiar penticostali (desi mai exotici) pun mare mare accent pe Sfanta Treime si nu au nici o problema cu doctrina ortodoxa pe aceasta tema, inclusiv Crezul.
Daca vorbim de protestanti in sens larg, iehovisti, adventisti, mormoni lucrurile sunt complicate si confuze.

#36
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 20 iulie 2018 - 09:12, said:

Tu nu știi că baptiștii, penticostalii și cde sunt demonizați?
Eu stiu ca sunt copiii favoriti ai lui Dumnezeu, plini de Duhul Sfant.

View Postdark, on 20 iulie 2018 - 09:12, said:

sunt demonizați fiindcă sunt vânduți masonilor și vor să instaureze protocoalele sionului? Posted Image
Pai asta face YHWH...
Da, Domnul va zidi iarăşi Sionul şi Se va arăta în slava Sa

Ai luat-o si tu pe urmele lui Popa Paco, ne vei spune ca YHWH e Satana?

Edited by penticostalul, 20 July 2018 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate