Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Părintele Iosif și baptista demonizată

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
96 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 09:02, said:

Se poate intelege ca Dumnezeu are dreptul sa numeasca "popor al Lui" si pe cei care nu fac parte din poporul Israel.
Ai inteles gresit. Copii lui sunt aceia care au chipul si asemanarea Lui. Mincinosii, curvarii, fatzarnicii, veleitarii, ucigasii . . . . sunt fii nelegiuirii. Indiferent daca e aciuat pe un tron numit Patriarhul Romaniei si nu are roadele duhului sfant este fiul Satanei . Nu cei ce spun "Doamne, Doamne" sunt copii neprihanirii ci aceia care implinesc voia Tatalui ceresc, adica sa iubeasca pe aproapele sau si sa iubeasca poruncile Tatalui ceresc.
Multi se cred sfinti insa sunt mincinosi si veleitari.

#38
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 20 iulie 2018 - 10:12, said:

Ai inteles gresit.
Multumesc ca m-ai luminat, frate Paco!

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 10:07, said:

Eu stiu ca sunt copiii favoriti ai lui Dumnezeu, plini de Duhul Sfant.


?!

#40
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 10:38, said:

?!
Pana chiar si cei mai exotici de felul lor.

#41
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Cum poate fi un baptist, demonizat, dacă e trinitar? :huh:

#42
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Tu nu auzi ca baptistii sunt induhohniciti si NU demonizati?

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 10:00, said:



Protestantii mainstream gen baptisti, crestini dupa Evanghelie, chiar penticostali (desi mai exotici) pun mare mare accent pe Sfanta Treime si nu au nici o problema cu doctrina ortodoxa pe aceasta tema, inclusiv Crezul.
Daca vorbim de protestanti in sens larg, iehovisti, adventisti, mormoni lucrurile sunt complicate si confuze.
Deci oricum ar fi, măcar parțial tot greșesc :)
Mulțumesc de lamurire

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 11:43, said:

Tu nu auzi ca baptistii sunt induhohniciti si NU demonizati?
Topicul prezintă cazurile baptiștilor demonizați. Ai uitat pe ce topic ești?

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 20 iulie 2018 - 10:12, said:


Ai inteles gresit. Copii lui sunt aceia care au chipul si asemanarea Lui. Mincinosii, curvarii, fatzarnicii, veleitarii, ucigasii . . . . sunt fii nelegiuirii. Indiferent daca e aciuat pe un tron numit Patriarhul Romaniei si nu are roadele duhului sfant este fiul Satanei . Nu cei ce spun "Doamne, Doamne" sunt copii neprihanirii ci aceia care implinesc voia Tatalui ceresc, adica sa iubeasca pe aproapele sau si sa iubeasca poruncile Tatalui ceresc.
Multi se cred sfinti insa sunt mincinosi si veleitari.
Un sfânt adevărat, nu va spune/crede NICIODATĂ despre el ca e sfânt.
Știe ca de fapt e un păcătos, așa cum suntem toti

#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 10:07, said:

Eu stiu ca sunt copiii favoriti ai lui Dumnezeu, plini de Duhul Sfant.

Cine, baptiștii?
Cum să fie plini de Duhul sfânt, dacă nici măcar un baptist nu a vorbit în limbi, semnul botezului cu Duhul sfânt, conform dogmei la care ai aderat ?
Baptistul care s-a dus pe la penticostali și a prins o vorbire în limbi de acolo (adică un duh necurat), este imediat excomunicat din cultul său, dacă nu se pocăiește de o așa rătăcire, vorbirea în limbi.

Deci, de ce zici tu că baptiștii sunt plini de Duhul sfânt?

#47
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postdark, on 20 iulie 2018 - 12:30, said:

Deci, de ce zici tu că baptiștii sunt plini de Duhul sfânt?
Pai daca asta e adevarul?
Eu nu pot spune decat adevarul si numai adevarul.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrichelieu, on 20 iulie 2018 - 11:44, said:

Deci oricum ar fi, măcar parțial tot greșesc Posted Image


Diferenta principala intre protestantii zdraveni la cap si ortodocsi nu e practica, ci sursa autoritatii.
Protestantul se raporteaza, cum stii, direct la Biblie, orice altceva e de rangul 14 in privinta autoritatii (pastor, biserica etc). Cum si daca intelege Biblia e alta discutie.
In ortodoxie, intrebarea principala este "care este adevarata Biserica a lui Hristos", raspunsul fiind evident :) Deci Biserica oficiala este acreditata sa dea toate raspunsurile, iar Biblia este unul din tool-uri.
Dpdv practic, fundamentele crestine sunt comune, Treimea, Creatia etc

View Postrichelieu, on 20 iulie 2018 - 11:49, said:

Un sfânt adevărat, nu va spune/crede NICIODATĂ despre el ca e sfânt.
Știe ca de fapt e un păcătos, așa cum suntem toti

Dap, dar mai stie ca e un pacatos iertat.

#49
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 12:43, said:

Diferenta principala intre protestantii zdraveni la cap si ortodocsi nu e practica, ci sursa autoritatii.
Protestantul se raporteaza, cum stii, direct la Biblie, orice altceva e de rangul 14 in privinta autoritatii (pastor, biserica etc). Cum si daca intelege Biblia e alta discutie.


In ortodoxie, intrebarea principala este "care este adevarata Biserica a lui Hristos", raspunsul fiind evident Posted Image Deci Biserica oficiala este acreditata sa dea toate raspunsurile, iar Biblia este unul din tool-uri.


Pai daca cel care citeste nu intelege Cartea chiar nu mai e alta discutie.  Iar tu omiti un lucru foarte important, anume ca Biblia este o carte DELOC usor de inteles, si eu personal cred ca nu exista niciun om pe lumea aceasta care sa poata ori sa fi putut intelege Biblia de unul singur, ci fiecare are ori a avut nevoie de un minim de initiere.


Si de ce n-ar fi adevarat si ar fi doar de ras?

Edited by Endgegner, 20 July 2018 - 13:54.


#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEndgegner, on 20 iulie 2018 - 13:53, said:

Iar tu omiti un lucru foarte important, anume ca Biblia este o carte DELOC usor de inteles, si eu personal cred ca nu exista niciun om pe lumea aceasta care sa poata ori sa fi putut intelege Biblia de unul singur, ci fiecare are ori a avut nevoie de un minim de initiere.

Si de ce n-ar fi adevarat si ar fi doar de ras?

Da clar, in protestantism minima initiere laica este alfabetizarea.

In postarile mele cu Richelieu imi permit glumitze care nu iti sunt adresate.

#51
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 13:59, said:

Da clar, in protestantism minima initiere laica este alfabetizarea.


Si de initiere teologica nu are parte nimeni in protestantism? E o intrebare retorica, desigur, ca de fapt observ ca incerci sa schimbi subiectul care desigur... te deranjeaza. :)

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU ma deranjeaza nimic decat inexactitatile. Subiectul fiind care ? Apropo, aveam un dialog cu Richelieu.
Initiere teologica ? E cel putin ciudat ca te legi de acest subiect; baptistii au probabil unul din cele mai riguroase sisteme de formare teologica la nivel de mase. Asta in conditiile in care Biserica Catolica nu a permis citirea Bibliei inainte de 1967. De ortodoxie nu mai vorbim, sa spunem ca nu au fost conditii istorice pentru a educa masele.

LE: subiectul fiind "baptista demonizata" ?! da bine, deci diavolul a certificat prin cuvantul lui ca baptistii sunt najpa iar ortodocsii sunt ok ? good luck with that

#53
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 10:00, said:

Ai si tu dreptul sa faci conexiuni, Dude.
Iar eu le cred din toata inima, fara nicio cercetare.

Insa, in aceasta perioada a vietii mele, parca imi vine sa-i dau mai mult credit apostolului Pavel, sper sa nu-ti fie cu suparare:

Astfel, El ne-a chemat nu numai dintre iudei, ci şi dintre neamuri, după cum zice în Osea: „Voi numi popor al Meu pe cel ce nu era poporul Meu şi preaiubită pe cea care nu era preaiubită.

:D

desigur Sfinte, esti ultimul user dupe Tarla pe care m-as supara:
"A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; (Ioan.1:11)"

Dupa cum era profetizat inca din vechime, Sfinte:
"La urma, a trimis la ei pe fiul sau, zicand: "Vor primi cu cinste pe fiul meu!"Dar vierii, cand au vazut pe fiul, au zis intre ei: "Iata mostenitorul; veniti sa-l omoram si sa punem stapanire pe mostenirea lui."Si au pus mana pe el, l-au scos afara din vie si l-au omorat.Acum, cand va veni stapanul viei, ce va face el vierilor acelora?"Ei I-au raspuns: "Pe ticalosii aceia ticalos ii va pierde, si via o va da altor vieri, care-i vor da roadele la vremea lor."   - Mat.21

"Va voi spune insa acum ce voi face viei Mele: ii voi smulge gardul, ca sa fie pascuta de vite; ii voi surpa zidul, ca sa fie calcata in picioare;o voi pustii..." Isa.5



si inca:
". Si un alt inger, care avea stapanire asupra focului, a iesit din altar si a strigat cu glas tare catre cel ce avea cosorul cel ascutit: "Pune cosorul tau cel ascutit si culege strugurii viei pamantului, caci strugurii ei sunt copti."Si ingerul si-a aruncat cosorul pe pamant, a cules via pamantului si a aruncat strugurii in teascul cel mare al maniei lui Dumnezeu.Si teascul a fost calcat in picioare afara din cetate; si din teasc a iesit sange, pana la zabalele cailor, pe o intindere de o mie sase sute de stadii." Apoc.14


Acuma, tot ce ti-a ramas Sfinte, si tie si lui SILIKA, prietenul meu Posted Image , e sa o plangeti, sa o jeliti si sa va bociti/vaietati, si intre timp sa mai trageti o dusca. :)

View Postpenticostalul, on 20 iulie 2018 - 10:07, said:

Pai asta face YHWH...
Da, Domnul va zidi iarăşi Sionul şi Se va arăta în slava Sa
pai da. de asta exista Noul Ierusalim, in locul celui vechi devenit intre timp, o curva, daca e sa-i dam credit Prorocului. :)

"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva!  (Isa.1:21)"

si pentru ca in Lege scrie ca divortul e posibil numai pe motiv de preacurvie...voila: ai un Nou Ierusalim. Asa ca n-o mai tine cu restabilirea vechiului Ierusalim, pentru ca ""Cand se desparte un barbat de nevasta sa, pe care o paraseste, si ea ajunge nevasta altuia, se mai intoarce barbatul acesta la ea? N-ar fi chiar si tara aceea spurcata? Si tu ai curvit cu multi ibovnici, si sa te intorci iarasi la Mine? - zice Domnul. (Ier.3:1)"

#54
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 14:26, said:

NU ma deranjeaza nimic decat inexactitatile. Subiectul fiind care ?


Apropo, aveam un dialog cu Richelieu.

Nu iti era evident ca replicam fix afirmatiilor tale? Nimic deci inexact cat spun fix. Iti recitesti carevasazica frazele la care comentam si ai astfel "subiectul".

Apropo, asta e un forum si deci aici se poarta in general discutii. Daca vrei doar dialoguri te muti pe privat.

View Postoverseas, on 20 iulie 2018 - 14:26, said:


Initiere teologica ? E cel putin ciudat ca te legi de acest subiect; baptistii au probabil unul din cele mai riguroase sisteme de formare teologica la nivel de mase.

Deci ramane ca protestantii, daca nu-s cu capul in nori, atunci sunt cam ipocriti cand vorbesc de raportarea "direct la Biblie", da?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate