Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#145
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 EnderDj37, pe 29 ianuarie 2019 - 18:29, a scris:

A fost lansat sticker-ul de plata
https://www.bcr.ro/r...terCard-Sticker
cat de patetic...sticker in era smartphonurilor...revolutionar

Edited by cuculea, 29 January 2019 - 18:33.


#146
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014

 cuculea, pe 29 ianuarie 2019 - 18:30, a scris:

cat de patetic...sticker in era smartphonurilor...revolutionar
Vad ca la review-uri pe google play in care intreba lumea de plata cu telefonul ei ziceau in primul trimestru.Inca sper ca se refereau la plata propriu-zisa cu telefonul(NFC) si nu se refereau la asta cu sticker

#147
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Văd că azi BCR a lansat contul George, cu zero costuri. https://www.bcr.ro/ro/george
E foarte similar cu pachetul ING Card complet.

#148
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Partea interesanta mi se pare "Zero comision la retrageri de la orice ATM, oriunde în lume"
Nu mi-e clar insa daca e un pachet special (legat de cardul ala "personalizabil") sau e suficient sa-l ai pe George si asta e.

#149
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 orbanbalint, pe 01 februarie 2019 - 10:01, a scris:

Văd că azi BCR a lansat contul George, cu zero costuri. https://www.bcr.ro/ro/george
E foarte similar cu pachetul ING Card complet.
0 costuri daca incasezi min 600 ron pe luna

#150
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014

 cuculea, pe 01 februarie 2019 - 16:38, a scris:

0 costuri daca incasezi min 600 ron pe luna
La ING Card Complet e 700

#151
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006
Da...dar plata catre alte conturi non Bcr...tot au mentinut o la 3 lei pe tranzactie...nu se lasa Bcr ul asa usor,tot trebuie sa te friga , cat de putin, la ceva.


#152
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
"beneficiezi de transferuri nelimitate in lei, fara comisioane."
Nu știu dacă asta se referă la plăți către conturi BCR, sau oriunde în România. În documentul Tarife și comisioane încă nu apare acest cont George ca să dăm seama ce și cum.
Azi am vorbit cu un angajat BCR prin live chat și mi-a zis, că acest cont George poate fi deschis numai online și nu poți trece de la un pachet existent (ClasiCont, TotalCont, Contul Curent BCR) la acest cont nou, ce cred că e un mare minus. Nu știu dacă această restricție este temporară sau permanentă. Au zis că oricine poate să deschidă un astfel de cont, dar să ai două conturi curente de lei la aceeaşi bancă mi se pare o prostie.

Edited by orbanbalint, 01 February 2019 - 17:32.


#153
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 orbanbalint, pe 01 februarie 2019 - 10:01, a scris:

Văd că azi BCR a lansat contul George, cu zero costuri. https://www.bcr.ro/ro/george
E foarte similar cu pachetul ING Card complet.

Trebuie sa ai încasări lunare de 600 lei , dacă nu comisionul e 6 lei pe lună.

#154
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006
Cardul ala George...pare un Maestro...sau un Mastercard de cea mai joasa speta, neembosat

#155
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014

 cuculea, pe 01 februarie 2019 - 21:20, a scris:

Cardul ala George...pare un Maestro...sau un Mastercard de cea mai joasa speta, neembosat
Din poze se vede ca e Mastercard embosat, Maestro nu cred ca se mai fac

#156
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 EnderDj37, pe 01 februarie 2019 - 16:40, a scris:


La ING Card Complet e 700

Am intrat in direct cu agentul George, mi a deschis contul, totul ok...

Am primit emailul de configurare etoken...care naiba e parola de deschidere a pdf ului in care gasesc codul de activare
.

Confirm, totul 0 costuri , chiar si trasfer catre alte conturi non Bcr, daca ai incasri de 600 ron pe luna.

Edited by cuculea, 01 February 2019 - 22:53.


#157
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 cuculea, pe 01 februarie 2019 - 22:52, a scris:



Am intrat in direct cu agentul George, mi a deschis contul, totul ok...

Am primit emailul de configurare etoken...care naiba e parola de deschidere a pdf ului in care gasesc codul de activare
.

Confirm, totul 0 costuri , chiar si trasfer catre alte conturi non Bcr, daca ai incasri de 600 ron pe luna.

Vezi că dacă nu îl folosești 3 luni îți închide ăștia contul bancar , la celelalte bănci nu prea fac așa ceva.

#158
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006

 andupustiu, pe 02 februarie 2019 - 00:06, a scris:

Vezi că dacă nu îl folosești 3 luni îți închide ăștia contul bancar , la celelalte bănci nu prea fac așa ceva.
Pai....si tu iti imaginezi ca am deschis contul si am cerut cardul pentru a le pune in vitrina si sa rad la ele?...normal, le am facut s ale folosesc.

O chestie ciudata, acum am vazut ca in contractul pe care mi l-au trimis, inca apare plata itrabancara prin IB , 3RON. Ieri cand am facut contul online, operatorul BCR mi-a confirmat clar ca va fi 0, de doaua ori l-am intrebat si de doua ori mi-a zis ca sigur e 0.

Edited by cuculea, 02 February 2019 - 08:25.


#159
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Parola PDF trebuie să fie ultimele 9 cifre din numărul tău de telefon. Practic numărul tău fără 0 la început.

Am o întrebare: cum ai semnat contractul? În toamnă au făcut un demo la o conferință de presă și au zis că e nevoie de o semnătură digitală.

Edited by orbanbalint, 02 February 2019 - 10:34.


#160
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006
Merci...asta a fost. Am dat tel la Rc si mi a zis care e parola.

Contractul se semneaza online, dupa terminarea conversatiei cu omul de la bcr, intrii intr o pagina si ai acolo semnatura electronica,,apesi butonul Semneaza .

Dar repet, e o disconcordanta intre ce mi a zis angajatul si ce e in contract cu lrivire la comisionul de plata intrabancar.

#161
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,031
  • Înscris: 24.04.2013
Poate e vorba de comisioanele standard, aplicabile cand NU realizezi acel venit minim? Sau poate e o greseala in contract, desi… nu o vad scuzabila. Daca e asa, trebuie sa iti trimita un contract corectat. De plati INTERbancare ce zice? M-as mira sa fie 3LEI INTRAbancar si gratis INTERbancar. In plus comisionul standard la plati INTRAbancare prin internet este zero, de ce ar fi mai mare in pachet?

Daca te lamuresti, te rog posteaza si tu aici cum a ramas sa stie si altii…

In alta ordine de idei: se pomeneste ceva pe acolo de plati INTERbancare instant? Dar de AliasPay (= plata ‘catre numar de telefon/ adresa de email’)?
De comisioanele ‘BNR’ (SENT/ ReGIS/ TRANSFOND) pomeneste? O fi totul gratis, dar de astea e mai greu sa te scuteasca…

#162
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,209
  • Înscris: 08.12.2006
@sag.....am atasat o captura din contractul pe care l-am primit imediat dupe ca am terminat procesul de deschidere al contului (adica ultima operatiune, semnarea electronica).

Dupa cum se vede, platile INTERbacare (adica plati catre alte conturi non BCR), prin IB, se taxeaza cu 3 ron. E o steluta nr4  care face referire la ...vezi atasament cu nr.4.  

In cazul comisionului de administrare lunar unde exista o steluta si in dreptul ei zice ca este reducere de 100 % daca se incaseaaza in cont 600 ron insumati din incasari, chiar daca nu se face o incasare dintr-o data de 600 ron.

Precizez ca, in discutia cu operatorul, am fost stric interesat de acest asptect, al transferurilor INTRA, am intrebat de doua ori daca sa comisioneaza si mi-a zis clar ca NU indiferent de vreo conventie sau nu, mi-a specificat clar este 0 si INTRA si INTER

Promit ca in searea asta, cum am timp , studiez si si despre intrebarile din a 2-a parte a postului tau, momentan chiar nuam avurt timp sa citesc complet tot contractul.Revin.

Attached Files

  • Attached File  11.JPG   47.73K   50 downloads
  • Attached File  12.JPG   27.54K   41 downloads

Edited by cuculea, 02 February 2019 - 14:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate