Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

BCR Romania - topic dedicat

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
3717 replies to this topic

#181
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Da fratica...si pe mine m au disperat cu faza asta ....puteti depune o sesizare.
Ori ca su i la ei ori ca vorbeste pe chat din George web, pe langa faptul ca sunt vsrza cei de pe chat cel putin, nu iti spun mai nimic, nu au acces la mai nimic...la orice intrebare care le o pui....puteti depune o sesizare...pana mea, de ce naiba mai esti CS , ca sa depun eu sesizari?

#182
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Daca am cont ATU la BCR si vreau sa transfer tot la Raifeissen (ron) ce idei imi dati.Sa am comisionele cele mai mici sau chiar 0.
1. Sa imi fac cont on line George, transfer totul in el si apoi la raifeissen , cost 0
2. Ma duc la ATM scot cite 3000 lei in mai multe transe si ii depun la Raifeissen cost 0.


Alte idei ?

#183
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Info:
BCR a retras din oferta depozitele in LEI la termen de 1 luna. Cele deja constituite primesc o dobanda de 0,01%, un nou record (negativ) pentru mizeria in care au ajuns dobanzile -  ca sa fie mai putin de atat, trebuie sa treaca la 3 zecimale ! Alternativa cea mai apropiata: cont de economii Maxicont, cu dobanda 0,3%, mai ales ca recent a fost eliminat comisionul de administarre la acest tip de conturi (era 4LEI/luna).



@alex123: Eu stiu de niste ATU-uri pe la BRD, nu si la BCR. E cumva pe persoana juridica? Cineva zicea ca nu se poate loga in Georgica folosind user/pass de 24banking persoana juridica. Deci s-ar putea ca ‘1.’ al tau sa nu mearga. In plus, comisioanele BCR NU le includ si pe cele Transfond, asa sa plata gratis inseamna de fapt ca platesti doar comisionul SENT/ReGIS - 0,51 sau 6,00LEI la sume de pana la 49.999,99LEI inclusiv respectiv peste aceasta suma. Asa ca ‘1.’ al tau nu e 100% gratis.

#184
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 alex321, on 18 februarie 2019 - 11:09, said:

Daca am cont ATU la BCR si vreau sa transfer tot la Raifeissen (ron) ce idei imi dati.Sa am comisionele cele mai mici sau chiar 0.
1. Sa imi fac cont on line George, transfer totul in el si apoi la raifeissen , cost 0
2. Ma duc la ATM scot cite 3000 lei in mai multe transe si ii depun la Raifeissen cost 0.


Alte idei ?
Pai daca ai deja doua variante cu costuri 0...ce mai stai pe ganduri...alege una din ele, Ai cerut a 3-a varianta cu costuri 0, ce relevanta mai are odata ce ai deja doua cu aceleasi conditii?

Edited by cuculea, 18 February 2019 - 19:27.


#185
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 sags, on 18 februarie 2019 - 19:26, said:

Info:
BCR a retras din oferta depozitele in LEI la termen de 1 luna. Cele deja constituite primesc o dobanda de 0,01%, un nou record (negativ) pentru mizeria in care au ajuns dobanzile -  ca sa fie mai putin de atat, trebuie sa treaca la 3 zecimale ! Alternativa cea mai apropiata: cont de economii Maxicont, cu dobanda 0,3%, mai ales ca recent a fost eliminat comisionul de administarre la acest tip de conturi (era 4LEI/luna).



@alex123: Eu stiu de niste ATU-uri pe la BRD, nu si la BCR. E cumva pe persoana juridica? Cineva zicea ca nu se poate loga in Georgica folosind user/pass de 24banking persoana juridica. Deci s-ar putea ca ‘1.’ al tau sa nu mearga. In plus, comisioanele BCR NU le includ si pe cele Transfond, asa sa plata gratis inseamna de fapt ca platesti doar comisionul SENT/ReGIS - 0,51 sau 6,00LEI la sume de pana la 49.999,99LEI inclusiv respectiv peste aceasta suma. Asa ca ‘1.’ al tau nu e 100% gratis.
Scuze in loc de ATU se va citi TOTAL

E vorba de persoana fizica...Pur si simplu se doreste "ocolirea" comisionelor de transfer interbancar pe care BCR pe percepe.
Si da Contul on line George percepe comision de ttransfer interbancar in functie de suma transferata.
Transfer de peste 50.000 ron inseamna 6 lei plus 0.51 parca...

Edited by alex321, 18 February 2019 - 22:33.


#186
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 alex321, on 18 februarie 2019 - 22:27, said:


Transfer de peste 50.000 ron inseamna 6 lei plus 0.51 parca...
Si nu se poate splitui in doua transferuri mai mici?

Edited by cuculea, 18 February 2019 - 22:46.


#187
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
@alex321:
Pai la TotalCont nu ai plati [semi-]gratuite la fel ca la Ghitzisor? Ba am impresia ca la TotalCont sunt la fel de [semi-]gratuite si cele facute la ghiseu, nu doar prin internet banking, si asa poti face o plata mai mare decat limitele de la internet banking (acestea fiind: max 150.000EUR/zi care nu poate fi majorat, max 10.000EUR/tranzactie care poate fi majorat pana la 50.000EUR/tranzactie). Deci ‘1.’ nu iti aduce nici un avantaj.

Comisioanele SENT/ReGIS nu sunt percepute de BCR ci de altcineva si nu poti scapa de ele decat daca NU faci transfer bancar. (Nota: la sume mari nu e 6+0,51 ci doar 6.) Bineinteles ca poti face mai multe transferuri mai mici daca n × 0,51 e mai avantajos ca 6,00, ca doar sunt banii tai si ti-i transferi tot tie. Atentie insa daca nu cumva ai comision de incasare in partea cealalta, sa il socotesti si pe acela. De fapt cred ca ar fi putut fi zero, deocamdata, daca ar fi fost oferite plati instant (SCT Inst RO), intrucat Transfond a zis ca 12 luni de la ‘go live’ (care cred ca se socoteste din 10 decembrie 2018) nu va percepe comision.

Cat despre ‘2.’, depinde ce suma este. Exista riscul sa ramai fara ei pe drum (‘comision’ = 100%) sau chiar mai rau, in caz de talharie pe langa comisionul de 100%+ mai ajungi si in spital. Nu cred ca la sume mari comisionul de 6,00LEI (si chiar daca ar fi  8LEI BCR + 6LEI ReGIS pentru OP la ghiseu, sa transferi peste 150.000EUR) nu merita.

Edited by sags, 19 February 2019 - 07:33.


#188
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 sags, on 19 februarie 2019 - 07:31, said:

@alex321:
Pai la TotalCont nu ai plati [semi-]gratuite la fel ca la Ghitzisor? Ba am impresia ca la TotalCont sunt la fel de [semi-]gratuite si cele facute la ghiseu, nu doar prin internet banking, si asa poti face o plata mai mare decat limitele de la internet banking (acestea fiind: max 150.000EUR/zi care nu poate fi majorat, max 10.000EUR/tranzactie care poate fi majorat pana la 50.000EUR/tranzactie). Deci ‘1.’ nu iti aduce nici un avantaj.

Comisioanele SENT/ReGIS nu sunt percepute de BCR ci de altcineva si nu poti scapa de ele decat daca NU faci transfer bancar. (Nota: la sume mari nu e 6+0,51 ci doar 6.) Bineinteles ca poti face mai multe transferuri mai mici daca n × 0,51 e mai avantajos ca 6,00, ca doar sunt banii tai si ti-i transferi tot tie. Atentie insa daca nu cumva ai comision de incasare in partea cealalta, sa il socotesti si pe acela. De fapt cred ca ar fi putut fi zero, deocamdata, daca ar fi fost oferite plati instant (SCT Inst RO), intrucat Transfond a zis ca 12 luni de la ‘go live’ (care cred ca se socoteste din 10 decembrie 2018) nu va percepe comision.

Cat despre ‘2.’, depinde ce suma este. Exista riscul sa ramai fara ei pe drum (‘comision’ = 100%) sau chiar mai rau, in caz de talharie pe langa comisionul de 100%+ mai ajungi si in spital. Nu cred ca la sume mari comisionul de 6,00LEI (si chiar daca ar fi  8LEI BCR + 6LEI ReGIS pentru OP la ghiseu, sa transferi peste 150.000EUR) nu merita.
Corect sume foarte mari...De exemplu 100.000 ron il transferi cu taxa de de 6 sau 8 ron. Internet banking. Nu mai risti nimic.
In cealalta parte comision la incasare e  0 .
"Manual" adica transe inseamna comision 100% si spital Posted Image , plus timp pierdut.

Citez

" crt. B. SERVICII BANCARE ELECTRONICE Operaþiunea bancarã Nivelul comisioanelor Phone Banking Internet Banking/ Mobile Banking
36.
Comunicare de cãtre BCR a informaþiilor despre cont
0 LEI
0 LEI
37.
Plãþi intrabancare (în LEI) între conturi proprii
4 LEI
0 LEI
38.
Plãþi intrabancare (în LEI)
4 LEI
0 LEI
39.
Plãþi interbancare în LEI
4 LEI
3 LEI
40.

https://www.bcr.ro/r...tile/comisioane

Edited by alex321, 19 February 2019 - 09:05.


#189
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 21.04.2011
Mai are probleme cineva cu aplicatia George pe telefonul mobil (Iphone)? De cateva zile, cand incerc sa ma autentific, imi spune A APARUT O EROARE, DEBLOCARE NEREUSITA, imi cere autentificare din nou prinn etoken. Iar cand intru pe etoken, nu se intampla nimic, apare ca si cum ar incerca sa se conecteze pana ma plictisesc si inchid aplicatia.

#190
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 themis, on 20 februarie 2019 - 19:52, said:

Mai are probleme cineva cu aplicatia George pe telefonul mobil (Iphone)? De cateva zile, cand incerc sa ma autentific, imi spune A APARUT O EROARE, DEBLOCARE NEREUSITA, imi cere autentificare din nou prinn etoken. Iar cand intru pe etoken, nu se intampla nimic, apare ca si cum ar incerca sa se conecteze pana ma plictisesc si inchid aplicatia.
Eu il folosesc in bune conditii pe android...nu am avut probleme astazi si nici acum cateva minute in urma

Edited by cuculea, 20 February 2019 - 21:31.


#191
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 sags, on 19 februarie 2019 - 07:31, said:

… Ba am impresia ca la TotalCont sunt la fel de [semi-]gratuite si cele facute la ghiseu, nu doar prin internet banking…
Am gasit un PDF cu detalii pe site-ul bancii si trebuie sa rectific ce am scris mai inainte: dintre platile interbancare, la Total Cont doar cele in lei, in Romania, facute prin internet banking sunt incluse in pachet si deci [semi-]gratuite, restul (valuta sau internationale sau prin Alo 24banking sau la ghiseu) au comisioanele standard.

Edited by sags, 20 February 2019 - 23:14.


#192
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 themis, on 20 februarie 2019 - 19:52, said:

Mai are probleme cineva cu aplicatia George pe telefonul mobil (Iphone)? De cateva zile, cand incerc sa ma autentific, imi spune A APARUT O EROARE, DEBLOCARE NEREUSITA, imi cere autentificare din nou prinn etoken. Iar cand intru pe etoken, nu se intampla nimic, apare ca si cum ar incerca sa se conecteze pana ma plictisesc si inchid aplicatia.
El il fosesc pe Iphone. Merge ok chiar acum...
Singura reclamatie e ca nu stie limba romana
Am facut o reclamatie si raspunsul a fost ca probabil am IPHONE e din USA....Nu au prins faza cu IOS si ANDROID

Sfat nu folosi Call Center ...nu se pricep.
Du-te intr-o agentie , sucursala BCR. Sa fie si acolo cineva care se pricepe....cu adevarat.
Unul din motivele pentru care vreau sa plec de la aceasta Banca ...

 sags, on 20 februarie 2019 - 23:10, said:

Am gasit un PDF cu detalii pe site-ul bancii si trebuie sa rectific ce am scris mai inainte: dintre platile interbancare, la Total Cont doar cele in lei, in Romania, facute prin internet banking sunt incluse in pachet si deci [semi-]gratuite, restul (valuta sau internationale sau prin Alo 24banking sau la ghiseu) au comisioanele standard.
6 lei la transfer peste 50.000 lei. M-am dus la o agentie si am rugat sa imi spuna care sunt comsioanele.
Mi s-a spus deschide "George de aici si fa un transfer sa vedem" Adica de pe telefonul meu ...No Comment

Edited by alex321, 20 February 2019 - 23:22.


#193
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Și la mine merge bine aplicația pe iPhone SE, nu am probleme cu autentificare.

 alex321, on 20 februarie 2019 - 23:20, said:

Singura reclamatie e ca nu stie limba romana
Am facut o reclamatie si raspunsul a fost ca probabil am IPHONE e din USA....Nu au prins faza cu IOS si ANDROID
Aplicația folosește limba telefonului. Dacă e setată pe limba engleză, folosește engleză. Dacă e în limba română, apare în română.

#194
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Candva pe timpuri (sa zicem acum 10-12 ani) pentru banii de pe cardurile BCR primeai o dobanda. E drept insignifianta! Observ ca de vreo doi ani, cand se incheie luna, desi am bani pe card (la sfarsitul lunii aveam 3000 de lei), pe card nu mai acorda NICI MACAR UN BAN dobanda. A disparut total. De ce au scos-o?
Evident comisionul de 15 lei pe luna, il iau in fiecare luna. Pe asta nu l-au scos!

#195
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Poate că înainte de criză așa a fost dar acum nici o bancă nu-ți dă dobândă pe contul curent.

#196
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostXL700VA, on 09 martie 2019 - 09:45, said:

Candva pe timpuri (sa zicem acum 10-12 ani) pentru banii de pe cardurile BCR primeai o dobanda. E drept insignifianta! Observ ca de vreo doi ani, cand se incheie luna, desi am bani pe card (la sfarsitul lunii aveam 3000 de lei), pe card nu mai acorda NICI MACAR UN BAN dobanda. A disparut total. De ce au scos-o?
Evident comisionul de 15 lei pe luna, il iau in fiecare luna. Pe asta nu l-au scos!
Posted Image Asta e super tare ....bun venit in anul 2019...curiozitatea mea e ...unde ai trait pena acum?

Edited by cuculea, 10 March 2019 - 19:19.


#197
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Salut

Poti trece de la un packet oricare ar fi acela la Cont George cu 0 costuri ?

#198
EnderDj37

EnderDj37

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 28.12.2014
Cand credeti ca vor da drumul BCR la platile contactless cu telefonul? In review-uri pe Google Play ziceau undeva in Q1 2019 dar mai sunt 3 saptamani si nu pare sa se apropie. Unii spun de iunie cand cica spuneau ca o sa bage si Apple Pay. Poate are cineva de pe aici relatii mai apropiate cu banca si ne poate da macar un indiciu mic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate