Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Accident biciclist

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Cea mai enervanta chestie in video-ul asta e taximetristul parcat ilegal, exact sub semnul cu oprirea interzisa. In locul biciclistului (vinovat si el) as fi chemat politia numai pentru asta...ca eu unul nu-i mai suport pe imbecilii astia care cred ca pot parca oriunde vrea muschiu lor.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
asa se intampla cand ambii berbeci nu au habar de regulille de circulatie (oug + regulament).

#57
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
arg biciclistul ăla a schimbat benzile ca la circ, slalom.
Taximetristul ăla se asigurase omu că a deschis ușa ȘI A AVUT LOC AUTOBUZUL.
Nici eu nu sunt fan taximetriști dar aici nu e cazul de hatereală aiurea.

Hai să facem un poll să vezi câți zic că taximetristul e de vină.

#58
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Mi se pare imperios necesar sa se faca banda pentru biciclete, protejata. Stiu ca se spune ca un biciclist in trafic inseamna o masina mai putin, insa ca regula generala trebuie sa-i acorzi spatiu suficient cand il depasesti. Alta data esti nevoit sa schimbi brusc directia la 20 km/h pentru evitarea unei gropi, nu mult, doar o usoara deviere, iar din spate vine printre masini zmeul ciclist in spandex cu 35 la ora pe cursiera, se agata de oglinda retrovizoare si se varsa pe planeta. Multi ciclisti parca nici nu au instinct de conservare, exact ca si multi soferi, insa ca sofer la viteze mici mototolesti doar tabla, ca ciclist raman semne.

#59
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Hider141, on 12 iunie 2018 - 08:51, said:

Si exact asta a facut taximetristul. Cand el s-a asigurat si a deschis usa, boul de pe bicicleta era in spatele autobuzului, intr-un unghi de unde nu-l observa.
Chiar sa nu fi fost autobuzul iar biciclistul era vazut de taximetrist insa biciclistul la cum schimba directia tot nu avea cum sa evite  acrosarea  . Veti spune, pai ar fi vazut taxiul. Exact, biciclistul nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.  Pe langa astea el era jmeker, nu il interesa nici regulile si nici siguranta.

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005

 exceswater, on 12 iunie 2018 - 10:29, said:

arg biciclistul ăla a schimbat benzile ca la circ, slalom.
nu conteaza ca a schimbat banda, era un participant la trafic iar taximetristul trebuia sa se asigure.

hai te rog eu frumos fa un mic efort si concentreaza-te.

Edited by arg, 12 June 2018 - 10:35.


#61
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prietene să se asigure că nu vine un avion prost și dă în portieră ????

Frățucă ce ai  ?

Uite m-am concentrat.

Attached File  prost.jpg   540.36K   38 downloads


Ia uite cât a oscilat dobitocul. Ditamai banda. Dacă punea autobuzul vreo frână murdărea autobuzul de creier.
Pardon de muci că n-are creier deloc.

Edited by exceswater, 12 June 2018 - 10:54.


#62
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 arg, on 12 iunie 2018 - 10:34, said:

nu conteaza ca a schimbat banda, era un participant la trafic iar taximetristul trebuia sa se asigure.
Taximetristul era stationar, nu circula si incerca sa treaca pe banda 2.
Si spune-mi mie daca tu, ca sofer ce are probabil de multi ani permisul de conducere, il vedeai pe biciclist cand era lipit de autobuz si era pe partea stanga a lui. Chiar si fara slalomul ala de pe o parte pe alta, daca pastra distanta regulamentara fata de autobuz putea fi observat de catre sofer cand el s-a asigurat ca poate deschide usa.

Edited by Hider141, 12 June 2018 - 10:54.


#63
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 arg, on 12 iunie 2018 - 10:34, said:

nu conteaza ca a schimbat banda, era un participant la trafic iar taximetristul trebuia sa se asigure.

hai te rog eu frumos fa un mic efort si concentreaza-te.
Oricine schimba banda fara sa se asigure poate pati orice. Daca s-ar fi asigurat nu s-ar fi lovit de portiera taxiului .
Taximetristul risca amenda pentru oprire neregulamentara insa el nu se face vinovat pentru faptul ca biciclistul circula haotic. Drumurile publice nu ingaduie circulatia haotica. Poti face asta pe stadion, in curtea cuiva,

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
@ Hider141
ca sofer cu anii mult de experienta trebuia sa se astepte la o supriza de dupa autobuz.

e ca la cedeaza trecerea, nu vezi nu treci, nu exista nu aveam cum sa ma asigur. (personal ies cate un pic pana am vizibilitate)

 pacopaco1967, on 12 iunie 2018 - 10:57, said:

Oricine schimba banda fara sa se asigure poate pati orice. Daca s-ar fi asigurat nu s-ar fi lovit de portiera taxiului .
Taximetristul risca amenda pentru oprire neregulamentara insa el nu se face vinovat pentru faptul ca biciclistul circula haotic. Drumurile publice nu ingaduie circulatia haotica. Poti face asta pe stadion, in curtea cuiva,
se face vinovat pentru deschiderea usii fara se asigure art.145 din regulament.

Edited by arg, 12 June 2018 - 11:00.


#65
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 arg, on 12 iunie 2018 - 10:18, said:

in oug si regulament nu exista: nu te-am vazut nu e vina mea, nu aveam cu sa-ti acord prioritate.
asta e, astepti juma de ora pana poti sa deschizi usa in siguranta sau te duci pe alta strada unde e gol.
Asta nu intelegi. Legea e ambigua. Ce inseamna in siguranta si e gol ? Daca te uiti, nu vine nimeni pe o raza de 10 km, deschizi usa si PAF! o nava spatiala care vine in liniste cu 100.000 km/h ?

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
din regulamentul de aplicare al oug195
"Art. 145.
Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca in timpul opririi sau stationarii sa deschida ori sa lase deschise usile acestuia sau sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie."

 Ion_de_la_Raion, on 12 iunie 2018 - 11:03, said:

..... vine in liniste cu 100.000 km/h ?
corect, esti vinovat, daca nu-ti convine dai in judecata si decide judecatorul cine e vinovat sau care sunt procentele de culpa comuna.


p.s. ca mi-am adus aminte, aseara pe doamana ghica un camion oprit de politie, mi-a deschis usa cand eram la cativa metri de el si aveam vre-o 30-40km/k cu piciorul pe frana, sa vezi ce rumos mi-a trecut usa pe deasupra plafonului....

Edited by arg, 12 June 2018 - 11:16.


#67
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 arg, on 12 iunie 2018 - 10:59, said:

@ Hider141
ca sofer cu anii mult de experienta trebuia sa se astepte la o supriza de dupa autobuz.

e ca la cedeaza trecerea, nu vezi nu treci, nu exista nu aveam cum sa ma asigur. (personal ies cate un pic pana am vizibilitate)


se face vinovat pentru deschiderea usii fara se asigure art.145 din regulament.

Te asiguri că NU VINE NIMIC DIN FAȚĂ SAU DIN SPATE NU DIN LATERAL ÎN PANA MEA.

Puteți să puneți aici și tot Monitorul Oficial.
Biciclistul tot prost e.

#68
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 arg, on 12 iunie 2018 - 11:13, said:

din regulamentul de aplicare al oug195
"Art. 145.
Se interzice conducatorului de autovehicul si pasagerilor ca in timpul opririi sau stationarii sa deschida ori sa lase deschise usile acestuia sau sa coboare fara sa se asigure ca nu creeaza un pericol pentru circulatie."
In ce directie trebuie sa se asigure ? Eu stiu asa, ma uit bine, in stanga/dreapta, deschid usa, vreau sa cobor, si vine unul hai-hui si poc. Tu zici , ai deschis usa fara sa te asiguri. Pai mai frate, ala de intra in mine nu are si el responsabilitatea sa se asigure ? Unul in mers daca nu se asigura face mai multe paguba decat unul in stationare. Deci ala in miscare nu s-a asigurat pentru a evita  acrosajul . Putea sa nu fie usa deschisa si tot se lovea de taxi .

#69
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 MembruAnonim, on 11 iunie 2018 - 23:45, said:

...Apropo, culpa comuna?


...s-a-ntâlnit un bou și un vac(Ă)!!!

#70
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 arg, on 12 iunie 2018 - 11:13, said:

p.s. ca mi-am adus aminte, aseara pe doamana ghica un camion oprit de politie, mi-a deschis usa cand eram la cativa metri de el si aveam vre-o 30-40km/k cu piciorul pe frana, sa vezi ce rumos mi-a trecut usa pe deasupra plafonului....

Ai Ferrari sau masini din astea joase ?

#71
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,156
  • Înscris: 19.09.2005
doar un golf

#72
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
taximetristul era deja cu ușa deschisă când s-a înfipt ăla.
chiar dacă o deschidea chiar atunci, e caz fortuit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate