Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...
 

Intrebari impamantare, inclusiv lumini.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Din pacate am avut ghiniounul unui electrician ... sa zicem, mai grabit. Spun asta pentru ca imi dau seama ca mi-a uitat de pozat niste circuite (prizele de blat in bucatarie, de exemplu) iar la lumini nu mi-a tras decat faza si nulul, printre altele.

Desi mi-a placut sa ma documentez si sa citesc despre acest subiect, totusi nu sunt de specialitate si va rog sa-mi confirmati, infirmati dilemele sau, daca este posibil, sa-mi oferiti si o solutie.

1. Prima intrebare se refera la legarea impamantarii in doze. Cablu de impamantare de la fiecare priza ajunge in doza. Acolo toate conductoarele sunt cositorite si merg mai departe in urmatoarea doza si tot asa pana in tablou. Pe scurt, si impamantarea este legata in doze cum sunt legate faza si nulul. Este corect asa?
Semnul meu de intreare este legat de urmatoarea situatie ipotetica:
- sa zicem ca intr-un aparat (gen masina de spalat) faza atinge carcasa si impamantarea "preia" curentii "bagabonzi" (mi-a placut metafora asta) sa-i trimita in pamant. Daca in doza, priza masinii de spalat are impamantarea legata la comun cu cea de la alte prize, curentul nu o ia (si) pe traseul cel mai scurt catre celalalte circuite lsi sa risc alte belele?
Cel mai safe mi se pare ca impamantarea sa fie trasa direct din priza in tablou. Este insa mult mai putin practic asa (costuri, executie, etc).

2. Electricianu' lu peste nu mi-a pus impamantare la becuri. La momentul executiei instalatiei eu n-am stiu ca trebuie. El m-a vazut ca nu ma pricep si, probabil, s-a grabit si a facut toate circuitele de lumini fara impamantare. As vrea sa remediez eu problema asta insa ma confrunt cu cateva dileme si va cer un sfat.

Desi nu am peretii finisati si mai pot face mici modificari, traseele circuitelor sunt trase si prinse in ipsos si nu pot sa "sparg" tot. Ca sa trag impamantare la lumini am incercat sa:
- bag sarpele printr-un copex deja pozat dar nu a inaintat mai mult de cativa metrii.
- Daca n-a mers cu sarpele, m-am gandit sa dau jos traseul din doza la locul unde o sa vina lustra si sa bag cablu de impamantare pe el. Mi-e usor sa fac asta pentru ca mare parte din traseu e doar prins pe tavan (o sa am tavan fals). Insa, mi-am dat seama ca si daca bag cablu doar pe portiunea doza-lustra, ce fac mai departe? Singura solutie ar fi fost sa leg, in doze, impamantarea luminilor la cea a prizelor. In cazul asta cred ca situatia de la punctul unu ar deveni si mai problematica (n-as vrea sa ma curentez la bec daca am o problema cu masina de spalat).
Sa dau jos si traseele de lumini dintre doze pana in tablou (trasee fara PE) mi-e practic imposibil (ar trebui sa daram tot si sa o iau de la zero).
Asadar, in cazul meu, exista vreo solutie practica sa trag impamantarea la lumini?
M-am gandit sa duc un conductor "simplu", fara sa-l trag prin copex de la fiecare bec, pe cel mai scurt traseu in tablou (sau sa leg toate circuitele de PE intr-o doza cat mai aproape de tablu si de acolo sa plec doar cu un singur fir). E safe asa sau mai bine las fara impamantare si pun numai lustre din plastic/pvc :)

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bine ca nu ti-a tras decat impamantarea si nulul. :D

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ai grija la limbaj.

1. Cablul nulului de protectie se leaga gramada (linie comuna) pana la nulul de protectie (impamantarea din tablou), prin acelasi traseu comun de cabluri, deci nu e nevoie de circuit separat. E izolat de faza si de nul si nu are treaba cu ele. Daca se creaza un scurt, cum spui tu, rezistenta creste infinit si se decupleaza siguranta din tablou care detecteaza aceasta depasire de limita. Asta e rolul nulului de protectie - sa decupleze o siguranta sa nu mori electrocutat.
Nulurile de protectie sunt distincte pt fiecare circuit  pana in tablou.

La cladirile industriale unde avem mediu umed, strunguri, alte aparate, da.. se creaza, suplimentar de nulul de protectie o bara de impamantare locala la care se leaga cu platbanda partea metalica a masinilor (carcasa, sasiul, cadrul de sustinere, bancul de lucru, etc).
Se numeste bara de echipotentialitate si e obligatorie peste tot.

2. Iluminatul nu are nevoie de impamantare. Cablurile de la lustre se izoleaza de partile metalice si teoretic n-ar trebui sa te electrocutezi acolo.. Sunt si circuite care au impamantare si pe corpurile de iluminat dar nu e absolut necesar, si la constructiile civile de locuit, nu se duce  impamantarea la corpul de iluminat.
Normativul te obliga

Edited by anaki, 06 June 2018 - 19:52.


#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,119
  • Înscris: 30.04.2007

 cinsem, on 06 iunie 2018 - 18:44, said:

- sa zicem ca intr-un aparat (gen masina de spalat) faza atinge carcasa si impamantarea "preia" curentii "bagabonzi" (mi-a placut metafora asta) sa-i trimita in pamant. Daca in doza, priza masinii de spalat are impamantarea legata la comun cu cea de la alte prize, curentul nu o ia (si) pe traseul cel mai scurt catre celalalte circuite lsi sa risc alte belele?

Cel mai safe mi se pare ca impamantarea sa fie trasa direct din priza in tablou. Este insa mult mai putin practic asa (costuri, executie, etc).

se stie faptul ca exista o componenta electronica a carei principala caracteristica intr-un circuit electric este sa directioneze curentul doar intr-o anumita directie. acea componenta se numeste dioda.
daca iti spun ca poti directiona curentii bagabontzi cu una sau mai multe diode, se pune ca sfat sau ca misto?
in general, curentul electric (chestie invatata -de mine-prin scolile comuniste prin clasa a 10-a) are obiceiul sa urmeze calea minimei rezistente. daca "in sus" cablul se termina in aer (intr-o priza) atunci rezistenta acelui cablu tinde tare infinit, deci curentul nu curge in sus. daca ai impamantarea (faptica) la etaj, atunci da, curentul va curge in sus, electronul, neavind masa, automat este mai usor decit aerul si o va lua in sus...


Cel mai safe mi se pare ca impamantarea sa fie trasa direct din priza in tablou.

poate fi si mai seif daca iti tragi impamantare separata la fiecare priza, nu-ti mai faci probleme in ce directie o oa curentul, nu mai ai noduri pe unde sa bagabonteasca.

#5
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Pe scurt zis, doresti ca fiecare priza si fiecare lustra sa aiba propriul conductor de impamantare separat pana la punctul de impamantare de la intrare in apartament.

Am primit cadou lustre simple din Franta prevazute cu fir de impamantare. L-am lasat neconectat, casa mea este vintage.

Edited by Anca12, 06 June 2018 - 19:13.


#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
eu mai degraba mi-as pune problema de diferentiale, unde si cate sunt.

#7
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
cinsem
Problemele nu sunt chiar atât de grave cum ți se par la prima vedere.
În primul rând, faptul că în doze sunt conectate împreună toate conductoarele de împământare din doza respectivă nu este dăunător, din contră, e chiar benefic. În situația (foarte ipotetică!) a întreruperii unui conductor de împământare dintre două doze consecutive, un eventual curent de defect va fi descărcat la pământ prin celelalte conductoare. Aceasta conferă instalației un grad mai mare de siguranță în exploatare.
În ceea ce privește conductoarele de împământare pe care dorești să le tragi de la doze și până la corpurile de iluminat, le poți conecta fără nicio problemă împreună cu celelalte împământări de la prize.
E de apreciat faptul că electricianul a utilizat cositorirea ca metodă de conectare în doze. Din experiența mea, pot să-ți confirm că acest tip de conexiuni rezistă zeci de ani fără niciun fel de întreținere.

Late edit: Ai primit mai sus informația precum că la corpurile de iluminat nu este nevoie de împământare. TE ROG S-O IGNORI TOTAL. Normativul I7 cere ca conductorul de protecție să existe la toate părțile metalice ale unei instalații electrice care în funcționare normală nu fac parte din calea de curent, dar care, printr-un defect de izolație, pot să capete un potențial electric periculos.

Edited by flomelomanul, 06 June 2018 - 19:18.


#8
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,266
  • Înscris: 17.03.2009

 rosix, on 06 iunie 2018 - 19:07, said:

Ai grija la limbaj.

1. Cablul nulului de protectie se leaga gramada (linie comuna) pana la nulul de protectie (impamantarea din tablou), prin acelasi traseu comun de cabluri, deci nu e nevoie de circuit separat. E izolat de faza si de nul si nu are treaba cu ele. Daca se creaza un scurt, cum spui tu, rezistenta creste infinit si se decupleaza siguranta din tablou care detecteaza aceasta depasire de limita. Asta e rolul nulului de protectie - sa decupleze o siguranta sa nu mori electrocutat.
Nulurile de protectie sunt distincte pt fiecare circuit  pana in tablou.

La cladirile industriale unde avem mediu umed, strunguri, alte aparate, da.. se creaza, suplimentar de nulul de protectie o bara de impamantare locala la care se leaga cu platbanda partea metalica a masinilor (carcasa, sasiul, cadrul de sustinere, bancul de lucru, etc).
Se numeste bara de echipotentialitate si e obligatorie peste tot.

2. Iluminatul nu are nevoie de impamantare. Cablurile de la lustre se izoleaza de partile metalice si teoretic n-ar trebui sa te electrocutezi acolo.. Sunt si circuite care au impamantare si pe corpurile de iluminat dar nu e absolut necesar, si la constructiile civile de locuit, nu se duce  impamantarea la corpul de iluminat.
Normativul te obliga

Edited by anaki, 11 June 2021 - 03:52.


#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 _-livio-_, on 06 iunie 2018 - 19:12, said:

eu mai degraba mi-as pune problema de diferentiale, unde si cate sunt.
Asijderea. Dar as mai pune o intrebare: exista?

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
prefer sa cred ca lumea nu face instalatii fara ele macar la masina de spalat haine/vase sau in bai.

#11
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 Anca12, on 06 iunie 2018 - 19:10, said:

Am primit cadou lustre simple din Franta prevazute cu fir de impamantare. L-am lasat neconectat, casa mea este vintage.

bravo
daca ai si casa de lemn cu atat mai bine

Edited by mihnearau1, 06 June 2018 - 20:40.


#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
eu am marea majoritate a sculelor cu 2 fire din fabricaţie...surse în comutaţie...etc...

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 03.02.2007
O soluție ar fi să folosești un fir de la bec de care să legi două fire noi și să le tragi prin copex.  Sau tragi cu un fir de la bec cu are tragi șarpele, apoi legi de șarpe două fire.

Vei avea astfel și împământarea la lampă.

#14
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Multumesc pentru raspunsuri (cu un plus pentru @flomelomanul si Digix)

Mi-e usor sa dau jos si sa pun la loc copexurile de la lustra la doza (chiar daca-s vreo 10). Am sa le dau jos si am sa trag si impamantarea prin ele, impamantarea pe care o leg la impamantarea prizelor.

Ca m-ati intrebat de diferentiale, tabloul "arata" asa:

- pentru ca in BMPT am o tetrapolara de 25A (am cerut trifazic de de 15kw), in casa, pe traseul care vin din BMPT am sa pun fie o tetrapolara de 20A fie un Distribuitor/Repartitor cu minim 4 bare. Nu stiu daca sa pun repartitor sau disjunctor pentru ca nu stiu daca incape un cablu de 25mmp in polul unui disjunctor (daca nu incape folosesc repartitorul intai)
- am impartit casa in 3 zone (pentru 3 faze diferite): etaj, parter si bucatarie. In plus am si cateva circuite separate si dedicate: un circuit de priza dintr-o baie unde vreau sa pun o cada cu hidromasaj, 2 circuite separate de AC, 2 circuite separate pentru exterior (pentru poarta si eventual hidrofor), si circuite separate in Camera Tehnica. Circuitele astea dedicate le-am impartit pe cele 3 faze.
- fiecare zona/faza "incepe" cu un diferential C20 de 30mA. Pt baia cu Hidromasaj si CT am un diferential C16 de 10mA (fiecare circuit cu diferential, nu "la comun"). Apoi, disjunctoare "simple" pe traseele de prize (C16) si de lumini (C10). Deci am 5 disjunctoare diferentiale in tablou.

Pe lumini n-am pus ca asa mi-a fost recomandat. Plus ca "generalul" de pe fiecare zona (cel de 30mA) protejeaza si circuitul de lumini aferent.

#15
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca ai diferentiale, impamantarea nu prea mai are rost. Ce sa mai protejeze?

#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 mihnearau1, on 06 iunie 2018 - 20:39, said:

bravo
daca ai si casa de lemn cu atat mai bine
Daca e vintage... poti sa-ti dai seama ca e din chirpici

#17
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 sarac.lipit, on 06 iunie 2018 - 20:49, said:

eu am marea majoritate a sculelor cu 2 fire din fabricaţie...surse în comutaţie...etc...
Asta n-are nicio legatura cu subiectul de fata. Daca un consumator electric nu este prevazut din fabrica cu conductor de protectie, inseamna ca are dubla izolatie si ca poate functiona asa. In niciun caz nu se admite renuntarea la impamantarea unui circuit din cauza ca pe circuitul respectiv se pot alimenta, la un moment dat, si astfel de consumatori.

#18
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 danvlas, on 07 iunie 2018 - 04:59, said:

Daca ai diferentiale, impamantarea nu prea mai are rost. Ce sa mai protejeze?

Diferentialele sunt niste aparate supuse degradarii/defectiunilor, ma gandesc. Este posibil sa se strice un diferential si atunci impamantarea ar trebui sa ajute.

Pe diferentialele Merlin-Gering scrie "Test Monthly". Daca erau "indestructibile" nu cred ca mai puneau aia necesitatea de verificare lunara.

Plus ca pe toate disjunctoarele apare si valoarea de rupere care, din cate am inteles, exprima durata de viata (nr de cicluri de intrerupere a circuitului) a disjunctorului respectiv.

Edited by cinsem, 07 June 2018 - 13:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate