Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Voua vi s-a restituit taxa de poluare, timbrul de mediu , etc?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aici e problema, e un cerc vicios, datul in judecata nu ajuta la nimic, pentru ca vei castiga procesul, dar nu vei avea nicio parghie legala sa-i faci sa plateasca. Si pierzi si banii de judecata si avocat.

#56
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Mașina a fost cumpărata de nouă din Romania in anul 2007,prin luna mai,iar taxa de inmatriculare a fost plătită tot in aceași lună,altfel nu puteam inmatricula mașina chitanța a fost băgata in dosarul de inmatriculare de la poliție,cum sa plătesc in 2008?

Cererile de restituire a taxelor de inmatriculare se pot depunde pină in august 2018 eu așa știu,de ce spui că am depus cererea tarziu,incă mai am și acum timp.

#57
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 20:39, said:

Aici e problema, e un cerc vicios, datul in judecata nu ajuta la nimic, pentru ca vei castiga procesul, dar nu vei avea nicio parghie legala sa-i faci sa plateasca. Si pierzi si banii de judecata si avocat.
Daune morale pentru discriminare. Pana cand justitia va fi independenta .Posted Image

View Postbobyploiesti, on 16 iulie 2018 - 21:14, said:

Mașina a fost cumpărata de nouă din Romania in anul 2007,prin luna mai,iar taxa de inmatriculare a fost plătită tot in aceași lună,altfel nu puteam inmatricula mașina chitanța a fost băgata in dosarul de inmatriculare de la poliție,cum sa plătesc in 2008?

Cererile de restituire a taxelor de inmatriculare se pot depunde pină in august 2018 eu așa știu,de ce spui că am depus cererea tarziu,incă mai am și acum timp.
Pai inseamna ca cei de la anaf au totusi un criteriu de ordine a restituirii si anume data platii . Cei din 2008 vor fi primii pe urma cei din 2009 , 2010 si tot asa.

Edited by Benderbut, 16 July 2018 - 21:27.


#58
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Da au un criteriu de ordine a restituirii,primi vor fi cei din 2007.

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Primii sint probabil cei cu pile.

#60
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostIon_de_la_Raion, on 16 iulie 2018 - 22:12, said:

Primii sint probabil cei cu pile.
Primii sunt baronii si baronasii.

#61
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aia nici n-au platit de la inceput.

#62
mariusica2012

mariusica2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.07.2012

View PostBenderbut, on 16 iulie 2018 - 21:26, said:

Pai inseamna ca cei de la anaf au totusi un criteriu de ordine a restituirii si anume data platii . Cei din 2008 vor fi primii pe urma cei din 2009 , 2010 si tot asa.

Nu imi dau seama ce criterii de ordine a restituirii au... De exemplu, mie mi-au restituit in contul bancar precizat in cerere, acum o saptamana, taxa (cu dobanzi cu tot) pentru un autoturism cumparat nou din reprezentanta auto (in prezent vandut), cu taxa platita in anul 2008. E autoturismul pentru care am depus cel mai tarziu cererea de restituire. Pentru celelate doua autoturisme (unul e vandut, celalalt il folosesc), cu taxe platite in anii 2007 si 2009 (autoturisme cumparate second-hand), pentru care am hotarari irevocabile si definitive si pentru care mi-au fost restituite in trecut 3 din 5 tranșe, nu mi-au fost restituite celelalte doua tranșe ramase de restituit.

#63
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt probleme in a primi banii cei care au dat in judecata pentru recuperare pe timpul cand nu se gandeau sa restituie banii de buna voie...

#64
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu n-am putut depune cerere pe motiv că mi s-a dat o parte în 2009 sau 2010 când s-a resus taxa. Cică dă ei și restul fără cerere. Încă aștept. Atunci am primit 2500 din 3700 deci mai am de recuperat vro 1200.

#65
mateis

mateis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.05.2004
Au verificat pe loc? serios? Eu am depus pentru o masina pentru care nu mai stiam exact cat am platit, si mi-a cerut sa scriu suma aproximativa si verifica ei cand ajung la cererea mea. Adica nu a verificat nimic pe loc ... la tine inteleg ca da?

#66
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu cred ca sint atat de josnici incat incearca sa te fraiereasca sa nu pui cerere si dupa un timp de asteptare, cand mergi sa intrebi, sa spuna "aaaaa, pai dumneata nu ai depus cerere, termenul limita s-a terminat, nu-ti mai dam".

#67
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Nu cred că a încercat să mă fraierească că șeful Anaf de la ai mei din oraș a zis și a fost coleg de clasă cu maică-mea. Mă rog, pentru 1200 de lei n-am timp să mă agit mult mai mult.

#68
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Vineri tocmai ce am primit pe contul de SPV adresa ANAF de restituire taxe de poluare executata de trezorerie. Nu stiu componenta daca e doar taxa sau si dobanzile. Insa cred ca e doar taxa.

Taxa pt auto noua platita in 2010 cu cerere de recuperare depusa acum 3-4 ani in urma cu restituire in rate pe 5ani pt care s-a primit in trecut o singura transa din 5

#69
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Azi am primit bani de la anaf pe taxa de primă inmatriculare,taxa plus dobinda.

#70
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cand ai depus cererea ? Eu nu am primit nimic, cerere depusa acum 3 luni.

#71
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Am depus acum o luna jumate...taxa plătită in 2007 prin mai .

#72
cris z

cris z

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 14.03.2007
Am depus dosarul anul trecut prin noiembrie si acum o luna am primit banii in cont.
Taxa platita in octombrie 2007.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate