Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Voua vi s-a restituit taxa de poluare, timbrul de mediu , etc?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La mine au trecut 80 zile de la depunerea cererii si nimic. Sint convins ca vor trece si restul de 40 in care, conform legii, va trebui sa-i primesc si tot nimic. Si vor trece si urmatoarele 4 luni pana cand toti cei care au platit taxa de poluare vor trebui sa primeasca banii inapoi si tot nu-i voi primi. Si, peste vreo 2 ani ANAF-ul se va lauda ca au dat la toti banii inapoi si eu tot nu-i voi fi primit. Am mai patit din astea.

#38
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Am ințeles,că plățile se fac incepind cu anul 2007,dacă ai inmatriculat mașina in 2013,posibil să iei bani la anu.

#39
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
2009

#40
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Ar trebui sa iei printre primi,de ce nu mergi să intrebi la anaf.

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am fost. Si ma duc si azi sa intreb. Cica sa astept. :/ Sint niste nesimtiti.

#42
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Dacă afli ceva postează si tu aici,și eu am depus acu 1 lună pentru o mașină din 2007,incă aștept...am plătit 3200ron taxa

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cam ca mine. Eu 3150.

#44
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 bobyploiesti, on 13 iulie 2018 - 10:47, said:

Ar trebui sa iei printre primi,de ce nu mergi să intrebi la anaf.
Nu au bani .

Restituirea taxei a fost doar o petarda aruncata in fata prostimei .

Mie trebuie sa imi restituie circa 5500 de lei , la fel din 2009, cerere depusa acum 4 luni.

Edited by Benderbut, 15 July 2018 - 16:48.


#45
florinamf

florinamf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2007
Taxa platita in 2008, 1234 lei, restituit 1234 lei la sfarsitul lunii iunie(deci fara dobanda). Cerere depusa prin februarie-martie(nu imi amintesc exact)

#46
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
ȘI dobinda? Ai intrebat la anaf cind o dă?

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 AroundYou, on 11 iulie 2018 - 15:31, said:

Azi, verificandu-mi contul atasat unui card prin internetbanking, hop!, vad o suma creditata: ROXXTREZXXXXXXXXXXXXXXX Detalii: /ROC/Sume de restituit prin virament bancar. Cu siguranta nu ma asteptam sa-mi dea anaf-ul alti bani inapoi decat doar de pe la taxa castigata in urma cu ceva ani in instanta. Imi dadusera doar doua transe din 5, apoi pauza, anul trecut nu mi-au mai dat nimic.
Suma primita in cont este mai mare decat oricare din cele doua transe primite in trecut insa nu mai gasesc acum hartia unde aveam tabelul initial de la anaf cu cat exact aveam de primit fara dobanzi. Practic acum nu stiu exact la ce se refera suma pe care am primit-o... insa am banuiala ca e doar restul de bani fara dobanda.
Ciudat e insa altceva:
Eu nu le dadusem la ANAF niciun numar de cont in care sa-mi vireze banii din taxa...pur si simplu n-am dorit sa le dau (intentia mea de fapt era astfel in ideea ca tot timpul, la plata fiecarei transe, imi vor trimite hartii in care voi vedea clar ce sume imi restuie, ce dobanzi, etc) nu ca nu aveam. Primele doua transe inapoiate le incasasem direct la casieriile lor dupa ce in prealabil imi trimisesera hartii in plic acasa.
De curiozitate, am dat telefon bancii mele, unde am intrebat daca la detalii tranzactie mai scrie si altceva decat ce vad eu prin internetbanking, mi-au zis ca nu, am mai intrebat si cum e posibil ca cei de la anaf sa-mi vireze sume fara ca eu sa le fi dat vreo specificatie in acest sens sau daca e posibil sa o fi facut astfel doar pentru ca am platit eu la ei in diverse randuri cateva impozite prin card bancar atasat respectivului cont... Operatoarea cu care am vorbit nu a putut sa-mi dea vreun raspuns care sa ma elucideze. Hmmm...
stai relax, orice cont deschis e automat declarat la anaf, asa ca singura lor problema putea sa fie sa aleaga contul in care sa-ti trimita.

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pe dracu, la mine a spus ca nu intelege ce am scris la cont. Se leaga de orice chitibus.

 Benderbut, on 15 iulie 2018 - 16:46, said:

Nu au bani .

Restituirea taxei a fost doar o petarda aruncata in fata prostimei .
Petarda a fost aruncata de ue. Unde-i lege, nu-i tocmeala, nu ma intereseaza de unde scot banii. Sa-i ia de la fondul de mediu.

#49
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 bobyploiesti, on 13 iulie 2018 - 09:41, said:

Am ințeles,că plățile se fac incepind cu anul 2007,dacă ai inmatriculat mașina in 2013,posibil să iei bani la anu.

 Ion_de_la_Raion, on 13 iulie 2018 - 10:43, said:

2009

Attached Files



#50
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Astăzi am primit acasă plicul de la anaf in care spune că mi sa apropbat cererea de restiuire a taxei auto după cum urmează

taxa auto primă inmatriculare 3231 ron

dobindă   2637   ron

total    5868 lei   ron

Mai spune că suma va fi virată in contul indicat de mine,și cam atit ,nu spune și cind se va intimpla minunea.

#51
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ai depus cererea de acum o luna si imediat ai primit instiintare?

Pot sa intreb : DE CE? Posted Image

#52
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Aia intreb si eu. Cu mentiunea ca nervii mei nu sint indreptati asupra userului softpedia, ci a anafului. Am fost azi sa intreb din nou si o acritura mi-a spus sa astept, ca sint doar 5 "fete" care lucreaza. Ea arata ca o baba de 50 ani, numai fata nu era. Am insistat, dar mi-a taiat elanul, cica sa astept. Am zis ca e lege, a spus ca legea nu stie cate sint ele. Cum zice francezul: "Tiens!"

#53
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016

 Benderbut, on 16 iulie 2018 - 15:04, said:

Ai depus cererea de acum o luna si imediat ai primit instiintare?

Pot sa intreb : DE CE? Posted Image


Dacă mă intrebi pe mine....nu știu de ce ...cel mai bine intrebi la anaf,probabil la Ploiești merge treaba mai repede,ce să zic,chiar nu știu.

#54
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
babyploiesti :

Criteriul privind ordinea cererilor depuse este exclus pentru ca se pare ca tu ai depus cererea tarziu .

De aceea te-am intrebat dupa ce criteriu s-au luat cand ti-au restituit banii de pe taxa.

Am inteles ca este vorba despre o masina din 2007 , dar nu ai spus cand ai platit-o? In 2008 ?Ma indoiesc ca in 2008 costa asa de mult o taxa de poluare pentru o masina din 2007.

Pai daca ANAF nu are niste criterii de ordine a restituirii  banilor , sa il pot da in judecata si pentru discriminare , sa mai incasez niste bani in plus de la statul asta retardat ,pe langa dobanda de drept.

Edited by Benderbut, 16 July 2018 - 19:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate