Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Voua vi s-a restituit taxa de poluare, timbrul de mediu , etc?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Cerere de restituire de la anaf si parcă chitanța care ai plătit.

#20
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Nu se mai cere,corect,dar eu am depus miercuri formularul unic de restituire și doamna de la registratură văzând ca am la mine și copii după talon,carte de identitate și chitanța de la trezorerie m-a rugat să-i las dacă doresc copia după cartea de identitate,probabil ca ajută fiscul să facă o identificare mai rapidă,habar nu am.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttibi_filip, on 28 mai 2018 - 18:33, said:

Cerere in februarie anul asta, masina inscrisa in 2013(600E). Astept...
Vai de mine. Nu e termenul maxim de 120 zile de la depunerea actelor ? Si nu trebuiau in 45 zile sa-ti dea un raspuns ? Asta nu-mi place mie in Romanica. Legea se aplica cum da Dumnezeu. Unii iau bani, altii nu, statul face ce vrea muschii lui. Dar daca tu, ca cetatean, incalci legea, in doi timpi si trei miscari te executa. Daca asta nu-i atitudine comunista, nu stiu ce e.

#22
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Azi am fost să depun cererea de restituire a taxei si nu se mai cere copie de pe carte mașini,in schimb in cerere trebuie sa completezi toate datele mașini ss motor  inclusiv seria de la carte,deci la fel ca la inceput,am plecat nu am depus nimmic,deoarece am vindut mașina si nu mai am carte si talon,legi date de niște incopetenți.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Din cate am citit, nu trebuie nimic din toate astea, sint tertipuri mizerabile ale anaf-ului de a nu restitui. Ei ne cer noua sa respectam legea, cand ei sint cei mai mari nelegiuti.

#24
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Și ce să fac,cu cine să mă cert,a spus baiatu de la ghișeu că dacă depun cerea așa făra date complete o să fiu respins,niște nenorociți aștia de la anaf,eu nu știu cum dau aștia legi.

#25
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Legile sint date de altii, anaf nu le respecta. anaf-ul e un organ al statului care trebuie sa se supuna legilor, ca oricine. Doar ca nu vrea. 10 ani UE a tras de maneca romanica sa elimine taxele de inmatriculare abuzive si romanica s-a rromit, schimband palaria mariei, crezand ca UE nu se prinde, ca "ei e mai destepti" ca UE. Acum sint fortati sa plateasca si nu vor. Sa clantane de orice. Si cand nu mai au de ce, spun ca nu vor si gata. Da-i in judecata, castigi si ei tot nu vor sa-ti dea banii. Am vazut pe Youtube ca anaf are fondurile sub sechestru.

#26
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Pai cine le a pus sechestru,ei singuri?Ca la nebuni.

#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu, autoritatile statului. Statul asta nu e o singura entitate sau colaboreaza intre ei ca si comunistii. Sint institutii distincte. Sa caut clipul de pe Youtube.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De la minutul 7.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/91vQIhrixj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Am văzut emisiunea,ce să zic ...fără cuvinte,voi ce ziceți,ce părere aveți?

#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu ce parere pot sa am ? Fara cuvinte. Asta-i statul in care traim. Clica care ne conduce (cu cacofonia aferenta). Eu zic sa nu ne lasam. Legea e lege. Noi de ce trebuie sa platim dari si taxe si ei nu ? Cum ar fi daca nici noi n-am mai vrea sa platim datoriile. Consumam cat vrem si apoi spunem n-avem bani, pa si pusi. Sa ne tinem pe pozitie. Anaf-ul poate n-are bani, dar statul are pe undeva, sa-i transfere de la mediu la anaf.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbobyploiesti, on 30 mai 2018 - 13:34, said:

Azi am fost să depun cererea de restituire a taxei si nu se mai cere copie de pe carte mașini,in schimb in cerere trebuie sa completezi toate datele mașini ss motor  inclusiv seria de la carte,deci la fel ca la inceput,am plecat nu am depus nimmic,deoarece am vindut mașina si nu mai am carte si talon,legi date de niște incopetenți.
nu trebuie scris seria motor, te inseli, citeste atent in formular:
https://www.anaf.ro/...ULsh0VAV6xrhs!/

https://static.anaf....P_1937_2018.pdf

#32
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postct13mey, on 28 mai 2018 - 20:55, said:

Nu se mai cere,corect,dar eu am depus miercuri formularul unic de restituire și doamna de la registratură văzând ca am la mine și copii după talon,carte de identitate și chitanța de la trezorerie m-a rugat să-i las dacă doresc copia după cartea de identitate,probabil ca ajută fiscul să facă o identificare mai rapidă,habar nu am.
si daca nu mai am chitanta de la plata taxei si nu mai tin minte suma cum as putea rezolva?
E vorba de un passat 1.9 tdi, are cineva idee cat a fost taxa? inmatriculat in iulie 2007, fabricat in 2005

#33
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 28 mai 2018 - 17:57, said:

Trebuie si dobanda.
Eu am depus cererea pe 24 aprilie. Nimic pana acum. Taxa 3100 in 2009, dobanda vreo 2000.

platit taxa in 2008 - 3200 lei. sapt trecuta am primit toti banii odata in cont
parca era vorba si de dobanzi? ori urmeaza sa vireze treptat? poate cineva sa dea detalii??

#34
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 17.04.2015
Azi, verificandu-mi contul atasat unui card prin internetbanking, hop!, vad o suma creditata: ROXXTREZXXXXXXXXXXXXXXX Detalii: /ROC/Sume de restituit prin virament bancar. Cu siguranta nu ma asteptam sa-mi dea anaf-ul alti bani inapoi decat doar de pe la taxa castigata in urma cu ceva ani in instanta. Imi dadusera doar doua transe din 5, apoi pauza, anul trecut nu mi-au mai dat nimic.
Suma primita in cont este mai mare decat oricare din cele doua transe primite in trecut insa nu mai gasesc acum hartia unde aveam tabelul initial de la anaf cu cat exact aveam de primit fara dobanzi. Practic acum nu stiu exact la ce se refera suma pe care am primit-o... insa am banuiala ca e doar restul de bani fara dobanda.
Ciudat e insa altceva:
Eu nu le dadusem la ANAF niciun numar de cont in care sa-mi vireze banii din taxa...pur si simplu n-am dorit sa le dau (intentia mea de fapt era astfel in ideea ca tot timpul, la plata fiecarei transe, imi vor trimite hartii in care voi vedea clar ce sume imi restuie, ce dobanzi, etc) nu ca nu aveam. Primele doua transe inapoiate le incasasem direct la casieriile lor dupa ce in prealabil imi trimisesera hartii in plic acasa.
De curiozitate, am dat telefon bancii mele, unde am intrebat daca la detalii tranzactie mai scrie si altceva decat ce vad eu prin internetbanking, mi-au zis ca nu, am mai intrebat si cum e posibil ca cei de la anaf sa-mi vireze sume fara ca eu sa le fi dat vreo specificatie in acest sens sau daca e posibil sa o fi facut astfel doar pentru ca am platit eu la ei in diverse randuri cateva impozite prin card bancar atasat respectivului cont... Operatoarea cu care am vorbit nu a putut sa-mi dea vreun raspuns care sa ma elucideze. Hmmm...

Edited by AroundYou, 11 July 2018 - 15:36.


#35
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postunbrutus, on 18 iunie 2018 - 09:58, said:


si daca nu mai am chitanta de la plata taxei si nu mai tin minte suma cum as putea rezolva?
E vorba de un passat 1.9 tdi, are cineva idee cat a fost taxa? inmatriculat in iulie 2007, fabricat in 2005

Vreo 2000 de euro?

#36
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Eu am luat un Sandero in 2013 de nou si am platit timbrul de mediu vreo 300 lei
Tot asa si ptr o Lodgy noua in 2015. Sa inteleg ca primesc acesti bani inapoi? Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate