Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Huawei P20/20 Pro, Mate 10/10Pro Fotografii si discutii despre camera foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#73
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nu e praf , are doar probleme cu procesarea software , le face prea oversharpen  . Daca s-ar mai juca un pic ar scoate super-camera la ce hardware au .  Dar n-as paria pe asta  prea curand . Cei care pun poze naspa si zic uite ce misto sunt e normal sa faca asa ,  doar e al lor :))  Nu conteaza numai detaliile , ci si culorile , modul de focalizare ,  cat de bine merge auto brightness, ca nu stam toti pe modul pro , altfel ne luam direct dslr.  De exemplu in poza de sus, vad ca e facuta in low light dar  e incapabil sa distinga anumite nuante.  Cred ca problema pentru multi e reclama aici , daca o lasau asa si ziceau ,da domle, are camera buna si atat nu le mai sarea nimeni in cap . In schimb ei se bat ca e cea mai buna .

#74
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014
Sunt praf culorile, te scoate mai negru pe la ochi, iti ingroasa perciunii si alte porcarii de genul acesta.Oversharpening la greu.Blur la greu, te pomenesti ca mana sau piciorul apar in ceata.Pentru unii care se lauda ca au cea mai buna camera de pe piata = BIG FAIL
S9+ este echilibrat din toate punctele de vedere, iphone x la fel.Cu acestea vrea p20 pro sa se compare, cu acestea le compar.

 raducut123, on 27 mai 2018 - 21:50, said:

Pai pana la urma P20-ul e chiar asa praf la camera?De ce dracu mai costa atatia bani?

Edited by ORLANDOM1977, 28 May 2018 - 09:02.


#75
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003
Am și eu o curiozitate, pentru cazul în care cineva cu P20 Pro are chef de teste.

Eu am P10 și de la bun început m-a deranjat și mă deranjează și în continuare chestia cu oversharpening-ul, în special la peisaje diverse (felul în care se văd contururile la pomi, garduri, ziduri etc.). În modul RAW pozele pot pot fi scoase net superior la capitolul ăsta (și mai bine inclusiv în privința detaliilor, gen firul ierbii etc.), doar că pentru chestii relativ banale este prea mult de muncă în special din cauza vignetării pe care nu o mai compensează telefonul.

O soluție de compromis am obținut-o folosind aplicația Open Camera, un program cu sursă deschisă, cu opțiuni decente și care lasă contururile naturale – cu dezavantajul, ce-i drept, al unui zgomot ușor crescut prin comparație cu aplicația foto nativă.

Deci, curiozitate: cum scoate aplicația Open Camera pozele pe un P20 Pro ? Mă interesează la capitolul detalii și zgomot, cu zoom-ul atât larg cât și strâns. Bineînțeles că orice alte observații sunt binevenite.

Un plus de interes pentru mine la acea aplicație îl reprezintă modul HDR, care se poate manifesta în două moduri: dacă setarea globală a aplicației „Use Camera2 API” este pe ON, atunci HDR-ul este generat dintr-un foc ca să zic așa (ca percepție umană) și se bazează pe ce-i servește sistemul presupus a fi inteligent și modern; dacă „Use Camera2 API” este pe OFF, atunci HDR-ul este generat clasic, cu trei poze succesive la intervale scurte dar distincte, pe care le suprapune remarcabil de bine. Pe gustul meu modul clasic iese net superior celui modern (percep pozele cu un plus de naturalețe).

Hm ? Posted Image

Cristi

#76
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Cu părere de rău, va salut, am ieșit din club.l-am vândut azi și am plecat spre alte pajiști.
That camera...

#77
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Cu cat l si vandut?la ce ai trecut?

#78
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
2400 sa scap repede. S9 Plus.
Știu, am stricat piața, dar nu mai suportam camera.

#79
anetgrup84

anetgrup84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 24.04.2018
Dacă folosești asa mult camera cel mai bine îți cumperi un aparat foto compact mic și bun cu senzor mare în genul Sony rx100 nu te va dezamăgi.

#80
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Mort copt am fost cu cea mica in Cismigiu chitit sa fac o gramada de poze.

Asta am si facut. Ajuns acasa am sters toate pozele. Pentru pretentiile mele imi este rusine sa le pastrez nici vorba sa postez asa ceva. Am f***t modul pro la maxim.

E clar nu am cu ce. Vorba aia imi strica stilul.🤣

Deci pentru mine nu este o solutie de luat in calcul in concediu. Ramane doar un telefon bun dar scump si atat.

Am fost umilit de o ruda cu un S8 care este bata cand vine vorba de fotografie. Doar tac pac si atat.
Si sunt poze demne de un telefon de secolul XXI.

O zi buna tuturor.

 kritponyte, on 28 mai 2018 - 15:54, said:

2400 sa scap repede. S9 Plus.
Știu, am stricat piața, dar nu mai suportam camera.

Dupa ce iti trec nervii sa postezi niste poze cu noul telefon pe aria dedicata.

Multumesc

Edited by razvan_u, 28 May 2018 - 16:27.


#81
ORLANDOM1977

ORLANDOM1977

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 02.04.2014
Am facut cateva teste, nu vad nicio diferenta, tot nasoale pozele

 secarica, on 28 mai 2018 - 14:17, said:

Am și eu o curiozitate, pentru cazul ĂŽn care cineva cu P20 Pro are chef de teste.

Eu am P10 și de la bun ĂŽnceput m-a deranjat și mă deranjează și ĂŽn continuare chestia cu oversharpening-ul, ĂŽn special la peisaje diverse (felul ĂŽn care se văd contururile la pomi, garduri, ziduri etc.). În modul RAW pozele pot pot fi scoase net superior la capitolul ăsta (și mai bine inclusiv ĂŽn privința detaliilor, gen firul ierbii etc.), doar că pentru chestii relativ banale este prea mult de muncă ĂŽn special din cauza vignetării pe care nu o mai compensează telefonul.

O soluție de compromis am obținut-o folosind aplicația Open Camera, un program cu sursă deschisă, cu opțiuni decente și care lasă contururile naturale – cu dezavantajul, ce-i drept, al unui zgomot ușor crescut prin comparație cu aplicația foto nativă.

Deci, curiozitate: cum scoate aplicația Open Camera pozele pe un P20 Pro ? Mă interesează la capitolul detalii și zgomot, cu zoom-ul atât larg cât și strâns. BineĂŽnțeles că orice alte observații sunt binevenite.

Un plus de interes pentru mine la acea aplicație ĂŽl reprezintă modul HDR, care se poate manifesta ĂŽn două moduri: dacă setarea globală a aplicației ‾Use Camera2 API” este pe ON, atunci HDR-ul este generat dintr-un foc ca să zic așa (ca percepție umană) și se bazează pe ce-i servește sistemul presupus a fi inteligent și modern; dacă ‾Use Camera2 API” este pe OFF, atunci HDR-ul este generat clasic, cu trei poze succesive la intervale scurte dar distincte, pe care le suprapune remarcabil de bine. Pe gustul meu modul clasic iese net superior celui modern (percep pozele cu un plus de naturalețe).

Hm ? Posted Image

Cristi


#82
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009

 kritponyte, on 28 mai 2018 - 15:00, said:

Cu părere de rău, va salut, am ieșit din club.l-am vândut azi și am plecat spre alte pajiști.
That camera...

Salut,sa nu ne uiti !!

Asteptam pareri cat mai echilibrate despre camera lui s9+.Eventual pune si ceva poze ,presupun ca nu se supara nimeni.

Dc postezi ceva in topicul cu s9+ da ne de veste,chiar as vrea sa vad ceva concret pe auto p20pro vs s9+. Presupun ca ai facut poze cu p20 pro de pe langa casa si le ai salvat in calculator.N ar fi rau dc ai reproduce aceeasi scena ca sa vedem care ,ce si cum ;-)

 anetgrup84, on 28 mai 2018 - 16:06, said:

Dacă folosești asa mult camera cel mai bine îți cumperi un aparat foto compact mic și bun cu senzor mare în genul Sony rx100 nu te va dezamăgi.

Nu m as baga la compacte premiu pt ca sunt o gramada de bani datorita miniaturizarii si senzorul de 1' te trage mult in spate...am avut rx100 3.Am dat 25 mil la o reducere ,dar veneam de pe trusa dslr.L am vandut dupa cateva luni,e f mult marketing, zgomot de imagine si la iso 100

Edited by adrianoss, 29 May 2018 - 08:24.


#83
anetgrup84

anetgrup84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 24.04.2018
Pai dacă nu te mulțumește rx100 mk3 cu siguranta nu are cum sa te mulțumească un telefon pe partea foto... Fie el care o fi

#84
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014

 adrianoss, on 29 mai 2018 - 08:27, said:

Salut,sa nu ne uiti !!

Asteptam pareri cat mai echilibrate despre camera lui s9+.Eventual pune si ceva poze ,presupun ca nu se supara nimeni.

Dc postezi ceva in topicul cu s9+ da ne de veste,chiar as vrea sa vad ceva concret pe auto p20pro vs s9+. Presupun ca ai facut poze cu p20 pro de pe langa casa si le ai salvat in calculator.N ar fi rau dc ai reproduce aceeasi scena ca sa vedem care ,ce si cum ;-)



Nu m as baga la compacte premiu pt ca sunt o gramada de bani datorita miniaturizarii si senzorul de 1' te trage mult in spate...am avut rx100 3.Am dat 25 mil la o reducere ,dar veneam de pe trusa dslr.L am vandut dupa cateva luni,e f mult marketing, zgomot de imagine si la iso 100

Cu mare placere, dar nu am pastrat pozele facute cu Huawei P20 Pro.
E prima data cand patesc asta cu un telefon. Pana si la iPhone 6 Plus am o poza pastrata.

#85
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009

 kritponyte, on 29 mai 2018 - 09:55, said:

Cu mare placere, dar nu am pastrat pozele facute cu Huawei P20 Pro.(...)
Noroc cu forumul, altfel rămînea omenirea fără poze de la P20 Pro-u' tău...

#86
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009

 anetgrup84, on 29 mai 2018 - 09:16, said:

Pai dacă nu te mulțumește rx100 mk3 cu siguranta nu are cum sa te mulțumească un telefon pe partea foto... Fie el care o fi

Telefonul nu este un aparat de fotografiat,de aici si asteptarile sunt mai mici.
Dar dc bagi 30 de mil intr un aparat foto ,asteptarile sunt mai mari si personal as investi banii intr un dslr(d5300+18_55vr2+351.8)

#87
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014

 crislacor, on 29 mai 2018 - 10:41, said:

Noroc cu forumul, altfel rămînea omenirea fără poze de la P20 Pro-u' tău...

Ai facut o alegere buna, stai linistit. It's all good. There, there now.

Edited by kritponyte, 29 May 2018 - 14:03.


#88
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Eu sînt foarte liniștit, am P10 Lite.Posted Image  Cu P20 Pro doar m-am jucat și da, unele poze au ieșit fantastice, la altele am strîmbat din nas. De gustibus...

#89
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Ia baga niste poze fantastice si aici ca tare sunt curios.
Ma gandesc poate am eu o problema grava la ochii ca si la serviciu lumea zice ca pozele sunt "bestiale".Posted Image

#90
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
P20 pro modul noapte.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate