Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Huawei P20/20 Pro, Mate 10/10Pro Fotografii si discutii despre camera foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
351 replies to this topic

#1
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Era momentul pentru un astfel de topic deja era aglomeratie mare pe cele dedicate telefoanelor.

Spor la munca :)

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
P20 simplu sau pro fara nici un dubiu pentru ecranul modern din 2018, pana sus, nu ca la Mate 10 care se vede ca e invechit cu margine groasa sus si jos.

Edited by Kroghy, 25 May 2018 - 19:27.


#3
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Baieti vorbim de poze cu telefoanele respective.
Postam poze, discutam despre calitatea lor. Analizam culori, claritate, chestii de genul asta.
Nu are sens sa transformam topicul in versus.

Daca nu ploua maine in Bucuresti promit sa postez cat mai multe poze.

Multumesc

Edited by razvan_u, 25 May 2018 - 19:41.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ah, scuze, credeam ca e vorba de versus de cumparare.
Rog un moderator sa stearga mesajul anterior si pe acesta.
Multumesc si scuze inca o data.

#5
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Baga poze Kroghy sa te "iertam". 🤣

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu are nici o relevanta topicul.
De ce ?

1. Nu are cineva toate modelele ca sa faca poze cu fiecare in parte in acelasi loc.
2. Daca fiecare pune poze diferite, depinde foarte mult de cine face poza, cum stie sa faca, ce setari face, deci imposibil de dat o parere.
3. Am vazut un review si nu scoate cine stie ce poze, trebuie mai multe poze pana prinzi una calumea, in timp ce pixel 2 scoate poze din prima bine ;)

#7
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 03.03.2007
Eu le am pe toate :))...daca am timp maine si o fi frumos trag niste poze...sunt prin urziceni acum ,sper sa fie frumos maine..

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
da' dacă-i urît afară ies şi pozele urîte?

#9
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View PostTruculMagic, on 25 mai 2018 - 20:01, said:

Nu are nici o relevanta topicul.
De ce ?

1. Nu are cineva toate modelele ca sa faca poze cu fiecare in parte in acelasi loc.
2. Daca fiecare pune poze diferite, depinde foarte mult de cine face poza, cum stie sa faca, ce setari face, deci imposibil de dat o parere.
3. Am vazut un review si nu scoate cine stie ce poze, trebuie mai multe poze pana prinzi una calumea, in timp ce pixel 2 scoate poze din prima bine ;)
Cred ca mu intelegi esenta topicului desi este foarte clar.

Vorbim despre pozele realizate cu cele 4 telefoane.
Fiecare cu ce are.

Adica in cazul Samsung este foarte relevant dar asta nu desi in denumire difera doar marca si modelul telefoanelor.
Foarte tare.

Repet nu vorbim de versus inte modelele respective
Discutam pe marginea pozelor facute cu modelele reapective.

Pe de alta parte nu esti obligat sa citesti acest topic daca nu esti interesat de telefoanele respective. Simplu.

Edited by razvan_u, 25 May 2018 - 20:31.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostTruculMagic, on 25 mai 2018 - 20:01, said:

Nu are nici o relevanta topicul.
De ce ?

1. Nu are cineva toate modelele ca sa faca poze cu fiecare in parte in acelasi loc.
2. Daca fiecare pune poze diferite, depinde foarte mult de cine face poza, cum stie sa faca, ce setari face, deci imposibil de dat o parere.
3. Am vazut un review si nu scoate cine stie ce poze, trebuie mai multe poze pana prinzi una calumea, in timp ce pixel 2 scoate poze din prima bine Posted Image

View Post41ex, on 25 mai 2018 - 20:29, said:

sony are camere de 23mp, cum comentati dferenta? Posted Image
Guys, chiar nu puteți să vă abțineți? Alta este destinația topicului.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Post41ex, on 25 mai 2018 - 20:29, said:

sony are camere de 23mp, cum comentati dferenta? Posted Image

Sony avea de 20-23mp cand ceilalti aveau 8-12-16mp , acuma au redus si ei la 19mp. Problema la sony este softul, ei mereu aveau cei mai buni senzori. Oricum XZ2 actual da clasa la o gramada de telefoane :)

#12
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Cu cati mai multi, cu atât mai prost.

#13
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
in 3 ore nicio poza Posted Image  Oricum ai pune titlul  referitor la camerele de pe humvei, tot  slabe vor ramane. De aceea  ne atrag cu acea branduiala  leica.  Sa ajungi sa pui un spate intreg de camere pe un telefon, sa faca cat una buna, iata ce progres. M ar interesa cum sa dezactivez acel AI, la poze, face mai  mult rau decat bine

#14
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Din setări. Pe P20. Pe mate nu cred ca poți încă.

#15
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
@plete: te inseli. Camerele nu sunt deloc slabe pentru un telefon mobil sau pentru gama de pret la care se adreseaza. Strict pe foto. Tine de cel care face poze. Daca vrei poze de calitate, atunci trebuie sa ai cateva mii sa bagi in mirrorless sau DSLR + obiective de calitate. Pentru un telefon, repet, este mai mult decat suficient. Eu am P20 si sunt incantat de ce face acest telefon. Am 12 ani de hobby foto cu cateva camere si multe obiective trecute prin mana.

Branduiala Leica nu este o spoiala. E vorba de calitatea lentilelor, mai buna decat unele no-name cat si de modul in care sunt reprezentate culorile in fotografii, contrast, etc.

#16
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 10.07.2013
În timp ce lumea se dă de ceasul morții, îmi permit flagrant să postez una cu un telefon nelistat în titlu, Huawei P10, să aveți la ce vă raporta. În fond, majoritatea dintre voi dețineți pe aici telefoane chiar și duble ca preț. Puneți-le la treabă. Fără supărare, dar la ce opinii am citit pe secțiunea asta, unii sunt victime reale ale consumerismului modern. Telefonul face poze nașpa strict din cauza proprietarului.

Expunere lungă, 10 sec, ISO 50, tras RAW, telefonul are potențial cu carul, îl iubesc, mă satisface pe deplin. Știe chiar și stele, aproape că se ia la bătaie cu bătrânul D3100.

Attached Files


Edited by sergiu_gh, 25 May 2018 - 22:19.


#17
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,682
  • Înscris: 03.03.2007
Poza asta va fi wallpaper pe monitorul meu...superba . unde e facuta?

#18
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 04.03.2014
Telefonul face poze proaste punct. Pe mine nu ma interesează poza aia iesita o data la zece ani bine. Ma interesează sa iasă poze constant bine, pe auto.

Cum fac aia de la Samsung, Apple si alti fraieri.

Pentru ca Huawei e interesat de vânzare în masa, nu catre cei 20 de "profesionisti ai pozelor cu telefonul".

Pot sa vorbesc 3 ore de metering, diafragma, distanta focala, viteza de expunere etc.

Vreau doar acel lucru simplu: consistenta pe auto si poze bune.

Da, pe manual stau si eu si scot capodopere. Sa te vad în concediu pe manual tot timpul si in format RAW.
Parca ma si vad acasă editand pozele când ajung de pe avion cu light room. Stau 5 luni doar sa le aranjez.


Intelegi? AUTO. POZE. Bune. Nu ulei in ochi, zgomot de fundal cât încape si nori si cer ca în familia Simpsons.

Cum ar trebui sa scoată asa zisa "cea mai buna camera foto de pe un telefon din lume".

Pentru mine asta e clar ala care face poze ca în desene animate. Sincer, e primul telefon la care camera nativa face poze asemănătoare aplicatiilor alea chinezesti cu filtre stupide.

Edited by kritponyte, 25 May 2018 - 22:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate