Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#1963
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014
Ca tot suntem in perioada asta de izolare fortata, am recitit "Misterioasa flacara a reginei Loana" de Umberto Eco. Personajul principal se izoleaza si el la tara, in mijlocul cartilor si revistelor, dupa un grav accident, in incercarea de a-si recapata memoria, sperand ca lecturile care i-au marcat copilaria si adolescenta il vor ajuta sa isi recapete memoria pierduta in urma accidentului. Umberto Eco nu face parada de eruditie ca in alte romane ("Numele trandafirului", "Pendulul lui Faucault") dar e o carte totusi foarte buna.

#1964
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
@Just_I
Si mie imi place Camus! La librarie am fost dezamagit cand am cerut orice Camus si mi-au aratat cateva carti! Posted Image
Eu ma steptam la ceva de genul:


Si ca sa revin pe topic, am recitit o carte mai veche, pe care o recomand tuturor celor care au opinii ferm inradacinate si greu de zdruncinat. Este a unui scriitor libanez dar care a scris in franceza. Eu am recitit cu drag varianta in romana:


Si tot in acelasi context, al viziunlor diferite asupra unor probleme comune, dar vazute dintr-o tabara sau alta a beligerantilor, am vazut un film de clasa C zic eu. Nu stiu daca exista si clasa D! Se numeste Deliler, film turcesc in care se prezinta lupta unor eroi turci, cu ticalosul de Vlad, zis si Tepes:

Edited by MiaJiro, 17 April 2020 - 07:13.


#1965
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019

View PostMiaJiro, on 17 aprilie 2020 - 07:12, said:

@Just_I
Si mie imi place Camus! La librarie am fost dezamagit cand am cerut orice Camus si mi-au aratat cateva carti! Posted Image
Eu ma steptam la ceva de genul:
Attachment Camus.JPG

Si ca sa revin pe topic, am recitit o carte mai veche, pe care o recomand tuturor celor care au opinii ferm inradacinate si greu de zdruncinat. Este a unui scriitor libanez dar care a scris in franceza. Eu am recitit cu drag varianta in romana:
Attachment IMG_20200417_075821.jpg

Si tot in acelasi context, al viziunlor diferite asupra unor probleme comune, dar vazute dintr-o tabara sau alta a beligerantilor, am vazut un film de clasa C zic eu. Nu stiu daca exista si clasa D! Se numeste Deliler, film turcesc in care se prezinta lupta unor eroi turci, cu ticalosul de Vlad, zis si Tepes:
Attachment IMG-20200416-WA0003.jpg
Eu abia am gasit la biblioteca o carte a lui Camus, editie veche, care, pe langa Ciuma, cuprinde si romanul Strainul, povestirea Caderea - pe care o recomand tuturor celor care isi doresc sa afle despre ei insisi adevaruri incomode, greu de digerat - si un set de povestiri. M-am incapatanat sa caut in continuare si de pe okazii mi-am comandat un alt volum cu operele lui, printre care si Mitul lui Sisif. Isi asteapta cuminte randul langa celelalte carti pe care vreau sa le citesc. :)
Am devenit fan filme istorice turcesti dupa ce am vazut serialul Putere si glorie. Am inceput sa ma uit la el pentru ca la momentul respectiv nu gaseam nimic care sa imi starneasca interesul,  gandindu-ma ca il voi abandona repede, imediat ce voi da peste ceva mai deosebit. M-am inselat amarnic, dupa cateva episoade, as fi vrut sa nu se mai termine vreodata, ceea ce mi-a demonstrat, daca mai era necesar, ca ideile preconcepute ne priveaza adesea de cele mai placute si interesante experiente, iar lipsa de deschidere poate fi unul dintre cei mai perfizi sabotori. :)

Edited by Just_I, 17 April 2020 - 07:57.


#1966
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
@Just_I

Si mie imi place scriitorul si filozoful Camus. Chiar a fost o perioada in care am achizitionat si citit la rand cateva din operele sale.
Poate ar trebui totusi sa nu marjam foarte mult pe faptul ca ne place, fiindca o perioada a facut parte din Partidul Comunist Francez! E adevarat, ca l-a parasit in cele din urma.

Dar revenind la gluma cu Cognacul, chiar am fost marsav la librarie, prin anii 1990, cand dupa ce am ales cateva carti ale editurii Nemira, printre care si unele semnate Camus, am solicitat foarte serios domnisoarei daca nu cumva are ceva Martell sau Hennessy. Nu avea! Si totusi, chiar exista si Peter Hennesey si chiar si Yann Martel. Acesta din urma a scris Viata lui Pi.

Si ca tot mi-am adus aminte de acea perioada, o alta carte pe care marturisesc ca am citit-o de mai multe ori (din 1994 si pana acum) - sunt mai lent si nu am reusit sa o asimilez nici macar dupa 3 citiri, este:


#1967
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014
Si eu sunt fan Albert Camus. Vedeti ca in anii 1990 a scos editura RAO multe carti de-ale sale. Poate le mai gasiti pe site-urile de profil, sunt o multime de anticariate online.

Referitor la Amin Maalouf recomand si opera sa de fictiune, cu subiecte si personaje istorice: "Gradinile luminii" (despre Mani, cel care a intemeiat maniheismul, o religie mult hulita in mod nedrept), "Samarkand" (avandu-l ca personaj pe poetul persan Omar Khayyam), "Periplul lui Baldassare" ori "Scarile Levantului". Cartile merita citite, Maalouf fiind un fel de Umberto Eco arab, ca tematica si oarecum stil, daca vreti.

P.S Apropo de filme istorice, vedeti ca in zilele astea se difuzeaza doua seriale foarte interesante: "Numele trandafirului" dupa cartea lui Umberto Eco, cu John Turturro in rolul lui Guglielmo si "Familia Medici" cu Dustin Hoffmann, Sean Bean si cu o multime de actori italieni buni si actrite frumoase Posted Image Primul serial este pe AMC, celalat pe Kanal D, ca tot vorbeati de turcaleti...

Edited by Costel2014, 17 April 2020 - 08:48.


#1968
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019

@MiaJiro
Pe-asta cu misticii nu le am, preferintele mele duc cel mai tare catre psihologie, stiintele sociale si neurostiinte. Multumesc pentru recomandare, oricum, poate ca e interesant sa te mai abati de la tipare, asa cum am facut cu filmul mentionat mai sus, niciodata nu stii ce poti descoperi.

Edited by Just_I, 17 April 2020 - 08:48.


#1969
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019
Why the rich are getting richer by Robert Kiyosaki

#1970
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
@Just_I
De mic incerc sa am un 'repertoriu' cat mai vast, eclectic. Chiar daca cunoasterea a cat mai multor lucruri, te face sa stii tot mai putin despre toate, dar si specializarea te face sa stii totul despre nimic. Posted Image
Mi-aduc aminte ca in vremea adolsescentei mi-a picat in mana un Tratat de medicina legala. Nu retin autorul/autorii, stiu doar ca era gros si ca fara sa cochetez cu medicina, l-am sorbit din scoarta-n scoarta. Stiu ca e scabros sa asociezi Medicina legala cu Sorbit, dar cred ca l-am parcurs in cel mult o luna. Si acum retin cateva cazuri expuse. De fapt, cred ca ar putea intra in categoria romanelor politiste, dar cu dezvoltari tehnice.

@VNV666
Nu pot sa nu remarc cei 3 de 6 si faptul ca ceea ce ai citit se refera la bani! Posted Image
Am vazut ca se mai gaseste la Emag.

Edited by MiaJiro, 17 April 2020 - 09:47.


#1971
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
Poate e off-topic, dar cred ca poate ajuta pe cei care inca mai citesc.

De ani de zile am instalat pe tableta o aplicatie pentru citit carti electronice.
Acum, dupa ani, am reusit sa acumulez cateva mii de titluri (romane, manuale, articole etc.). Evident ca nu le-am citit pe toate! Doar o mica parte au fost citite si unele rasfoite.
Ce vreau sa va comunic este ca ideea nu trebuie neglijata! Super comod si la indemana!

Mai jos va prezint 3 ecrane.


Inca mai caut in format electronic Senatorul de Andrew Russell Pearson. O am in format fizic, si recomand tuturor celor care vor sa vada politica, politicienii, coruptia si lobby-ul si din perspectiva americana. Cu toate ca Drew era jurnalist, a publicat si acest roman de fictiune politica in care personaje nu intamplator seamana cu personajele reale.

#1972
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Frank Herbert - Mantuitorul Dunei

#1973
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
Deoarece am vazut romanul citit de @Poiectil, mi-am adus aminte si recomand pentru perioada asta de stat acasa doua romane SF:

Furtuna de timp de Gordon R. Dickson
Ubik de Philip K, Dick


Nu sunt romane de tipul Star Treck!
Pun probleme si raspund la intrebari legate de viata, viata de dupa moarte, moarte, univers, continuum spatiu-timp-viata. Dupa ce incepi sa le citesti nu le mai poti lasa din mana!

https://cartielectro...ordpress.com/g/
https://www.libris.r...6067583250.html

#1974
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,132
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn.toxel.ro/img/cache/_misc/c78/c7817d689caed8f10d52bed302f683b4-352x0-00-75.jpg?v=1562038631 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Filiera de la miezul noptii: https://www.elefant....paign=8ab984050

#1975
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019
Think and grow rich by Napoleon Hill

#1976
Bogdan986

Bogdan986

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.04.2020
Neterminate deocamdata.

Frank Herbert - Dune
Greg Egan - Carantina

#1977
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019
Book of Ruth from Holy Bible

#1978
VNV666

VNV666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 01.11.2019
Better Than Good by Zig Ziglar

#1979
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 24.11.2019
Întâmplător, în acest context minunat al unei Românii care se îndreaptă spre „normalitate”, mi-a picat în mână o lucrare a unui autor de SF italian, Lino Aldani. Acesta a fost profesor de matematică dar și unul dintre principalii autori de fantascienza italiană. A decedat în anul 2009.

A abordat un SF-ul atipic, nu neapărat cu roboți și supertehnică, ci mai curând ca un exercițiu de gândire despre căile posibile ale mai multor versiuni de viitor, din care nu lipsesc elementele de psihologie, relațiile interumane, religia, morala, utopiile și contrautopiile.


În „37 Centigrade”, lucrare care mie-a scăpat până acum, am rămas surprins să identific în viitorul descris de Aldani o instituție italiană similară Direcțiilor de Sănătate Publică (Convenția Generală Medicală). Această instituție, avea agenți în civil cu puteri ca ale GESTAPO-ului nazist! Oamenii erau obligați de DSP să aibă asupra lor termometru, aspirină, medicamente, să poarte maieu, să nu fumeze mai mult de un număr precizat de țigări, să nu bea mai mult decât o anume rație, să nu deschidă geamurile în mijloacele de transport în comun decât de la o data din luna mai, să nu strănute etc.

Amenzile, erau demențiale.

Eroul principal, alergând spre serviciu și spre helibuzul superaglomerat, încercă să deschidă un geam... Agentul civil al DSP îi interzice și îi cere actele. Ulterior, îl verifică dacă are termometru, aspirină, maieu etc. Cu toate că eroul era în regulă, totuși agentul îi face un raport către Comisia Superioară de Vigilență, pentru că i s-a părut că e ceva în neregulă cu comportamentul antiepidemiologic al acestuia. Și de aici, începe o povestire antiutopică gen Kafka, dar situată într-un viitor incert, unde statul prin instituțiile sale este copleșit de „grija” față de om, grijă manifestată prin restricții, amenzi, rețineri, arestări și condamnări.

E foarte potrivit de a fi citită în zilele acestea...

Dacă veți avea timp și dispoziție, vă recomand și „Crucea de Gheață”, tot de Lino Aldani. E vorba de un misionar creștin, pe o planetă de la 5-12 găuri de vierme de Terra, unde încercă creștinarea unor băștinași „sălbatici”. Un minunat roman, care evoluează și se încheie oricum dar nu cum banuiai la început și cu atât mai puțin chiar decât ai fi crezut pe parcursul lecturii.

https://vdocumente.c...-aldani-37.html

#1980
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014
Oh, da! Lino Aldani este foarte bun, mai ales in proza scurta! Recomand si povestirea "Tehnocratie integrala" cu un sfarsit absolut fabulos, o singura fraza de final care m-a bulversat total. Si povestirea "Noapte buna, Sofia" este destul de bine scrisa. In schimb, romanul "Radacinile" nu am reusit sa il termin de citit. O atmosfera depresiv-opresiva, a la 1984 a lui Orwell care nu m-a captivat, recunosc. Dar povestirile sale scurte mi se par extraordinar de bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate