Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Ultima carte citita?

- - - - -
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

Poll: Ultima carte citita? (1064 member(s) have cast votes)

Ultima Carte?

  1. SF (219 votes [20.28%])

    Percentage of vote: 20.28%

  2. politista (68 votes [6.30%])

    Percentage of vote: 6.30%

  3. de specialitate (192 votes [17.78%])

    Percentage of vote: 17.78%

  4. literatura universala (570 votes [52.78%])

    Percentage of vote: 52.78%

  5. volum de poezii??? (31 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

Vote Guests cannot vote

#1945
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Anita Nandris-Cudla - 20 de ani in Siberia

#1946
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

View Postd-ardeleanu, on 25 martie 2019 - 15:43, said:

Robert Jordan, Roata Timpului vol. 5 ...urmeaza 6 si 7 in romana, pana la 14 in engleza...
Colegul vara trecută am cumpărat vol. 7 ”Coroana de săbii” şi în vara asta vol. 8 ”Calea pumnalelor”, tot de la RAO.....(mîrrrr Posted Image ) că le-a ia 20 de ani să termine toată seria.

#1947
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,886
  • Înscris: 15.12.2009

View Postralu_seby, on 31 decembrie 2018 - 13:09, said:

Iuda - Amos Oz, mi s-a parut o carte grea, impleteste planurile dragostei, politicii si religiei. Cred ca am inteles-o mai bine pe masura ce ma apropiam de final. Sunt f multe trimiteri la oameni de seama ai israelitilor despre care nu cunosc informatii.
M-a impresionat unghiul total diferit din care este privit Iuda, nu ca tradatorul Fiului, ci ca cel mai dedicat apostol, interesant. Ma intereseaza sa citesc si "Poveste despre dragoste și întuneric".

Poveste despre dragoste și întuneric - citește-o! E una dintre cele mai tulburătoare cărți.  Și-apoi n-ai să vrei să citești decât Amos Oz, de parcă ți-ar fi trezit toate amintirile copilăriei, cu partea lor de dragoste și de dor!

View PostPuferiu_, on 28 ianuarie 2019 - 03:14, said:

Dar cine mai citeste carti fizice in zilele noastre? Imi vine sa pun o poza cu cartile care au tema mea preferata.

Si nimanui nu-i va place tema.

Va dau un indiciu: lagarele de concentrare.

Antonio G. Iturbe: Bibliotecara de la Auschwitz

Boualem Sansal: Satul neamțului sau Jurnalul fraților Schiller

Și dacă te încumeți (la un scriitor de forța lui Sansal): 2084 - Sfârșitul lumii. Nu te aștepta la prostioare sf. E ce poate urma, tot ce ne poate urma, după 1984.



#1948
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Arta tacerii. B. Blanchard.

#1949
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si ce ai de spus despre aceasta carte?

#1950
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Lupul de pe Wall Street - Jordan Belfort.

O carte amuzanta si usor de citit. Cine se asteapta sa gaseasca detalii tehnice, secrete profesionale va fi dezamagit.

#1951
scy

scy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 18.04.2019
Brave New World

View PostBernard77, on 08 noiembrie 2019 - 08:40, said:

Lupul de pe Wall Street - Jordan Belfort.

O carte amuzanta si usor de citit. Cine se asteapta sa gaseasca detalii tehnice, secrete profesionale va fi dezamagit.

Cred ca mai bine vezi filmul, e la fel de prost si de previzibil.

#1952
flory68

flory68

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.01.2020
Dinah Jefferies Inainte de ploi...

#1953
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,262
  • Înscris: 02.09.2014
Ultima carte citita: "Istoria secreta a revolutiei ruse" de Victour Loupan (un ziarist francez). O carticica interesanta, de nici 150 de pagini, care arata conexiunile bolshevicilor rusi cu Wall Street-ul. Mai exact, o serie de lideri comunisti, in frunte cu Trotzki aveau rude bancheri sau mari oameni de afaceri care i-au sprijinit financiar sa acapareze puterea in Rusia. Aceasta aparenta contradictie (cum sa sprijine niste capitalisti ascensiunea comunistilor?) se explica prin faptul ca mai toti liderii comunisti cu rude bogate in SUA erau evrei si doreau cu orice pret caderea regimului tarist care permitea pogromurile impotriva evreilor. Nici vorba de antisemitism in carte, doar constatai reci, pragmatice, sprijine de cifre si statistici. A fost o lectura utile pentru mine, care mi-a lamurit cateva dileme.

#1954
Rhandy

Rhandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 18.07.2012
Assassin's Creed - Revelatii. O carte usor de citit, numai buna de relaxare cand nu ai chef de nimic. :)

#1955
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
"Viata ca o teapa" - Alan Cohen...o carticica mica dar maaaare totodata!

#1956
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Ramasitele zile - Kazuo Ishiguro
La inceput nu m-a atras, mi s-a parut usor plictisitoare, banala, o carte cu multa descriere. Capitol dupa capitol am inceput sa inteleg altfel lucrurile, sa "prind" profunzimea mesajelor transmise, fiecare dintre noi cred ca se poate regasi in acest roman. Ce ne ramane la final? Ce ne aduce multumire? Ce compromisuri suntem pregatiti sa acceptam?

#1957
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Acolo unde canta racii - Delia Owens
M-a fascinat accentul asupra descrierii mediului inconjurator, climatului, atentia pentru fiecare vietate, nu degeaba autoarea este un zoolog renumit. O lupta despre supravietuire, acceptare, teama de respingere. O recomand!

#1958
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna! tot eu :)

Oamenii fericiti citesc si beau cafea - Agnes Martin-Lugand
Viata e usoara, nu-ti face griji - Agnes Martin-Lugand
O lectura frumoasa, despre dragoste, regasire, dreptul si puterea fiecaruia de a trece peste incercarile vietii. Doua volume citite cu placere!

#1959
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010

View Postralu_seby, on 11 februarie 2020 - 13:35, said:

Acolo unde canta racii - Delia Owens
M-a fascinat accentul asupra descrierii mediului inconjurator, climatului, atentia pentru fiecare vietate, nu degeaba autoarea este un zoolog renumit. O lupta despre supravietuire, acceptare, teama de respingere. O recomand!

Multumesc pentru descriere si recomandare! Am trecut-o pe lista. Eu citesc in prezent Tetralogia Napolitana, a Elenei Ferrante, sunt la vol.4 - "Povestea fetitei pierdute". Recomand aceasta serie! (prima carte din serie este "Prietena mea geniala").
Inainte de asta am citit "Privighetoarea", de Kristin Hannah, pe care de asemenea o recomand.

Edited by honney_bunny, 23 February 2020 - 20:35.


#1960
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007

View Posthonney_bunny, on 23 februarie 2020 - 20:34, said:

Multumesc pentru descriere si recomandare! Am trecut-o pe lista. Eu citesc in prezent Tetralogia Napolitana, a Elenei Ferrante, sunt la vol.4 - "Povestea fetitei pierdute". Recomand aceasta serie! (prima carte din serie este "Prietena mea geniala").
Inainte de asta am citit "Privighetoarea", de Kristin Hannah, pe care de asemenea o recomand.

Tocmai ce am comandat de pe Elefant - Aleea cu Licurici de Kristin Hannah Posted Image , multumesc pentru recomandare!
Am adaugat in wishlist si colectia Elenei Ferrante - Tetralogia Napolitana.
De asemenea, la recomandarea lui @Naoto am reusit sa obtin in PDF si Poveste despre dragoste și întuneric - Amoz Oz, urmeaza, abia astept sa ajung si la ea.

Ultima carte citita:
Un barbat pe nume Ove - Fredrik Backman

O recomand cu mult drag, mi-a placut foarte foarte mult, am citit-o pe nerasuflate. O carte despre realitatea zilelor noastre, chiar daca este expusa cu mult umor, am ras cu lacrimi. Autorul am aflat ca este si un urmarit blogger suedez, are un fel de a scrie usor.
Acum am inceput un alt volum de acelasi autor - Bunica mi-a zis sa-ti spun ca-i pare rau. Voi reveni in cazul acestuia.

Edited by ralu_seby, 25 February 2020 - 11:00.


#1961
_Levis

_Levis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 08.04.2020
Albert Camus - Ciuma

#1962
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019

View Post_Levis, on 16 aprilie 2020 - 17:37, said:

Albert Camus - Ciuma
Eu m-am indragostit de Camus, imi pare rau ca l-am ocolit mult timp.

On: Singuratate - John. T. Cacioppo si William Patrick - un studiu stiintific interdisciplinar pe care autorii cartii l-au realizat impreuna cu o echipa de cercetatori din cele mai diverse domenii asupra impactului pe care singuratatea il are asupra fiintelor umane, a naturii si a importantei nevoii de conexiune sociala.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate