Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Preturi exagerate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#127
bogdan_tudor

bogdan_tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 14.06.2009

View PostAGENTUL-007, on 23 mai 2018 - 15:33, said:

bogdan_tudor - preturile alea sunt din 2008 si asa era - erau mai scumpe cele vechi decat cele noi dar nu in nord.

Stiu. insa Alex incearca sa induca idea ca asta se intampla si astazi.
El isi incheie postarea cu "Orice asemanare cu mai 2018 este pur intamplatoare...", sugerand ca asa arata piata imobiliara si astazi in Bucuresti.

#128
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

View Postbogdan_tudor, on 23 mai 2018 - 15:44, said:


Stiu. insa Alex incearca sa induca idea ca asta se intampla si astazi.
El isi incheie postarea cu "Orice asemanare cu mai 2018 este pur intamplatoare...", sugerand ca asa arata piata imobiliara si astazi in Bucuresti.

Nu stiu cum a fost atunci piata imobiliara, dar acum in 2018 avand date in fata cu preturile la care se vand apartamente si in cat timp, nu difera decat marginal fata de 2012.
Sunt de parere ca se incearca fortarea in sus a preturilor dar lumea efectiv nu are bani si ~80% din tranzactii sunt sub 80k.

#129
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 09.09.2017

View PostAGENTUL-007, on 23 mai 2018 - 15:51, said:


Nu o sa vina criza in Bucuresti si o sa mai creasca preturile (si noi si vechi).
Asa se bateau cu pumnul in piept unii pe aici, ca ne va ocoli criza, cand aceeasi criza facea ravagii in SUA.
O tempora, o mores.
Romanul are memorie scurta.

#130
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAGENTUL-007, on 23 mai 2018 - 16:26, said:

Cat timp este Prima Casa or sa fie preturi controlate indirect. In 2010 eu credeam ca o sa scada preturile la nivelul de 2005-2006 pana sa dea bani aiurea bancile. Sa intelegeti BANCILE prin majorarea sumei data cumparatorilor a determinat MARIREA preturilor.

Cand venea un client in agentie il intrebam care este suma pe care poate sa o ia de la banca si sunam proprietarul (care cerea mai putin) si ii spuneam ca vin cu suma mai mare si sa ma primeasca pe mine primul.

Daca ajungeam dupa alte agentii, era dat apartamentul.

tocmai ai descris ceea ce altii ar numi inselaciune.
ai spus ca'ti intra "clientul". deci tu reprezentai interesele cumparatorului. si totusi, in complicitate cu o alta parte, in acest caz vanzatorul, lucrati impreuna ca sa inselati cumparatorul sa scoateti de la el o suma mai mare de bani decat s'ar fi platit in mod obisnuit pentru acel bun.
asta e infractiune curata.

Edited by argentum, 23 May 2018 - 16:36.


#131
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cand vad cotetele din Bucuresti si preturile cerute pe ele ma crucesc. Comparativ, gasesti case in US la suprafete de peste 200 sqm la preturi cu 100k dolari mai mari fata de 75 sqm in capitala Romanistanului. Nu mai vorbesc de dotarile caselor, finisaje, infrastructura, liniste etc.

#132
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Fix la finisaje stăteau bine americanii.:)))
Structură rezistenta din pal cu aerisire naturală.

Edited by mihaigerard, 23 May 2018 - 18:39.


#133
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
La finisaje stau mult mai bine, dar ma indoiesc ca vorbim de casele alea de 200k$ :D

#134
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAGENTUL-007, on 23 mai 2018 - 16:39, said:

argentum - nu te mai baga in seama aiurea ca ma baneaza moderatorii daca mai conversez cu tine.

DACA ARE CINEVA IMPRESIA CA O AGENTIE INCERCA SA SCADA PRETUL ATUNCI - E TARE NAIV SI COPIL.
=

nu ma bag in seama aiurea. apoi nu stiu daca moderatorii te baneaza daca te conversezi cu mine, ci mai degraba din cauza a ceea ce spui.
ce spun, nu spun aiurea. in alte parti ai putea fi arestat pt astfel de practici sau in cel mai fericit caz ai avea de plata sume f mari de bani ca despagubire.
daca agentul are pretentia sa fie platit un comision, asta vine la pachet cu responsabilitati si trebuie sa apere interesul clientului.
daca clientul vinde, agentul va trebui sa obtina un pret cat mai mare. daca clientul cumpara, un pret cat mai mic. daca agentul ii preprezinta pe amandoi, va trebui sa dezvaluie acest lucru, dubla reprezentare si sa faca clientii constienti de conflictul de interese ce exista. daca acestia decid sa mearga mai departe, e ok.
asta inseamna sa fi agent imobiliar. daca tu iti pacalesti clientii, asta inseamna inselaciune.

#135
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 23 mai 2018 - 18:44, said:

La finisaje stau mult mai bine, dar ma indoiesc ca vorbim de casele alea de 200k$ Posted Image

E si normal sa stea. In Bucuresti, finisaje de calitate te costa vreo 500 eur/mpu, adica 30-50% din pretul initial. In imobiliarele scumpe din vest (adica nu povesti din alea cu apartamente de 70k $ in cine stie ce mlastina sau orasele fantoma), procentul e undeva la 5-10%, aproape cat comisionul agentului.

#136
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostAGENTUL-007, on 23 mai 2018 - 18:57, said:

argentum - esti naiv, citeste cu atentie cum maream preturile:

1- cumparator cu credit de 80.000 il duceam la vanzator care vroia 70.000 (fara acte) zone proaste si ii spuneam sa ceara 77.000 (fara acte) din care imi dadea 1.000 euro. Nu il duceam pe cumparator la 80.000 (zone bune) ca nu mai ramaneau bani pentru comisionul meu.

2- cumparator cu credit de 90.000 il duceam la vanzator care vroia 80.000 (fara acte) zone medii si ii spuneam sa ceara 87.000 (fara acte) din care imi dadea 1.000 euro. Nu il duceam pe cumparator la 90.000 (zone mai bune) ca nu mai ramaneau bani pentru comisionul meu.

exact definitia inselaciunii. ca de etica profesionala ce sa mai vorbim.

#137
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Daca mobila din lemn adevarat (nu furnir asa cum se vinde in Romania inclusiv de Rovere), piatra naturala, 5-6 instalatii de aer conditionat, toate dotarile din bucatarie la nivel profesional, piscina inseamna finisaje slabe...va las pe voi cu parchetul din Leroy Merlin si travertinul turcesc de calitatea substandard...Vad ca pe aici se prefera dormitorul de 10 mp, baia stil carcera sovietica si inselatoria aia open space (sufragerie + bucatarie).

#138
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016
E troll anti-agenti, nu te mai supara pe el :).
Asta nu insemna ca nu descrie un fenomen cunoscut, am si eu un cunoscut fost agent si totul era o mare inselatorie (de exemplu crea piata fals dind telefoane de pe vreo 10 cartele).

View Postargentum, on 23 mai 2018 - 19:02, said:


exact definitia inselaciunii. ca de etica profesionala ce sa mai vorbim.


#139
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asa e viata. sunt fel si fel de oameni, nu pot avea pretentia ca toti sa fie oameni decenti, desi ar fi de dorit.
daca pe tine te incanta banii agonisiti, tu sa fii fericit. acolo e valoarea ta. in purcoiul de galbeni.

#140
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,775
  • Înscris: 21.06.2016

View Postedi10000, on 23 mai 2018 - 19:08, said:

Daca mobila din lemn adevarat (nu furnir asa cum se vinde in Romania inclusiv de Rovere), piatra naturala, 5-6 instalatii de aer conditionat, toate dotarile din bucatarie la nivel profesional, piscina inseamna finisaje slabe...v

Unde-s astea?

#141
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Las Vegas- South West Valley.

#142
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,703
  • Înscris: 22.11.2007
chiar ma bucur ca exista astfel de posturi care prezinta realitatea, poate mai citesc si unii dintre bietii naivi cumparatori (in general cei care vin din provincie, pun mana pe un salariu decent si se arunca in gura agentilor, dezvoltatorilor, bancilor etc).

la fel e si cu dezvoltatorii care ard la greu cumparatorii, cand ii vezi cat de usor de imbarligat sunt cumparatorii te ia capul....

#143
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postedi10000, on 23 mai 2018 - 19:17, said:

Las Vegas- South West Valley.
E un mit ala cu amenda pentru risipa de apa sau nu? E pentru descurajare imigranti? Cand dau de vreun reportaj pe Las Vegas ii arata pe inspectorii apei, cum ii amendeaza pe aia cu vreo fantanica in fata acasei.

Unul cu salar mediu, de job pe nivelul liceului isi permite lejer casa aia? Eu asa am primit informatii, nus rautacioasa, vreau sa verific din surse multiple. Suflu si in iaurt pentru ca m-a pacalit mult timp cineva plecat peacolo.

Cica castigi cam 5000$ pe luna cu job de nivel mediu/liceu si odata obtinut creditul e lejer sa ai casa buna in jur de 200-250.000$. Cica o poti plati si in 5ani daca mai cumpari o masina second si nu ai copiii. Stiu cas ceva probleme pana faci istoric de credit, dar pe urma e oky? Sunt false informatiile?

Edited by alexandrinabob, 23 May 2018 - 20:28.


#144
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
A fost buna gluma!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate