Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Preturi exagerate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#469
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Vorbești de funie, nu? :D

 Bobitoi, on 26 februarie 2019 - 19:11, said:


Eu zic sa ți iei ceva prin Popesti ca au acolo și păduri in spatele blocului


Uite tocmai povesti dintr astea nu auzi in Pipera.. in rest cam in orice sector din bucuresti tot felul de chestii.. cazul cel mai recent cu bărbatul care a abuzat doua femei in câteva ore


Stai linistit ca și acum se taie porcul in strada prin spate la RĂSĂRIT DE SOARE..ultima data când am văzut asta și ceva războaie între ei era acum doi ani ca am făcut o casa acolo.. sa te ferească  dracul sa stai pe acolo.. M au rupt cu furatul.. inclusiv ziua săreau gardurile
Când m-oi duce eu in Popești, se apropie sfârșitul lumii. :D

#470
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012

 figo1988, on 26 februarie 2019 - 15:33, said:

In vreo 10. Astea au fost povestile dure. Nu mai pun gainariile care se intamplau permanent. Intre timp s-a mai curatat zona si nu toate strazile din Pantelimon au aceleasi probleme.

PS: Faptul ca pipaie o fata sau se bat nu se numeste "actionat" pentru ei, ci comportament normal. De furat da, fura prin alte parti.
Am stat intre 2004 si 2008 vis a vis de spitalul pantelimon si am avut 0 pb in tot acest timp.

#471
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 the_same, on 27 februarie 2019 - 09:58, said:

Am stat intre 2004 si 2008 vis a vis de spitalul pantelimon si am avut 0 pb in tot acest timp.

Esti femeie?

#472
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Nu,dar 2 din 3 intamplari povestite de tine nu au legatura cu femeile.

#473
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
E un subiect foarte sensibil si e suficient sa ti se intample tie sau cuiva apropiat o singura data ca sa pui definitiv o eticheta unui loc. Pe cifre situatia este evident diferita fata de perceptie: https://romanialiber...buzunare-434800
Concluzia e ca de fapt zonele aglomerate si tranzitate sau locuite de oameni cu bani atrag majoritatea infractiunilor, ceea ce e logic.
Eu am stat din 2005 in Crangasi si nu mi s-a intamplat niciodata nimic nici mie nici sotiei nici sora-mii care sta si ea acolo de cand era studenta, nici nu pot sa imi aduc aminte sa fi vazut vreun eveniment vreodata desi am mers prin cartierul ala la toate orele posibile din zi si din noapte. Evident ca daca intrebi oameni care nu au stat niciodata acolo o sa iti spuna ca sunt multi rromi si e periculos, stereotipurile si prejudecatile clasice.
Indiferent prin ce cartier din Bucuresti te plimbi si indiferent de ora sansele sa te hartuiasca cineva la modul fizic sunt foarte, foarte mici, iar sa te talhareasca, loveasca sau mai rau sunt infime.
Tot ca fapt divers, infractionalitatea pe toate palierele a scazut la mai mult de jumatate fata de acum douazeci de ani si cu toate astea perceptia generala a parintilor este ca e mult mai periculos sa iti lasi copiii singuri pe afara decat era atunci cand eram noi copii. De vina este media care popularizeaza excesiv si exasperant orice rahat care se intampla pe undeva, oricat de mic.

Edited by nnestor, 27 February 2019 - 10:49.


#474
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Pantelimonul nu mai e ca acum 15-20 de ani. Dristor, Colentina, Obor sunt mult mai periculoase.
Iar cateva faze intamplate in decursul a 10 ani nu sunt representative. SI la muncii au gasit bucati dintr-un chinez in conducta de canalizare a unui bloc, dar nu zice nimeni ca e zona periculoasa, desi si pe-acolo colcaie fel de fel de indivizi prin zona million

#475
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mai, eu v-am spus ca sunt diferente. Una e infractionalitatea, asa cum e ea definita de lege, adica sa vina unul si sa iti sparga masina sau casa si alta e atitudinea aia de golaneala ieftina, pe care o deprind copiii lor. Si copiii lor nu se urca in autobuze ca sa se ia de cei din Cotroceni sau Primaverii, ci o fac langa casa. Si banuiesc ca stiti cat de nociv poate fi anturajul.

Acum zonele s-au mai curatat, asa e, multi au vandut in anii 2000, cand preturile crescusera si multi au plecat din tara sa-i mai faca fericiti si pe altii. Dar eu nu as cumpara un apartament intr-o fosta zona problema pana cand nu as sta macar cateva luni in chirie pe acolo.

Edited by figo1988, 27 February 2019 - 10:57.


#476
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Tu nu esti din Bucuresti, am retinut corect?

#477
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Dacă vreți să știți pe unde au locuit și mai locuiesc cei mai mulți absolvenți de instituții prestigioase ca marile centre universitare Jilava sau Rahova, plimbați-vă și prin centru nu numai pe la periferie.

Edited by MARlNMembruAnonim, 27 February 2019 - 12:03.


#478
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 FronT, on 27 februarie 2019 - 11:18, said:

Tu nu esti din Bucuresti, am retinut corect?

Ba sunt, de ce?

#479
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
fiindca pui niste etichete zonelor de parca ai sti orasul din melodiile BUG Mafia.

Edited by FronT, 27 February 2019 - 13:46.


#480
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 FronT, on 27 februarie 2019 - 13:45, said:

fiindca pui niste etichete zonelor de parca ai sti orasul din melodiile BUG Mafia.

Nu, vorbesc din experienta proprie cu ce am trait stand afara zi de zi, nu izolandu-ma in casa. Daca ii intebi pe alti vecini de-ai mei, genul care stateau doar cu parintii de mana, ar avea impresia ca au stat in cel mai sigur cartier cu putinta. Asta doar pentru ca nu au patit ei, personal, ceva. Cand il intrebi pe baiatul care la 14 ani si-a schimbat toata dantura dintr-o cearta cu cine nu trebuie, o sa iti spuna altceva. Totul tine de gradul de interactiune pe care ajungi sa-l ai cu vecinii si cine-ti sunt acestia.

Dar, dupa cum am zis, lucrurile s-au imbunatatit mult in ultimii ani.

PS: Caddy de la BUG Mafia s-a mutat la Iancului Posted Image Il mai vad cu copiii pe acolo.

Edited by figo1988, 27 February 2019 - 14:07.


#481
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Si Uzzy pe la piata Alba Iulia...s-a dus dracu' cartierul :))

#482
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
E Uzzi, ffs :))
Si da, multi au impresia ca Pantelimonul e la fel ca in melodiile de la BUG. Total gresit. Poate doar zona capat 14 - spre dobroiesti e mai dubioasa.

#483
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Bine - acolo e un cvartal de blocuri (garsoniere si apartamente) confort 2-3 care in anii '90 ar fi putut fi considerat un ghetou similar cu anumite zone din Ferentari. Intre timp, s-a mai curatat zona, au mai disparut siringile din scari...Daca le vor si anvelopa, zona isi va schimba si mai mult aspectul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate