Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

De ce spune lumea că banii n-aduc fericirea?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
284 replies to this topic

#271
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostArgent, on 28 mai 2018 - 17:33, said:

romanul se obisnuieste sa taie din ele, taie manual la copil, taie pastile, taie control la doctor, taie la mancare
O metalitate foarte proasta!
In loc sa taie, mai bine s-ar angajeaza la un loc de munca suplimentar (cum face in strainatate), asa nu mai taie.

Ti-am mai zis o data ca prostia pleaca de la lipsa educatiei si invatamantului: Respectivii nu au invatat carte cand a trebuit (de ce sa invete, ca e gratis!)...
In loc sa faca munca de destepti, care aduce bani buni, fac munca de prosti cu calificari minimale = bani modesti.     CSF, N-ai CSF!

#272
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,514
  • Înscris: 17.04.2014

View PostQuantum, on 28 mai 2018 - 17:50, said:

In loc sa taie, mai bine s-ar angajeaza la un loc de munca suplimentar (cum face in strainatate), asa nu mai taie.
poate in strainatate merita efortul din cauza retributiei mai substantiale.
poate nu se angajeaza intr-un loc suplimentar  fiindca este unic parinte si nu mai poate presta o munca in plus...
poate nu-i permite sanatatea.
poate are alte prioritati: vrea sa fie mai mult cu familia (copii cresc, nu raman vesnic copilasi)
zic si io

Quote


Ti-am mai zis o data ca prostia pleaca de la lipsa educatiei si invatamantului: Respectivii nu au invatat carte cand a trebuit (de ce sa invete, ca e gratis!)...
sau poate prostia este din cauza unui invatamant gresit, ineficient
sau poate nu au avut posibilitati sa invete ca parintii nu si-au putut permite sa-i intretina la facultate.

Quote


In loc sa faca munca de destepti, care aduce bani buni, fac munca de prosti cu calificari minimale = bani modesti. CSF, N-ai CSF!
si totul se leaga...dar , nu cred ca intotdeauna este asa cum zici tu.
de ce sa arunci toata vina asupra omului  pentru faptul ca nu are bani suficienti sau ca trebuie sa se multumesca cu un serviciu unde este platit minimal sau modest?
.....
nu cred ca poti sa te imbogatesti ca lucrezi de dimineata, pana seara....si nu cred ca o s-o duci mult mai bine ca diferenta sa merite sacrificiul (mai ales aici, in Romania)
adevarul este ca daca nu ai beneficiat/ mostenit o baza materiala pe care sa construiesti se prea poate ca va trebui sa stagnezi la acelasi nivel...

avem obiceiul sa spunem: munca este bratara de aur...dar daca este apreciat ca pleu garantat?

Edited by GRATEFUL, 28 May 2018 - 18:26.


#273
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
In Romania, ca angajat se poate câștiga oriunde între 1200 net și 50.000 lei net, la număr echivalent de ore muncite. Dacă ii consideram excepționali pe aia cu 50.000, atunci 8000-9000 într-un oraș nu sunt greu de obținut, trebuie doar sa te ducă capul și sa muncești. Dacă nu înveți carte, măcar sa înveți o meserie, dacă nici asta nu faci, atunci măcar sa muncești mai mult, dar dacă nici carte, nici meserie, nici munca, de ce sa se simtă obligata societatea sa iti dea bani si resurse ca să trăiești mai bine decât meriți?

Sunt sigur ca în Africa oamenii trăiesc de zece ori mai prost decât în România, pe criteriul de cine trăiește mai prost, nu ar trebui sa le dam mai întâi lor?

#274
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postfigo1988, on 29 mai 2018 - 07:55, said:

In Romania, ca angajat se poate câștiga oriunde între 1200 net și 50.000 lei net, la număr echivalent de ore muncite. Dacă ii consideram excepționali pe aia cu 50.000, atunci 8000-9000 într-un oraș nu sunt greu de obținut, trebuie doar sa te ducă capul și sa muncești. Dacă nu înveți carte, măcar sa înveți o meserie, dacă nici asta nu faci, atunci măcar sa muncești mai mult, dar dacă nici carte, nici meserie, nici munca, de ce sa se simtă obligata societatea sa iti dea bani si resurse ca să trăiești mai bine decât meriți?

Sunt sigur ca în Africa oamenii trăiesc de zece ori mai prost decât în România, pe criteriul de cine trăiește mai prost, nu ar trebui sa le dam mai întâi lor?
Nu este asa de usor de obtinut 9000 mii de lei, ba ma gandesc la orasele din SUD si nici 10% nu cred sa castige 9mii de lei in mana.
Nu munca este problema, munca o face saracul, saracul munceste din greu de mii de ani. Cand muncesti nu ai timp sa inveti, cand ai ziua libera te invita patronul pe la el sa te tina ocupat sau pur si simplu vrei sa vezi un film... si gata ziua libera.
Astazi este Marti, am inceput munca si dupa 3 zile de liber, liber in care am muncit, prietene sunt rupt de oboseala.
Majoritatea ce a facut in liber? Probabil bautura, probabil mancare, daca bani le permite poate au facut un gratar. Oricum treburi gen cheltuit bani pe ce bagi pe gura si ce scoti pe ....

Si in India cred ca se traieste mai rau ca Romania, doar ca la ce ne referim? La populatia majoritara sau la ultra bogati.
Din cauza asta nu este ok sa faci vreo comparatie cu vreo alta tara, ca asa am fost crescuti sa mancam tot din farfurie ca sunt in alte tari de nu au apa potabila.


View PostGRATEFUL, on 28 mai 2018 - 18:16, said:

poate in strainatate merita efortul din cauza retributiei mai substantiale.
poate nu se angajeaza intr-un loc suplimentar  fiindca este unic parinte si nu mai poate presta o munca in plus...
poate nu-i permite sanatatea.
poate are alte prioritati: vrea sa fie mai mult cu familia (copii cresc, nu raman vesnic copilasi)
zic si io


Si apropo de cei care au mai multe joburi prin UK sau USA, acolo se respecta prietene legislatia, s- a terminat programul? Ai plecat acasa, ramai peste program? Esti platit, esti anuntat inainte, adica nu te feresti vinerea sa nu apara patronul sa iti zica ca planurile tale de Vineri seara sau de Sambata s-au terminat. Esti intrebat, asta este diferenta, la noi esti sunat si ti se comunica. atat. Am lucrat si eu in firme in care oftai cand vedeai numarul de telefon al sefului, era clar ca te suna sa te lase fara liber. Daca refuzai ramaneai cu gandul ala cu "am refuzat cam des seful".
Si da, la sedinte seful aducea aminte ca a apelat si el cu diverse treburi, ca nu se stie daca mai prelungeste contracte. Cu toate ca iti faceai treaba... era un fel de santaj psihic, gen hai sa ii stresez pe astia aiurea.
Sa mai zic ca am lucrat intr-o firma in care sedintele erau puse in timpul liber, m-am dus la o sedinta si apoi sanatate ca nu stric eu ziua liber sa ascult seful sugaci.

sau poate prostia este din cauza unui invatamant gresit, ineficient
sau poate nu au avut posibilitati sa invete ca parintii nu si-au putut permite sa-i intretina la facultate.


Majoritatea au interes ca invatamanul pentru majoritate sa ramana la un nivel slab, chiar si cei care scriem pe aici avem interes ca invatamanul sa ramana jos, asta inseamna concurenta cat mai mica.
Se emigreaza?Bine, ma uitam mai inainte pe olx si au crescut ofertele de salarizare, nu mai au personal? Sa inchida firma.

avem obiceiul sa spunem: munca este bratara de aur...
Meseria este bratara de aur in vremurile astea in care tineretul nu stie sa schimbe o siguranta la tablou. Scriu treaba asta si o recunosc ca si eu apelam la un prieten sa schimbe siguranta, sa faca treburi pe partea electrica. Ete ca treptat am invatat sa le fac singur.

View PostQuantum, on 28 mai 2018 - 17:50, said:

O metalitate foarte proasta!
In loc sa taie, mai bine s-ar angajeaza la un loc de munca suplimentar (cum face in strainatate), asa nu mai taie.

Ti-am mai zis o data ca prostia pleaca de la lipsa educatiei si invatamantului: Respectivii nu au invatat carte cand a trebuit (de ce sa invete, ca e gratis!)...
In loc sa faca munca de destepti, care aduce bani buni, fac munca de prosti cu calificari minimale = bani modesti. CSF, N-ai CSF!
Asta este, din alta parte nu au de unde taia. Daca s-ar legaliza donarea de organe ai vedea la mare numai romani cu operatie pe plaja.

Si o chestie, nu ai acces la joburile bune, am prieteni care stau pe posturi temporare, fac munca calificata dar sunt pe posturi temporare, adica nu se grabeste careva sa le zica sa dea un concurs, adica sa ii treaca calumea cu vechime, cu salariu pe masura.
Eu am avut acces la joburi si spre rusinea mea nu aveam calificarea, nu aveam vechimea in munca, asta pentru ca in Romania pe un post lucrezi in acte si asta faci in firma.

Daca ai pile le poti face pe toate, daca nu ai pile? Ramane varianta cu "incearca si tu".

Cam atat.

#275
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cand mi-am deschis firma, dupa 8 ore de concentrare, ma fortam sa merg pe jos pana acasa indiferent de vreme, ca sa ma relaxez. Iar acolo mai bagam 2-3 ore de munca la proiectele pe care le aveam atunci. Unii sunt norocosi si se nasc plin de calitati in familii bogate si cu conexiuni, altii sunt extrem de ghinionisti si se nasc urati, plini de boli si nu foarte inteligenti in familii sarace din cine stie ce tara de lumea a 3-a. Asta e situatia. Poti fie sa iti plangi de mila, fie sa te lupti sa fii fericit cu ce ai primit si sa incerci sa obtii mai mult. Bucuria nu va veni din ce vei obtine, ci din problemele pe care le vei depasi incercand sa ajungi acolo.

#276
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostArgent, on 27 mai 2018 - 20:51, said:

1. Imi aduci aminte de mine in urma cu 15-20 de ani, pana sa vad cum la nivel general poti cumpara orice.
2. Adica la varsta mea am prieteni care ies la pensie, ma uit cum arata un angajat care a fost menajat, a avut pile, a fost sef, a frecat menta, cat de bine arata, corpul lui cat de bine se mentine.
Si cum arata un om care a muncit, care are corpul slabit, sarit peste mese, mancat aiurea, adica distrus corpul din lipsa de timp.

3. Si am separat cele 2 lucruri, poti ca anagajat sa ai o situatie financiara decenta, cand patronul te intreaba de ore suplimentare, daca Duminica esti disponibil, iti permiti sa zici NU, deci nu stai cu gandul ca ai rate si sa nu se supere patronul, sa nu il refuzi, adica nu iti trec ganduri stresante prin minte.
Am cunostinte care in ziua lor libera, Sambata sau Duminica, se duc la patron acasa, fac gratar, adica sunt servitori patronului, asta ca "stie patronul ca am liber si nu pot". Am folosit citat exact folosit de o cunostinta de a mea trecuta de 30 de ani.
Si peste tot oriunde te-ai duce conteaza cat de descurcaret esti cu bani, patronul este curios, are ciocul ca rata, se intereseaza despre tine, despre familia ta, daca ai rate. Asa ca sa nu fii prea vorbaret cu patronul.
1. Din fericire exista "chestii" pe care oricati bani sau oricata avere ai avea este imposibil sa le cumperi (sunt mult mai multe dar 2 exemple):
- fericirea;
- un prieten adevarat.
2. Cu bani iti cumperi doar o viata mai buna si eventual fara excese iti pastrezi corpul in conditii mai bune pana la varste inaintate.

3. Dau mai putin de o ceapa degerata pe astfel de patroni = patronachis.
Patronul care face ceea ce ai descris merita sa fie respectat exact atata cat respecta. ;)

#277
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostGRATEFUL, on 28 mai 2018 - 18:16, said:

nu cred ca poti sa te imbogatesti ca lucrezi de dimineata, pana seara....si nu cred ca o s-o duci mult mai bine ca diferenta sa merite sacrificiul (mai ales aici, in Romania)
adevarul este ca daca nu ai beneficiat/ mostenit o baza materiala pe care sa construiesti se prea poate ca va trebui sa stagnezi la acelasi nivel...

avem obiceiul sa spunem: munca este bratara de aur...dar daca este apreciat ca pleu garantat?
Unii pot sa se imbogateasca altii nu pot, depinde partial si de ceea ce cred si mai ales de ceea ce fac cu banii castigati din munca, indiferent de munca pe care o desfasoara.

Adevarul este ca imbogatirea depinde partial de cunoasterea acumulata in domeniul bogatiei si majoritar de ceea ce faci bun in "directia" respectiva.

Daca "faci" ZERO in directia imbogatire este normal sa fii si sa ramai sarac.

#278
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGRATEFUL, on 28 mai 2018 - 18:16, said:

1. poate in strainatate merita efortul; poate, poate, poate...

2. de ce sa arunci toata vina asupra omului  pentru faptul ca nu are bani suficienti ?

3. nu cred ca poti sa te imbogatesti ca lucrezi de dimineata, pana seara... daca nu ai beneficiat/ mostenit o baza materiala
1. O tot dai inainte cu poate-poate... mii de 'poate'!  incercand sa gasesti justificari pt. lipsa de munca in Romania, 'in strainatate poate merita'... dar in RO sa nu se deranjeze, dar e OK sa se vaite ca nu au si ca costa o avere 1 kg de fructe...

2. E raspunderea fiecaruia cati bani produce. Nu e vina societatii ca tu nu produci bani multi, cum gresit sugerezi tu... Societatea poate ajuta persoanele cu handicap si pe napastuitii sortii (o perioada, pana se pun pe picioare). Cei sanatosi trebuie sa-si rezolve singuri problemele vietii.

3. Asta e o mentalitate gresita din start, similara cu teoria pilelor spuse de Argent! Daca ar fi asa, ar trebui ca numai unele familii sa fie bogate mii de ani, iar restul, orice ar face, sa nu poata ajunge de la saraci la medii sau la bogati, in vecii vecilor!  Dar nu e asa... Posted Image

Uite un punct de vedere similar:

View Postfigo1988, on 29 mai 2018 - 07:55, said:

Dacă nu înveți carte, măcar sa înveți o meserie, dacă nici asta nu faci, atunci măcar sa muncești mai mult, dar dacă nici carte, nici meserie, nici munca, de ce sa se simtă obligata societatea sa iti dea bani si resurse ca să trăiești mai bine decât meriți?


Daca voi cuantificati fericirea prin bani, puneti mana si faceti bani!  Daca nu sunteti in stare face bani... biiiip... ramaneti tristi si saraci!

Edited by Quantum, 29 May 2018 - 13:20.


#279
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postfigo1988, on 29 mai 2018 - 09:35, said:

Cand mi-am deschis firma, dupa 8 ore de concentrare, ma fortam sa merg pe jos pana acasa indiferent de vreme, ca sa ma relaxez. Iar acolo mai bagam 2-3 ore de munca la proiectele pe care le aveam atunci. Unii sunt norocosi si se nasc plin de calitati in familii bogate si cu conexiuni, altii sunt extrem de ghinionisti si se nasc urati, plini de boli si nu foarte inteligenti in familii sarace din cine stie ce tara de lumea a 3-a. Asta e situatia. Poti fie sa iti plangi de mila, fie sa te lupti sa fii fericit cu ce ai primit si sa incerci sa obtii mai mult. Bucuria nu va veni din ce vei obtine, ci din problemele pe care le vei depasi incercand sa ajungi acolo.
Te felicit ca ti-ai facut firma si ca nu mai esti angajat.
Cat despre faza cu calitatile cu care te nasti, da, conteaza enorm de mult sa te nasti intr-o familie bogata, adica ma gandesc ca am avut pe la scoala care erau dintr-o familie puternica financiar, erau dusi la tot felul de sporturi, de treburi extra, adica urmareau la ce se pricep ei. Timp in care tu ca sarac? Boss tu trebuiai sa te duci la tatic sa ii zici ca iti tot zice directoarea de fondul clasei.
Si zici bine ca este extrem de important sa arati bine, daca esti femeie. Cunosteam din vedere o tipa de prin cartier, tipa simpatica dar nu prea avea corp, era mai baietoasa, m-am intalnit cu ea peste cativa ani si era angajata in constructii, renova un imobil, munca de barbat.
Si viata ei putea sa se termine acolo, m-am intalnit cu ea in urma cu cativa ani si era imbracata frumos, era imbracata feminin, era machiata, adica treburi de femeie. M-am uitat la ea si am zambit amandoi.

Viata nu este tot timpul fericita si daia zic ca nu stiu cate persoane cauta fericirea si cate cauta linistea financiara.

View Postpoadol, on 29 mai 2018 - 11:35, said:

1. Din fericire exista "chestii" pe care oricati bani sau oricata avere ai avea este imposibil sa le cumperi (sunt mult mai multe dar 2 exemple):
- fericirea;
- un prieten adevarat.
2. Cu bani iti cumperi doar o viata mai buna si eventual fara excese iti pastrezi corpul in conditii mai bune pana la varste inaintate.

3. Dau mai putin de o ceapa degerata pe astfel de patroni = patronachis.
Patronul care face ceea ce ai descris merita sa fie respectat exact atata cat respecta. Posted Image
1 - Sunt mai multe prietene, sanatatea, ca poti sa ai bani si sa bagi in tine fast food si coca cola.
2 - Eu am zis ca trebuie mai intai sa fii sarac sa poti intelege valoarea banilor, altcumva daca te gandesti "imi permit"... pai prietene iti permiti orice de la femei usoare, droguri, bautura, tigari, pariuri sportive, mancare junk food si club... se duce la dracu sanatatea si apoi stai prin spitale sa faci revizie.
3 - Asta este Romania, iti zic ca am clipe inainte de culcare in care ma gandesc ca ar trebui sa ma angajez in alta parte, ma gandesc la patroni din Romania si stau cuminte. Aici ma gandesc ca in maxim 10 ani ma retrag, adica gata cu munca, o sa ma retrag cu mult inainte de varsta de pensionare.
Si ma gandesc ca merg la patron, pai ete la patroni lucreaza cele mai calumea persoane, vine o echipe sa faca o lucrare si intru in vorba cu ei, gen sa bem o cafea si sa fumam o tigara. Si ce auzi? Pai auzi ca de fapt 1 tip din echipa este pe meserie, restul se ocupa cu altceva si asa ii trimite patronul.
Si ma uitam la un tip plapand, trecut de o varsta, avea bube pe brate, isi spunea si el supararea, adica s-a angajat pentru o treaba si patronul...

View PostQuantum, on 29 mai 2018 - 13:16, said:

2. E raspunderea fiecaruia cati bani produce. Nu e vina societatii ca tu nu produci bani multi, cum gresit sugerezi tu... Societatea poate ajuta persoanele cu handicap si pe napastuitii sortii (o perioada, pana se pun pe picioare). Cei sanatosi trebuie sa-si rezolve singuri problemele vietii.

Daca voi cuantificati fericirea prin bani, puneti mana si faceti bani!  Daca nu sunteti in stare face bani... biiiip... ramaneti tristi si saraci!
Da, acum la modul sincer ce ai vrea sa faca statul pentru tine? Iti este oferita o educatie care nu prea mai este gratuita, adica cumperi manuale ca nu prea sunt, ai fondul clasei, poate mai vrea directoarea o renovare a clasei, deci scoala nu este gratuita.
Si este partea cu invatatul, prietene 90% din ce am invatat la scoala a fost junk, daca nu era facultatea pe ce m-a interesat(si ca fapt divers, facultatea nu intra la obligatoriu, asta o faci ca vrei, ca iti permiti), sincer procentele erau 99% din ce am invatat la scoala a fost JUNK!
Si la modul sincer daca am invatat ceva la scoala, asta este corpul, asta este creierul, uita.

Tot folosesti fericirea, majoritatea de pe aici au vorbit de liniste, fericirea ti-o gasesti intr-o seringa, pe care desigur trebuie sa ti-o permiti.

Poate nu ai priceput ce s-a scris pe aici, este ca pe subiectul ala cu Astia barbati ratati! Iti permiti sa fii sincer cu tine, daca ai facut ceva in viata iti permiti sa fii sincer.
Daca ai o situatie financiara decenta iti permiti sa spui ca treburile stau altcumva, adica nu cum ai fost mintit de cand erai mic.

Eu am prieteni(si folosesc cuvantul prieteni, gen prieten din copilarie) cu care ies in oras si ii aud cu femei pe interes, ca ei lucreaza la vreun magazin cu carca, ca munca adevarata este asta pe care o fac ei la magazin, nu ala care lucreaza la birou si apoi merge la alergat in parc.
Si cred ca viata ar trebui sa le datoreze mai multe, lor, care muncesc cu carca.
Ca de ce o femeie frumoasa pe la 30 de ani nu se uita la un vanzator platit cu minim pe economie?

Asta zic ca trebuie sa pleci din saracie, am fost sarac, inteleg perfect ce gandeste, asa cum inteleg de ce un bogat nu vrea sa auda ca femeia de langa el sta cu el doar din cauza ca are bani. Aparentele.

Edited by Argent, 30 May 2018 - 08:49.


#280
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostArgent, on 30 mai 2018 - 08:44, said:

Tot folosesti fericirea, majoritatea de pe aici au vorbit de liniste, fericirea ti-o gasesti intr-o seringa, pe care desigur trebuie sa ti-o permiti.
Acolo "fericirea ti-o gasesti intr-o seringa" iti ineci amarul si incerci in van sa gasesti Fericire. Posted Image

View PostArgent, on 30 mai 2018 - 08:44, said:

1 - Sunt mai multe prietene, sanatatea, c a poti sa ai bani si sa bagi in tine fast food si coca cola.
2 - Eu am zis ca trebuie mai intai sa fii sarac sa poti intelege valoarea banilor, altcumva daca te gandesti "imi permit"... pai prietene iti permiti orice de la femei usoare, droguri, bautura, tigari, pariuri sportive, mancare junk food si club... se duce la dracu sanatatea si apoi stai prin spitale sa faci revizie.
3 - Asta este Romania, iti zic ca am clipe inainte de culcare in care ma gandesc ca ar trebui sa ma angajez in alta parte, ma gandesc la patroni din Romania si stau cuminte. Aici ma gandesc ca in maxim 10 ani ma retrag, adica gata cu munca, o sa ma retrag cu mult inainte de varsta de pensionare.
Si ma gandesc ca merg la patron, pai ete la patroni lucreaza cele mai ca lumea persoane, vine o echipe sa faca o lucrare si intru in vorba cu ei, gen sa bem o cafea si sa fumam o tigara. Si ce auzi? Pai auzi ca de fapt 1 tip din echipa este pe meserie, restul se ocupa cu altceva si asa ii trimite patronul.
Si ma uitam la un tip plapand, trecut de o varsta, avea bube pe brate, isi spunea si el supararea, adica s-a angajat pentru o treaba si patronul...
1. Te cred pe cuvant.
2. Adica prin educatie este ceva S.F. sa poti intelege valoarea banilor?
3. Fiecare cu "durerea sa". Ganduri negre te apasa inainte de culcare? Noroc ca reusesti sa le "indepartezi" rapid. Este rau ca revin iar si iar. Posted Image

#281
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022
Banii n-aduc fericirea asta e sigur; aduc numai probleme in caz de divorț iminent, în caz de probleme cu fiscul, în caz că se devalorizează valuta x și supraapreciază valuta y. Trebuie dosiți de nevastă, de fisc etc  Dacă ai rate să le achiți... sau să nu le achiți... La imobiliare lafel sa cumpăr...să nu cumpar...să vând...să nu vând, să investesc sau nu.. un PFA, un srl...Aoleu inflația, și multe altele! Nu tată; îți faci o rezervă decentă ceva de genul care să acopere cheltuielile dacă vrei să stai șase luni fără să faci nimic și restul cheltui, că o viață ai! Casă aștepți să dea ortul popii vreo rudă și mașina... dacă ai muncă de așa natură dacă nu...taxiul e mai ieftin pe orice distanță și în Grecia dacă vrei să te duci poți să te duci din Romania cu taxiul!

LE
Sunt niște domni pe la tv, vreo doi mai vocali care ne tot învață cum să facem ce uita dânșii sa spune este că ei sunt și bugetari!

#282
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 19.07.2022
Cand ai banii faci mai usor  rost de un avocat sau doctor bun . In viata conteaza mult conexiunile sociale.

#283
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
De ce spune lumea că banii n-aduc fericirea? - tot lumea spune ceva despre niste struguri ;)

#284
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 21.02.2022

View PostDeathRipple, on 22 august 2022 - 13:51, said:

De ce spune lumea că banii n-aduc fericirea? - tot lumea spune ceva despre niste struguri ;)
N-ai înțeles nimic...


#285
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,880
  • Înscris: 17.08.2022

View PostDeathRipple, on 22 august 2022 - 13:51, said:

De ce spune lumea că banii n-aduc fericirea? -

Pentru ca asa este....
Banii nu aduc fericirea..........ci numarul lor....!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate