Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

De ce spune lumea că banii n-aduc fericirea?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
284 replies to this topic

#253
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostArgent, on 22 mai 2018 - 08:49, said:

Fericirea o poti cumpara dupa ce ai fost sarac, sa intelegi logica banilor, sa intelegi ca trebuie sa te gandesti la familie si apoi la distractie.

Si mi-am adus aminte ca am cumparat o imprimanta SH, desigur eram prea sarac sa cumpar una noua, incarcam imprimanta respectiva cu seringa, cate coale strica, venea vreun prieten sa traga ceva la imprimanta la mine si atunci nu mai mergea. Vroia familia mea sa traga vreun act la imprimanta si nu mai mergea, stres aiurea din cauza la saracie.

Am cumparat o multifunctionala inkjet si era superba, incarcam cartusul cu 5 lei si eram fericit.
Si acum am o imprimanta laser business cu cartus mare, am in familie care vor o copie dupa un act de identitate, vor ceva copie dupa analize ca trebuie sa duca la doctorul de familie, pac, am tras copie, merge repede, totul curat, fara stres.

Cumpar telefoane, laptopuri, totul din magazin, totul de firma, nu ma vezi cu telefonul cu ecranul spart sau sa am vreun telefon SH cu probleme de semnal. Totul nou si totul curat.
Nici macar urma de fericire.

Trist, foarte trist cand oamenii confunda Fericirea cu Bucuria de a trai mai bine decat inainte si Linistea.

Realitatea este ca Fericirea este imposibil sa o cumperi cu bani sau aur sau bogatie ori avere.

Poti fi Fericit/a indiferent cati bani ai sau indiferent de averea pe care o posezi, indiferent de munca pe care o desfasori.

Daca esti Nefericit este alegerea ta.

Idem.

Daca esti Fericit este alegerea ta.

Iata ce sustin unii oameni despre Fericire (un anumit fel de fericire):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1P9wqKIru9Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Flux - fericirea de lunga durata

Edited by poadol, 22 May 2018 - 13:41.


#254
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017

View Postlupini, on 21 mai 2018 - 15:44, said:

Am făcut un astfel de experiment în urmă cu ceva ani pe un alt forum.

Cineva se tot văita că...banii n-aduc fericirea. Drept urmare, i-am propus un experiment. I-am spus că-i dau un număr de cont unde să(-mi) trimită o mare parte din banii lui.

După acest proces, să analizăm cine e fericitu': el care îşi dă banii altcuiva, sau eu, care îmi sporesc sumele din cont ? Evident, omul n-a dorit. De aici am tras concluzia că...văitarea unora cum că...banii mulţi îi fac nefericiţi, e superficială şi neadevărată.

:-) Interesant experiment desi rezultatul lui era previzibil. Presupun ca ai vrut doar sa-l constientizezi pe celalalt.
Dar asta nu arata ca banii ar aduce fericirea, ci doar ca ... nu e sufficient sa ai bani ca sa te simti fericit.

Dar nu am inteles bine din ce ai scris: persoana cu care vorbeai chiar se considera foarte bogata?! Acesta ar fi un caz destul de rar.
Bineinteles, mai este cate un proprietar de club de fotbal, dar nu cred ca scrie pe un forum. :-)

#255
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014
raspunzand la intrebarea din generic...

poate se spune asa, fiindca oamenii nu au intelepciunea sa se foloseasca de bani...
majoritatea care au bani se pricep sa-si "cumpere" confortul  fizic si nu traiesc cu grija zilei de maine, dar  ca sa ajungi  la acel confort psiho-emotional care se traduce prin fericire este nevoie ca utilizand banii sa-ti largesti raza de oportunitati si actiune care duc mai apoi la indeletnicirile care te implinesc. Posted Image

ascultandu-l pe psihoterapeutul din clipul postat de poadol am inteles ca activitatile  pozitive, constructive (adica a face un lucru bun pentru sine, pentru altii) sunt acelea care pot sa creeze acel flux  de stare de bine care este numita fericire.

eu ma gandesc ca avand multi bani ti se ofera oportunitatea de a-i ajuta pe altii si sa te bucuri astfel de realizarile pe care le au ...este frumos.Posted Image
sau
de ex. avand multi bani nu mai esti coplesit de prestarea unei muncii care te ajuta sa supravietuiesti si poti sa investesti timp si energie in  dezvoltarea ta personala...

Edited by GRATEFUL, 22 May 2018 - 15:53.


#256
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Pentru cei care inteleg limba engleza: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8h6IMYRoCZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#257
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,617
  • Înscris: 17.04.2014
mai bine o chestie in lb. romana Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WEj7_FKXheQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image

Edited by GRATEFUL, 22 May 2018 - 16:11.


#258
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostQuantum, on 22 mai 2018 - 09:21, said:

- pregatirii slabe (n-ai invatat la scoala cand trebuia).
De ce sa te mai chinui cu terminatul unei facultati pentru a aspira la un salariu mai mare daca pana la urma banii ''n-aduc'' fericirea? ...
Mai bine sa om sarac sclav la patron cu minimu' pe economie, ala o sa fie om ''fericit'' toata viata...

Edited by Disstrack, 23 May 2018 - 13:05.


#259
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 03.02.2014

View PostGRATEFUL, on 22 mai 2018 - 15:24, said:

raspunzand la intrebarea din generic...

poate se spune asa, fiindca oamenii nu au intelepciunea sa se foloseasca de bani...
majoritatea care au bani se pricep sa-si "cumpere" confortul  fizic si nu traiesc cu grija zilei de maine, dar  ca sa ajungi  la acel confort psiho-emotional care se traduce prin fericire este nevoie ca utilizand banii sa-ti largesti raza de oportunitati si actiune care duc mai apoi la indeletnicirile care te implinesc. Posted Image


Exact asta e si idee, banii iti deschid orizonturile. Avand destui bani, poti incerca o gama mult mai variata de activitati si sa descoperi ce iti place.

Poate cuiva i-ar place foarte mult activitatea X, dar aceasta necesitand costuri relativ mari, nu si-a permis sa incerce. Eu de exemplu, am incercat diverse activitati si 90% din ele nu le-am continuat pentru ca am realizat ca nu imi plac. Daca nu as fi avut destule fonduri, ar fi trebuit sa depind mai mult de noroc sa incep cu acele 10% activitati care mi-au placut ca altfel nu mi-as fi permis sa le incerc pe toate.

#260
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDisstrack, on 23 mai 2018 - 13:03, said:

De ce sa te mai chinui cu terminatul unei facultati pentru a aspira la un salariu mai mare daca pana la urma banii ''n-aduc'' fericirea? ...
Mai bine sa om sarac sclav la patron cu minimu' pe economie, ala o sa fie om ''fericit'' toata viata...
A fi sarac nu e o virtute, e o neglijenta sau prostie datorata lipsei de educatie. Dar si saracii pot fi fericiti, pt. ca fericirea nu depinde de bani (sic!). Cei care privesc fericirea prin prisma banilor sunt ori saraci care cred ca banii aduc fericirea, ori sunt niste materialisti genetic nefericiti.

Eu nu 'm-am chinuit' pt. a termina facultatea, am tras ceva, a fost ok, plus distractie maximala :)

#261
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostQuantum, on 23 mai 2018 - 19:40, said:

Dar si saracii pot fi fericiti, pt. ca fericirea nu depinde de bani (sic!).
Aici nu te contrazic dar fara bani ti se cam inchid majoritatea orizonturilor...

Edited by Disstrack, 23 May 2018 - 23:28.


#262
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Științific vorbind, am văzut niște studii care încercau sa explice ideea asta de fericire. Aparent, genetic, fiecare are un nivel "de baza" al fericirii. Adică, fără schimbari masive, ala e nivelul la care omul ala își duce viata de zi cu zi. Unii sunt genul fericiți natural, pozitivi, cu zâmbetul pe buze etc, iar alții mai puțin. Pana ajungi la cei cu depresii și tot asa. Punând în termeni matematici, e foarte ușor de vizualizat. Sa zicem ca un om normal are nivelul de baza undeva la 4/10. Un eveniment pozitiv în viata îl duce temporar la 8/10, dar, orice va face, va reveni în scurt timp la nivelul de baza, nivel pe care e f greu să-l schimbe. Asemănător, un eveniment negativ îl poate duce lejer în zona de depresie, dar fiind doar temporar, se recuperează. Asa cum pentru omul asta nivelul de baza poare sa fie 4/10, alții pot fi natural la 8/10 tot timpul, ceea ce le da un uriaș avantaj practic în viata.

Ma rog, ideea e ca, după ce treci de nivelul la care lipsa banilor îți pune probleme constante (lipsa mâncare, adăpost etc), banii sunt cam insignifianti pentru a-ți îmbunătăți nivelul de fericire. Și, înainte sa săriți, imaginați-vă ultimele 2-3 instante când ați făcut ceva mai mulți bani (și automat v-ați simțit bine). Acum gândiți-vă ca, în loc sa fiți alături de cunoștințele curente, toți prietenii voștri ar fi super-bogați. Dacă tocmai v-am stricat fericirea înseamnă că de fapt ați experimentat un soi de afirmare de sine care v-a confirmat valoarea fata de cei din jur, iar banii erau doar unitatea de măsură. De îndată ce am mutat referințele semnificativ mai sus, s-a dus și bucuria. Nu-i nimic în neregula, fiecare om ticăie diferit, dar e păcat sa depinzi de nivelul altora pentru a te simți bine.

#263
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDisstrack, on 23 mai 2018 - 23:24, said:

Aici nu te contrazic dar fara bani ti se cam inchid majoritatea orizonturilor...
Corect.  Insa sunt lucruri diferite (fericirea si orizonturile).

Ma jur ca poti fi fericit si fara auto Ferrari, tricou Armani, sau vin Moet.

#264
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 30.01.2017
Cam asta se intampla cand esti sarac si n-ai bani de autocar sau avion....

https://forum.softpe...ent-in-ungaria/

Edited by YourFan, 24 May 2018 - 20:25.


#265
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postfigo1988, on 23 mai 2018 - 23:37, said:

Științific vorbind, am văzut niște studii care încercau sa explice ideea asta de fericire. Aparent, genetic, fiecare are un nivel "de baza" al fericirii. Adică, fără schimbari masive, ala e nivelul la care omul ala își duce viata de zi cu zi. Unii sunt genul fericiți natural, pozitivi, cu zâmbetul pe buze etc, iar alții mai puțin. Pana ajungi la cei cu depresii și tot asa. Punând în termeni matematici, e foarte ușor de vizualizat. Sa zicem ca un om normal are nivelul de baza undeva la 4/10. Un eveniment pozitiv în viata îl duce temporar la 8/10, dar, orice va face, va reveni în scurt timp la nivelul de baza, nivel pe care e f greu să-l schimbe. Asemănător, un eveniment negativ îl poate duce lejer în zona de depresie, dar fiind doar temporar, se recuperează. Asa cum pentru omul asta nivelul de baza poare sa fie 4/10, alții pot fi natural la 8/10 tot timpul, ceea ce le da un uriaș avantaj practic în viata.

Ma rog, ideea e ca, după ce treci de nivelul la care lipsa banilor îți pune probleme constante (lipsa mâncare, adăpost etc), banii sunt cam insignifianti pentru a-ți îmbunătăți nivelul de fericire. Și, înainte sa săriți, imaginați-vă ultimele 2-3 instante când ați făcut ceva mai mulți bani (și automat v-ați simțit bine). Acum gândiți-vă ca, în loc sa fiți alături de cunoștințele curente, toți prietenii voștri ar fi super-bogați. Dacă tocmai v-am stricat fericirea înseamnă că de fapt ați experimentat un soi de afirmare de sine care v-a confirmat valoarea fata de cei din jur, iar banii erau doar unitatea de măsură. De îndată ce am mutat referințele semnificativ mai sus, s-a dus și bucuria. Nu-i nimic în neregula, fiecare om ticăie diferit, dar e păcat sa depinzi de nivelul altora pentru a te simți bine.
Confuzia dintre bucurie si fericire este foarte des intalnita, desi bucuria si fericirea sunt "inrudite" difera destul de mult una de cealalta.

Eu l-as numi altfel, chiar daca termenul sau alaturarea pot parea nepotrivite, "izvorul" fericirii se afla in toate fiintele vii, probabil si in cele lipsite de viata dar mult mai greu spre imposibil de detectat de catre oameni.

Unii oameni se pot "adapa" din acest "izvor" al fericirii cu usurinta sau mai usor decat altii care nu pot ori isi refuza aceasta "placere" in mod constient sau inconstient.

Edited by poadol, 25 May 2018 - 11:08.


#266
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostQuantum, on 22 mai 2018 - 09:21, said:

... ce s-ar mai putea comenta...?
Ai scris o tampenie.
Cred ca este ok sa zic ca ai scris o prostie, adica nu stiu cat timp liber ai tu pentru postat mesaje pe forum, doar ca eu nu prea am timp liber,  in momentul in care postez un mesaj incerc sa fie ceva din care sa poti extrage ceva, altceva inafara de tampenia citata de tine.

Problema pe care o observ este ca se discuta teoretic, adica ok, discutam teoretic doar ca eu am cunostinte care au salariu minim pe economie, 1050 de lei, cunostintele respective nu sunt persoane fara scoala, nu sunt persoane fara studii* doar sunt persoane care nu au avut pile.
Am lucrat prin firme in care lefurile in firma erau in functie de gradul de rudenie, prietenie. Se ridicau firmele pe spatele saracilor, posturile faine erau pentru rude.
Patronul se face frate cu saracul pana isi vede interesul, atat si nimic mai mult.

View Postpoadol, on 22 mai 2018 - 13:42, said:

Trist, foarte trist cand oamenii confunda Fericirea cu Bucuria de a trai mai bine decat inainte si Linistea.
Pai daca nu poti avea linistea, daca nu iti poti cumpara clipele de odihna, liniste, cum crezi ca poti sa ai fericire?
Zic si eu asa, ca te faci ca se confunda fericirea cu bucuria, nu, majoritatea vor linistea, vor sa aiba grija zilei de maine, vor sa nu aiba grija cu ce platesc facturile de iarna, vor sa calatoreasca si vor sa nu ii intereseze ce crezi tu despre viata, adica tu poti sa iti traiesti viata fara sa iti doresti mai mult, fara sa calatoresti, poate esti linistit doar sa te uiti la tv.

Realitatea este ca Fericirea este imposibil sa o cumperi cu bani sau aur sau bogatie ori avere.
Asta este o prostie, fericirea, sanatatea, linistea sufleteasca si materiala o cumperi, fara bani esti tot timpul la mana altora, tot timpul!
Sa mananaci sanatos costa, sa faci miscare costa, timp, trebuie sa ai timp liber.

Imi aduci aminte de mine in urma cu 15-20 de ani, pana sa vad cum la nivel general poti cumpara orice. Adica la varsta mea am prieteni care ies la pensie, ma uit cum arata un angajat care a fost menajat, a avut pile, a fost sef, a frecat menta, cat de bine arata, corpul lui cat de bine se mentine.
Si cum arata un om care a muncit, care are corpul slabit, sarit peste mese, mancat aiurea, adica distrus corpul din lipsa de timp.

Si am separat cele 2 lucruri, poti ca anagajat sa ai o situatie financiara decenta, cand patronul te intreaba de ore suplimentare, daca Duminica esti disponibil, iti permiti sa zici NU, deci nu stai cu gandul ca ai rate si sa nu se supere patronul, sa nu il refuzi, adica nu iti trec ganduri stresante prin minte.
Am cunostinte care in ziua lor libera, Sambata sau Duminica, se duc la patron acasa, fac gratar, adica sunt servitori patronului, asta ca "stie patronul ca am liber si nu pot". Am folosit citat exact folosit de o cunostinta de a mea trecuta de 30 de ani.
Si peste tot oriunde te-ai duce conteaza cat de descurcaret esti cu bani, patronul este curios, are ciocul ca rata, se intereseaza despre tine, despre familia ta, daca ai rate. Asa ca sa nu fii prea vorbaret cu patronul.

Edited by Argent, 27 May 2018 - 20:52.


#267
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostArgent, on 27 mai 2018 - 20:51, said:

Ai scris o tampenie. Cred ca este ok sa zic ca ai scris o prostie
Eu cu tine avem valori foarte diferite:
- consideri a cumpara niste fructe ca fiind o avere... iar cine nu are aceata parere a ta spune tampenii/prostii...
- tu vorbesti despre fericire, dar nu stii ce e aia (o confunzi cu avutul banilor pt. un trai decent)

Saracia e un lucru nasol, de care trebuie scapat, nu de alta, dar si prosteste, conform unor studii.
Vezi topicul deschis de userul Argonaut: https://forum.softpe...nt-sau-saracia/

#268
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostQuantum, on 28 mai 2018 - 08:51, said:

Eu cu tine avem valori foarte diferite:
- consideri a cumpara niste fructe ca fiind o avere...
Nu consider ca a cumpara niste fructe este comporabil cu a cheltui o mica avere, consider ca am cunostinte pentru care a cumpara fructe este un lux.
Nu o sa ma prefac ca nu stiu ca ca in majoritatea supermarketurilor exista parizer cu 6 lei 1Kg sau salam cu cativa lei 500 de grame, din parizerul ala mananci "carne, proteinele" si restul este carbohidrat din sacul plic de cartof sau orez fiert prin felul de mancaruri grele la stomac.

Traiul decent, traiul sanatos, asta iti cumpara bani, ca esti fericit sau naiba mai stie ce este fericirea? Sa zicem ca macar iti permiti sa poti sa te gandesti la fericire.

Si legat de subiectul colegului de forum
"Iata insa ca niste studii recente au dus la concluzia ca sărăcia reduce puterea mentală. In aceasta situatie o parte din creier mereu e preocupată cu asigurarea supraviețuirii, celelalte decizii ramanand pe plan secund, lipsite de analiza decizionala.
Pentru persoanele aflate in aceasta situatie, gândirea pe termen lung, sau gândirea critică, nu reprezintă  opțiuni.
Sunt concentrați doar pe ziua de astăzi, trebuie să-și calculeze banii pentru a ști ce pun pe masă mâine. Merg în fiecare zi la poștă pentru a vedea dacă a venit alocația și pot să-i facă celui mic ceva diferit de ziua lui.
Și atunci, cum îi putem acuza pentru că se lasă seduși de anumite vise care le sunt vândute, când nu numai că nu au acces la resursele și educația noastră, dar nici la un confort de bază care să le dea timp să se gândească la viitor?
Într-o astfel de situație, în care te simți ca naiba pentru că mănânci toate ieftiniturile din supermaket-uri, te agăți de orice fărâmă de speranță ți se dă, de orice „erou” îți apare în cale. Asta e tot ce ai."

Pai hai sa discutam la obiect si nu teoretic.
Cand ai facturi de platit nu ai timp si nici bani sa faci vreo facultate, ca vezi tu... trebuie sa indeplinesti conditie pentru job, trebuie macar o diploma cumparata sa ai.
Iti permiti o diploma cumparata? Pai nu...

Gandirea pe termen lung apare cand ai bani, ca zicem de bani si de stres, bani aduc ceva stres, ete ca eu ma gandesc ce sa fac cu zecile de mii de lei care zac aiurea prin banca, ma gandesc ce sa cumpar, ce sa vand, in ce sa investesc. Este si asta o stres care iti ocupa timp, doar ca este un stres diferit de ala "cu ce platesc factura la curent ca ma costa cateva sute de lei conectarea".

Cat despre cei care se lasa sedusi de vise, aia nu prea au avut bani pentru inceput. Ma uit pe la concursurile astea si la partea de premiu si prietene nu este vreo minune.
Adica la IUmor este 20 de mii de euro premiu? Cat mai dai la ANAF impozit, pai nu este o suma sa iti schimbe viata, o sa iti fie mai bine cu suma respectiva dar nu este ceva sa iti schimbe viata.

Am citat mesajului colegului de forum si este ce am scris si eu, este bine sa ai bani sa te simti bine, sa te duci al supermarket si sa nu te opresti la salamul de cativa lei, parizerul de cativa lei, sucul de 1.5 lei 3 litri cola, spartura de orez si daca se poate un sapun cat mai ieftin ca si asa faci economie la apa calda...

Nu mai discuta teoretic, asta zic ca imi aduci aminte de mine in tinerete, vorbeste la obiect, daca vrei detaliaza ce situatie financiara ai tu, ce job ai, ce leafa ai, poate ai 3-4 odrasle.

Fara bani esti limitat, esti limitat emotional ca nu poti invita ce femei iti plac in oras, esti limitat financiar ca in concediu stai si te uiti la tv sau poate faci vreo intelege cu patronul si te plateste cateva sute de lei sa nu il mai iei.
Fara bani ramai a te uita la youtube la motivationale.

Cu bani? Pai se schimba treaba si nu ai retinere sa inviti vreo tipa in oras, te uiti la concediu sa iti placa destinatia, te duci la supermarket si cumperi ce iti place, cat mai sanatos ca ai bani si gandesti pe termen lung, adica nu prea vrei sa te imbolnavesti din cauza la produse ieftine si pline de chimicale.
Am avut astazi pofta de inghetata, am citit ca inghetata nu este sanatoasa, ok, lasa ca am cumparat fructe, am cumparat un suc, adica faci alegere cu gandul banilor si pe termen lung.
Nu te uiti sa economisesti ceva la cutia de lapte ca este 1.9 lei o punga de lapte care zace aruncata in vreo cutie la supermarket, cumperi lapte natural de la tara.

Lapte, oua, miere, totul natural de la tara, da, costa mai mult dar este mai sanatos.

Si fericirea? Mai da dracu de fericire ca majoritatea din tara asta vor sa nu duca grija facturilor, grija ca ete au bagat ulei cu 3.5 lei in supermarket... hai sa cumpar 2-3 sticle ca trebuie sa prajesc cu ceva sacul ala de cartofi.

Trebuie sa fii sarac sa intelegi cum se schimba viata ta cand ai bani, cand ai bani sa iti ajunga, nu doar ca ai un job calumea si traiesti de la leafa la leafa si poate intr-o zi o sa faci trecerea pe minimul pe economie... si o sa faci sandwich din parizer cu mizerie daia de branza topita si cand ai chef de ceva dulce.

Si ete diferenta, de ani de zile nu am mai facut miscare, caut pe google despre abdomene, genoflexiuni, tot felul de lucruri pe care le faceam cand eram mic, am alocat ceva bani, am cumparat ceva echipament pentru miscare, imi permit sa fac treaba asta fara sa nu ma gandesc la bani sau la timpul pierdut cu treburile astea.
Cand esti sarac iti permiti sa faci miscare? Zici ca miscarea este cat stai in picioare pe la job si in rest hai la tv sa vedem un serial sau un film sau poate pe youtube sa faca alti bani de pe urma ca ne uitam la video cu pisicute.

Edited by Argent, 28 May 2018 - 14:47.


#269
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostArgent, on 28 mai 2018 - 14:47, said:

Si fericirea? Mai da dracu de fericire ca majoritatea...
Majoritatea e proasta. Nu are teluri, visuri, emotii, ambitii, pasiuni  - vrea doar sa aiba ce manaca si bea, iar, din cauza perioadei comuniste, 'sa i se dea' .
De asta profita politicienii si le mai cumpara votul cu cate o galeata de ulei si zahar, iar sub-oamenii fara constiinta de sine si fara onoare, accepta. Ei, in felul asta, din dobitoci devin si mai dobitoci...    Niste nefericiti care fac umbra degeaba...

Dumneata ai peste 75 de ani?

#270
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Din fericire nu am peste 75 de ani.

Tu iara o dai teoretic, parca nu intelegi ca sa progresezi ai nevoie sa iti fie asigurate lucruri de baza, sa ai sanatate, sa ai timp liber, sa mananci sanatos, sa te poti descarca/destinde. Daca nu ai treburile astea... o sa mori cum zici tu, o sa mori in majoritatea aia care probabil o sa lase la familie inca un lucru de platit, groapa si spaga la preot.

Si poporul voteaza si fara galeata cu faina si ulei, de cativa ani nici nu au voie sa dea, la alegerile trecute au oferit pliante si atat, nexam pix sa poti scrie lista de cumparaturi sau o bricheta sa aprinzi flacara la aragaz.
Deci poporul voteaza si fara pomana electorala ca dintre 2 tampiti... trebuie sa puna stampila pe ceva.

Tara asta este foarte saraca, poporul este foarte sarac si ca in articolul respectiv, romanul se obisnuieste sa taie din ele, taie manual la copil, taie pastile, taie control la doctor, taie la mancare ca la asta poate sa taie. Cam asta este smecheria, taie de la ce poate, taie de la propria sanatate ca de la facturi nu poate ca ramane fara curent sau fara gaze.

Romanul este descurcaret, am prieteni care stau cu taticu si cu mamica si la cumparaturi ii incarca pe ai batrani, daca taticu ii zice ca poate sa cumpere fructe sau vreo bere, cumpara, daca nu... nu cumpara. au leafa mica si la modul zgarcit economisesc tot.

Daca ma duc pana la 75 de ani, ma gandesc sa dau toti bani sa mai am corpul unui tanar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate