Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

P20 Pro sau Iphone 8 Plus

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostAstroNut98, on 20 aprilie 2018 - 19:00, said:

La Apple platesti si sistemul de operare, update-urile, securitatea, suportul post-vanzare,
Ca bine zici, trebuie sa platesti separat AppleCare+....

#20
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostsSorsy, on 20 aprilie 2018 - 20:51, said:

Ca bine zici, trebuie sa platesti separat AppleCare+....
Ce legatura are Apple Care + in discutie? Chiar si fara Apple Care te duci fain frumos cand ti se strica telefonul in orice magazin Apple (ca e plin de ele) si primesti alt telefon. Nu cu trimis prin curieri, nu refuzuri de garantie, nu reparatii facute de "baieti".

View PostTruculMagic, on 20 aprilie 2018 - 20:29, said:

Daca vrei sa ai cel mai tare telefon de pe piata , atunci platesti pentru el. Ca performante poate gasesti si altele la 2000lei cum ziceai, insa un telefon se diferentiaza si prin camera foto, aia e o chestie foarte importanta. Mai are rost sa vorbim de bug-uri , erori de soft prezente pe telefoanele alea de 2000lei care ofera aceleasi performante ca unul de 4000lei ?
Ce intelegi prin securitate ? La ce te ajuta ca faci update ? Updateuri sunt fix **** PIX , ai sa primesti un ultim update care iti va termina telefonul sau iti va slabi bateria si atunci ai rezolvat problema.
-Da? Arata-mi telefon de 2000 de lei cu bug-uri sau erori de soft. Asta chiar e argument scos din burta, pe bune.

-Poftim, ia Honor View 10 ca exemplu. E un telefon la ~2000 de lei produs de aceiasi chinezoi, cu exact acelasi procesor ca si maretul P20 Pro, tot 6GB RAM, exact acelasi soft cu bug-uri sau erori cum zici tu, ecran de 6" de aproape aceeasi rezolutie, mufa de casti, slot de card, dar camere ceva mai slabe. There you go. 2000 de lei vs 4000. 2000 de lei in plus iti aduc un notch, iti taie slotul de card, mufa de casti si iti baga 4 camere. Ca idee, cu mai putin de diferenta de pret dintre cele doua oricum iei o camera foto ce face pipi pe orice telefon.

-Update-urile sunt fix pix? Aha, am inteles. Posted Image

View PostTruculMagic, on 20 aprilie 2018 - 20:44, said:

Invatati sa "ganditi la rece" , sa fiti corecti si sa recunoasteti niste chestii adevarate
Da, eu ca Apple hater trebuie sa fiu corect, sa dau Cezarului ce-i al Cezarului si sa zic ca iPhone 8 Plus e un telefon mai "complet" ca si pachet decat P20 Pro.
Si sa nu zici ca sunt Apple fanboy, n-am avut niciodata un iPhone mai mult de 1 saptamana-2, pentru ca pur si simplu nu m-am putut obisnui cu ele. Dar aia deja sunt piticii mei. Privite obiectiv iPhone-urile sunt geniale in felul lor si trebuie respectate pentru asta.

#21
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
E normal ca Apple sa-ti dea telefon bun inapoi, poate sa-ti dea si cinci. La cat te-a costat, poate sa-ti dea zece.
La ESD, Samsung repara orice in o ora.

View PostAstroNut98, on 20 aprilie 2018 - 22:17, said:

Privite obiectiv subiectiv (obiectiv, nu aduc nimic si costa cat 10) iPhone-urile sunt geniale in felul lor si trebuie respectate pentru asta.

Edited by YOUR_GOD, 20 April 2018 - 22:40.


#22
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007

View PostXtremeby, on 20 aprilie 2018 - 16:53, said:

Salut, ce parere aveti de aceste telefoane? Nu sunt decis pe care sa il achizitionez, nu am folosit Iphone pana acum dar imi place sistemul lor de operare.
Din moment ce intrebi asa simplu si inocent, recomand iPhone.

#23
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
iPhone 8+ e cam petarda pentru pretul lui, dar pari curios sa le incerci sistemul de operare, deci ti-l recomand. Eu tot spre P20 Pro m-as indrepta, desi nu prea sunt de acord cu notch-ul.

#24
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Am huawei de 2 ani si autonomia este ca in prima zi,adica cu aprox 30 % mai mare decat la iphone( am avut si iphone , si inca are mama unul). Inca merge foarte bine, fara erori etc. Pretul este de departe cel mai bun atu.

#25
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Deja in marja asra de preturi, fie ca este Samsung, Apple, Huawei, etc.. fac in principiu acelasi lucru.
Ca unu sau altul este mult mai bun ca celalalt, sunt doar niste aberatii.
Ramane doar la alegerea ta, ce iti place.
Fiecare are ceva in plus sau in minus fata de celalalt.


#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostXtremeby, on 20 aprilie 2018 - 16:53, said:

Salut, ce parere aveti de aceste telefoane? Nu sunt decis pe care sa il achizitionez, nu am folosit Iphone pana acum dar imi place sistemul lor de operare.
Mie putin imi pasa de camera, memorie si alte bazaconii, dar cind am trecut de la dobitocul ala de mutalau de android la iPhone am stiut dupa 30 de secunde ca n-o sa ma mai uit in urma niciodata. Poa sa vina chinezoii aia sa puna 245 de camere pe un telefon si 17000 de coruri inutile, este irelevant. Apropo, stiati cachinezii n-au fost in stare sa faca o masina care sa nu fie un piece of shit de cea mai inalta speta comparat cu una din vest? De ce credeti ca ar face un telefon? Sau orice altceva? :w00t:

Cit despre baterie, toate sint ca pasta. Ca se lauda unii ca tine 35 de ore in loc de 30 e doar imbecilitate pura, oricum trebuie sa le incarci zilnic pe amindoua, daca le folosesti intensiv. Bine ca in curind ajung la camere de 100 de catralioane de megapixeli, desi n-au absolut nici un sens, ca doar nu printezi reclame de pus pe cladiri, doar te holbezi la ele pe un ecranas, da bateria tine tot atita, adica o zi. Probabil atita poata specia umana sa scoata dintr-o baterie, tre sa ne resemnam si sa ne bucuram ca nu exista nici o limita de coruri si megapixeli. Prin 2050 o sa fie telefoane cu 16 camere, 10 trilioane de megapixeli si numar nelimitat de coruri, pe cloud. Posted Image

#27
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Daca e sa ma iau dupa review-urile si comparatiile de pe site-urile de specialitate, camera de pe P20 pro m-a dezamagit. Degeaba ai multe camere si multi megapixeli daca sunt numai pentru marketing. De asemenea personal nu-mi place nici design-ul care se vrea o clonda de iphone x si nici interfata (care la fel se vrea clona dupa ios).
In schimb nici iphone-ul nu l-as alege la pretul cerut. Mai bine m-as uita la alternative de ex. samsung s8/s9, lg v30, pixel.

#28
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Iphone zic si eu. Cum de reuseste Iphone cu o configuratie mai slaba fata de un Android de acelasi pret, sa fie la fel de performant sau chiar peste, este o "enigma". Si mai e ceva: eu am reusit sa "zapacesc" un Android mult mai usor comparativ cu IOS. Da, da, stiu. Ca avea configuratie slaba, ca altii nu au reusit... bla, bla. Chiar si un SE inca e considerat un telefon performant, in ciuda aspectului unui telefon vechi de 5 ani.
Am avut Iphone, iar acum am Android. Parerea mea este ca un Android nu merita mai mult de 2000 de lei. Este ca si cum ti-ai lua un Passat nou de 35000 de euro, cand ala deja e buget de Seria 3.

#29
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Dar n-are configuratie mai slaba, aici gresesti. Singurul lucru care e mai slab pe aifoane e memoria RAM, ca procesoarele au fost mereu mai puternice decat cele de pe Android. Pai A11-le e la nivel de procesor low-power de laptop, ce sa mai. :))

#30
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View PostParanoir, on 23 aprilie 2018 - 10:26, said:

@TrafalgarLaw: cum adica "petarda"?

Design din 2014, ecran care mi se pare că are o tenta prea puternica de roșu, baterie mai slabă ca 7 Plus, iar iOS nu mai gestionează RAM-ul la fel ca versiunile trecute.

#31
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostTrafalgarLaw, on 26 aprilie 2018 - 09:04, said:

Design din 2014, ecran care mi se pare că are o tenta prea puternica de roșu, baterie mai slabă ca 7 Plus, iar iOS nu mai gestionează RAM-ul la fel ca versiunile trecute.
Design din 2014, corect. Si doamne ce bine arata.
ecran care mi se pare că are o tenta prea puternica de roșu - e bine daca doar de rosu. Ecranul de Samsung e extrem de suprasaturat la toate culorile.
baterie mai slabă ca 7 Plus -  da, dar un alt procesor si se pare ca bateria tine mai mult.
iOS nu mai gestionează RAM-ul la fel ca versiunile trecute - aici e doar un da simplu. Inca speram sa faca ceva in privinta asta, dar se misca impecabil si asa.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Sa zici de acel iphone cu 67.7% screen-to-body ratio ca arata bine in 2018 e definitia fanboy-ului Apple.

mi mix 2:
[ https://i.imgur.com/wrAEh18.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Exagerezi.
Poate ca unii nu dau 2 bani pe acel screen-to-body ratio. E o chestie de preferinta. De exemplu nu cred ca acest MI MIX 2 arata bine. Nici macar acceptabil. Arata groaznic, desi are un screen-to-body ratio mult mai mare, vizibil.
Daca ziceai de un S8/S9, iphone X (P20 Posted Image) ) era o treaba. Si Mi 5-ul arata mult mai bine, zic eu ca un fost detinator. Arata foarte bine MI 6 si multe altele, dar MI MIX nu mi se pare uman. Daca tie iti place inseamna ca esti fanboy ceva (xiaomi, in cazul asta)? Eu cred/sper ca nu.

Edited by warchilde, 26 April 2018 - 13:16.


#34
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nici mie nu imi place cum arata Mi Mix 2 ala. Nu cred ca ramele minuscule sunt tot ce conteaza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate