Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 

Dinamica economica sociala și culturala a oraselor din Romania - 2

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

#4231
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

View Postqew, on 16 mai 2019 - 08:34, said:

In Timisoara si Arad nu se mai gaseste forta de muncă(nici calificată nici necalificată). Plus ca nu iti mai lucreaza nimeni in fabrica pe mai putin de 2000 de lei net in zona aici.
Se gaseste extrem de multa forta de munca deja calificata, e zona cea mai industrializata a Romaniei, doar ca sunt toti deja angajati. Dar ai o populatie de peste jumate de milion, doar in zona celor doua orase, pe o raza de cateva zeci de km. Daca le oferi un pic mai mult la salariu, i-ai castigat. iar firme gen VW isi permit sa faca asta. Si Daimler, si BMW au preferat sa-si deschida firme chiar peste granita, in Ungaria, desi acolo salariile sunt mai mari decat oriunde in Romania.
Firmele care se bazeaza pe salarii mai mici si multa munca manuala, se vor muta in alte zone cu salarii mai mici daca vin firme care platesc mai bine. Leoni de exemplu, a mutat deja o parte dintre produse din Arad la Beius.
Importante sunt conexiunile logistice, mediul de afaceri previzibil si sprijinul politic, respectiv un cadru legislativ stabil si prioritizarea infrastructurii de transport in functie de localia aleasa de catre investitor. VW a remarcat cu siguranta ca nici Dacia nici Ford nu sunt inca legate prin autostrazi si cai ferate de mare viteza de Europa, dupa ani de zile de promisiuni...

Edited by Wotan, 16 May 2019 - 09:51.


#4232
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Firme de talia VW, Mercedes, BMW nu se uita la cateva parale in plus sau in minus. Pentru ei cel mai important este tara cu populatia cea mai calificata din
regiune. Dupa constatarile lor reiese ca turcii sunt mai calificati.
Un alt criteriu invocat de VW a fost situatia prognozei demografiei tarii. In Turcia este in continua crestere in timp ce in Romania este in continua descrestere.

Quote

allerdings hatte Volkswagen betont, sich an der demografischen Kurve orientieren und auf Altersteilzeit setzen zu wollen
https://www.augsburg...id54041211.html

Edited by WestPoint, 16 May 2019 - 10:10.


#4233
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
VW este interesat de forta de munca calificata, nu de forta de munca necalificata din UE.
Pentru ca pot. Du-te si tu pe cele unguresti

#4234
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,469
  • Înscris: 29.04.2008
Piano, baieti, piano. Karhu nu a redeschis topicul ca sa zburde flame si atacuri la persoana.

#4235
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postutopium, on 16 mai 2019 - 08:23, said:

E bine ca s-a prins si primarul vostru de ce Clujul ramane tot departe de Oradea, chiar daca el e mai harnic si investeste mai mult in infrastructura: educatia/resursele umane. Asta e singura solutie pentru a te bate cu Clujul, performanta in educatie (si asta a fost cheia spre succes a Clujului). Acum trebuie sa vedem cum va "spala" imaginea universitatii ca sa o faca suficient de atractiva pentru studentii interesati de IT, nu cred ca niste camine rezolva problema de imagine a universitatii oradene (iar pozitia nici atat, e mai greu sa atragi studenti din Bistrita/Tg Mures/Maramures pana la Oradea, eventual Arad sau Satu-Mare).

Stai liniștit că nu ieri s-a prins el de toate astea. Sper că nu ești atât de naiv. Masterplanul e de ceva vreme și vizează un proiect pe 15 ani cu investiții de minim 2 mil de euro în infrastructura universitară din campus pe an. Adică pe lângă eventuale cote de la universitate sau fonduri europene. Mi se pare o sumă mare pentru un oraș ca Oradea.

#4236
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postiladi, on 16 mai 2019 - 10:44, said:

Karhu nu a redeschis topicul ca sa zburde flame si atacuri la persoana.

Ca parca nu era de anticipat ca iar va incepe un circlejerk pe baza de clujeanopatie/ardealopatie.

Pe mine ma bucura ca spambotul pus la punct de UTCluj face oamenii din orasele invecinate Clujului sa inteleaga cam cum le vad clujenii si cam ce atitudine va avea clujelu daca prinde niste influenta decizionala sporita. Bend the knee, plebs.

Edited by shefu_de_combinat, 17 May 2019 - 00:15.


#4237
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
De ce se agita provincialii cand e vorba de Vaterlandul transilvanean si de Cluj? Asta e intrebarea...

#4238
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 17 mai 2019 - 00:19, said:

Vaterlandul transilvanean

Posted Image

[ https://media.giphy.com/media/l4Ki2obCyAQS5WhFe/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostWotan, on 17 mai 2019 - 00:19, said:

De ce se agita

E amuzant sa te uiti la elucubratiile unor oameni care se cred mai buni in functie de unde se afla fata de niste munti

Edited by shefu_de_combinat, 17 May 2019 - 00:32.


#4239
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,138
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcristi7, on 16 mai 2019 - 23:50, said:

Mi se pare o sumă mare pentru un oraș ca Oradea.
Nu stiu cat de eficienta se va dovedi investitia asta, dar măcar încearcă sa facă ceva in directia buna fata de alte orase cvasi-universitare mai dezvoltate care dorm. Plus ca a ales din nou sa se bage sa investească intr-un domeniu de care nu primăria e responsabila, universitatile/ministerul invatamantului ar trebui sa facă asta. O miscare interesanta si curajoasa as zice, probabil nu va fi foarte eficienta (din multe motive), dar măcar va aduce ceva plusuri orasului pe partea universitara.

#4240
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,469
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 17 mai 2019 - 00:19, said:

De ce se agita provincialii cand e vorba de Vaterlandul transilvanean si de Cluj? Asta e intrebarea...


Rugămintea mea este să încetezi cu șovinismul și inflamările.

Ca să îți răspund la întrebare: Deoarece topicul este despre România.

#4241
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,138
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 17 mai 2019 - 07:42, said:

Deoarece topicul este despre România.
Cu toate astea, pe unii se pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste mai mult despre orasele din Transilvania. Ba chiar pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste despre cele mai dezvoltate orase si nu despre Urziceni, Baicoi sau Huedin.

View Postshefu_de_combinat, on 17 mai 2019 - 00:13, said:

Bend the knee, plebs.

View Postshefu_de_combinat, on 17 mai 2019 - 00:30, said:

E amuzant sa te uiti la elucubratiile unor oameni care se cred mai buni in functie de unde se afla fata de niste munti
Prea mult GoT? Posted Image Muntii sunt Zidul, locul unde se termina civilizatia, iar dincolo de el sunt doar niste salbatici si morti umblatori? Eu stiu ca The Night-King (a.k.a. Dracnea) a mai ridicat din morti oameni si i-a trimis la vot, dar totusi eu zic ca te-ai uitat prea mult la serial si ti-a lasat impresia ca noi am facut astfel de afirmatii. Noi cel mult constatam niste realitati de "dincoace de Zid". Faptul ca nu prea ne intereseaza ce e "dincolo de Zid" e normal, nu prea ajungem pe-acolo si atunci n-are de ce sa fie treaba noastra, la fel cum nu prea ne intereseaza ce se intampla la Debrecen sau Budapesta (sau Liov daca vrei), care sunt chiar mai aproape decat Bucurestiul. Sigur, ne enervam ca trebuie sa depindem de alegerile voastre politice, dar asta e, pana cand se va gasi o solutie mai buna (descentralizare mai serioasa/federalizare), acceptam "sacrificiul" asta.

Edited by utopium, 17 May 2019 - 09:11.


#4242
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,469
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Cu toate astea, pe unii se pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste mai mult despre orasele din Transilvania. Ba chiar pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste despre cele mai dezvoltate orase si nu despre Urziceni, Baicoi sau Huedin.

Si ce daca? Tot ceea ce se doreste este ca discutia sa se desfasoare in limitele bunului simt*. Ca se ranesc sentimente, asta este, atata timp cat se respecta regulamentul.


* fara jigniri si fara flame

#4243
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,673
  • Înscris: 30.01.2008

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Cu toate astea, pe unii se pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste mai mult despre orasele din Transilvania.
Nu "se vorbeste " ci sunt laudate exagerat ,unele, fara motiv .

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Ba chiar pare ca ii deranjeaza ca se vorbeste despre cele mai dezvoltate orase si nu despre Urziceni, Baicoi sau Huedin.

Pe acolo nu or fi de astia care  se cred cu stea in frunte care sa se laude aiurea in tramvai .

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Noi cel mult constatam
Cine sunteti "voi" ?

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Faptul ca nu prea ne intereseaza ce e "dincolo de Zid" e normal, nu prea ajungem pe-acolo si atunci n-are de ce sa fie treaba noastra, l
Dar simti nevoia sa te lauzi aiurea in tramvai . "dupa zid " ca si cum ai fi descoperit gaura la covrig ......cind de fapt covrigul exista demult ....

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Sigur, ne enervam
Suntei o gasca  de 2 sau de 3 ??

#4244
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,138
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 17 mai 2019 - 09:07, said:

Si ce daca? Tot ceea ce se doreste este ca discutia sa se desfasoare in limitele bunului simt*. Ca se ranesc sentimente, asta este, atata timp cat se respecta regulamentul.
Pai ce sa fac daca pe unii ii deranjeaza ardelenii care nu sunt "unionisti"/ultra-nationalisti/ultra-ortodocsi/nu cred ca ora exacta se da la Bucuresti si simt nevoia sa ii atace permanent? Vor trebui sa invete sa traiasca cu asta, pentru ca numarul lor e in crestere.

#4245
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,469
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 08:58, said:

Prea mult GoT? Posted Image Muntii sunt Zidul, locul unde se termina civilizatia, iar dincolo de el sunt doar niste salbatici si morti umblatori?

Este exact genul de postare inflamatoare pe care nu as dori sa o mai vad pe topic. Posted Image

View Postutopium, on 17 mai 2019 - 09:19, said:

Pai ce sa fac daca pe unii ii deranjeaza ardelenii care nu sunt "unionisti"/ultra-nationalisti/ultra-ortodocsi/nu cred ca ora exacta se da la Bucuresti si simt nevoia sa ii atace permanent? Vor trebui sa invete sa traiasca cu asta, pentru ca numarul lor e in crestere.

Avetisment, verbal deocamdata, pentru flame. Continuarea in acelasi ton va duce la suspendare.

#4246
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,138
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDaco_Get, on 17 mai 2019 - 09:14, said:

Nu "se vorbeste" ci sunt laudate exagerat, unele, fara motiv .
Eu am trait suficient timp in Moldova/Bucovina/printre moldoveni ca sa stiu ce e "mandria de a fi moldovean/bucovinean" ... maica-mea mi-a "impuiat" capul in tinerete cu cat de frumoase orase sunt Piatra Neamt (unde a locuit prin tinerete) si Iasi (unde a facut colegiul) si a ramas inca "mandra ca e moldoveanca" desi a locuit cea mai mare parte din viata ei in Ardeal. Si am stat destul si pe la bunici in Moldova ca sa intalnesc atitudinea asta destul de des, deci nu veni si imi spune ca asta e o chestie specifica ardeleana. La fel e si la craioveni, constanteni, bucuresteni, brasoveni, timisoreni, etc, cam orice oras mare creaza un sentiment de "mandrie de a fi ..." pe o raza de cateva sute de km. Si n-am nici o problema cu asta, chiar daca de multe ori mandria aia e greu de justificat rational si nu rezista unei "comparatii" cu alte orase. Esti mandru ca esti iesean, bravo tie, fa ceva pentru orasul tau ca sa-l faci mai bun si toata lumea va fi fericita.

Din pacate insa pe unii ii deranjeaza foarte tare "ardelenistii", au permanent impresia ca "ardelenistii" vor sa vanda tara ungurilor, au o problema cu cei de peste munti, etc, de aici si atitudinea agresiva fata de ei. Si, culmea, tot noi suntem aia "rai". Nope, pur si simplu suntem mai interesati de treburile "noastre" decat de treburile "voastre", chestie care ar trebui sa fie valabila si la voi. Nu cred ca m-ai vazut pe mine sa ma leg de tine ca esti prea mandru de Iasul tau, nu? Pana la urma e problema ta cat de subiectiv esti, nu a mea (desi nu am fost la Iasi, sunt convins ca pe o raza de 250 de km (in Romania) e cel mai ok oras).

Edited by utopium, 17 May 2019 - 10:12.


#4247
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
Muzeu nou in judetul Sibiu Muzeul Țării Secașelor din Miercurea Sibiului

"Colecția celui mai nou muzeu din peisajul cultural al județului Sibiu va fi organizată într-o clădire aflată în Piața Corneliu Medrea, nr. 31, în zona centrală, în apropierea bisericii greco-catolice și a bisericii evanghelice. Ca reper istoric, clădirea respectivă a fost sediul poștalionului în secolul al 19-lea, iar partea cea mai veche datează din perioada medievală."

"Sunt redate astfel, aspecte din viața românilor, sașilor, landlerilor etc., prin intermediul exponatelor care au aparținut localnicilor și înaintașilor acestora. De asemenea, prin intermediul exponatelor din pavilionul dedicat mijloacelor de transport tradiționale și a celor din subsolul clădirii sunt ilustrate principalele ocupații ale locuitorilor. Muzeul va conține piese de mobilier, textile, costume tradiționale, mijloace de transport, instrumentar agricol etc."

#4248
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,781
  • Înscris: 07.01.2012

View Postiladi, on 17 mai 2019 - 09:07, said:



*  fara flame
Cuvantul "Transilvania" ii inflameaza, iar inflamarea lor  e de asemenea de natura sa inflameze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate