Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Accident din cauza masinilor parcate pe banda mea. Politia da din umeri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postterratec, on 26 martie 2018 - 14:48, said:

Daca A este oprit se schimba datele problemei. Nu exista paragraf in lege prin care sa fie permisa lovirea masinilor stationate, chiar si in locuri nepermise.

nu se schimba nimic :). A si B circulau amandoi, A a reusit sa opreasca inainte de contact. din asta rezulta fie ca A avea viteza mai mica, fie ca A avea frane mai bune.
faptul ca a reusit sa opreasca inainte de contact nu-l transforma pe A in "masina stationata"

#20
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
(1) Se interzice depasirea vehiculelor:
...
i) cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;

Se interzice asadar depasirea vehiculelor , in anumite situatii si conditii ; nu se interzice nicaieri depasirea obstacolelor ,iar ceea ce nu e interzis in mod expres de lege este permis .
Adica ce te faci daca banda ta ti-e blocata de un bolovan cazut de pe versant si ai linie continua : ramai acolo pana vin autoritatile sa dea bolovanul la o parte sau il depasesti (chiar si pe linie continua) si-ti vezi de drum ?

Acum , daca o masina parcata pe carosabil e considerata obstacol sau vehicul ... nu stiu ce sa zic ; eu as considera-o obstacol si as depasi-o .

Edited by Niuu, 26 March 2018 - 15:20.


#21
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,649
  • Înscris: 16.08.2010
E de bun simt, daca cineva opreste unde e dunga continua ce facem oprim toti si facem o coada de doi kilometri?

Cam asa mi-a explicat mie instructorul acum >20 ani, nu stau sa caut acum articole de lege.



View Post_Smiley_, on 26 martie 2018 - 15:18, said:

nu se schimba nimic :). A si B circulau amandoi, A a reusit sa opreasca inainte de contact. din asta rezulta fie ca A avea viteza mai mica, fie ca A avea frane mai bune.
faptul ca a reusit sa opreasca inainte de contact nu-l transforma pe A in "masina stationata"

-cel care loveste din spate e de vina in cele mai multe cazuri
-cel care a lovit din spate nu a pastrat distanta, nu a condus preventiv, nu a corelat viteza cu conditiile de trafic etc

Edited by FreeThinker, 26 March 2018 - 15:25.


#22
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Post_Smiley_, on 26 martie 2018 - 15:18, said:

nu se schimba nimic Posted Image. A si B circulau amandoi, A a reusit sa opreasca inainte de contact. din asta rezulta fie ca A avea viteza mai mica, fie ca A avea frane mai bune.
faptul ca a reusit sa opreasca inainte de contact nu-l transforma pe A in "masina stationata"
E un fapt cunoscut ca BMW-urile au cele mai proaste frane si cea ai sensibila pedala de acceleratie, se duce la podea imediat.
Deaceea cei cu BMW nu pot frana la timp si au viteze mari.
E defect de fabricatie, dar nemernicii nu vor sa cheltuie bani cu recall-uri si ii mint pe fraieri ca e feature nu bug si baga sub pres mizeria fara sa cheltuie bani.

Edited by romangx, 26 March 2018 - 15:24.


#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postromangx, on 26 martie 2018 - 14:43, said:

judecatorii sunt la fel de prosti si cretini ca politistii
Esti judecator?

#24
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Ca sa evit asa ceva, eu evit strazile cu probleme (masini parcate aiurea, intersectii in care ala cu cedeaza trece cu un doamne-ajuta si 3 cruci, treceri de pietoni semnalizate prost). Imi fac traseul un pic mai lung dar mai sigur, pe cat posibil.
Vad ca acolo e o linie continua. Ceea ce inseamna ca aia sunt parcati ilegal. Daca mai ai poze si martori, poti merge in justitie. Politistii nu vor sa se complice cu dintr-astea.

#25
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postromangx, on 26 martie 2018 - 15:23, said:

E un fapt cunoscut ca BMW-urile au cele mai proaste frane si cea ai sensibila pedala de acceleratie, se duce la podea imediat.
Deaceea cei cu BMW nu pot frana la timp si au viteze mari.
E defect de fabricatie, dar nemernicii nu vor sa cheltuie bani cu recall-uri si ii mint pe fraieri ca e feature nu bug si baga sub pres mizeria fara sa cheltuie bani.

Astea-s scoase tot din putul gandirii?

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Optiune nu obtiune.
2. Ăia care aveau mașinile parcate acolo le aveau parcate pentru că nu le-au încăput mașinile în lift să le ia în casă. Nu e ok că le lasă așa dar sunt sigur că nu au unde să le parcheze.
3. Erai pe contrasens. Tu spui că erai oprit, celălalt poate să spună că erai în mers. Poate ăla a vrut spoiler nou, deși o să își bată joc asiguratorul de el puțin pentru ălea câteva milioane.
Legal ești vinovat.
Moral - sunt șanse ca celălalt să fie vinovat că a mers ca orbul.

#27
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postwizardel123, on 26 martie 2018 - 14:32, said:

Vreau sa va prezint un caz si sa imi spune-ti si mie cu ce am fost eu de vina
Moral, e de vina el ca n-a franat la timp. Legal, esti tu, pentru ca circulai pe sensul lui de mers.

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si dacă are camera de bord si in filmare se vede ca a oprit cu 20 secunde înainte de accident??

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 26 martie 2018 - 15:42, said:

si dacă are camera de bord si in filmare se vede ca a oprit cu 20 secunde înainte de accident??
Tot vinovat este. http://www.scoalarut...nevre-depasirea   Depasirea unui obstacol tot depasire se considera, daca incalci axul drumului. Daca ai banda ocupata si e linie continua, ori intorci ori o faci pe raspunderea ta, in varful picioarelor, dar daca produci un accident, esti vinovat.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 15:48.


#30
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postsilesax, on 26 martie 2018 - 15:42, said:

si dacă are camera de bord si in filmare se vede ca a oprit cu 20 secunde înainte de accident??
Tot el, pentru ca acolo oprirea este interzisa. Ar trebui sa ramana si fara permis pentru ca a trecut peste linia continua care separa cele doua sensuri.

#31
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Dar daca intorci nu incalci linia continua?

View PostMembruAnonim, on 26 martie 2018 - 15:44, said:

Daca ai banda ocupata si e linie continua, ori intorci ori o faci pe raspunderea ta, in varful picioarelor, dar daca produci un accident, esti vinovat.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da trebuia luat si permisul, parerea mea.

#33
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Astia de mai sus sunt militieni sigur... nu stiu cum sa mai abuzeze cetateanul cinstit.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postromangx, on 26 martie 2018 - 15:50, said:

Dar daca intorci nu incalci linia continua?

Intorci pe portiunea intrerupta, daca nu ai opresti si suni la politie ca iti este blocat drumul. Daca te loveste unul in timp ce intorci, iar esti vinovat. Ai prins-o? Intorci sau depasesti pe raspunderea ta, adica faci ochii mari...si cu coada intre picioare! . Dar iesim din topic. Omul a avut accident in situatia descrisa si vrea sa stie cine e vinovat. .

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 15:59.


#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu cred. adică vin eu nesimțit si opresc acolo si plec la magazin. vii tu vezi masina si te gândești ca e rostu de bari si capote noi, poate si un radiator... asa ca intri in masina mea. chiar crezi ca asigurarea mea îți v a repara tie masina? nu cred. eu o sa fiu amendat pentru oprire pe interzis dar tu sigur o sa fii vinovat pentru accident.

#36
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View PostMembruAnonim, on 26 martie 2018 - 15:53, said:

Intorci pe portiunea intrerupta, daca nu ai opresti si suni la politie ca iti este blocat drumul.
Deci mai nou trebuie sa fii clarvazator sa stii ca peste X sute de metri vei gasi un obstacol in dreptul liniei continue, asa ca intorci preventiv pana nu gasesti linia continua.

A dat Viorica OUG ca e ilegal sa circuli daca nu esti clarvazator mai nou?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate