Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Accident din cauza masinilor parcate pe banda mea. Politia da din umeri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu poate zic prostii, dar daca opresti masina pe un drum cu 1 banda si linie continua e contraventie. Parca zicea intr-un text d-asta ca daca opresti si facand astfel ii fortezi pe ceilalti participanti la trafic sa incalce linia continua, tu esti vinovat. Deci vinovati sunt aia parcati acolo, si as avansa si ideea ca probabil acolo fiind linie continua e si semn de oprire interzisa. Cu toate astea, e pe principiul prinde orbul, scoate-i ochii aici, pentru ca e mai greu sa demonstrezi acum ce masini erau acolo parcate, si cum tu ai fost fortat sa depasesti pe linie continua. Oricum esti vinovat ca nu te-ai asigurat (chair daca datorita curbei nu ai fi putut-o face corect).

#38
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Copii mosului cautati cum este cu prioritatea, obstacolul si cine are prioritate...culmea este ca in cazul asta cel care s`a incadrat in depasirea sirului de masini are prioritate...

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 26 martie 2018 - 15:58, said:

eu nu cred. adică vin eu nesimțit si opresc acolo si plec la magazin. vii tu vezi masina si te gândești ca e rostu de bari si capote noi, poate si un radiator... asa ca intri in masina mea. chiar crezi ca asigurarea mea îți v a repara tie masina? nu cred. eu o sa fiu amendat pentru oprire pe interzis dar tu sigur o sa fii vinovat pentru accident.

Pana la oprire pe interzis ai calcat o dunga continua, pedepsele se insumeaza. Si da cel de pe sensul lui, pe al carui sens ai parcat va fi amendat pentru neadaptarea vitezei la conditiile de trafic.

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai atunci sa opreasca lumea in spatele parcatilor si sa sune la 112 daca e linie continua. sa vina sa elibereze drumul.

#41
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Politia da din umeri". Nu e normal. Le-ai explicat desteptilor alora ca pe "banda ta", tu esti jupan? Si ca ei sunt obligati sa-i rupa pe toti cei care patrund pe "banda ta"? Pentru ca ei sunt obligati sa faca asta cf. Constitutiei, care ptrevede ca "Statul protejeaja propietatea privata", iar ei sunt statul si tu proprietaru´ privat
  Cat despre fapta in sine, fii multumit ca ai scapat cu viata, macar atata cat sa scrii aici ce prostie ai facut.

#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce prostie a facut mai nene ??

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsilesax, on 26 martie 2018 - 16:10, said:

pai atunci sa opreasca lumea in spatele parcatilor si sa sune la 112 daca e linie continua. sa vina sa elibereze drumul.
Si intre timp, tu ai obligatia sa stai cuminte pana se elibereaza cealalta banda. (Care nu e "a ta"!)
ASTA!
Daca nu e semn ca e interzisa stationarea, ala stationeaza cat vrea. Iar tu, daca se circula din sens invers, n-ai voie sa calci banda continua.

Edited by myshyk, 26 March 2018 - 16:14.


#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ca tu asa faci..

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_Bumbu, on 26 martie 2018 - 16:09, said:

Copii mosului cautati cum este cu prioritatea, obstacolul si cine are prioritate...culmea este ca in cazul asta cel care s`a incadrat in depasirea sirului de masini are prioritate...
E ciudat ce spui, cum sa ai prioritate cand esti in culpa?...deci eu daca ma bag in depasire am prioritate si daca vine unul (care merge pe banda lui) si ma loveste se numeste ca nu mi-a acordat prioritate? Asta e prioritate de SUV sau de blonda. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 16:15.


#46
wizardel123

wizardel123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 16.12.2012
Deci eu trebuia sa ma dau jos din masina sa ma duc sa pun o camera de filmat in coltul intersectiei si cumva de pe mobil sa ma uit pe ea sa vad daca vine cineva? Nu vezi din poza pusa de unde erau masinile parcate pana la locul in care m-am ciocnit? Masinile parcate erau puse in curba , ca daca nu era curba evident ca , daca il vedeam pe om ca vine din fata nu ma bagam ca , stiu ca el are prioritate pentru ca pe banda lui . La om i-am dat oricum asigurarea , am precizat ca eram oprit in momentul in care sa bagat in mine , asta e de acum in colo stiu ca zona aia nu poate fii circulata pentru ca e imposibil sa stii daca vine cineva de pe partea cealalata , daca apuci sa iesi sa te incadrezi pe banda ta sau nu . Aia e , daca si politistul a dat din umeri e clar . Justitie de tot rahatul la noi in tara . Bine ca ridica masinile de unde nu impune pericol iar de acolo din curbele alea nu . Foarte frumoasa tara avem , de tot rasul .

Edited by wizardel123, 26 March 2018 - 16:17.


#47
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postwizardel123, on 26 martie 2018 - 14:32, said:

Dupa cum puteti vedea in imagini , soseaua pe care ne-am ciocnit e plina de masini parcate pe banda pe care eu am fost .
de curiozitate, macar ai sunat la politie sa reclami ca pe zona respectiva de drum, sunt masini parcate ilegal? sa vina sa le ridice sau macar sa le dea amenda pt parcare ilegala, este obligatia lor. daca nu... nu cred ca are sens sa ne plangem. adica putem sa ne plangem, dar cat timp nimeni nu face nimic, o sa se tot intample chestii de genul asta.

Edited by born2lose, 26 March 2018 - 16:17.


#48
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
@mesterX  Este in lege, daca este un obstacol si din fata nu vine nimic intri in depasire si o continui, daca in fata apare un alt vehicol si n`ai terminat ala trebuie sa cedeze prioritatea.
In cazul acesta se aplica deoarece dupa desen s`au lovit dupa ce au depasit vreo 5 masini si mai avea 1 sau 2.
De ce crezi oare ca s`a fofilat politistul...

Edited by Ion_Bumbu, 26 March 2018 - 16:20.


#49
wizardel123

wizardel123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 16.12.2012
born2lose , am sunat la politie dar au spus ca nu vin daca nu sunt victime . am sunat de 3 ori , i-am spus ca mi-am rupt mana a spus ca sa ma duc la spital , le-am spus ca si piciorul , au spus la fel . Ce poti sa ceri de la jegurile astea? Merita facuti troaca de porci , am inceput sa ma bucur cand vad ca unii chiar isi bat joc de ei . Pana acum eram de parere ca politia trebuie respectata , dar de acum in colo nu voi mai avea pic de respect fata de ei .

#50
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postborn2lose, on 26 martie 2018 - 16:15, said:

de curiozitate, macar ai sunat la politie sa reclami ca pe zona respectiva de drum, sunt masini parcate ilegal? sa vina sa le ridice sau macar sa le dea amenda pt parcare ilegala, este obligatia lor. daca nu... nu cred ca are sens sa ne plangem. adica putem sa ne plangem, dar cat timp nimeni nu face nimic, o sa se tot intample chestii de genul asta.
Si politia locala de ce o mai platim sa patruleze?
In patrulare ei nu vad... sau nu fac patrulare conform fisei postului si stau la birou sau acasa la caldura?

Sa nu mai zic ca degeaba suni... in Romania daca nu e cu morti nu paraseste nimeni biroul sau casa...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_Bumbu, on 26 martie 2018 - 16:18, said:

@mesterX  Este in lege, daca este un obstacol si din fata nu vine nimic intri in depasire si o continui, daca in fata apare un alt vehicol si n`ai terminat ala trebuie sa cedeze prioritatea.
In cazul acesta se aplica deoarece dupa desen s`au lovit dupa ce au depasit vreo 5 masini si mai avea 1 sau 2.
Tu intelegi ca cu legea asta a ta am muri nevinovati pe sosele? Da-mi te rog articolul, si daca ai dreptate, recunosc asta public. Sa zica ca ai voie sa te bagi in manevra de depasire pe linie continua, da? Mentiune, administratorul drumului pune marcajul de linie continua in zonele fara vizibilitate, deci de aia nu ai voie sa depasesti acolo. Si daca nu ai voie sa depasesti, cum ar putea sa fie obligati cei de pe sensul lor sa-ti acorde prioritate?

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 16:26.


#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu cred ca nu au zis ca vine cand le ai zis ca accidentul este cu victime, in speță tu.

#53
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
De ce sa caut eu?
Nu ma intereseaza deloc sa am dreptate pe forum, v`am dat ce sa cautati, daca doriti OK, daca nu, eu nu stiu si sinteti fericiti!
Totusi de ce politistul n`a dat un verdict clar?

#54
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postwizardel123, on 26 martie 2018 - 16:15, said:

Deci eu trebuia sa ma dau jos din masina sa ma duc sa pun o camera de filmat in coltul intersectiei si cumva de pe mobil sa ma uit pe ea sa vad daca vine cineva? Nu vezi din poza pusa de unde erau masinile parcate pana la locul in care m-am ciocnit? Masinile parcate erau puse in curba , ca daca nu era curba evident ca , daca il vedeam pe om ca vine din fata nu ma bagam ca , stiu ca el are prioritate pentru ca pe banda lui . La om i-am dat oricum asigurarea , am precizat ca eram oprit in momentul in care sa bagat in mine , asta e de acum in colo stiu ca zona aia nu poate fii circulata pentru ca e imposibil sa stii daca vine cineva de pe partea cealalata , daca apuci sa iesi sa te incadrezi pe banda ta sau nu . Aia e , daca si politistul a dat din umeri e clar . Justitie de tot rahatul la noi in tara . Bine ca ridica masinile de unde nu impune pericol iar de acolo din curbele alea nu . Foarte frumoasa tara avem , de tot rasul .
Asa e cand ai "banda ta", fii batos, da-o-n futere de lege.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate