Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Accident din cauza masinilor parcate pe banda mea. Politia da din umeri.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
wizardel123

wizardel123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 16.12.2012
Vreau sa va prezint un caz si sa imi spune-ti si mie cu ce am fost eu de vina si cum as fi putut evita accidentul. Intrebat de politist acesta a dat din umeri si a spus " Nu stiu ce raspuns sa va dau " .
Am sa postez cateva imagini , masinile erau deja luate de acolo dar se vede pe jos bucati din bara mea din fata si a soferului B.
Nu vreau sa il condamn pe soferul B , eu m-am pus si in locul lui si poate chiar nu ma vazut , dar eu eram oprit de vreo 2-3 secunde , el trebuia sa se uite la drum nu pe telefon sau ce facea el la volan.
Dupa cum puteti vedea in imagini , soseaua pe care ne-am ciocnit e plina de masini parcate pe banda pe care eu am fost . Am intrat in depasire inca din coltul celalalt al intersectiei , iar aproape de iesire un BMW care probabil nu ma vazut , sa bagat in mine , eu fiind deja oprit .
I-am dat asigurarea baiatului sa si-o faca , nici nu se pune problema , legal eu nu aveam ce cauta pe banda aia asta stiu 100% e vina mea , dar efectiv alta obtiune nu am avut .
Ce cautau masinile acelea parcate acolo si cum puteam sa evit asa ceva?

Attached Files



#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Daca mergeai cu 10 km/h evitai orice.

#3
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu evitai nimic, degeaba ai tu 10km/h daca cel ce vine si da coltul o calca... tu esti oprit, dar el intra in tine cu viteza.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
pare ca trec 2 masini pe 1 1/2 benzi ramase

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,211
  • Înscris: 23.08.2014
Nu prea ai ce face in astfel de cazuri, daca vine unul mai neatent pe contrasens, asta e.Teoretic, in instanta poti obtine sa aiba si cei care au parcat o parte din vina, insa daca nu aveti pagube mari, nu merita.Din cate vad, puteati trece unul pe langa altul, insa probabil a contat si faptul ca e zapada.

#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca vrei putina justitie poti incerca in instanta... insa si judecatorii sunt la fel de prosti si cretini ca politistii si le e mai usor sa arunce vina la tine si sa mearga acasa sa astepte leafa mare.

#7
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
niste dobitoci politistii care permit parcarile pe asemenea sectoare de drum si un dobitoc si ala ce a intrat in tine cu toate ca erai oprit. dar daca tu erai oprit si ala a intrat in tine de ce esti tu vinovat??

#8
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Vina o au autoritatile, care dorm si se fac ca nu vad ca drumul are doar o banda, ca e ocupata de masini parcate... si nu se duc sa aplice sanctiuni si sa aduca strada la standardul de 2 benzi de circulatie, sau macar sa o faca sens unic daca tot accepta tacit parcarile si ocuparea benzilor de catre masini parcate.

Edited by romangx, 26 March 2018 - 14:47.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate vad acolo este dunga continua, deci tu nu aveai voie sa depasesti.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 14:48.


#10
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Daca A este oprit se schimba datele problemei. Nu exista paragraf in lege prin care sa fie permisa lovirea masinilor stationate, chiar si in locuri nepermise.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Si daca e dunga continua ce?
Are tot dreptul sa ocoleasca obstacolele de pe drum, dar nu are dreptul sa depaseasca participanti la trafic. Iar masinile parcate pe banda sunt obstacole nu participanti la trafic.

 MembruAnonim, on 26 martie 2018 - 14:47, said:

Din cate vad acolo este dunga continua, deci tu nu aveai voie sa depasesti.

Edited by romangx, 26 March 2018 - 14:54.


#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Daca erai oprit, ghinion.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si totuși eu din ce vad cred ca au loc două masini una pe langa alta..

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,096
  • Înscris: 09.01.2007
Pai A era oprit partial pe contrasens. Care e diferenta cu a fi in miscare partial pe contrasens ?

 silesax, on 26 martie 2018 - 14:50, said:

si totuși eu din ce vad cred ca au loc două masini una pe langa alta..

Circul frecvent in asemenea situatii. Ce-i drept cam strang din fund.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 romangx, on 26 martie 2018 - 14:49, said:

Si daca e dunga continua ce?
Are tot dreptul sa depaseasca obstacolele de pe drum, dar nu are dreptul sa depaseasca participanti la trafic. Iar masinile parcate pe banda sunt obstacole nu participanti la trafic.

Eu am mai imbatranit, cred ca am uitat, ai putea sa-mi dai pasajul din lege pe care trebuie sa-l invat? Multumesc. (cel referitor la obstacolele pe care ai voie sa le ocolesti in caz de linie continua)

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 14:55.


#16
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 terratec, on 26 martie 2018 - 14:48, said:

Daca A este oprit se schimba datele problemei. Nu exista paragraf in lege prin care sa fie permisa lovirea masinilor stationate, chiar si in locuri nepermise.
Exact, sunt o gramada de cazuri in care cel mai bogat/pilos a fost scos nevinovat pe motiv ca el de fapt stationa in intersectie, nu ca nu ar fi respectat stopul/cedarea la intersectia cu drumul prioritar.
Dar vorbim de coruptie, ca om normal fara bani/pile n-ai nici o sansa sa iti aplice si tie aceeasi judecata politistul.
In cazuri din astea politistul judeca in functie de cati bani au participantii... ala avea BMW, tu probabil o marca a poporului... concluzia e clara, BMW-ul are dreptate ca are bani mai multi, pile mai multe, influenta politica mai multa, si trebuie sa ne punem bine cu bogatii ca sa ajungem si noi sus ;)

Edited by romangx, 26 March 2018 - 14:55.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hai , ca astept, ai gasit? Eu zic ca nu ai sa gasesti  ca articolul ala este in imaginatia ta. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 15:12.


#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
logic ar fi sa poti trece de un obstacol chiar de ai linie continua.. ca doara nu lasi masina acolo si pleci..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate