Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Tara te vrea prost - 1 din 5 copii au luat peste nota 5 la simulari

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#55
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,224
  • Înscris: 30.07.2006

View PostEpdm, on 17 martie 2018 - 09:11, said:

Stiu, statul e ticălos si vrea sa aibă cetățeni prosti si obedienti, asa este peste tot,  totuși stau si ma intreb, părinții, familia chiar si copiii ăștia nu intra in ecuație? Ei nu se gândesc putin la viitor, așteaptă totul de la draCnea? Pe bune, asa rau ati ajuns?

Pe vremea mea, nu statea nimeni cu mine sa faca teme.
Eram tot timpul pe afara, la fotbal.
Acum stau parintii pana la 12 noaptea cu plozii, sa faca teme, cu 9,80 nu iei nici mentiune si cand tragi linie, ai niste copii majoritatea analfabeti functional.

#56
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,782
  • Înscris: 15.01.2017

View Postradu2014, on 17 martie 2018 - 09:12, said:

Nimeni nu mai asteapta mai nimic de la Dragnea.

Sunt nevoit sa ma repet: copiii nu au nicio vina, nici macar vina de a fi ajuns in clasa a VIII-a nestiind sa rezolve subiecte din materia de clasa a V-a.

Una dintre cele mai mari probleme ale omului modern: întotdeauna este vina altora nu a lui, întotdeauna altcineva sa aibă grija de el, întotdeauna altii sunt răspunzători pentru propria condiție șamd.  



#57
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmarius.bunu, on 17 martie 2018 - 09:04, said:

Odrasla are minte cat aveai si tu la varsta ei.
Depinde 100% de parinti si profesori.

Mai putin tu, probabil, erai olimpic la toate materiile si nu ieseai din casa.

Stiu tiparul asta de comportament al parintilor, parinti ce vedeau vinovati in profesori, colegii copiilor, etc si nu in copiii lor.
Iar copiii profitau la maxim de aceasta slabiciune a parintilor si isi faceau de cap.
Stiu cazuri de copii buni, din familii bune, esuati tocmai datorita acestui autism al parintilor

Edited by geostorm, 17 March 2018 - 09:26.


#58
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKarhu, on 17 martie 2018 - 09:19, said:

Nu a zis nimeni de olimpici, insa e cam grav daca la 16-17 ani inca te cauti dupa calculator ca sa scoti radicalul din 196, de exemplu, sau habar n-ai care-i volumul sferei.
Volumul sferei îl afli în 1o secunde
Ce rahat faci cu el? Ai mãcar 3 idei sã le dai plozilor de 12 ani sã supraviețuiascã independenți cu aceastã mare cunoștințã????
Mulțumesc!!!!

Edited by sarac.lipit, 17 March 2018 - 09:27.


#59
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,224
  • Înscris: 30.07.2006

View PostKarhu, on 17 martie 2018 - 09:19, said:

Nu a zis nimeni de olimpici, insa e cam grav daca la 16-17 ani inca te cauti dupa calculator ca sa scoti radicalul din 196, de exemplu, sau habar n-ai care-i volumul sferei.

E vina sistemului.
Au scos admiterea la liceu-treapta 1, treapta a 2-a de trecere in clasa a 11-a si admiterea la facultate.
Au bagat in schimb mizeria de admitere pe baza mediilor.
Rezultatele le vezi acum.

#60
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,782
  • Înscris: 15.01.2017

View Postmarius.bunu, on 17 martie 2018 - 09:22, said:



Pe vremea mea, nu statea nimeni cu mine sa faca teme.
Eram tot timpul pe afara, la fotbal.
Acum stau parintii pana la 12 noaptea cu plozii, sa faca teme, cu 9,80 nu iei nici mentiune si cand tragi linie, ai niste copii majoritatea analfabeti functional.
Adica le face temele....

#61
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postwiseguy76, on 17 martie 2018 - 09:02, said:

Anveti s-au nu anveti, capsunele tot lafel sa culege.


#62
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,782
  • Înscris: 15.01.2017

View Postmarius.bunu, on 17 martie 2018 - 09:24, said:



E vina sistemului.
Au scos admiterea la liceu-treapta 1, treapta a 2-a de trecere in clasa a 11-a si admiterea la facultate.
Au bagat in schimb mizeria de admitere pe baza mediilor.
Rezultatele le vezi acum.

Exact, lipsa concurentei naște monștri.

#63
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postmarius.bunu, on 17 martie 2018 - 09:24, said:

E vina sistemului.
Au scos admiterea la liceu-treapta 1, treapta a 2-a de trecere in clasa a 11-a si admiterea la facultate.
Au bagat in schimb mizeria de admitere pe baza mediilor.
Rezultatele le vezi acum.

credite la facultate
au stricat-o si pe aia!
ajungi in anul 5 cu restanta la sport din anul 1
moarte in chinuri

#64
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,032
  • Înscris: 14.09.2004

View Postgeostorm, on 17 martie 2018 - 08:15, said:

De obicei elevii nu iau in serios simularile.
De asemenea la simulare se dau subiecte ceva mai grele decat la examen
Ce ?
Am facut subiectele alea de mate fara foaie in mai putin de 10 min.
Hawking sa imi spuneti 😁

#65
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,782
  • Înscris: 15.01.2017

View PostKLMN, on 17 martie 2018 - 09:25, said:


Este ca nu ai inteles ce a vrut sa spună omul?

#66
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Admiterea pe baza mediilor e o totala prostie.
Mediile nu au reflectat niciodayta nivelul de inteligenta si pregatire al elevilor, ci mai degraba subiectivitatea profesorilor
Scoala a devenit o mare lupta dupa note, nu dupa cunostinte, cu teme rezolvate de parinti nu de elevi

Edited by geostorm, 17 March 2018 - 09:32.


#67
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa va scriu parerea mea...fiica-mea tocmai a luat peste 9 la ambele simulari :)

dar DOAR pentru ca am inceput pregatirea in particular la ambele materii inca dinainte sa se termine cl.a VII-a.

in clasa ei, din 25 de elevi, 14 au luat sub 5 la ambele materii, inca vreo 5 au luat peste 5 la o materie si sub 5 la cealalta. cu alte cuvinte "decat" 6 din 25 ar fi trecut examenul. la celelalte 3 clase situatia este similara si vorbim de o scoala cotata f.bine in Ploiesti.

realitatea este ca profesoara de lb.romana pe care au avut-o pana la final de cl.a7-a (a iesit la pensie), era atat de "turbata" in ultimul an ca iese la pensie incat jumatate de ora le povestea ca deabia asteapta sa scape de ei si cealalta jumatate de ora le preda avioane. iar profesoara de mate tranteste pe tabla formule...pe care nu le pricepe nimeni...in afara de proful cel nou de romana...fiica-mea nu mi-a povestit sa aiba vreun prof caruia sa ii placa sa predea si sa aiba suficienta pedagogie incat sa-i atraga...

in acelasi timp exista in fiecare clara cativa elevi cu pb.f.mari de comportament care disturba orice ora si evident...ceilalti isi pierd orice urma de concentrare pe care ar fi avut-o.

#68
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostKarhu, on 17 martie 2018 - 09:19, said:

Nu a zis nimeni de olimpici, insa e cam grav daca la 16-17 ani inca te cauti dupa calculator ca sa scoti radicalul din 196, de exemplu, sau habar n-ai care-i volumul sferei.
O duci prea departe... zic sa intrebi de o fractie simpla (ce reprezinta), de un procent din X, de din astea extrem de uzuale... radicali si volume de sfera sunt mult prea mult pentru multi copiii romani.

#69
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,489
  • Înscris: 04.10.2007

View PostEpdm, on 17 martie 2018 - 09:24, said:

Una dintre cele mai mari probleme ale omului modern: întotdeauna este vina altora nu a lui, întotdeauna altcineva sa aibă grija de el, întotdeauna altii sunt răspunzători pentru propria condiție șamd.  
Te rog sa imi demonstrezi ce vina are un copil pentru faptul ca ambii parinti sunt plecati la munca in strainatate.
Te rog sa-mi demonstrezi ce vina are un elev cand programa scolara e atat de incarcata incat lectiile se fac la foc automat sau pe sarite.
Te rog sa-mi explici ce vina are un elev cand profesorul mai mult isi petrece timpul cu proiectarea lectie(si alte hartoage) decat cu predarea efectiva a acesteia.
Te rog sa-mi explic ce vina are un copil cand vacantele si asa multe sunt suplimentate cu zile libere/ sarbatori legale functie de guvernul ce e la conducere.

....as putea continua asa cel putin un ceas
Dar nu vad rostul cand opt din zece useri ce comenteaza pe acest thread sunt  paraleli si echidistanti cu probleme scolii si ale societatii romanesti.

Nici macar titlul threadului nu cadreaza cu continutul si noi avem pretentii si asteptari de la niste copii.
Dar mnah, de ce sa n-o facem cand tastatura suporta multe si n-are gura a se plange?

#70
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,136
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsarac.lipit, on 17 martie 2018 - 09:24, said:

Volumul sferei îl afli în 1o secunde
Ce rahat faci cu el? Ai mãcar 3 idei sã le dai plozilor de 12 ani sã supraviețuiascã independenți cu aceastã mare cunoștințã????
Mulțumesc!!!!

te ajuta sa intelegi lumea in care traiesti.
hai sa invatam doar sa numaram pana la 100 si tabla inmultirii, ca pana la urma ce-ti trebuie mai mult....

#71
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,489
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgeo76com, on 17 martie 2018 - 09:27, said:

Ce ?
Am facut subiectele alea de mate fara foaie in mai putin de 10 min.
Hawking sa imi spuneti ��
Puteai sa fii si tu mai original si sa scrii 00:09:59.

#72
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Tin minte ca prin clasa a 12-a era extrem de plictisitor la orele de mate, se faceau exercitii pe care le rezolvasem deja la pregatire.
Tin minte ca m-a dat profa afara pe motivul asta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate