Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Tara te vrea prost - 1 din 5 copii au luat peste nota 5 la simulari

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
304 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
"Misterul educatiei" a anuntat rezultatele partiale, la nivel national, ale simularilor examenelor de evaluare nationala. Dupa centralizarea a 99,4 la suta dintre lucrari, rezultatele arata in modul urmator: 63,1 la suta dintre elevii de clasa a VIII-a au luat note peste 5 la simularea examenului de Limba si literatura romana, 33,1 la suta la Matematica si 82,6 la suta la Limba materna.

Quote

Astfel, potrivit Ministerului Educatiei, la simularea EN VIII, 74.690 de elevi au obtinut medii mai mari sau egale cu 5, ceea ce reprezinta 47 la suta dintre elevii prezenti, procent usor inferior celui inregistrat anul trecut (51,47 la suta).

Pe transe de medii, se inregistreaza urmatoarea situatie statistica: 22.554 de medii intre 5 si 5,99, 20.371 de medii intre 6 si 6,99, 15.805 medii intre 7 si 7,99, 10.968 de medii intre 8 si 8,99, 4.944 de medii intre 9 si 9,99, respectiv 48 de medii de 10. Procente semnificative (peste 60 la suta) ale mediilor mai mari sau egale cu 5 s-au consemnat in judetul Cluj (60,2 la suta) si in Capitala (64,7 la suta).

In ceea ce priveste disciplinele de examen, procentul notelor mai mari sau egale cu 5 a fost de 63,1 la suta la Limba si literatura romana, respectiv de 33,1 la suta la Matematica. La proba de Limba si literatura materna, 82,6 la suta din elevii prezenti au primit note peste 5.

Ratele de participare pe discipline au fost urmatoarele: 99,5 la suta (170.232 de elevi dintr-un total de 171.017 elevi de clasa a VIII-a) la Limba si literatura romana, 97,7 la suta (10.081 elevi) la Limba si literatura materna si 99,4 la suta (170.056 de elevi) la Matematica.

Notele pot fi trecute in catalog doar la solicitarea scrisa a elevului. Reamintim ca obiectivele simularii sunt familiarizarea elevilor cu rigorile pe care le presupune acest examen, respectiv stabilirea si constientizarea nivelului real de pregatire in vederea optimizarii performantelor.

Hotnews

Cine e curios ce s-a dat la mateoftica, sa studieze aici. Subiectele nu sunt foarte usoare, dar se poate face peste nota 5-6, fara mari dureri.

Presimt ca la urmatoarele examene se vor scoate camerele de luat vederi, pt ca streseaza copiii.
PSD va avea grija sa raporteze niste rezultate excelente. PSD tine cu poporul.
Tara te vrea prost. Nu ai nevoie de matematica ca sa emigrezi.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Daca nu i-a lasat cu smartphoanele.....
Ar fi fost jenant ca elevii sa ia note mai mari si sa fie mai destepti decat ultimii ministrii ai Invatamantului.

Edited by daniMMM, 17 March 2018 - 08:06.


#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAdm, on 17 martie 2018 - 07:55, said:

.........
Tara te vrea prost. Nu ai nevoie de matematica ca sa emigrezi.
Ai sintetizat bine , ai prins esenta despre multi din cei ce pleaca !

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Daca voi considerati ca un examen la care iau nota de trecere 33% din subiecti a avut niste subiecte relevante, e treaba voastra.

#5
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
De obicei elevii nu iau in serios simularile.
De asemenea la simulare se dau subiecte ceva mai grele decat la examen

Edited by geostorm, 17 March 2018 - 08:16.


#6
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Sunt simulari, nimeni nu da 2 bani pe ele. Cand am dat eu simularile acum cativa ani, aproape nimeni din clasa nu a obtinut o medie peste 6. Bacul l-am luat toti si multi cu note bune.

Edited by alliNdanuTz, 17 March 2018 - 08:22.


#7
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Păi la noi sistemul și-a pierdut pe drum menirea! Sistemul de învățământ e croit pentru cadre (în interesul, în beneficiul), nu pentru elevi, sistemul de sănătate pentru angajați, nu pentru pacienți, administrația pentru bugetari, nu pentru contribuabili, șamd. Mai este și mentalitatea actuală, ”oamenii de succes” prezentați sunt analfabeți grandomani ca becali, penali ca dragnea, semi-prostituate asistente tv, munca-i pentru proști, ăia dăștepți fură, nu-și tocesc coatele prin universități pentru salarii de mizerie...

Totuși să nu neglijăm ”contribuția” subiecților, la urma urmei elevii trebuie să realizeze că e vorba de viața lor, de șansele lor pentru o viață mai bună în viitor, că învață pentru ei! Life sucks, ai obstacole, profesori-s nepăsători și (unii) incompetenți, programa e încărcată inutil, da-i viața ta, fă ceva, ai manuale, ai biblioteci școlare și publice, ai internet, ai părinți care te pot ajuta!

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postoaspetele, on 17 martie 2018 - 08:14, said:

Daca voi considerati ca un examen la care iau nota de trecere 33% din subiecti a avut niste subiecte relevante, e treaba voastra.
Generic, standardele le stabilesti in functie de produs/rezultate sau de cerinte?

Cumva, spui ca eu nu am voie sa cer/sa imi doresc mai mult pentru ca multimea e la pragul de jos. Corect?

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

View Post86-APP, on 17 martie 2018 - 08:10, said:

Ai sintetizat bine , ai prins esenta despre multi din cei ce pleaca !

Aici detectez un pic de frustrare...

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostFreeThinker, on 17 martie 2018 - 08:22, said:


Aici detectez un pic de frustrare...
Unde ? Cum poti fi invidios pe niste " slabi " ????

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007
Adevarul e ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi sunt praf si pulbere, eu nu cred ca tara nu-i lasa sa invete, problema-i la ei si la parintii lor.

Si aici in Fi exista aceeasi problema, nevasta-mea e profesoara de mate, si imi zice ca intr-o clasa, abia sunt cativa elevi care pot sa inteleaga din prima notiuni simple, sau sa faca mental niste operatiuni aritmetice care-s peste tabla inmultirii. Multi nu scriu nimic in caiete, stau toata ora cu ochii atintiti in gol, ca niste zombi, sau isi butoneaza telefonul pe sub pupitru.

#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
la simulari mereu au fost note mici dar parca nici chiar asa.

in plus subiectele de la matematica nu sunt grele deloc, subiectul 1 si 3 sunt extrem de usoare, eu n-am mai facut geometrie de 35 de ani si tot le-am facut pe toate.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Simularile intotdeauna au fost grele. Si pe vremea mea s-au luat note sub 5 la greu, la bac in schimb rezultatele au fost cu totul altele.
Eu la simulari la mai toate materiile am luat sub 6, la bac toate notele au fost peste 8.40. Si asta nu pentru ca as fi ingrasat porcul de Craciun.

#14
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,582
  • Înscris: 16.08.2010

View Post86-APP, on 17 martie 2018 - 08:23, said:

Unde ? Cum poti fi invidios pe niste " slabi " ????

Sunt sigur ca sunt destui prosti printre aia care pleaca, la fel sunt destui si aici acasa. Nu vad relevanta comentariului tau.

#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View PostKarhu, on 17 martie 2018 - 08:23, said:

Adevarul e ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi sunt praf si pulbere, eu nu cred ca tara nu-i lasa sa invete, problema-i la ei si la parintii lor.

Si aici in Fi exista aceeasi problema, nevasta-mea e profesoara de mate, si imi zice ca intr-o clasa, abia sunt cativa elevi care pot sa inteleaga din prima notiuni simple, sau sa faca mental niste operatiuni aritmetice care-s peste tabla inmultirii. Multi nu scriu nimic in caiete, stau toata ora cu ochii atintiti in gol, ca niste zombi, sau isi butoneaza telefonul pe sub pupitru.

Pai nu mai e Finlanda etalon in educatie?

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View Postdexterash, on 17 martie 2018 - 08:21, said:

Generic, standardele le stabilesti in functie de produs/rezultate sau de cerinte?

Cumva, spui ca eu nu am voie sa cer/sa imi doresc mai mult pentru ca multimea e la pragul de jos. Corect?
Nu.

Examenul din clasa a 8-a nu e o olimpiada.
Si el trebuie sa fie ancorat in realitate, daca-mi permiti.
Si sunt sigur ca imi permiti si intelegi ce vreau sa spun.

Daca s-ar intampla ce spun eu, ar insemna ca doar 33% din elevii clasei a 8-a nu au fost corigenti la matematica.
Dar e evident ca nu e asa.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,911
  • Înscris: 25.06.2007

View Postradu2014, on 17 martie 2018 - 08:29, said:

Pai nu mai e Finlanda etalon in educatie?
Deocamdata da, insa daca asta-i etalonul, inchipuie-ti cum sunt ceilalti :facepalm:

#18
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

View PostKarhu, on 17 martie 2018 - 08:23, said:

Adevarul e ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi sunt praf si pulbere, eu nu cred ca tara nu-i lasa sa invete, problema-i la ei si la parintii lor.

Si aici in Fi exista aceeasi problema, nevasta-mea e profesoara de mate, si imi zice ca intr-o clasa, abia sunt cativa elevi care pot sa inteleaga din prima notiuni simple, sau sa faca mental niste operatiuni aritmetice care-s peste tabla inmultirii. Multi nu scriu nimic in caiete, stau toata ora cu ochii atintiti in gol, ca niste zombi, sau isi butoneaza telefonul pe sub pupitru.
Ce mai mare vina o au unii profesori, daca le predai avioane si ei nu inteleg.
La noi profesorii predau sablon acelasi lucru si in acelasi mod multi ani, nu mai merge sistemul in turma, trebuie si pe cel slab sa il faci sa inteleaga.
Din pacate profesorii foarte buni au iesit din sistem, au ramas putini profesori dedicati meseriei sa predea in scoli.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate