Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#55
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsodikezo, on 09 martie 2018 - 14:47, said:


Chiar si asa, tot se traieste mai bine decat in Romania.

List of European countries by minimum wage - Wikipedia

Pentru o ora de munca platita cu 7,50 lire si un salariu net  lunar  de 1238 lire , multi romani ar zice sarut-mana si ar zice ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.


Mai ales intr-un oras ca Londra unde poti sa vezi multa istorie  si cultura  si gratis la orice colt de strada si oameni  educati  si cultivati cu alta mentalitate.

     7,50 inainte de taxe x 40 de ore pe saptamana =300 inainte de taxe.
     20 de lire/ saptamana platesti compania de payroll.
      Bani in mana cred ca ajung 260/saptamana.






#56
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 15:13, said:

7,50 inainte de taxe x 40 de ore pe saptamana =300 inainte de taxe.
20 de lire/ saptamana platesti compania de payroll.
  Bani in mana cred ca ajung 260/saptamana.

Salariul minim nu se impoziteaza in UK , iar contributiile sociale sunt simbolice pentru aceasta valoare a venitului
Pentru ca in UK cota progresiva si in Ro cota unica...

Parca si in Romania ar fi cu totul alta treaba daca statul nu ar impozita acel 1800 lei brut la salariul minim

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 15:33.


#57
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 12:07, said:



Nu.e adevarat
Sunt enorm de multi romani ce pleaca pe specialitatea lor si ajung la acea suma lejer.Sunt o gramada de medici, ingineri, economisti ce salta lejer 30 lire pe ora

    Se intampla un fenomen cu unii romani odata ce trec granita: mint muuult.
     Am vazut ingineri, politisti si profesori din Ro care lucreaza pe salariul minim.
      In general persoanele cu studii superioare nu prea gasesc de munca. Se cere experienta si referinte.

#58
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 15:41, said:

Se intampla un fenomen cu unii romani odata ce trec granita: mint muuult.
    

O, da. Cunosc o doamna care a facut psihologia la 40 de ani la fara frecventa la o facultate din provincie si s-a dus in Anglia si s-a angajat ingrijitoare ("carer") la un azil de nebuni. In schimb, pe facebook are trecut ca a terminat psihologia la Universitatea Bucuresti si ca a lucrat "Psychotherapist" in Londra.

#59
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 15:41, said:



    Se intampla un fenomen cu unii romani odata ce trec granita: mint muuult.
     Am vazut ingineri, politisti si profesori din Ro care lucreaza pe salariul minim.
      In general persoanele cu studii superioare nu prea gasesc de munca. Se cere experienta si referinte.

Poti sa crezi fix ce vrei.
Daca te invarti in cercuri de lopatari din UK, nu inseamna ca toti romanii din UK sunt lopatari.
Sau daca asta e singura realitate pe care o accepta mintea ta...

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 15:59.


#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 14:53, said:


iti arat si eu casa in Detroit cu $100.00, da, o suta, decent, asta inseamna ca si exista asa ceva si ai sta in ea?
:lol:
Fugi d-aici cu prostiile tale

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 14:59, said:

Deci unde e mai ieftina  o locuinta? In Romania cu 180.000 platiti in rate sau in UK unde dai vreo 100.000 lire dupa 35 ani ?

In Romania gasesti si cu 10,000 casa, ce tampenii vorbesti tu?
Compari o casa din ghettourile din Anglia cu o casa din centrul Bucurestiului?

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

View Postrealduc, on 09 martie 2018 - 07:10, said:

romanii care muncesc legal in UK, muncesc pe bani mai multi decat cei care muncesc legal in Romania !
Nu știu cum e cu UK, dar acum câteva săptămâni am avut o ofertă pentru Luxemburg. 350€/zi. După toate calculele aș fi câștigat cu fix 80€ în plus lunar acolo.
Și era un contract cu termen determinat, deci asta înseamnă că era plătit mai bine decât cel pe termen nelimitat.

#62
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 06:57, said:

Salariul minim pe economie (din cate stiu) a crescut de la 7,25 La 7,50. Irelevant, de vreme ce daca lucrezi pe salariul minim mori de foame.
In schimb valoarea lirei a scazut dramatic din pricina Brexit. A scazut cu 20%. Teoretic lucrezi gratis o zi pe saptamana.
  Inflatia a crescut la 3-5%.
Si eu lucrez GRATIS o zi pe saptamana...in Romania,si nu am weekend-uri libere ca majoritatea.......pe un salariu minim. Doar la noi e posibil asa ceva.

#63
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 08:50, said:

Englezu cu dare de mana, locuieste la tara si merge la servici cu masina chiar daca job-ul este la 200 de mile distanta.
Astia mai prapaditi merg la munca cu trenul. Asa ca sute de mii de oameni ajung la job cu trenul in fiecare zi, job care se afla de obicei in Londra sau in orasele mari.
Orasele mici sunt moarte din punct de vedere economic, pentru ca altfel nimeni nu ar fi nebun sa plateasca o caruta de bani pe tren daca ar gasi job aproape de casa.
Daca jobul este in centru unui oras mai mare sau pe langa o gara, e mult mai convenabila deplasarea cu trenul decat cu masina. Nu tine de prapadeala sau ceva, ci pur si simplu e mai practic. Asta daca te referi la "prapadeala" dpdv economic, desi de la un punct nu mai conteaza banii atat de mult, costa ambele. In anumite zone/orase tot trebuie sa platesti parcarea, apoi ai costul benzinei, parcarea langa casa etc. Se pot aduna mai multe. Apoi se pot face abonamente pe rutele mai circulate, nu ar fi o problema.
Nu e nici regula ca orasele mici sa fie moarte dpdv economic, depinde de zona, pe langa ce orase/zone economice sunt, ce se poate vizita/face acolo etc. Am vizitat orasele mici, bijuterii, iar casele acolo pot fi mai scumpe decat media.

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 15:41, said:

Se intampla un fenomen cu unii romani odata ce trec granita: mint muuult.
Am vazut ingineri, politisti si profesori din Ro care lucreaza pe salariul minim.
  In general persoanele cu studii superioare nu prea gasesc de munca. Se cere experienta si referinte.
Pai nu e sufficient sa ai studiile respective, ci sa ai si experienta, asta daca nu prinzi un loc de graduate (dar aia e altceva). Insa cine are o pregatire si vrea sa si-o continue, va lucra pe salariul minim o perioada, pana reuseste sa se puna la punct cu echivalarile profesionale.

S-a tot spus, se poate vb mult si bine de UK, pana la urma trebuie vazut exact raportul salariu-cheltuielile personale (inclusiv casa) pentru o anumita zona, asteptari si altele.

Edited by Arianna-D, 09 March 2018 - 17:46.


#64
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,546
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 08:59, said:

Repet, nu doar Londra inseamna UK.
Unde sunt eu, stam 2 colegi intrun apartament de 3 camere (2 dormitoare).
Iar chiria e 450 lire ce se imparte la 2.
Am biroul unde lucrez la 15 minute de mers pe jos. Si statie centrala de bus langa bloc

2 persoane in 3 camere e mai lejer decat atunci cand locuiam in Ro

Nu beau, nu fumez, nu ma droghez, asa ca pun o groaza de bani deoparte.
Hainele si mancarea sunt de multe ori chiar mai ieftine decat in Ro
parca ziceai ca stai cu 7 paki in camera ca sa trimiti cite 20000 de lire in tara! cind minteai???

#65
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostTsunnnami, on 09 martie 2018 - 16:36, said:



iti arat si eu casa in Detroit cu $100.00, da, o suta, decent, asta inseamna ca si exista asa ceva si ai sta in ea?
:lol:
Fugi d-aici cu prostiile tale



In Romania gasesti si cu 10,000 casa, ce tampenii vorbesti tu?
Compari o casa din ghettourile din Anglia cu o casa din centrul Bucurestiului?
Vorbim de apartament cu un dormitor in UK de exemplu vs apartament cu un dormitor in Ro.

#66
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

View Postrealduc, on 09 martie 2018 - 07:03, said:


Posted Image
in tarile dezvoltate, alimentatia (de supravietuire) ptr o luna, se poate plati cu o zi de munca ! ...
din pacate Romania nu intra pe acesta lista ! ... Posted Image
viteazule, ce mananci tu o luna de zile cu 100 de euro? Sa zicem asa o medie fictiva :))

View PostDJPocaitul, on 09 martie 2018 - 17:25, said:


Si eu lucrez GRATIS o zi pe saptamana...in Romania,si nu am weekend-uri libere ca majoritatea.......pe un salariu minim. Doar la noi e posibil asa ceva.
nu te obliga nimeni sa stai acolo.

#67
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,546
  • Înscris: 02.09.2006

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 14:53, said:

norocul ar fi si mai mare daca ai cunoaste limba lui Sekspir!

#68
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostI_am_RunninG, on 09 martie 2018 - 20:26, said:

viteazule, ce mananci tu o luna de zile cu 100 de euro? Sa zicem asa o medie fictiva Posted Image)

nu te obliga nimeni sa stai acolo.
Ma obliga varsta si nu am alta pregatire !!! La 50 de ani si fara liceul terminat...si cu probleme de sanatate nu pot profesa altceva.

#69
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPlaton, on 09 martie 2018 - 11:54, said:




cum dracu ma sa fie ca puscaria, voi ati fumat ceva? pai nu ziceati ca in Romania este iadul muritorilor de foame, sincer eu nu va mai inteleg, pai salariile alea le iau cei pregatiti, nu orice individ care fuge la carca pe 1200 de lire, cu banii astia esti boschetar ? pai inseamna ca noi in Romania suntem taticii boschetarilor

    Am lucrat cu unii care locuiau 10 intr-o camera.  Ca atare, cred ca se poate si mai rau ca la puscarie.

#70
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 15:19, said:



Salariul minim nu se impoziteaza in UK , iar contributiile sociale sunt simbolice pentru aceasta valoare a venitului
Pentru ca in UK cota progresiva si in Ro cota unica...

Parca si in Romania ar fi cu totul alta treaba daca statul nu ar impozita acel 1800 lei brut la salariul minim

    Asta e parerea ta !
     Indiferent cat castigi trebuie sa platesti Insurance Number (asigurari sociale). Nu platesti Insurance Number daca nu castigi peste 7500 de mii pe an(adica daca esti praf). In rest te incadreaza ei automat intr-una din categorii.
     De asemenea 11500 de lire pe an sunt scutite de impozite.
      Cum plata se face saptamanal 11500 se imparte la 54 de saptamani. Ceea ce depaseste peste 212 lire se impoziteaza cu 30%.
      Asadar, daca castigi brut 400 pe saptamana, dupa taxe primesti 300. Cam 100 se duc saptamanal pe taxe.


#71
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 01.05.2006

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 20:15, said:

Vorbim de apartament cu un dormitor in UK de exemplu vs apartament cu un dormitor in Ro.

Chiar nu inteleg de ce te incapatanezi cu demonstratiile tale fara noima si fara logica.
Aproape ca incep sa nu te cred ca lucrezi si locuiesti in UK.
Mai ales ca te lauzi ca ai nu-s ce job smecher.
Si se pare ca n-ai aflat ca UK e a 5 sau a 6-a economie a lumii in timp ce Ro e cea mai saraca tara din UE si dupa mijlocul clasamentului in lume.
Cum poti sa compari ceva atat de diferit si chiar opus?
Uite de exemplu Council Tax-ul, e vrun chirias in Ro care plateste asa ceva? In UK sti ca e obligatoriu si e minim de la 100 de lire pe luna (in orase) si ajunge si la 150-200 PE LUNA!

Si nu mai da exemple care sunt la extreme, incepand cu apartamentele alea de 125 de mii care sunt echivalentul romanesc al unui bloc la tara langa Botosani sau ce sa mai zic de apartamentul  "Self-contained" care e pur si simplu un garaj amenajat, la care nici macar n-au avut curajul sa spuna cati mp are, pentru ca de regula e sub 10mp!
Attached File  Garaj UK.jpg   272K   55 downloads
Da da, e chestia aia cu usa alba, geam de puscarie si pubela albastra in fata.

Asta e ca si cum ai rade si ti-ai bate joc de colegii de forum care n-au fost in UK niciodata si nu au de unde sa cunoasca realitatea.
Sau alt exemplu, faptul ca mergi pe jos la servici, stii bine ca asta e o exceptie iar regula e ca oamenii fac cel putin o ora pe sens naveta pana la/de la servici. Deci ce relevanta are sa tot amintesti asta?
Ok, am inteles, ai un job bun, ai reusit, bravo, felicitari, dar nu prezenta asta ca fiind situatia majoritatii, pentru ca nu e adevarat.

@initiator, "salariile" nu s-au marit ci din contra au scazut daca se ia in calcul inflatia. Sunt date oficiale si multe articole pe tema asta da nu stau acuma sa le caut.
Am pus in ghilimele salariile pentru ca aici chiar functioneaza economia de piata si deci e ca la piata! Adica totul se negociaza inclusiv (sau mai ales) salariile. Intr-o firma pot exista si 20 de posturi similare si fiecare angajat sa aiba alt salar.
In sectorul de stat (sanatate, invatamant etc.) e si mai rau pt ca acolo practic salariile au fost inghetate in 2011 si se pare ca au uitat sa le  dezghete, deci considerand inflatia ...

#72
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostArianna-D, on 09 martie 2018 - 17:45, said:


Daca jobul este in centru unui oras mai mare sau pe langa o gara, e mult mai convenabila deplasarea cu trenul decat cu masina. Nu tine de prapadeala sau ceva, ci pur si simplu e mai practic. Asta daca te referi la "prapadeala" dpdv economic, desi de la un punct nu mai conteaza banii atat de mult, costa ambele. In anumite zone/orase tot trebuie sa platesti parcarea, apoi ai costul benzinei, parcarea langa casa etc. Se pot aduna mai multe. Apoi se pot face abonamente pe rutele mai circulate, nu ar fi o problema.
Nu e nici regula ca orasele mici sa fie moarte dpdv economic, depinde de zona, pe langa ce orase/zone economice sunt, ce se poate vizita/face acolo etc. Am vizitat orasele mici, bijuterii, iar casele acolo pot fi mai scumpe decat media.


Pai nu e sufficient sa ai studiile respective, ci sa ai si experienta, asta daca nu prinzi un loc de graduate (dar aia e altceva). Insa cine are o pregatire si vrea sa si-o continue, va lucra pe salariul minim o perioada, pana reuseste sa se puna la punct cu echivalarile profesionale.


S-a tot spus, se poate vb mult si bine de UK, pana la urma trebuie vazut exact raportul salariu-cheltuielile personale (inclusiv casa) pentru o anumita zona, asteptari si altele.

   Ai spus multe si s-au inteles putine. Se vede treaba ca esti manager pe undeva.
    Ca sa vorbesti mult si sa nu inteleaga nimeni nimic, trebuie sa ai pregatire.
    Am aflat lucruri importante de la tine. Daca jobul este in apropierea unei gari de tren, trebuie sa ma duc la job cu trenul.
    Make sense ! Nu stiu de ce nu mi-a trecut si mie prin cap !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate