Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Posteireman, on 09 martie 2018 - 10:03, said:

Deci:
Stai cu altii in casa sau mai rau faci room share
Masina nu ai ca zici ca e pus la punct transportul in comun...
300 lire chiria cu bills...ce ai inclus acolo,2 ore de caldura pe zi?
Council tax? Mancare? Transport?
Iti spun eu,aia nu e viata,e mai rau ca puscaria doar ca aici platesti sa fii detinut.
In UK cu salariul de care pomenesti tu esti boschetar!


cum dracu ma sa fie ca puscaria, voi ati fumat ceva? pai nu ziceati ca in Romania este iadul muritorilor de foame, sincer eu nu va mai inteleg, pai salariile alea le iau cei pregatiti, nu orice individ care fuge la carca pe 1200 de lire, cu banii astia esti boschetar ? pai inseamna ca noi in Romania suntem taticii boschetarilor

#38
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 11:29, said:

Deci sa ne intoarcem la subiect. Subiecrul este sau mai marit salariile in uk fata de acum doi ani?
ca ce vrei sa lucrezi aici, ca sa nu mai merga pe aratura topicul asta?

#39
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
vreau doar sa ma imformez

#40
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posteireman, on 09 martie 2018 - 10:03, said:


Deci:
Stai cu altii in casa sau mai rau faci room share
Masina nu ai ca zici ca e pus la punct transportul in comun...
300 lire chiria cu bills...ce ai inclus acolo,2 ore de caldura pe zi?
Council tax? Mancare? Transport?
Iti spun eu,aia nu e viata,e mai rau ca puscaria doar ca aici platesti sa fii detinut.
In UK cu salariul de care pomenesti tu esti boschetar!

Stau cu alt coleg in casa, ce e rau in asta ?
Acum colegul e plecat in concediu, si e plictiseala de moarte in casa de unul singur.
Salariul a fost mult mai mare decat al unui britanic mediu inca din prima zi in care am calcat in UK. Nu am venit in UK  la plezneala si.sa vad ce gasesc. Am negociat contractul si abia apoi mi-am dat demisia de la firma din Ro.
Nu cheltui nici macar 10% din banii care ii produc.

De masina nu simt nevoia , atata timp cat vin la lucru in 15 minute pe jos

#41
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
scorurile alea de 30 de lire pe ora sunt pentru poate 1% din imigranti romani.minim e 7.50 si se mareste la 7.83 de la 1 aprilie. cu minim traiesti si atat.fara vise de imbogatire sau evolutie.
insa trebuie sa fi realist ca ce poti sa lucrezi aici si ca ce ai sanse sa iti gasesti ce vrei...toti am vrea zeci ce mii de lire pe luna..realitatea insa este din alt film.

#42
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posthexis, on 09 martie 2018 - 12:06, said:

scorurile alea de 30 de lire pe ora sunt pentru poate 1% din imigranti romani.minim e 7.50 si se mareste la 7.83 de la 1 aprilie. cu minim traiesti si atat.fara vise de imbogatire sau evolutie.
insa trebuie sa fi realist ca ce poti sa lucrezi aici si ca ce ai sanse sa iti gasesti ce vrei...toti am vrea zeci ce mii de lire pe luna..realitatea insa este din alt film.

Nu.e adevarat
Sunt enorm de multi romani ce pleaca pe specialitatea lor si ajung la acea suma lejer.Sunt o gramada de medici, ingineri, economisti ce salta lejer 30 lire pe ora

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 12:08.


#43
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 09:42, said:



Am citit undeva acum ceva timp ca salariile in Londra erau in medie de 4000 de euro net.

    Salariul mediu. In Londra un banker poate ajunge si 1milion pe an. Daca tu castigi 11000/an atunci in medie castigati amandoi peste 500 000/an.
     Acum ai inteles cum e cu media asta?
Sunt in Londra o groaza de banci, universitati, sedii de firme,etc. Adica, oameni care castiga foarte bine.
    Dar sunt si multi, marea majoritate as spune, care castiga foarte putin.

#44
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
merge treaba ca pe roate:

salar 2000 in mana , chirie 1500.
din cei 500 , platesc asigurari, mancare, haine , intretinere masina , timp liber , hobby, excursii , concedii iar restul ii pun de-o parte.

Edited by dresler, 09 March 2018 - 13:01.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,887
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 12:05, said:

Stau cu alt coleg in casa, ce e rau in asta ?
Acum colegul e plecat in concediu, si e plictiseala de moarte in casa de unul singur.
Salariul a fost mult mai mare decat al unui britanic mediu inca din prima zi in care am calcat in UK. Nu am venit in UK  la plezneala si.sa vad ce gasesc. Am negociat contractul si abia apoi mi-am dat demisia de la firma din Ro.
Nu cheltui nici macar 10% din banii care ii produc.

De masina nu simt nevoia , atata timp cat vin la lucru in 15 minute pe jos

Evident Galeo, scopul tau este sa nu ramai acolo, e normal sa ai cheltuieli minime.
Unu care vrea sa traiasca acolo,e  cu familia..., acolo se schimba situatia

#46
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
S-a mai discutat si ras-discutat, chiar recent.
Eu cand am plecat, nu am stat sa interb pe forumuri. Am plecat fara sa ma uit inapoi si nu regret.

#47
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View Postdresler, on 09 martie 2018 - 13:01, said:

merge treaba ca pe roate:

salar 2000 in mana , chirie 1500.
din cei 500 , platesc asigurari, mancare, haine , intretinere masina , timp liber , hobby, excursii , concedii iar restul ii pun de-o parte.

si daca aia au cerere pentru chirii de 1500 de lire atunci inseamna ca cei care inchiriaza castiga mult mai mult de 2000. deci sunt multi care castiga bine.

#48
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostRedDev, on 09 martie 2018 - 10:33, said:

Cat costă să ai casa ta (rata bancară), minim 120 metri pătrați, cu curte de minim 400 metri pătrați, cel puțin 2 mașini și să poți ieși în fiecare weekend la restaurant, in UK?

O casa pe modelul descris de tine este intre 500k si 2 milioane. Depinde de locatie, dimensiune, etc.
Pentru credit imobiliar se cere depozit 15-30%..
Un apartament la bloc incepe de la 350k.
Mai multe detalii nu stiu pentru ca nu am fost interesat.


#49
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 12:07, said:

Nu.e adevarat
Sunt enorm de multi romani ce pleaca pe specialitatea lor si ajung la acea suma lejer.Sunt o gramada de medici, ingineri, economisti ce salta lejer 30 lire pe ora
exact ce a zis un om mai sus cu media.

Attached Files



#50
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 06:57, said:

Salariul minim pe economie (din cate stiu) a crescut de la 7,25 La 7,50. Irelevant, de vreme ce daca lucrezi pe salariul minim mori de foame.
In schimb valoarea lirei a scazut dramatic din pricina Brexit. A scazut cu 20%. Teoretic lucrezi gratis o zi pe saptamana.
  Inflatia a crescut la 3-5%.
Chiar si asa, tot se traieste mai bine decat in Romania.

List of European countries by minimum wage - Wikipedia

Pentru o ora de munca platita cu 7,50 lire si un salariu net  lunar  de 1238 lire , multi romani ar zice sarut-mana si ar zice ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.


Mai ales intr-un oras ca Londra unde poti sa vezi multa istorie  si cultura  si gratis la orice colt de strada si oameni  educati  si cultivati cu alta mentalitate.

Edited by sodikezo, 09 March 2018 - 14:53.


#51
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 12:05, said:



Stau cu alt coleg in casa, ce e rau in asta ?
Acum colegul e plecat in concediu, si e plictiseala de moarte in casa de unul singur.
Salariul a fost mult mai mare decat al unui britanic mediu inca din prima zi in care am calcat in UK. Nu am venit in UK  la plezneala si.sa vad ce gasesc. Am negociat contractul si abia apoi mi-am dat demisia de la firma din Ro.
Nu cheltui nici macar 10% din banii care ii produc.

De masina nu simt nevoia , atata timp cat vin la lucru in 15 minute pe jos
Si in Rimania imparteai casa cu straini?
Nici in Romania nu simteai nevoia de masina?
Faza cu cheltuitul a doar 10% din ce castigi sa o spui celor din Ro cand mergi in concediu,eu nu cred baliverne de astea,sunt prea batran si prea trecut prin de astea ca sa pun botu’...sunt din 1993 aici si am prins si anii de glorie ai UK.Stiu ce vorbesc.
Unul ce cheltuie doar 10% din banii care-i produce,nu sta in share si nu mananca de la reduce to clear sa se incadreze in suta aia de lire lunar...

#52
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 13:33, said:

O casa pe modelul descris de tine este intre 500k si 2 milioane. Depinde de locatie, dimensiune, etc.
Pentru credit imobiliar se cere depozit 15-30%..
Un apartament la bloc incepe de la 350k.
Mai multe detalii nu stiu pentru ca nu am fost interesat.

Ce noroc ca avem internetul si putem vedea pretul la case:

http://www.rightmove...pertyType=flats
http://www.rightmove...pertyType=flats
http://www.rightmove...pertyType=flats

#53
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postsodikezo, on 09 martie 2018 - 14:47, said:


Chiar si asa, tot se traieste mai bine decat in Romania.

List of European countries by minimum wage - Wikipedia

Pentru o ora de munca platita cu 7,50 lire si un salariu net  lunar  de 1238 lire , multi romani ar zice sarut-mana si ar zice ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.
Greseala elementara de roman ce nu a ajuns in UK! Nu transforma lire in lei!
Cand o chirie normala pleaca de la 1000 de lire,nu stat ca sobolanii la gramada,ce spui tu e maruntis nu venit lunar...

#54
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Posteireman, on 09 martie 2018 - 14:51, said:

Si in Rimania imparteai casa cu straini?
Nici in Romania nu simteai nevoia de masina?
Faza cu cheltuitul a doar 10% din ce castigi sa o spui celor din Ro cand mergi in concediu,eu nu cred baliverne de astea,sunt prea batran si prea trecut prin de astea ca sa pun botu’...sunt din 1993 aici si am prins si anii de glorie ai UK.Stiu ce vorbesc.
Unul ce cheltuie doar 10% din banii care-i produce,nu sta in share si nu mananca de la reduce to clear sa se incadreze in suta aia de lire lunar...

De ce nu ?
Prietene, unii din noi am facut foamea la propriu in  anii 90 in Romania.
Am invatat atuncisa apreciem valoarea banului, sa invatam notiunea de "value for money"  si cum fiecare pence muncit trebuie apreciat si nu aruncat aiurea.
Faptul ca tu sau altii te ghidezi dupa alte valori, treaba ta.
Dar nu ne cere ca standardele tale sa fie valabile pentru toti

View Posteireman, on 09 martie 2018 - 14:54, said:

Greseala elementara de roman ce nu a ajuns in UK! Nu transforma lire in lei!
Cand o chirie normala pleaca de la 1000 de lire,nu stat ca sobolanii la gramada,ce spui tu e maruntis nu venit lunar...

Poti aproxima 1 lira= 1 leu, salariul minim fiind de 1000 lire vs 1000 lei
In Uk gasesti apartament decent la 400-500 lire chirie.
Arata-mi unde gasesti in Romania apartament la 400-500 lei chirie ?

De asemenea , la 1000 lei in Romania gasesti un 2 camere vai de mama lui. In comparatie, cu 1000 lire in Uk gasesti ceva mai mult decat decent

La mancare, haine, masini, telefoane, electronice etc preturile sunt aproximativ ca in Ro sau chiar mai mici, desi castigi de vreo 5 ori mai mult ca in Romania.

Pachetele turistice mult ,mai diversificate si mai ieftine.
Cu 300-400 lire gasesti pachete de 7 zile prin Canare, cu zbor direct si avioane ale agentiei Thomas cook sau alte companii. Plec de acasa si in 4-5 ore sunt pe plaja in Tenerife. Sejururi mult mai ieftine si mai misto decat ce ofera Paralela 45 din Romania  si altele.

Sa mai spun de serviciile financiare de top ?
Sa mai compar mortgage cu dobanda de 3-4% fata de dobanzile duble sau triple practicate de bancile romanesti ce fac ca dupa 30 ani de rate suma platita pe locuinta din Romania sa fie mai mare decat mortgage-ul platit in Uk ?
Sa mai punem comisioanele 0 ale bancilor britanice vs comisioanele exorbitante ale bancilor romanesti ?
Sa mai punem benzina din Romania mai scumpa ca in Germania ?
Sa mai spun ca zborurile aeriene de pe aeroporturile din UK sunt mult mai variate si mai ieftine decat cele de pe aeroporturile romanesti tocmai datorita concurentei mult mai mari si a varietatii de oferte?

Sa mai spun ca Transferwise, Revolut si alte instrumente financiare inovative ce iti usureaza viata opereaza din UK ?

De 60.000 euro/lire imi pot lua un apartament de 2 camere si in Romania cat si in UK.
Doar ca dupa 35 ani ani de rate platesc de vtreo 3 ori sumpa imprumutata (deci peste 150.000 euro) in in timp ce in Uk dupa 35 ani de mortgage platesc doar de vreo 1.7 ori suma (deci pana in vreo 100.000 lire)
Deci unde e mai ieftina  o locuinta? In Romania cu 180.000 platiti in rate sau in UK unde dai vreo 100.000 lire dupa 35 ani ?

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 15:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate