Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 cspot, on 09 martie 2018 - 08:23, said:

Platesti 300 de lire daca locuiesti cu un prieten intr-o camera dubla intr-o casa in care mai locuiesc 10-12 persoane.
    Daca nu te deranjeaza coada la toaleta si faptul ca nu ai unde sa gatest i e chiar trai de lux.
    Transportul in comun e foarte bine pus la punct. Te costa 200 de lire pe luna sa umbli inghesuit ca sardeaua in conserva in fiecare zi.
     Daca nu fumez si nu bei, poti supravietui cu 1000 pe luna, dar nu pentru multa vreme.
     Din banii aia nu reusesti sa pui nimic deoparte, ceea ce inseamna ca esti in mare pericol.
     Surprizele neplacute te pandesc ls tot pasul in UK si daca nu ai niste bani pentru zile negre ajungi boschetar foarte rapid.
      Ca exemplu:
       -se poate intampla sa trebuiasca sa te muti si de 3 ori pe an. Asta inseamna altii bani de chirie + depozit. Se dau tzepe la greu la inchirieri. Daca nu casti ochii...
       -se poate intampla sa-ti dispara banii din cont. Sunt niste baieti care se ocupa cu treaba asta si au metode puse bine la punct.
       - se poate intampla sa ramai fara job o perioada (asta se intampla cel mai des)
       P.s: nu mai compare salariile din UK cu alea din Ro. Nu o sa-ti iasa niciodata. Sunt alte preturi si alte costuri ale vietii.

Repet, nu doar Londra inseamna UK.
Unde sunt eu, stam 2 colegi intrun apartament de 3 camere (2 dormitoare).
Iar chiria e 450 lire ce se imparte la 2.
Am biroul unde lucrez la 15 minute de mers pe jos. Si statie centrala de bus langa bloc

2 persoane in 3 camere e mai lejer decat atunci cand locuiam in Ro

Nu beau, nu fumez, nu ma droghez, asa ca pun o groaza de bani deoparte.
Hainele si mancarea sunt de multe ori chiar mai ieftine decat in Ro

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 09:00.


#20
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 cspot, on 09 martie 2018 - 08:50, said:

Si nu, in Londra salariile nu sunt duble. Sunt la fel ca peste tot.
As putea sa ma transfer la sediul din Londra, pentru 1£ in plus/ora, in schimb casele sunt de cel putin 5 ori mai scumpe (de cumparat) asa ca, nu, merci.

 probabil15, on 09 martie 2018 - 08:48, said:

Io zic ca cu 3300 lire net traiesti boiereste.
Cu 12.000 £ net/luna traiesti si mai boiereste. Posted Image
Ah, si sa aduca si nevasta macar 5.000£/luna.

Edited by dualis, 09 March 2018 - 09:06.


#21
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
sau marit sau nu sau marit?
ca nu mie clar.

#22
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

 cspot, on 09 martie 2018 - 08:50, said:



     Englezu cu dare de mana, locuieste la tara si merge la servici cu masina chiar daca job-ul este la 200 de mile distanta.
Astia mai prapaditi merg la munca cu trenul. Asa ca sute de mii de oameni ajung la job cu trenul in fiecare zi, job care se afla de obicei in Londra sau in orasele mari.
     Orasele mici sunt moarte din punct de vedere economic, pentru ca altfel nimeni nu ar fi nebun sa plateasca o caruta de bani pe tren daca ar gasi job aproape de casa.
     Si nu, in Londra salariile nu sunt duble. Sunt la fel ca peste tot.

 cspot, on 09 martie 2018 - 08:50, said:



     Englezu cu dare de mana, locuieste la tara si merge la servici cu masina chiar daca job-ul este la 200 de mile distanta.
Astia mai prapaditi merg la munca cu trenul. Asa ca sute de mii de oameni ajung la job cu trenul in fiecare zi, job care se afla de obicei in Londra sau in orasele mari.
     Orasele mici sunt moarte din punct de vedere economic, pentru ca altfel nimeni nu ar fi nebun sa plateasca o caruta de bani pe tren daca ar gasi job aproape de casa.
     Si nu, in Londra salariile nu sunt duble. Sunt la fel ca peste tot.

Am citit undeva acum ceva timp ca salariile in Londra erau in medie de 4000 de euro net.

#23
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 geostorm, on 09 martie 2018 - 07:58, said:

VAd ca multi va cramponati de acel salariu minim din uk.
Cu acel salariu minim din UK (aprox1000 GBP)traiesti mult mai bine decat cu un salariu minim de 1000 lei net in Romania.
Nici chiria nu e atat de scumpa pe cat ar parea.
Cu 300 lire gasesti in UK cazare chiar cu toate bill-urile incluse. In Romania nu stiu ce chirie gasesti cu 300 lei lunar

Mai spuneti si de asigurarea la masina.
La cat de bine pus la punct e transportul public in UK, masina chiar e un moft. Poti trai extrem de fericit si fara masina
Deci:
Stai cu altii in casa sau mai rau faci room share
Masina nu ai ca zici ca e pus la punct transportul in comun...
300 lire chiria cu bills...ce ai inclus acolo,2 ore de caldura pe zi?
Council tax? Mancare? Transport?
Iti spun eu,aia nu e viata,e mai rau ca puscaria doar ca aici platesti sa fii detinut.
In UK cu salariul de care pomenesti tu esti boschetar!

#24
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Orice sub 2500 e foamete pe paine, fie ei GBP in UK, euro in UE sau lei in Ro !

 mediasick, on 09 martie 2018 - 09:11, said:

sau marit sau nu sau marit?
ca nu mie clar.
Sau poate ca S-----AU ...

#25
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
400 lire chiria pe camera, cu baie proprie, ai caldura ai de toate.
70-100 lire abonament la transport
100-200 lire mancearea
100-200 lire iesirile
50-200 lire alte cheltuieli (ex shopping, tuns etc)
------
Deci viata costa intre 720 si 1100 lunar, daca ai un venit mic, sa zicem minim, dar sa si traiesti.

In Romania, poti sa mai si traiesti cu 1500 lei, in conditiile in care cheltuielile cu o garsoniera ajung lejer la 900 lei intr-un oras de provincie ? (600 garsoniera, 60 lei net, 100 lei intetinere, 60 curent, 60-200 gaze, mai bagi un fond de rulment de 50).

In UK, o viata buna costa de la 1700 lire lunar, in Romania de la 1000 euro.

Edited by Owidiu, 09 March 2018 - 10:20.


#26
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Cat costă să ai casa ta (rata bancară), minim 120 metri pătrați, cu curte de minim 400 metri pătrați, cel puțin 2 mașini și să poți ieși în fiecare weekend la restaurant, in UK?

Edited by RedDev, 09 March 2018 - 10:36.


#27
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Dublu sau triplu, poate 4X față de Romania, dacă vrei aceleași condiții (infrastructură, fără maidanezi, liniștit, transport in comun bun, etc).
Nu vorbim de Londra, pentru ca acolo situația este foarte diferită de orice oraș din România.

Edited by Owidiu, 09 March 2018 - 10:49.


#28
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Owidiu, on 09 martie 2018 - 10:19, said:

400 lire chiria pe camera, cu baie proprie, ai caldura ai de toate.
70-100 lire abonament la transport
100-200 lire mancearea
100-200 lire iesirile
50-200 lire alte cheltuieli (ex shopping, tuns etc)
------
Deci viata costa intre 720 si 1100 lunar, daca ai un venit mic, sa zicem minim, dar sa si traiesti.

In Romania, poti sa mai si traiesti cu 1500 lei, in conditiile in care cheltuielile cu o garsoniera ajung lejer la 900 lei intr-un oras de provincie ? (600 garsoniera, 60 lei net, 100 lei intetinere, 60 curent, 60-200 gaze, mai bagi un fond de rulment de 50).

In UK, o viata buna costa de la 1700 lire lunar, in Romania de la 1000 euro.
Pai tu ce compari acolo? O camera in house share cu o garsoniera? Pai de ce nu pui cat costa un flat in UK doar pentru tine? Mai e 400 lire? Tu compari cheltuielile in share cu ala din Ro care plateste singur tot la garsoniera?
Pai pune tu chirie singur la un flat,gaz,curent,mancare(ce naiba mananci tu de numai 100 lire...),gunoi, council,broadband...sa vezi cum nu-ti ajung nici aia 1700 la care visezi...

#29
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 RedDev, on 09 martie 2018 - 10:33, said:

Cat costă să ai casa ta (rata bancară), minim 120 metri pătrați, cu curte de minim 400 metri pătrați, cel puțin 2 mașini și să poți ieși în fiecare weekend la restaurant, in UK?
cu cat ti-ai vinde 20 de ani din viata ? ... Posted Image
deoarece ce vrei tu, costa atat cat sa va faca scavi pe tine si sotia fo' 20 de ani ! ...
by the way, am 2 ipoteci de platit ! ...

Edited by realduc, 09 March 2018 - 11:14.


#30
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 eireman, on 09 martie 2018 - 11:07, said:

Pai de ce nu pui cat costa un flat in UK doar pentru tine? Mai e 400 lire?
...gunoi, council,...
Gasesti case cu doua dormitoare la 400£/luna. Eu platesc 450.
Gunoiul intra la council tax.

#31
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 realduc, on 09 martie 2018 - 11:10, said:


costa atat cat sa va faca scavi pe tine si sotia fo' 20 de ani ! ...
by the way, am 2 ipoteci ! ...
Poate vrei sa zici 30-35 de ani!
Noi am platit casa in 15 ani cu o rata de 1200 lire lunar,avand in vedere ca am dat depozit destul de generos si am cumparat o casa la tara,casa in care am investit poate inca odata valoarea ei.

#32
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 eireman, on 09 martie 2018 - 11:07, said:

Pai tu ce compari acolo? O camera in house share cu o garsoniera? Pai de ce nu pui cat costa un flat in UK doar pentru tine? Mai e 400 lire? Tu compari cheltuielile in share cu ala din Ro care plateste singur tot la garsoniera?
Pai pune tu chirie singur la un flat,gaz,curent,mancare(ce naiba mananci tu de numai 100 lire...),gunoi, council,broadband...sa vezi cum nu-ti ajung nici aia 1700 la care visezi...
Compar cu unul care plateste singur pentru ca in Romania nu prea ai cum sa inchiriezi o camera.
Un studio in Manchester, cu toate cheltuielile este cam 800-1200 lire. Caz concret, apartament cu 3 dormitoare 1800 lire, incluzand toate cheltuielile, intr-o zona buna si cu 2 locuri de parcare.

Eu ma refeream la 1700/persoana. Pentru un cuplu ar fi 3400 lire, bani cu care iti inchiriezi ceva bun, platesti rate si asigurarile la masini si iti permiti sa te si plimbi.

#33
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 eireman, on 09 martie 2018 - 11:13, said:

am cumparat o casa la tara,casa in care am investit poate inca odata valoarea ei.
Ati facut-o pensiune ? :)

#34
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
As vrea eu.Doar ca aici manopera e extrem de scumpa,ca sa-ti faci o idee electricianul a fost platit cu 200 lire la zi si asta dupa negociere. Nu vrei sa stii cat te costa sa schimbi geamurile si usile la o casa aici...
Am extins casa in partea din spate si doar materialele pentru extensie au fost peste 40k

#35
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Deci sa ne intoarcem la subiect. Subiecrul este sau mai marit salariile in uk fata de acum doi ani?

#36
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, dar si preturile au crescut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate