Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#73
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Unde gasesti tu apartament decent la 4-500 lire in UK? Da,poate in ceva zona de drogati,unde nu intra nici politia, ca in rest la banii astia stai la gramada cu altii..Apartament cu 2 camere 1000 de lire? Ce fumezi,ca vreau si eu? Poate,undeva unde sunt doar blocuri sociale si ai job la 200 de mile...
Masini mai ieftine ca in Ro da,dar tu nu ai masina,pentru ca te rupe asigurarea.Degeaba e ieftina masina,daca prin taxe o mai platesti odata in fiecare an,sau poate nu stii cat costa insurance si road tax in UK
De ce compari benzina din Ro cu Germania si nu cu UK?
Ne spui de telefoane si electronice...cat platesti abonamentul la mobil in UK si ce ai inclus de banii aia?
Cat costa un abonament decent de home broadband?
Cu 3-400 concediu in Canare? Cand,in ce perioada?Cand stai cu geaca pe tine sa-ti faci o poza pt facebook?
Daca tu gasesti apartament cu 60k lire doua camere in zona in care nu vin aia peste noi sa ne omoare si sa ne dea foc la masini,iti cumpar eu unul!





#74
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Colegule sunt destule. Si in sud si in nord. Important e sa nu fie in jurul londrei. Nu e dracul asa negru.

#75
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

 dualis, on 09 martie 2018 - 11:12, said:

Gasesti case cu doua dormitoare la 400£/luna. Eu platesc 450.
Gunoiul intra la council tax.
unde ma? ca eu dau 1000 pe 3 dormitoare si nu-i nimic de calitate

 dualis, on 09 martie 2018 - 11:32, said:

Da, dar si preturile au crescut.
adica s-au aliniat cu inflatia

 probabil15, on 09 martie 2018 - 11:29, said:

Subiecrul este sau mai marit salariile in uk fata de acum doi ani?
nu s-au marit datorita brexitului

#76
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Și mitul ăsta cu plecatul în vest mai merge eventual dacă nu știi face nimic și pleci de la 1000 de lei la 1500 de euro. Dar per ansablu tot rău îți merge. Dacă faci vreo 2000 - 3000 de euro în țară, ce câștigi? Spitale? Oricum mergem în privat. Sau în Austria. Educație? Oricum școala e să țină ocupat copilul câteva ore dimineața, educația i-o faci tu. Teme la mate, biologie, istorie, toate.

Am cunoscut o palmă de oameni care au plecat în străinătate. Pot zice că o duc mai bine acolo doar în contextul în care în România stăteau la stână. Ce case au și în ce condiții stau în străinătate, l-aș numi mai degrabă regres.

Edited by RedDev, 09 March 2018 - 23:52.


#77
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

 probabil15, on 09 martie 2018 - 13:17, said:


si daca aia au cerere pentru chirii de 1500 de lire atunci inseamna ca cei care inchiriaza castiga mult mai mult de 2000. deci sunt multi care castiga bine.
nimeni nu inchiriaza o locuinta de 1500 la unul care castiga 2000 pe luna

#78
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Cred ca ai o idee foarte buna si un optimism magnific pt cum decurg lucrurile in tara si cum sunt in afara. :)) mai facut sa zambesc cu fraza de mai sus.

Iti spun sigur ca oricat de greu e in afara,  o familie sot si sotie cu 3000 de euro/lire amandoi pe luna o duc boiereste. Fata de traiul din ro. Cred ca habar nu ai pe ce lume traiesti, fara suparare.

Edited by I_am_RunninG, 09 March 2018 - 23:56.


#79
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

 geostorm, on 09 martie 2018 - 14:53, said:

ai intrat vreodata in locuinte  exemple de mai sus? sunt sigur ca nu

 geostorm, on 09 martie 2018 - 14:59, said:

De 60.000 euro/lire imi pot lua un apartament de 2 camere si in Romania cat si in UK.
judeci superficial, ai vazut alea 2 camere de 60000 din UK?

#80
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,563
  • Înscris: 02.09.2006

 dan210, on 09 martie 2018 - 23:49, said:

unde ma? ca eu dau 1000 pe 3 dormitoare si nu-i nimic de calitate


adica s-au aliniat cu inflatia

nu s-au marit datorita brexitului
1300 in sw18 e bine?

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,987
  • Înscris: 20.10.2015

 geostorm, on 09 martie 2018 - 20:15, said:

Vorbim de apartament cu un dormitor in UK de exemplu vs apartament cu un dormitor in Ro.

UK in ghetto, Romania in Primaverii?

#82
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011

 probabil15, on 09 martie 2018 - 12:03, said:

vreau doar sa ma imformez

E salarii mici.

#83
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

 dan210, on 09 martie 2018 - 23:49, said:

unde ma? ca eu dau 1000 pe 3 dormitoare si nu-i nimic de calitate
In Derby, ma, curiosule. :) Si sunt sigur ca mai peste tot, cu exceptia Londrei.

 dan210, on 09 martie 2018 - 23:49, said:

adica s-au aliniat cu inflatia
Te-ai prins.

#84
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

 cspot, on 09 martie 2018 - 20:47, said:

Am lucrat cu unii care locuiau 10 intr-o camera.  Ca atare, cred ca se poate si mai rau ca la puscarie.

Clar. La fel ca la puscarie sau mai rau. Aia de la puscarie macar sunt la ei in tara,  nici nu prea muncesc, mancare/cazare asigurata. Unii din UK se spetesc pe acolo zi lumina, n-au nici 3 metri patrati pe persoana, nu se aleg cu nimic si stau si printre englezi care ii urasc. Nu e viata asta om la 40 de ani sa stai intr-o camera cat o baie comunista cu alti 10 insi in casa si sa dai si un sfert de salariu pe ea. Pisa-m-as pe UK si toti cei care lauda acel cacat de tara de-a dreptul sinistra. E o tara sinistra. Case mici si inghesuite pline de oameni tristi aterizati din toate colturile lumii, zero spirit de comunitate pentru ca toti sunt veniti care de pe unde plus vremea inchisa si deprimanta. Nu exista absolut nici un motiv rational pentru care un roman s-ar duce in UK. Cine poate sa faca bani buni acolo are niste studii si niste calificari inalte care iti vor asigura un venit bun si in Romania. Cine nu, probabil mai rau o va duce in UK decat in Romania.

Edited by jezebelle, 10 March 2018 - 14:50.


#85
Tiger36

Tiger36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 26.07.2015
Vorbeşti mult şi aiurea.

 cspot, on 09 martie 2018 - 12:39, said:

Salariul mediu. In Londra un banker poate ajunge si 1milion pe an. Daca tu castigi 11000/an atunci in medie castigati amandoi peste 500 000/an.
Acum ai inteles cum e cu media asta?
Sunt in Londra o groaza de banci, universitati, sedii de firme,etc. Adica, oameni care castiga foarte bine.
Dar sunt si multi, marea majoritate as spune, care castiga foarte putin.
Dacă tu ai eşuat, mă refer la câte tâmpenii ai scris, nu înseamnă că toţi o dau in bară.

#86
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 I_am_RunninG, on 09 martie 2018 - 23:11, said:

Colegule sunt destule. Si in sud si in nord. Important e sa nu fie in jurul londrei. Nu e dracul asa negru.

      Nu mai da sfaturi eronate. Cel putin in Londra gasesti de munca sigur.
       Faptul ca tu ai gasit job cu 30 pe ora si casa ieftina la dracu in praznic nu prezenta nicio garantie pentru nimeni.
        Un prieten s-a luat dupa un imbecil(sofer de taxi) si s-a mutat intr-un orasel in sud-estul Angliei. A cheltuit o groaza de bani si nu a gasit de munca.


#87
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,563
  • Înscris: 02.09.2006

 jezebelle, on 10 martie 2018 - 14:42, said:

Clar. La fel ca la puscarie sau mai rau. Aia de la puscarie macar sunt la ei in tara,  nici nu prea muncesc, mancare/cazare asigurata. Unii din UK se spetesc pe acolo zi lumina, n-au nici 3 metri patrati pe persoana, nu se aleg cu nimic si stau si printre englezi care ii urasc. Nu e viata asta om la 40 de ani sa stai intr-o camera cat o baie comunista cu alti 10 insi in casa si sa dai si un sfert de salariu pe ea. Pisa-m-as pe UK si toti cei care lauda acel cacat de tara de-a dreptul sinistra. E o tara sinistra. Case mici si inghesuite pline de oameni tristi aterizati din toate colturile lumii, zero spirit de comunitate pentru ca toti sunt veniti care de pe unde plus vremea inchisa si deprimanta. Nu exista absolut nici un motiv rational pentru care un roman s-ar duce in UK. Cine poate sa faca bani buni acolo are niste studii si niste calificari inalte care iti vor asigura un venit bun si in Romania. Cine nu, probabil mai rau o va duce in UK decat in Romania.
draguta, tu sigur esti in UK si ti-e teama de concurenta. iar aia stau in share nu pentru ca nu si-ar putea permite mai mult ci pentru ca fac un efort a sa aduca niste bani cu care sa-si faca un rost mai tirziu in tara. deci din start 20% tva plus impozit pe profit se duce la stat! si nu stau asa de inghesiuti, in general are fiecare camera proprie, doar bucataria, camera de zi si baia fiind comune iar in alte locuri camerele au si baie proprie. mai lasati folclorul care umbla asa cum se stie din gura in gura!

#88
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

 tytysor, on 11 martie 2018 - 02:47, said:

draguta, tu sigur esti in UK si ti-e teama de concurenta. iar aia stau in share nu pentru ca nu si-ar putea permite mai mult ci pentru ca fac un efort a sa aduca niste bani cu care sa-si faca un rost mai tirziu in tara. deci din start 20% tva plus impozit pe profit se duce la stat! si nu stau asa de inghesiuti, in general are fiecare camera proprie, doar bucataria, camera de zi si baia fiind comune iar in alte locuri camerele au si baie proprie. mai lasati folclorul care umbla asa cum se stie din gura in gura!

Eu nu sunt in UK, eu huzuresc in Romania, mersi frumos. Doar fraierii se duc in UK lol.

#89
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Hi! In fiecare an, in luna aprilie, salariul minim pe economie in UK creste. Anul trecut a crescut de la 7,20 lire pe ora la 7,50. Anul asta, din aprilie, salariul minim pe economie o sa fie de 7,83 lire pe ora. PS In Scotia, eu plătesc pe o camera dubla 250 de lire lunar si am si toate cheltuielile incluse. Stau la bloc si singur in camera iar conditiile sunt OK. Cu 300 de lire, toate cheltuielile incluse, poti sa gasesti camere duble cu condiții foarte bune. PS2 Cu salariul minim pe economie, se poate trai mai mult decât decent in UK. Eu la sfarsitul lunii, fără sa fac cine stie ce economii, pun deoparte usor 500-600 de lire. In Romania, ce job iti trebuie, ca sa pui deoparte lunar 2500-3000 de lei?!

#90
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 geostorm, on 09 martie 2018 - 07:58, said:

VAd ca multi va cramponati de acel salariu minim din uk.
Cu acel salariu minim din UK (aprox1000 GBP)traiesti mult mai bine decat cu un salariu minim de 1000 lei net in Romania.
Nici chiria nu e atat de scumpa pe cat ar parea.
Cu 300 lire gasesti in UK cazare chiar cu toate bill-urile incluse. In Romania nu stiu ce chirie gasesti cu 300 lei lunar

Mai spuneti si de asigurarea la masina.
La cat de bine pus la punct e transportul public in UK, masina chiar e un moft. Poti trai extrem de fericit si fara masina


Stați că ne învață Galeo ce și cum, cel mai mare comunist capitalist, cel mai mare patriot plecat din țară.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate