Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Nu se agita, doar troleaza. Peste tot da sfaturi aiurea.

#218
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 vrajitoruldinoz, on 25 martie 2018 - 06:05, said:



Sa stai la 1 bedoom in... Londra sint conditii anormale? inteleg daca dormea pe strada sa va agitati...
Oameni diferiti pun pret pe lucruri diferite... Importatnt e sa dai bani pe ce iti aduce TIE bucurie, nu pe cred altii ca insemna decent.
Clar,cand esti boschetar pe la Londra iti aduce bucurie si un corn cu ciocolata.Dupa ce-l inghiti si-ti potolesti foamea visezi ca pui deoparte 5000 de lire pe luna si aberezi la greu pe Softpedia.

#219
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 08.03.2011
Nu trebuie acu' să fim invidioși că unu' economisește 5k sau 10k.

#220
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
eu zic ca problema nu este boschetar sau nu.
problema este ca, DACA ai putut sa mergi la scoala, este o crima sa nu tragi sa obtii o calificare cum trebuie. cel mai rau este cu atitudinea tip "lasa ca eu sunt mai smecher si ma descurc eu". sunt care se descurca numai cu talente de biznis dar este foarte greu, dificil sa razbati mai ales intr-o tara straina in biznis.
daca nu te-ai descurcat in permisivitatea de capitalism primitiv din romanika va fii greu sa te descurci intr-o societate asezata cu reguli deja incetatenite.
marile averi americane s-au facut in vremea robber barons iar , de ex, in franta pe vremea afacerii panama. vremuri similare au fost in romanika de 20 de ani.
asta este foarte valabila pt oraseni; sunt constient ca multi de la tara nu au avut conditii pentru studii.
dar cei de la tara, de fapt parintii lor, in anii '90, au distrus ceea ce aveau (si era ocazia lor sa fie proprietari in comun; in italia, franta, spania proprietatea cooperatista este foarte raspandita).

mai multe cunostinte cu proprietati in zona fierbinti, ialomita mi-au spus ca realitate bate "las fierbinti".

#221
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 avenirv, on 23 martie 2018 - 15:42, said:

omule MIE mi-ai raspuns ca:

"Un payslip cu datele personale acoperite ar incheia orice discutie. Chiar crezi ca are asa ceva, cu suma vehiculata de el?
In ce priveste LTD. de anul trecut din aprilie nu mai e acceptat in anumite domenii (sectorul public stiu cu siguranta) din motive de evaziune fiscala."

acum, imi cer scuze ca nu ti-am cerut voie sa ma bag si eu in dicutie pe un forum public. cu adevarat am gresit si imi pare rau.
acum am voie ? te rog da-mi voie.

subiectul era "S-au mai marit salariile in UK?", cumva discutam despre fotbal ?

arunci cu noroi si apoi declari ca te retragi; nu e bine sa fugi cu coada intre picioare...
eu am avut incontrari cu LukRo dar el nu a acuzat numai de dragul de a acuza
oricum, 5000 e mizilic, colegul nostru care ii invata pe scotieni sa faca bampoare, spunea ca trimite lunar citeva zecii de mii de lire sterlinge acasa, numai locuind cu inca 7 paki in camera si face o economie consistenta!

Edited by tytysor, 25 March 2018 - 20:15.


#222
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Ce discutii de toata jena.

#223
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 Dormi_Hete, on 26 martie 2018 - 13:02, said:

Ce discutii de toata jena.
Subscriu!

#224
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
De patru ani locuiesc in Londra si pot spune ca salariile s-au marit insa foarte putin(depinde de caz in parte). Cunosc oameni care lucreaza de 3 ani pe aceasi bani(minimul care s-a marit cu cativa centi ora-7.85 la momentul asta) . Avand in vedere ca lira a scazut , s-ar putea sa lucreze pe mai putino bani raportat la leu. Ce e important e ca te descurci mai bine cu 1000 de lire /luna in UK decat cu 1000 lei /luna in Romania. Totusi recomand macar 2000 in Londra ca persoana songura si un 1700 de fiecare ca si cuplu.

#225
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 realduc, on 09 martie 2018 - 07:10, said:


adevarat ! ... (traiesc "afara" de f multi ani ) !
as completa : taxe, impozite, asigurari, sanatate, vicii (droguri legale: tutun alcool, zahar, etc) ...
in anii '90 am lucrat 3 ani in UK ! ... fiind un emigrant cinstit, Posted Image am pus deoparte doar cca 6000 GBP !
aveam salar de 300/saptamana ! ... fo' 5 lire/ora cred ! ...
erau toate mai ieftine : chirie, asigurare, mancare, etc !
fica-mea lucreaza in UK ! ... plateste asigurare auto "doar" 3000 lire anual ! ... :)

     Cam greu sa pui deoparte 6000.
     De asemenea e greu de crezut la luai 300 pe saptamana in anii 90. Poate inainte de taxe.
      Si nu prea inteleg ce emigrant cinstit erai in 1990 in UK.
       Asigurarile auto in UK sunt foarte mari. Dar 3000 ? Sa fim seriosi !




#226
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 sodikezo, on 09 martie 2018 - 14:47, said:


Pentru o ora de munca platita cu 7,50 lire si un salariu net  lunar  de 1238 lire , multi romani ar zice sarut-mana si ar zice ca l-au apucat pe Dumnezeu de picior.
Mai ales intr-un oras ca Londra unde poti sa vezi multa istorie  si cultura  si gratis la orice colt de strada si oameni  educati  si cultivati cu alta mentalitate.

    Salariul minim in UK este mai mare de 7,50 pe ora. S-a facut vreo 7,68 cred.
     Dar in UK salariul minim se calculeaza la ora nu la luna.
      Si angajatorul nu este obligat sa-ti ofere contract de munca.
      Ca atare daca lucrezi o singura ora pe luna iei vreo 7 lire minus taxe.

#227
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
In acest moment, salariul minim in UK este de 7,83 £ pe ora. Din aprilie, o sa crească la 8,21 £ pe ora.

#228
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

 cspot, on 05 februarie 2019 - 05:07, said:

Si angajatorul nu este obligat sa-ti ofere contract de munca.
"As soon as someone accepts a job offer they have a contract with their employer. An employment contract doesn’t have to be written down."
https://www.gov.uk/e...-and-conditions

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate