Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

S-au mai marit salariile in UK?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#1
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Cine poate sa confirme daca sa-u msi matit lefurile de cand cu Brexit-ul ?
Cam cu cat sa-u marit in medie? Mi-a zis cineva cs cica angajatorii dunt disperati ca nu mai gasesc oameni, acestea neavoind sa se mute neavand siguranta viitorului in uk.

Edited by probabil15, 09 March 2018 - 04:24.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Salariul minim pe economie (din cate stiu) a crescut de la 7,25 La 7,50. Irelevant, de vreme ce daca lucrezi pe salariul minim mori de foame.
     In schimb valoarea lirei a scazut dramatic din pricina Brexit. A scazut cu 20%. Teoretic lucrezi gratis o zi pe saptamana.
      Inflatia a crescut la 3-5%.

Edited by cspot, 09 March 2018 - 06:58.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 06:57, said:

Salariul minim pe economie (din cate stiu) a crescut de la 7,25 La 7,50. Irelevant, de vreme ce daca lucrezi pe salariul minim mori de foame.
In schimb valoarea lirei a scazut dramatic din pricina Brexit. A scazut cu 20%. Teoretic lucrezi gratis o zi pe saptamana.
  Inflatia a crescut la 3-5%.
Posted Image
in tarile dezvoltate, alimentatia (de supravietuire) ptr o luna, se poate plati cu o zi de munca ! ...
din pacate Romania nu intra pe acesta lista ! ... Posted Image

Edited by realduc, 09 March 2018 - 07:04.


#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrealduc, on 09 martie 2018 - 07:03, said:


Posted Image
in tarile dezvoltate, alimentatia (de supravietuire) ptr o luna, se poate plati cu o zi de munca ! ...
din pacate Romania nu intra pe acesta lista ! ... Posted Image

     Si pentru chirie si transport lucrezi 4 saptamani.


#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 04:20, said:

Cine poate sa confirme daca sa-u msi matit lefurile de cand cu Brexit-ul ?
Cam cu cat sa-u marit in medie? Mi-a zis cineva cs cica angajatorii dunt disperati ca nu mai gasesc oameni, acestea neavoind sa se mute neavand siguranta viitorului in uk.
acel cineva poate sa-ti gaseasca de lucru, nu ?
romanii care muncesc legal in UK, muncesc pe bani mai multi decat cei care muncesc legal in Romania !
asadar, patriotii nu prea se grabesc sa-si schimbe viata !

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 07:08, said:

Si pentru chirie si transport lucrezi 4 saptamani.
adevarat ! ... (traiesc "afara" de f multi ani ) !
as completa : taxe, impozite, asigurari, sanatate, vicii (droguri legale: tutun alcool, zahar, etc) ...
in anii '90 am lucrat 3 ani in UK ! ... fiind un emigrant cinstit, Posted Image am pus deoparte doar cca 6000 GBP !
aveam salar de 300/saptamana ! ... fo' 5 lire/ora cred ! ...
erau toate mai ieftine : chirie, asigurare, mancare, etc !
fica-mea lucreaza in UK ! ... plateste asigurare auto "doar" 3000 lire anual ! ... :)

Edited by realduc, 09 March 2018 - 07:19.


#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
of course ! ... Posted Image
apropos, de topic Posted Image fica-mea este arhitect in Londra ! ...
"castiga o caruta de bani" da' are cheltuieli "grupa mare" ! ...
asadar, nu este bogat acel care castiga multi bani ... ci acel care cheltuie putin ! ...Posted Image

Edited by realduc, 09 March 2018 - 07:29.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 07:24, said:



Se vinde timisoreana in uk?

     Se gasesc produse romanesti la magazinele romanesti si nu numai. Numai ca preturile sunt foarte piperate.
      Ca atare, produsele romanesti sunt de evitat.

View Postrealduc, on 09 martie 2018 - 07:22, said:

ai iesi mai "ieftin" sa-ti faci o supradoza de heroina ! ... Posted Image
tutunul se poate cumpara de la "TIR-isti" care vin din Luxemburg,
"iarba" ti-o poti cultiva tu, (in-door)  vodka o cumperi de la magazinele rusilor, etc !
nu-i dracu' chiar atat de negru ! ... argument: sunt 2 milioane de romani in UK !

     Nu stiu cum e cu supradoza ca nu am incercat ...
     Din cifrele oficiale, rezulta ca sunt 400 de mii de romani in UK. Nu stiu cat de exacte sunt datele, dar mai e mult pana la 2 milioane.

Edited by cspot, 09 March 2018 - 07:38.


#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Salariul minim se va mari din nou, in aprilie, dar nu are legatura cu Brexitul.
Si nici angajatorii nu sunt disperati. :)

#9
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postrealduc, on 09 martie 2018 - 07:10, said:

aveam salar de 300/saptamana ! ... fo' 5 lire/ora cred ! ...
fica-mea lucreaza in UK ! ... plateste asigurare auto "doar" 3000 lire anual ! ... Posted Image
Cred ca aveai mai mult pe ora. Sau lucrai 80 de ore ?! Sau 300 brut ?
Eu platesc asigurare 6-700£/an. Era mai scumpa in Italia, sub 1000€/an nu gaseam.

#10
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
VAd ca multi va cramponati de acel salariu minim din uk.
Cu acel salariu minim din UK (aprox1000 GBP)traiesti mult mai bine decat cu un salariu minim de 1000 lei net in Romania.
Nici chiria nu e atat de scumpa pe cat ar parea.
Cu 300 lire gasesti in UK cazare chiar cu toate bill-urile incluse. In Romania nu stiu ce chirie gasesti cu 300 lei lunar

Mai spuneti si de asigurarea la masina.
La cat de bine pus la punct e transportul public in UK, masina chiar e un moft. Poti trai extrem de fericit si fara masina

Edited by geostorm, 09 March 2018 - 08:00.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgeostorm, on 09 martie 2018 - 07:58, said:

VAd ca multi va cramponati de acel salariu minim din uk.
Cu acel salariu minim din UK (aprox1000 GBP)traiesti mult mai bine decat cu un salariu minim de 1000 lei net in Romania.
Nici chiria nu e atat de scumpa pe cat ar parea.
Cu 300 lire gasesti in UK cazare chiar cu toate bill-urile incluse. In Romania nu stiu ce chirie gasesti cu 300 lei lunar
Mai spuneti si de asigurarea la masina.
La cat de bine pus la punct e transportul public in UK, masina chiar e un moft. Poti trai extrem de fericit si fara masina

Unii stiu cum sta treaba in buricul targului (Londra), dar uita ca UK nu e alcatuit doar din Londra, Birmingham sau Leeds.
In orasele mai mici, si mai ales daca iti gasesti pe cineva cu care sa imparti chiria, poti trai lejer cu cat castigi si iti mai si raman niste bani.

Edited by Hider141, 09 March 2018 - 08:19.


#12
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

View PostHider141, on 09 martie 2018 - 08:18, said:



Unii stiu cum sta treaba in buricul targului (Londra), dar uita ca UK nu e alcatuit doar din Londra, Birmingham sau Leeds.
In orasele mai mici, si mai ales daca iti gasesti pe cineva cu care sa imparti chiria, poti trai lejer cu cat castigi si iti mai si raman niste bani.

dar care sa fie motivul pentru care vrea toata umea la londra sau in marile orase? Asa de prosti sau doar acolo sunt locurile de munca platite decent? Asa degeaba stai tu intr-un orasel cu 10 mii locuitori si platesti chirie mica daca la londra iti gasesti cu salar dublu sau chiar mai mare.

Edited by probabil15, 09 March 2018 - 08:24.


#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Platesti 300 de lire daca locuiesti cu un prieten intr-o camera dubla intr-o casa in care mai locuiesc 10-12 persoane.
    Daca nu te deranjeaza coada la toaleta si faptul ca nu ai unde sa gatest i e chiar trai de lux.
    Transportul in comun e foarte bine pus la punct. Te costa 200 de lire pe luna sa umbli inghesuit ca sardeaua in conserva in fiecare zi.
     Daca nu fumez si nu bei, poti supravietui cu 1000 pe luna, dar nu pentru multa vreme.
     Din banii aia nu reusesti sa pui nimic deoparte, ceea ce inseamna ca esti in mare pericol.
     Surprizele neplacute te pandesc ls tot pasul in UK si daca nu ai niste bani pentru zile negre ajungi boschetar foarte rapid.
      Ca exemplu:
       -se poate intampla sa trebuiasca sa te muti si de 3 ori pe an. Asta inseamna altii bani de chirie + depozit. Se dau tzepe la greu la inchirieri. Daca nu casti ochii...
       -se poate intampla sa-ti dispara banii din cont. Sunt niste baieti care se ocupa cu treaba asta si au metode puse bine la punct.
       - se poate intampla sa ramai fara job o perioada (asta se intampla cel mai des)
       P.s: nu mai compare salariile din UK cu alea din Ro. Nu o sa-ti iasa niciodata. Sunt alte preturi si alte costuri ale vietii.

Edited by cspot, 09 March 2018 - 08:24.


#14
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostHider141, on 09 martie 2018 - 08:18, said:



Unii stiu cum sta treaba in buricul targului (Londra), dar uita ca UK nu e alcatuit doar din Londra, Birmingham sau Leeds.
In orasele mai mici, si mai ales daca iti gasesti pe cineva cu care sa imparti chiria, poti trai lejer cu cat castigi si iti mai si raman niste bani.

Foarte corect.
UK nu inseamna doar Londra

#15
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 08:23, said:

Platesti 300 de lire daca locuiesti cu un prieten intr-o camera dubla intr-o casa in care mai locuiesc 10-12 persoane.
Probabil vorbesti de Londra, nu de restul Angliei, cum s-a tot spus de un milion de ori...

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcspot, on 09 martie 2018 - 06:57, said:

Salariul minim pe economie (din cate stiu) a crescut de la 7,25 La 7,50. Irelevant, de vreme ce daca lucrezi pe salariul minim mori de foame.
In schimb valoarea lirei a scazut dramatic din pricina Brexit. A scazut cu 20%. Teoretic lucrezi gratis o zi pe saptamana.
  Inflatia a crescut la 3-5%.

Deci cu 1200, 1300 de lire pe luna in UK mori de foame, serios? In Romania ai fi barosan cu lirele alea.....dar ce salariu ai nevoie in UK sa nu mori de foame? Sa zicem ca ai 40 de ani, nu esti fumator, bei o bere odata pe luna, mananci normal cam asta ar fi reperul, folosesti "RATUK" etc

#17
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010
Prietenul asta al meu lucreaza pe auto la Jaguar si castiga acum 2 ani 26 lire pe ora. Din care dadea 25% taxe si ii ramaneau cam 3300 lire net. Iar lui i se parea putin zicea ca sunt care i-au peste 30 de lire pe ora. De asta am deschis, nu stiu daca salariile intre timp s-au marit, ca atunci lira era 6,3 lei.
Io zic ca cu 3300 lire net traiesti boiereste.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postprobabil15, on 09 martie 2018 - 08:23, said:



dar care sa fie motivul pentru care vrea toata umea la londra sau in marile orase? Asa de prosti sau doar acolo sunt locurile de munca platite decent? Asa degeaba stai tu intr-un orasel cu 10 mii locuitori si platesti chirie mica daca la londra iti gasesti cu salar dublu sau chiar mai mare.

     Englezu cu dare de mana, locuieste la tara si merge la servici cu masina chiar daca job-ul este la 200 de mile distanta.
Astia mai prapaditi merg la munca cu trenul. Asa ca sute de mii de oameni ajung la job cu trenul in fiecare zi, job care se afla de obicei in Londra sau in orasele mari.
     Orasele mici sunt moarte din punct de vedere economic, pentru ca altfel nimeni nu ar fi nebun sa plateasca o caruta de bani pe tren daca ar gasi job aproape de casa.
     Si nu, in Londra salariile nu sunt duble. Sunt la fel ca peste tot.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate