Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Drujba, motofierastrau - partea a III-a

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
3304 replies to this topic

#127
iulianspeedo

iulianspeedo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2011
Salutare tuturor ! Imi puteti recomanda si mie o drujba pana in 400 de lei pentru uz casnic ( taiat lemne pentru foc ) ! Mie mi-a placut asta https://www.emag.ro/...reviews-section si asta https://www.emag.ro/...rch-Action=view ! Care spuneti voi ca ar fi mai serioasa , stiu ca sunt chinezesti si urate dar nu vreau sa dau mai mult pe una deoarece o sa o folosesc destul de rar ! Va multumesc !
Ar mai fi si asta https://www.emag.ro/...rch-Action=view dar nu am gasit nimic despre ea doar ce e foarte redusa cica !

Edited by iulianspeedo, 25 April 2018 - 08:08.


#128
marika_09

marika_09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 06.02.2015
Micul padurar ar fi cea mai buna la banii aia.

#129
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Scumpa https://tentant.ro/d...lama-40-cm.html
Sa dai mai mult de 260 de lei pe chinezeasca e teapa. Pana la 400 de lei lasa pt un lant si sina Oregon. Daca o folosesti destul de rar ai putea considera alternative electrice, aia de la Lidl la 300 de lei parca are carterul metalic, trebuie verificat.

Edited by SpeedDemon, 25 April 2018 - 10:42.


#130
iulianspeedo

iulianspeedo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.10.2011

View PostSpeedDemon, on 25 aprilie 2018 - 10:37, said:

Scumpa https://tentant.ro/d...lama-40-cm.html
Sa dai mai mult de 260 de lei pe chinezeasca e teapa. Pana la 400 de lei lasa pt un lant si sina Oregon. Daca o folosesti destul de rar ai putea considera alternative electrice, aia de la Lidl la 300 de lei parca are carterul metalic, trebuie verificat.
Multumesc raman pe micul padurar 5900 , am gasit pe olx la 240 lei si imi comand un lant si o sina de la Oregon cum ai precizat !O zi buna

#131
SayeretYahalom

SayeretYahalom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2016

View PostMrEugen87cl, on 05 martie 2018 - 14:53, said:

Mestere,e fake drujba aia. E drujba chinezeasca 5200 de 3 cai putere,iti zice unu care a lucrat foarte mult cu chinezesti de toate numele si formele,eu miros o chinezeaca de la o posta. Nu e nici macar replica de Husky 365 cum mai gaseti pe dhgate,sau pe amazon. Merita fix cei 220lei pe care-i cere vanzatorul. E o drujba chinezeasca la pret corect,atat.
Ai dreptate,Eugen! Daca tu nu te pricepi la cinezarii ,atunci  cine? Este o copie si pe deasupra si urata.

#132
fisheye

fisheye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 05.01.2010
Salut !

Daca pui mai mult ulei in amestec decat recomanda producatorul trebuie reglat carburatorul ?.  Mie mi se pare ca decand pun 30 ml in loc de 20 viteza lantului e mai mare. Stau cu tragaciul apasat la un sfert, daca ma duc pana la capat face urat, uruie, vibreaza, sare pe lemn.

#133
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015

View Postfisheye, on 30 aprilie 2018 - 20:39, said:

Salut !

Daca pui mai mult ulei in amestec decat recomanda producatorul trebuie reglat carburatorul ?.  Mie mi se pare ca decand pun 30 ml in loc de 20 viteza lantului e mai mare. Stau cu tragaciul apasat la un sfert, daca ma duc pana la capat face urat, uruie, vibreaza, sare pe lemn.


Din contra, cu cat pui mai mult ulei, scade turatia maxima, si implicit viteza lantului in lemn.
In mod corect si normal ar fi sa reglezi dupa amestecul pe care il folosesti, dar, marea majoritatea pune mai mult ulei si nu mai umbla la reglaj. Daca nu vreti sa va bateti capul cu reglaje cumparati M-Tronic/Auto-tune si scapati de o grija...
O drujba la rodaj se regleaza intr-un fel, si dupa rodaj se mai regleaza odata(folosind aceasi proportie de amestec).

Daca vibreaza in lemn, sau smuceste poate sa fie si de la lant. De exemplu, am taiat recent niste lemn de nuc foarte uscat. Am luat din limitatori atat de mult incat daca apasam putin pe drujba se oprea in lemn, si taia sacadat. Trebuie avut si aici grija(cu limitatorii). Era mult prea agresiv pentru lemnele alea...

Edited by b34life, 30 April 2018 - 21:12.


#134
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Daca o drujba are reglat carburatorul pentru un amestec de 50 la 1 in momentul in care trecem la un ametec de 40 la 1 sau 30 la 1 drujba va merge pe un amestec sarac,deoarece prin jiglorul H trece mai putin combustibil.In acest cas reglajul H trebuie desfacut dand voie lamai mult combustibil!
Invers drujba va merge pe un amestec bogat deoarece prin jiglorul H trece mai mult combustibil .In acest caz reglajul H trebuie strans dand voie la mai putin combustibil!

#135
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015

View Postdolmarfan, on 02 mai 2018 - 06:11, said:

Daca o drujba are reglat carburatorul pentru un amestec de 50 la 1 in momentul in care trecem la un ametec de 40 la 1 sau 30 la 1 drujba va merge pe un amestec sarac,deoarece prin jiglorul H trece mai putin combustibil.In acest cas reglajul H trebuie desfacut dand voie lamai mult combustibil!
Invers drujba va merge pe un amestec bogat deoarece prin jiglorul H trece mai mult combustibil .In acest caz reglajul H trebuie strans dand voie la mai putin combustibil!

Nu induce lumea in eroare!
Daca vrei neaparat sa testezi ce ai spus mai sus, regleaza o drujba la o turatie de 12 500 rot/min(un exemplu) cu 20ml ulei de amestec la 1 litru de benzina si apoi pune 30 la litru si vezi ce se intampla. Se intampla exact opusul a ceea ce ai scris mai sus.

Edited by b34life, 02 May 2018 - 12:20.


#136
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Fiecare cu opinia lui!

#137
adriantoader88

adriantoader88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.09.2013

View Postb34life, on 22 aprilie 2018 - 15:15, said:

Bine ca s-a rezolvat!
Ne poti pune cateva poze cu reparatia?
Uite ceva poze cu reparatia la filet!

Attached Files



#138
bosta

bosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2010
Salutare!despre drujbele echo ce părere aveți?

#139
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017

View Postbosta, on 24 mai 2018 - 09:24, said:

Salutare!despre drujbele echo ce părere aveți?
Foarte bune. Aproape de Stihl si Husqvarna. De incredere.

#140
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Echo este renume mondial. Atomizoare. Motocoase. Drujbe. Etc.

#141
bosta

bosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2010
Echo CS 420 ES sina 38 cm pentru casa e in regula?

#142
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Depinde de ce monstri ai de taiat, asa pentru tufani sub 30 cm in diametru iti faci treaba, daca ai buturi groase din esenta tare si multi m cubi de taiat, e mica. In banii astia gasesti ceva mai mare de aceeasi calitate, vezi mai multe oferte.

Edited by calinus68, 24 May 2018 - 16:38.


#143
bosta

bosta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.02.2010
Nu am butuci...salcâmi și cam 10 metri de fag pe an.multumesc!

#144
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
La banii aia mai bine ie husqvarna sau stihl mai puternic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate