Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Casa vis a vis de cimitir

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#91
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

 ionut27, on 15 februarie 2018 - 12:36, said:

Da, pentru mine conteaza. Enorm! Potrivit credintei mele, nu trec in nefiinta pentru ca nu dispar ci dorm pana ma va trezi Hristos!
Pentru @initiator: spune prietenului tau sa cumpere casa daca ii place. Din cimitir nu s-a imbolnavit nimeni si nici nu exista strigoi/varcolaci/stafii sau cum le mai numesc cei necredinciosi.
Am mers in cimitir de sute de ori. Nici nu va imaginati noaptea ce liniste este in cimitir! Am fost in osuarele catorva manastiri, chiar am mutat o multime de cranii ale calugarilor si nu am patit ceva. Cimitirul Manastirii Sihastria, noaptea:
Ca idee, nu sunt credincios, dar am o curiozitate (fara mistouri). Cand zici ca te va trezi Hristos, o sa te trezesti in corpul pe care il aveai cand ai murit sau de ex poti alege varsta... ?
Ca o mica gluma, ar fi un vis umed pentru PSD daca s-ar trezi toti batranii ...

#92
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ionut27, on 15 februarie 2018 - 12:36, said:

Da, pentru mine conteaza. Enorm! Potrivit credintei mele, nu trec in nefiinta pentru ca nu dispar ci dorm pana ma va trezi Hristos!

Neah ! Pana te manca viermii , Corpul ala nu se va mai trezi in veci ( adica zici ca o sa te trezesti intr-un schelet ) ! Unde mai pui ca poate credinta ta este falsa ..sau de pacatos ce esti nu te mai invie Hristos ci ajungi direct la " cazane " pt etrnitate si atunci ce bine era sa nu ai corp in care sa suferi Posted Image !

De luminatie e un spectacol foarte frumos pe intuneric cu miile de lumanari .

Edited by Baxon, 15 February 2018 - 12:54.


#93
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mediasick, on 15 februarie 2018 - 10:52, said:

Vreau sa iti dau un exemplu, pe care il revad de cate ori trec prin zona.
intre bodrogul nou si zadareni exista o casa mare tip fort care are in spate exact cimitirul (la 70 ml).

ghici, ce?

e goala de cativa ani.

oare de ce?
Esti sigur ca e goala si noaptea? ai fost tu acolo sa te convingi?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#94
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 alliNdanuTz, on 15 februarie 2018 - 12:52, said:

Ca idee, nu sunt credincios, dar am o curiozitate (fara mistouri). Cand zici ca te va trezi Hristos, o sa te trezesti in corpul pe care il aveai cand ai murit sau de ex poti alege varsta... ?.
Scuze pentru off topic!
La Invierea cea de obste vom invia cu trupurile pe care le-am avut si cu care am pacatuit. Apoi va fi judecata finala.
Era si o pilda pe acesta tema prin Pateric:
La un bătrân călugăr și smerit, dar vestit pentru înțelepciune, s-au adunat mai mulți oameni pentru cuvânt de învățătură. După o discuție duhovnicească în care bătrânul le vorbea despre istoria omenirii, despre moarte, despre judecata de apoi și despre învierea cea de obște, un creștin la întrebat:
-Părinte sfințite! Eu nu pot înțelege cu mintea mea cea ce-mi spui despre faptul că la învierea cea de obște Dumnezeu din toate colțurile lumii va aduna osemintele tuturor oamenilor și le va realcătui. Cum e posibil s-adune Dumnezeu după atâtea mii de ani oase și ulcele ale miliardelor de oameni?
Drept răspuns bătrânul înțelept merse la chilie și luă o bucată de magnet puternic și-l apropie de o grămadă de praf amestecat cu zeci de părticele de pilitură de metal. Magnetul începu îndată să tragă din mormanul de praf toată pilitura de metal. Pământul a rămas pe loc, iar metalul se strânse ciorchine pe buza magnetului.
Zis-a apoi bătrânul:
-Iată minune frate creștine! Magnetul meu strânge, adună praful de metal din grămada de pământ. Ia o bucată mare de fier, sfarâm-o în pulbere, arunc-o toată într-o groapă de pământ iar eu ți-o voi scoate de acolo cu magnetul meu. Deci dacă magnetul, meu, poate face această minune, materie fiind, cum crezi tu, că Dumnezeu cel Atotputernic , Făcătorul cerului și al pământului nu va putea la vremea cuvenită să strângă cenușa și praful oaselor noastre din țărâna pămîntului! Deci precum magnetul meu, scoate pulberea de metal din pământ, așa și la înviere Dumnezeu va scoate și va strânge oasele tuturor oamenilor de pe pământ.
Cu acestă pildă, bătrânul înțelept lămuri mintea slabă a necredinciosului, care se întreba cum va fi la învierea cea de obște.


Aici inchei a mai vorbi despre teme de credinta. Este topic dedicat pentru asa ceva.

#95
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ionut27, on 15 februarie 2018 - 13:11, said:

Bla bla blaaaaaa


Aici inchei a mai vorbi despre teme de credinta. Este topic dedicat pentru asa ceva.
Continua-ti discutia acolo cu enoriasii tai !

#96
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

 myshyk, on 15 februarie 2018 - 13:10, said:

Esti sigur ca e goala si noaptea? ai fost tu acolo sa te convingi?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Cand trec cu cu auto pe acolo, in cursul zilei, de cativa ani incoace, e tot goala.
Acuma, cum o fi noaptea, nu am idee ...

#97
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,240
  • Înscris: 13.03.2017

 ionut27, on 15 februarie 2018 - 13:11, said:

Scuze pentru off topic!
La Invierea cea de obste vom invia cu trupurile pe care le-am avut si cu care am pacatuit. Apoi va fi judecata finala.
Era si o pilda pe acesta tema prin Pateric:
La un bătrân călugăr și smerit, dar vestit pentru înțelepciune, s-au adunat mai mulți oameni pentru cuvânt de învățătură. După o discuție duhovnicească în care bătrânul le vorbea despre istoria omenirii, despre moarte, despre judecata de apoi și despre învierea cea de obște, un creștin la întrebat:
-Părinte sfințite! Eu nu pot înțelege cu mintea mea cea ce-mi spui despre faptul că la învierea cea de obște Dumnezeu din toate colțurile lumii va aduna osemintele tuturor oamenilor și le va realcătui. Cum e posibil s-adune Dumnezeu după atâtea mii de ani oase și ulcele ale miliardelor de oameni?
Drept răspuns bătrânul înțelept merse la chilie și luă o bucată de magnet puternic și-l apropie de o grămadă de praf amestecat cu zeci de părticele de pilitură de metal. Magnetul începu îndată să tragă din mormanul de praf toată pilitura de metal. Pământul a rămas pe loc, iar metalul se strânse ciorchine pe buza magnetului.
Zis-a apoi bătrânul:
-Iată minune frate creștine! Magnetul meu strânge, adună praful de metal din grămada de pământ. Ia o bucată mare de fier, sfarâm-o în pulbere, arunc-o toată într-o groapă de pământ iar eu ți-o voi scoate de acolo cu magnetul meu. Deci dacă magnetul, meu, poate face această minune, materie fiind, cum crezi tu, că Dumnezeu cel Atotputernic , Făcătorul cerului și al pământului nu va putea la vremea cuvenită să strângă cenușa și praful oaselor noastre din țărâna pămîntului! Deci precum magnetul meu, scoate pulberea de metal din pământ, așa și la înviere Dumnezeu va scoate și va strânge oasele tuturor oamenilor de pe pământ.
Cu acestă pildă, bătrânul înțelept lămuri mintea slabă a necredinciosului, care se întreba cum va fi la învierea cea de obște.


Aici inchei a mai vorbi despre teme de credinta. Este topic dedicat pentru asa ceva.

Pai daca tot o dam in off topic ...

Unul din proverbele mele preferate suna cam asa;
Înainte de a deschide gura, asigură-te că e conectată la creier

Acum 10.000 de ani nu existau mai mult de câteva milioane de oameni pe planetă, iar pragul de 1 miliard a fost atins la începutul anilor 1800.
In prezent populația planetei numără peste 7,3 miliarde iar proiecții ale populației Pământului estimeaza ca pragul de 10 miliarde va fi atins intre 2060~2065
Intrebari pentru autointitulatii credinciosi;
Cati din cei 7,3 miliarde de oameni (populatia actuala) au reinviat/reincarnat ? De cate ori ? De ce?

#98
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008

 arab, on 15 februarie 2018 - 09:33, said:

Nici nu mai vinde usor casa aia, mai tarziu! In plus, nu stii niciodata cand vine depresia.
Depresia îți vine și atunci când ai club în fața geamului. Că mereu te vei compara cu ăia care ies de-acolo. Pe când dincoace, orice ai păți ești mai bine decât "clienții" de peste drum :)

#99
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
Eu n-as cumpara acolo dintr-un motiv mai banal: de multe ori iti vor strica dispozitia diversi bocind-o pe mamaie in drumul spre groapa poate cand ai o bucurie sau o zi buna si dai sa iesi pe poarta.

Ocazional, te mai poti astepta si la o droaie de masini parcate, de sarbatorile de profil. Eventual si boschetari veniti la cersit-furat.

#100
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,404
  • Înscris: 06.02.2008
Chiar îs curios câți decibeli scoate o bocitoare. Și o medie și un peak, maxim. Ar putea să facă un test, pe lângă un alt cimitir. Zice că are totuși vreo sută de metri distanță.

#101
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,795
  • Înscris: 12.01.2018
dacă știi locația mergi într-o zi însorită când ies pensionarii de pe stradă afară și aflii tot despre casă,cum a fost construită,cine a fost proprietar înainte.poți suna și la poartă direct

#102
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 romangx, on 15 februarie 2018 - 00:16, said:

Cel mai probabil nu locuieste nimeni in ea.
O mostenire ceva.
Am cunoscut pe cineva care a mostenit o casa de la un frate care a murit. Evident ca a vandut casa, mai ales ca era in alt oras.
Unii sunt norocosi si au parte de mosteniri din toate partile.
E norocos ca i-a murit fratele?! Tu te auzi ?

#103
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,988
  • Înscris: 25.06.2007

 tehnics, on 15 februarie 2018 - 00:44, said:

...
Ce ghetto-uri aveti acolo, frate? :scared:
Clar ca-i mai bine cu vedere la cimitir, decat spre niste blocuri din alea...

#104
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

 catalin11catalin, on 15 februarie 2018 - 15:54, said:

E norocos ca i-a murit fratele?! Tu te auzi ?
Un frate cu care nu se mai vazusera de ani de zile de la dezbaterea mostenirii parintilor de unde s-a ales numai el cu o casa si un teren fiecare valorand peste 100.000 euro.
In plus a mai mostenit si din partea sotiei.
Cat noroc sa ai in viata sa iti pice mosteniri de sute de mii de euro in mana la intervale scurte... nici nu apuci sa cheltui mostenirea ca iti pica alta si apoi alta.

#105
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
In continuare ma minunez!!!

Tu vezi noroc sa iti moara parintii, fratele si alte rude?
WTF?!

Sa vezi noroc pe copilul lor daca mor amandoi intr-un accident de masina.

Cred ca o sa planga de fericire cand o sa vada cadavrele ambilor parinti.

#106
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Mie mi-au murit, si tii cu ce m-am ales?
Cu cheltuieli ca sa le fac "cele cuvenite".
Deci da, e super noroc sa te alegi cu sute de mii de euro la pusculita si nu cu cheltuieli.
Deci take it easy...

 catalin11catalin, on 15 februarie 2018 - 16:21, said:

Sa vezi noroc pe copilul lor daca mor amandoi intr-un accident de masina.

Ala e triplu jackpot, iau si mostenire si despagubiri de la asigurarea RCA si de la asigurarea de viata.

 sebulbus, on 15 februarie 2018 - 15:02, said:

Ocazional, te mai poti astepta si la o droaie de masini parcate, de sarbatorile de profil. Eventual si boschetari veniti la cersit-furat.
Asta pot sa confirm, in zile din alea de sarbatoare e full de masini pe toate laturile care au deschidere la o strada sau alee. Ba chiar cu parcari dublate de la unii nesimititi.
In conditiile in care in zile normale e liber pe partea cu cimitirul.

#107
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
asta imi aminteste de o gluma japoneze.
cica discutau cativa calugari budisti care femei sunt cele mai ce:
- aaaa, apoi cele inalte sunt cele mai bune. sunt foarte "atente"
- nooo, cele mici, ca sunt mai aprige
- eu cred ca cele mai atente si aprige sunt vaduvele
- daaa, agreeaza cu totii in cor, vaduvele. e drept astea's cele mai bune si dorite
si dintr'un colt, glasuieste asa, unu mai timid
- eeee. vedea'o'as si p'a mea vaduva...

cam asa cu norocul unora.

#108
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
La case nu exista cuvantul "perfect", nu exista, ma gandesc doar la manevre gen mai intai se fac case pe portiunea din spatele unui teren aflat la un drum important, se vand casele respective, se spune ca in fata caselor se construieste un parc, oricum este suprafata prea mica sa se construiasca. Se vand casele si apare alt dezvoltator, ca deh, firmele se mai inchid, se mai dau tepe, lipsa plata TVA. Se construiesc case si tu nu mai ai vedere, valoarea casei tale scade.

Sunt mici "tepe" care se dau, tepe gen zone in cartiere fara autobuze, fara piete, fara magazine, fara liceu sau scoala decenta.

Ma uit pe la anunturile de pe olx si primele 3 case au 3 probleme simple, o casa este in zona unui restaurant, o casa este intr-o zona veche fara autobuze si fara asfalt, o casa este vis-a-vis de mormite. Trebuie sa cunosti zona sa iti dai seama despre ce este vorba.

Edited by Argent, 16 February 2018 - 09:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate