Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Casa vis a vis de cimitir

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Vreau sa va cer o parere si voua, cam ce credeti.

Un bun prieten vrea sa se mute in orasul unde eu mi-am cumparat deja o casa , ii place foarte mult orasul si vrea sa se retraga aci dupa ce a vazut unde mi-am luat eu casa.

Dupa multe cautari si negocieri si vizite la diferite case mai mult sau mai putin interesante, a gasit o casa super misto , terminata anul trecut prin vara, deci casa noua, frumos finisata , solida., spatioasa, teren cat de cat suficient, daraj direct in csa etc etc......deci casa e perfecata din toate punctele de vedere. In stanga, in dreapta si in spate sunt case, in fata....cimitirul si dupa cimitir ,o priveliste frumoasa cu un deal inalt , fara stalpi de inalta tenisune , fara zgomot de la calea ferata...doar cimitirul. Intre casa aceasta si cimitir este o distanta de: strada de acces la casa, gardul cimitirului si pana pe la primele cruci sa zic ca sunt vreo 80-100 de metrii, deci destul de mult spatiu. Cimitirul se vede doar de la etaj, din curte se vede strada din fata si gardul cimitirului, camerele de dormit sunt la etaj.

Ce parere aveti de "vecinii" din fata casei? Ati vrea sa stai intr-o casa unde sa aveti asemenea "vecini"?  

Amicul meu si-o doreste nespus de mult, deoarece, la ce casa e, pretul e super ok. Chiar stau si ma intreb de ce propietarii au construit-o, finisat o cu niste materiale calitative, si la nici un an o vinde (nu face parte dintr-un complex de case noi). Ma gandesc ca daca -l deranja cimitirul, de ce a mai construit-o?

Edited by cuculea, 14 February 2018 - 23:13.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu cred ca o sa fie prea galagiosi "vecinii" totul tine de el, eu nu as avea o problema.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E sinistru rau, cred ca te si dereglezi , cel putin pana te obisnuiesti cu privelistea. Pe de alta parte, totusi, sa vedem si partea plina, mult aer curat, nu ti se construieste in fata o namila de bloc sa-ti ia lumina...si locuri de parcare destule in zona.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
in weekend o sa cam fie tambalau pe acolo; nemaivorbind de eventualele inmormantari. daca acolo-i cimitir, atunci trebuie sa fie si biserica, iar aia se cam distreaza cu clopotele.
in afara de asta, eu n-as avea nimic impotriva unei astfel de case.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ar fi un loc bun pentru necrofili...

#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 _Smiley_, on 14 februarie 2018 - 23:18, said:

in weekend o sa cam fie tambalau pe acolo; nemaivorbind de eventualele inmormantari. daca acolo-i cimitir, atunci trebuie sa fie si biserica, iar aia se cam distreaza cu clopotele.
in afara de asta, eu n-as avea nimic impotriva unei astfel de case.
Weekendul e zi de adunare in cimitir la tine in localitate, sau...?
Desigur, la noi in tara decesele sunt mult mai mari ca si natalitatea insa nu cred sa creeze asa mari probleme clopotele.

#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Macar cimitirile au infrastructura...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu timpul, ai putea sa-ti incropesti o afacere cu flori, cu lumanari...etc.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Daca nu exista talanga care sa fie actionata des, am o banuiala beton ca vecinii sunt foarte linistiti.
In plus, te obisnuiesti cu ce te asteapta pe viitor.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 marius87ism, on 14 februarie 2018 - 23:22, said:

Weekendul e zi de adunare in cimitir la tine in localitate, sau...?
la tara, majoritatea bisericilor sunt langa sau in cimitire, d'aia e tambalau duminica si sarbatorile religioase

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
cimitirul este destul de mare, biserica este pe parte opusa laturei unde este casa, deci e prea putin probabil sa se auda clopotele si sa fie o poluare fonica mare de la ele deoarece sunt departe. Am observat ca zona din fata casei este plina de morminte, deci e prea putin probabil ca inmormantari sa se faca in zona.

Edited by cuculea, 14 February 2018 - 23:36.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai nasol o sa fie la 7 ani cand ii scoate pe vecini la aerisit. Posted Image ...sau sa-i intoarca...ceva fac parca...
...a si sa nu-ti iei caine mare, ca o sa-ti aduca oase acasa.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2018 - 23:34.


#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 14 februarie 2018 - 23:17, said:

E sinistru rau, cred ca te si dereglezi , cel putin pana te obisnuiesti cu privelistea. Pe de alta parte, totusi, sa vedem si partea plina, mult aer curat, nu ti se construieste in fata o namila de bloc sa-ti ia lumina...si locuri de parcare destule in zona.
Exact la asta ma gandeam si eu, spatiul in fata casei, cat cuprinde si sigur nu o sa i se construiasca ceva in fata.

Cat priveste spatiul de parcare, nu prea are nevoie. Strada e destul de ingusta, incap doua masini in paralel, cam la milimetru, dar are spatiu de masina in curte (chiar pentru doua masini), portile sunt destul de mari incat sa bage masina lejer in curte.

#14
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Normal ca o vinde dupa un an la un pret bun daca e bantuita...

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 14 februarie 2018 - 23:32, said:

Mai nasol o sa fie la 7 ani cand ii scoate pe vecini la aerisit. Posted Image ...sau sa-i intoarca...ceva fac parca...
...a si sa nu-ti iei caine mare, ca o sa-ti aduca oase acasa.
Nu am intalnit sau auzit de practica asta...eu am bunici inmormantai de 20 de ani si nu i-a scos nimeni, sunt la locul lor . Am rude si cunostinte care au inmormantati de 10-12 ani, nu s-a pomenit niciodata de dezgopare....in ce zona a tarii se practica asa ceva?

#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 STARTREK1, on 14 februarie 2018 - 23:29, said:

la tara, majoritatea bisericilor sunt langa sau in cimitire, d'aia e tambalau duminica si sarbatorile religioase
Probabil ca depinde de zona, la mine in zona nu am intalnit prea des sa fie asa.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cuculea, on 14 februarie 2018 - 23:35, said:

Nu am intalnit sau auzit de practica asta...eu am bunici inmormantai de 20 de ani si nu i-a scos nimeni, sunt la locul lor . Am rude si cunostinte care au inmormantati de 10-12 ani, nu s-a pomenit niciodata de dezgopare....in ce zona a tarii se practica asa ceva?

Nu prea sunt in domeniu, dar parca auzisem ceva...

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 MembruAnonim, on 14 februarie 2018 - 23:36, said:


Nu prea sunt in domeniu, dar parca auzisem ceva...
Nici eu, dar perosnal nu am auzit sau intalnit un astfel de caz, cel putin la mine in familie . Ti-am zis, buncii mei sunt de 20 de ani in acealasi "apartament" nici macar nu s-a adus aminte de asa ceva, si sunt inmormantati intr-un cimitir din oras.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate