Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#631
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postmario_bril, on 12 martie 2019 - 00:32, said:

Interesantă părere poți avea. Adică din cauza unui păcat de neascultare al omului, animalele au ĂŽnceput să devină rele, să ucidă și să provoace suferință. Cu alte cuvinte, Dumnezeu S-a răzbunat pe tot ce i-a ieșit ĂŽn cale. Să râd, să plâng, nu știu ce să fac... :D
Pai poti sa plangi pentru ca toate relele, atat fizice cat si morale au intrat in Creatie din cauza neascultarii omului. Asa sa stii.
Cat despre dieta animalelor s-a tot repetat si repetat de milioane de ori cred...la inceput erau toate ierbivore. Nu stii sa citesti ? Coltii si ghearele dumitale n-au nici o legatura cu nimic. Asa sa stii.

Geneza 1
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.

Poate ne explici ce vrea sa zica Geneza 1:30 dar si Isaia 11. Se simte sau subintelege vreo urma de carnivore in noua Creatie (restaurare) care se intrevede in Isaia ?

Isaia 11
6. Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul şi leopardul se va culca lângă căprioară; şi viţelul şi puiul de leu vor mânca împreună şi un copil îi va paşte.
7. Juninca se va duce la păscut împreună cu ursoaica şi puii lor vor sălăşlui la un loc, iar leul ca şi boul va mânca paie;
8. Pruncul de ţâţă se va juca lângă culcuşul viperei şi în vizuina şarpelui otrăvitor copilul abia înţărcat îşi va întinde mâna.
9. Nu va fi nici o nenorocire şi nici un prăpăd în tot muntele Meu cel sfânt! Că tot pământul este plin de cunoştinţa şi de temerea de Dumnezeu, precum marea este umplută de ape!

#632
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 17:16, said:

Păi cum să fie infirmată de știință, dacă știința spune că unele animale au ajuns să aibă colți și gheare datorita procesului evolutiv, adică mutațiilor genetice?!
Ei bine, eu înlocuiesc procesul evolutiv cu cel involutiv și-mi dă cu punct! Posted Image
Dumnezeu nu lucrează cu mai multe tipuri de moralitate, în lumea animală cu un tip, în lumea umană cu alt tip, în ceruri cu un alt tip de moralitate, nu, nici vorbă, pentru Dumnezeu nu există decât un singur tip de moralitate, moralitatea divină, și-atât!

N-ai răspuns la întrebare: "Le-a creat Dumnezeu așa cu colți și gheare din Eden?"

Modul cum îl prezentați voi pe Creator, îmi dă fiori, cred că o să o iau pe urmele lui paco, no offence! Posted Image

Nu știu dacă colții și ghearele se ascut și lungesc prin evoluție, dar prin ”involuție” (de unde și noțiunea asta?) -  în niciun caz!

Cele mai multe animalele au fost create cu mult timp înainte de Eden și multe nu mai existau pe timpul Edenului, de exemplu tigrul cu colți sabie. Însă este posibil ca în Eden, care era o loc împrejmuit, să fi fost lăsate numai animale inofensive pentru om.


https://ro.wikipedia...on_Skeleton.jpg

Edited by logic1, 12 March 2019 - 20:41.


#633
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postpenticostalul, on 12 martie 2019 - 17:43, said:

Pai El o fi fost dar pe altii i-a invatat sa manance carne.
Ba chiar le-a inmultit pestii sa-i haleasca mai cu spor Posted Image
Pai nu scrie chiar asa.
Bagam si eu batul prin gard sa te zgarii un pic.

Dar da-ti si tu seama ca ucenicii erau pe mare, in Ioan 21.
Isus este singur pe tarm. Si El ii invita la masa.
Acolo pe mal, Isus are un jar de carbuni si peste pus deasupra. Si niste paine. Ioan 21:9
Aduceti si voi niste peste să mai punem pe jaratic, le zice Isus.
Ei fac asa si Isus, in versetul 13, ia painea si pestele si ii serveste.

Acuma, intrebare de 10 puncte: tu crezi ca Isus le-a dat sa manance peste... cu mate-n el?
Si cu solzi?

Eu banuiam ca Isus a curatat si a spalat pestele cu care i-a servit pe ucenici. Posted Image

Asta e clar. Sunt zeci de versete in care scrie.
Ca sa nu mai zic de Luca 24:41-43

Fiindcă ei, de bucurie, Ăźncă nu credeau și se mirau, El le-a zis: „Aveți aici ceva de mĂąncare?”

I-au dat o bucată de pește fript și un fagure de miere. El le-a luat și a mĂąncat Ăźnaintea lor.


Se pare ca Isus era un vegetarian care manca peste fript Posted Image

Sau poate pasajele cu pricina sunt din randul celor 66,6%?!?

Chiar dacă acceptăm faptul că Isus a consumat pește, asta nu schimbă datele problemei, pentru că în acest caz Isus ar fi fost pescetarian, pescetarianismul fiind un tip de vegetarianism, semi-vegetarianism sau aproape vegetarianism.
Interesant este că peștele este singura viețuitoare din lumea animală care nu are sistem nervos (mă refer la cele care fac obiectul discuției noastre), și deci nu simte durerea.
Mi-aduc aminte că am urmărit cu ceva timp în urmă o emisiune pe Discovery (parcă), care trata problema asta. Chiar eu, copil fiind, m-am tăiat în apă la picior, la bunică-mea, într-un ciob de sticlă, ceva, într-o baltă mare, (fără să simt niciun fel de durere) și nu mi-am dar seama decât atunci când am văzut urmele de sânge după mine (după ce am plecat acasă).
Acuma, de ce a acceptat Isus acest tip de dietă, că în afară de pește, nu se consemnează niciunde în scrierile biblice sau extra-biblice, că ar fi consumat vreun fel de carne, de pasăre sau de mamifere?!
În apocrife este prezentat chiar ca un vegetarian pur, convins, însă să lăsăm apocrifele deoparte.
E posibil ca datorită hranei sărace în nutrienți din acea perioadă, datorită lipsei unor vegetale de bază, Isus să fi permis consumul de carne de pește, pentru a suplimenta deficiențele nutritive care îi pășteau pe primii creștini și automat îmbolnăvirea lor pe această cale, însă acum nu se mai pune problema asta, datorită avalanșei de vegetale cu care ne-a binecuvântat Creatorul. Cei care nu vor să renunțe la carne, o fac din egoism, din lipsă de spiritualitate și din lipsă de iubire pentru creația lui Dumnezeu.
Cei care se agață cu disperare de câteva versete unde se sugerează ideea că Isus ar fi consumat carne, ca să-și justifice apartenența la masacrul comis de om împotriva lumii animale, comit prostituție spirituală, autoamăgire și lipsă de respect față de creația lui Dumnezeu.
Așa să știi, domnule penticostal! :)

Edited by heart_of_ice, 12 March 2019 - 21:28.


#634
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,428
  • Înscris: 26.04.2016

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 21:20, said:

Chiar dacă acceptăm faptul că Isus a consumat pește, asta nu schimbă datele problemei, pentru că în acest caz Isus ar fi fost pescetarian, pescetarianismul fiind un tip de vegetarianism, semi-vegetarianism sau aproape vegetarianism.
Interesant este că peștele este singura viețuitoare din lumea animală care nu are sistem nervos (mă refer la cele care fac obiectul discuției noastre), și deci nu simte durerea.
Mi-aduc aminte că am urmărit cu ceva timp în urmă o emisiune pe Discovery (parcă), care trata problema asta. Chiar eu, copil fiind, m-am tăiat în apă la picior, la bunică-mea, într-un ciob de sticlă, ceva, într-o baltă mare, (fără să simt niciun fel de durere) și nu mi-am dar seama decât atunci când am văzut urmele de sânge după mine (după ce am plecat acasă).
Acuma, de ce a acceptat Isus acest tip de dietă, că în afară de pește, nu se consemnează niciunde în scrierile biblice sau extra-biblice, că ar fi consumat vreun fel de carne, de pasăre sau de mamifere?!
În apocrife este prezentat chiar ca un vegetarian pur, convins, însă să lăsăm apocrifele deoparte.
E posibil ca datorită hranei sărace în nutrienți din acea perioadă, datorită lipsei unor vegetale de bază, Isus să fi permis consumul de carne de pește, pentru a suplimenta deficiențele nutritive care îi pășteau pe primii creștini și automat îmbolnăvirea lor pe această cale, însă acum nu se mai pune problema asta, datorită avalanșei de vegetale cu care ne-a binecuvântat Creatorul. Cei care nu vor să renunțe la carne, o fac din egoism, din lipsă de spiritualitate și din lipsă de iubire pentru creația lui Dumnezeu.
Cei care se agață cu disperare de câteva versete unde se sugerează ideea că Isus ar fi consumat carne, ca să-și justifice apartenența la masacrul comis de om împotriva lumii animale, comit prostituție spirituală, autoamăgire și lipsă de respect față de creația lui Dumnezeu.
Așa să știi, domnule penticostal! Posted Image
Eu te invit sa lucrezi cateva saptamani la munca grea dar sa mananci doar buruiene si dupa mai discutam despre "egoisti" care nu vor sa renunte la consumul de carne. Plus ca  asi vrea sa iti pun ceva versete din biblie dar nu are rost sa ma strofoc aiurea.

#635
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Nu reusesc sa pricep in ce fel adevaratul porkotarianism si toate celelalte carno-tarianisme cu care ne-a binecuvantat Creatorul ar intra in conflict cu... adevarata spiritualitate. Posted Image

#636
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 12 martie 2019 - 19:10, said:

Pai poti sa plangi pentru ca toate relele, atat fizice cat si morale au intrat in Creatie din cauza neascultarii omului. Asa sa stii.
Cat despre dieta animalelor s-a tot repetat si repetat de milioane de ori cred...la inceput erau toate ierbivore. Nu stii sa citesti ? Coltii si ghearele dumitale n-au nici o legatura cu nimic. Asa sa stii.

Geneza 1
30. Iar tuturor fiarelor pămĂąntului și tuturor păsărilor cerului și tuturor vietăților ce se mișcă pe pămĂąnt, care au Ăźn ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Și a fost așa.

Poate ne explici ce vrea sa zica Geneza 1:30 dar si Isaia 11. Se simte sau subintelege vreo urma de carnivore in noua Creatie (restaurare) care se intrevede in Isaia ?

Isaia 11
6. Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul și leopardul se va culca lĂąngă căprioară; și vițelul și puiul de leu vor mĂąnca Ăźmpreună și un copil Ăźi va paște.
7. Juninca se va duce la păscut Ăźmpreună cu ursoaica și puii lor vor sălășlui la un loc, iar leul ca și boul va mĂąnca paie;
8. Pruncul de țĂąță se va juca lĂąngă culcușul viperei și Ăźn vizuina șarpelui otrăvitor copilul abia Ăźnțărcat Ăźși va Ăźntinde mĂąna.
9. Nu va fi nici o nenorocire și nici un prăpăd Ăźn tot muntele Meu cel sfĂąnt! Că tot pămĂąntul este plin de cunoștința și de temerea de Dumnezeu, precum marea este umplută de ape!

Ai perfectă dreptate! Cum spuneam, mai ușor îi schimbi omului religia decât dieta!
Creatorul nu a privit niciodată cu ochi buni consumul de carne, faptul că a permis și tolerat în anumite circumstanțe istorice, le dă apă la moară unor oameni care nu au nimic spiritual în ei, unor oameni fără suflet, pentru care ființele din lumea animală sunt doar niște proteine animale!
Din păcate! :(

View Postlogic1, on 12 martie 2019 - 20:32, said:

Nu știu dacă colții și ghearele se ascut și lungesc prin evoluție, dar prin ”involuție” (de unde și noțiunea asta?) -  Ăźn niciun caz!

Cele mai multe animalele au fost create cu mult timp Ăźnainte de Eden și multe nu mai existau pe timpul Edenului, de exemplu tigrul cu colți sabie. Însă este posibil ca Ăźn Eden, care era o loc Ăźmprejmuit, să fi fost lăsate numai animale inofensive pentru om.


https://ro.wikipedia...on_Skeleton.jpg

Dacă pleci de la premise greșite (vezi Geneza), e și normal să-ți dea cu virgulă! :)
Toate anomaliile genetice din prezent, cum ar fi: puricii, țânțarii, păduchii, paraziții de tot felul, etc, se datorează acestei involuții (nu știu de ce te surprinde termenul ăsta așa de tare)! :)
Iar această involuție se datorează încrucișării genetice a omului cu energiile divine create, care apropo, au liber-arbitru, nu sunt niște roboței celești din jurul Creatorului!
Marele Potop a fost adus tocmai din cauza acestei degenerări genetice, dacă studiem miturile antice, găsim tot felul de minotauri, ciclopi, etc, jumătate oameni, jumătate animale, consemnări a unor vremuri de mult apuse și care cu greu pot fi crezute în epoca modernă, însă aceste mituri conțin un sâmbure de adevăr, sâmbure pe care scepticii îl scapă din vedere! No offence! :)
În vremurile antediluviene, oamenii s-au încrucișat și cu animalele, de aici rezultând anomaliile de tot felul din lumea animală!
Însă cum spuneam, ca sceptic ești condamnat la limite în cunoașterea și înțelegerea mersului real al lumii în care trăiești! No offence! :)

Edited by heart_of_ice, 12 March 2019 - 22:48.


#637
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Ma intrebam ceva zilel trecute, si oricum nu va conta pentru voi. Cei care credeti in Dumnezeu, nu ar trebui sa credeti si in Satana? Dar daca nu exista Dumnezeu, nu ar trebui sa nu existe nici Satana? Dar daca va e frica de unul, de ce nu va e frica si de celalalt?

#638
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 12 martie 2019 - 21:37, said:

Eu te invit sa lucrezi cateva saptamani la munca grea dar sa mananci doar buruiene si dupa mai discutam despre "egoisti" care nu vor sa renunte la consumul de carne. Plus ca  asi vrea sa iti pun ceva versete din biblie dar nu are rost sa ma strofoc aiurea.

Se pare că matale nu înțelegi că nu este o diferență prea mare între proteinele animale și cele vegetale, este?! :)
Uită-te la bivolul african, o tonă de mușchi, te poți pune cu forța lui, și tipul nu mănâncă decât iarbă, pardon, paște iarbă! :)
Sau gorila, care nu mănâncă carne, ci fructe și semințe oleaginoase, crezi că dacă bagi fripturi în tine, o să-l dobori?!
Ai o varietate de alimente vegetariene bogate în proteine vegetale (care apropo, nu sunt dăunătoare organismului ca cele animale), soia, fasolea, lintea, etc! De ce te plângi aiurea-n târg, nu știu?! :)

View Postpenticostalul, on 12 martie 2019 - 22:10, said:

Nu reusesc sa pricep in ce fel adevaratul porkotarianism si toate celelalte carno-tarianisme cu care ne-a binecuvantat Creatorul ar intra in conflict cu... adevarata spiritualitate. Posted Image

Pentru că în lumea care va veni, în care va fi adevărata spiritualitate, așa ceva (consumul de carne/cadavre și alte impurități) nu o să mai fie tolerat, de-aia!

#639
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postlogic1, on 12 martie 2019 - 20:32, said:

Nu știu dacă colții și ghearele se ascut și lungesc prin evoluție, dar prin ”involuție” (de unde și noțiunea asta?) -  Ăźn niciun caz!

Cele mai multe animalele au fost create cu mult timp Ăźnainte de Eden și multe nu mai existau pe timpul Edenului, de exemplu tigrul cu colți sabie. Însă este posibil ca Ăźn Eden, care era o loc Ăźmprejmuit, să fi fost lăsate numai animale inofensive pentru om.


https://ro.wikipedia...on_Skeleton.jpg

Mi-a plăcut faza cu "urme de țesut și de proteine" găsite pe scheletele aproape întregi ale Tyrannosaurus Rex, cum naiba a putut să reziste atâtea zeci de milioane de ani țesuturile și proteinele respective?! :D

Într-o altă ordine de idei, de ce a creat Creatorul astfel de animale, ca de exemplu T-Rex, cu ce scop, de amuzament, să vadă cum le fugărește pe bietele erbivore, sau?! :D

Dacă plecați de la interpretarea eronată a Genezei, vă dă cu virgulă, v-am spus eu! :)
Altfel o să încep să-mi schimb părerea despre moralitatea Creatorului! No offence!

Edited by heart_of_ice, 12 March 2019 - 23:38.


#640
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 17:16, said:

Modul cum îl prezentați voi pe Creator, îmi dă fiori, cred că o să o iau pe urmele lui paco, no offence! :)
Deja ai luat-o, no offence :)

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 22:52, said:



Se pare că matale nu înțelegi că nu este o diferență prea mare între proteinele animale și cele vegetale, este?! :)
Uită-te la bivolul african, o tonă de mușchi, te poți pune cu forța lui, și tipul nu mănâncă decât iarbă, pardon, paște iarbă! :)
Sau gorila, care nu mănâncă carne, ci fructe și semințe oleaginoase, crezi că dacă bagi fripturi în tine, o să-l dobori?!
Ai o varietate de alimente vegetariene bogate în proteine vegetale (care apropo, nu sunt dăunătoare organismului ca cele animale), soia, fasolea, lintea, etc! De ce te plângi aiurea-n târg, nu știu?! :)



Pentru că în lumea care va veni, în care va fi adevărata spiritualitate, așa ceva (consumul de carne/cadavre și alte impurități) nu o să mai fie tolerat, de-aia!

“Occasionally, the silverback will also eat grubs or bugs. If the gorillas happen to find a wild ant nest, they will break into it and eat the ants inside. Silverbacks also eat rotting wood and small animals from time to time”.

Vegan da’ nu prea :)
Sursa: https://sciencing.co...et-6548298.html

Iar exemplul cu bivolul este hilar. Ăla are sistemul digestiv de așa natura, încât e capabil sa digere și sa asimileze toți nutrimentii din iarba și alte plante. Omul nu e. Ca sa te poți hrăni corespunzător eminamente vegetal, trebuie mult studiu, proteina vegetală nu e atât de complexa cum e cea animală și trebuie luată de la mai multe surse. Ori când începi sa faci asta, (studiul), treci foarte repede in tabăra celor care acorda mai multă atenție mâncării in sine, ignorând aspectul spiritual. Totodata, începi sa îți arogi și un aer de superioritate fata de semenii tai, ori asta e trufie și e un păcat fantastic de mare.
Deci vegetarianismul, nesusținut de un suport spiritual adecvat, este foarte periculos dpdv spiritual.
In afara de călugări, nu am cunoscut niciun vegan care sa nu fi călcat in strachini in modul descris mai sus.

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 23:35, said:

Dacă plecați de la interpretarea eronată a Genezei, vă dă cu virgulă, v-am spus eu! :)
Altfel o să încep să-mi schimb părerea despre moralitatea Creatorului! No offence!

Exact ce spuneam: deja ai luat-o pe urmele lui Paco: Îl reduci pe Dumnezeu la condiția de om, arogându-i principii și legi umane. Greșești din start.

#641
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,428
  • Înscris: 26.04.2016

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 22:52, said:



Se pare că matale nu înțelegi că nu este o diferență prea mare între proteinele animale și cele vegetale, este?! :)
Uită-te la bivolul african, o tonă de mușchi, te poți pune cu forța lui, și tipul nu mănâncă decât iarbă, pardon, paște iarbă! :)
Sau gorila, care nu mănâncă carne, ci fructe și semințe oleaginoase, crezi că dacă bagi fripturi în tine, o să-l dobori?!
Ai o varietate de alimente vegetariene bogate în proteine vegetale (care apropo, nu sunt dăunătoare organismului ca cele animale), soia, fasolea, lintea, etc! De ce te plângi aiurea-n târg, nu știu?! :)



Pentru că în lumea care va veni, în care va fi adevărata spiritualitate, așa ceva (consumul de carne/cadavre și alte impurități) nu o să mai fie tolerat, de-aia!
Comparatie intre un bou african si un om !!!!
Da cu virgula si cu punct asa cum o sa fac eu pe acest topic.

#642
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 12 martie 2019 - 17:22, said:

Păi și de ce nu intervine să oprească toate grozăviile astea, dacă îi stă în putință, stai puțin, păi în cazul ăsta și El se face vinovat de atrocitățile respective, deoarece e și El în respectivul păcătos?! Este?!
Nu, nu este. Câtă vreme Dumnezeu a oferit liberul arbitru omului, nu i-l poate lua de câte ori are chef, când vede că acesta nu-l utilizează corespunzător.
Ai priceput măcar cum este cu ubicuitatea divină, sau nu?

View PostXlander, on 12 martie 2019 - 19:10, said:

Pai poti sa plangi pentru ca toate relele, atat fizice cat si morale au intrat in Creatie din cauza neascultarii omului. Asa sa stii.
Cat despre dieta animalelor s-a tot repetat si repetat de milioane de ori cred...la inceput erau toate ierbivore. Nu stii sa citesti ? Coltii si ghearele dumitale n-au nici o legatura cu nimic. Asa sa stii.

Geneza 1
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.

Poate ne explici ce vrea sa zica Geneza 1:30
Eu vă explic, cum să nu vă explic, dar mi-e teamă că tot nu veți pricepe. De vreme ce știința ne spune clar că nu au existat ierbivore fără carnivore, voi, cei care căutați să interpretați Biblia, aveți mai multe posibilități:
  • Să susțineți că știința greșește, întrucât voi înțelegeți Biblia mai bine ca oricare altul și deci, aveți dreptate. În cazul ăsta vă reamintesc cuvintele Fericitului Augustin: Dacă se întâmplă ca autoritatea Sfintei Scripturi să fie în opoziţie clară şi sigură cu raţiunea, aceasta trebuie să însemne că persoana, care interpretează Scriptura, nu o înţelege corect.
  • Să considerați că din contră, Biblia susține greșit cele ce afirmă și deci, nu are absolut nicio valoare. Asta este opinia ateilor, desigur.
  • Sau să căutați să înțelegeți ce vrea de fapt să spună Biblia, folosind în același timp rațiunea și deci afirmațiile științei.

Tu la ce opinie te raliezi, deci? La punctul 1, bănuiesc. :)

View PostXlander, on 12 martie 2019 - 19:10, said:

Poate ne explici ce vrea sa zica ... si Isaia 11. Se simte sau subintelege vreo urma de carnivore in noua Creatie (restaurare) care se intrevede in Isaia ?

Isaia 11
6. Atunci lupul va locui laolaltă cu mielul şi leopardul se va culca lângă căprioară; şi viţelul şi puiul de leu vor mânca împreună şi un copil îi va paşte.
7. Juninca se va duce la păscut împreună cu ursoaica şi puii lor vor sălăşlui la un loc, iar leul ca şi boul va mânca paie;
8. Pruncul de ţâţă se va juca lângă culcuşul viperei şi în vizuina şarpelui otrăvitor copilul abia înţărcat îşi va întinde mâna.
9. Nu va fi nici o nenorocire şi nici un prăpăd în tot muntele Meu cel sfânt! Că tot pământul este plin de cunoştinţa şi de temerea de Dumnezeu, precum marea este umplută de ape!
Asta este o eroare tipic eretică. De a lua un text cu valoare simbolică și de-al interpreta literal. Dumneata vezi că un lup a putut fi vreodată ierbivor? Sau un leu? Iar șerpii vor putea fi îmblânziți, devenind animale de companie? Asta crezi că vroia Isaia să spună? Ai impresia că autorii veterotestamentari erau complet nebuni?

#643
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPuferiu_, on 12 martie 2019 - 22:40, said:

Ma intrebam ceva zilel trecute, si oricum nu va conta pentru voi. Cei care credeti in Dumnezeu, nu ar trebui sa credeti si in Satana? Dar daca nu exista Dumnezeu, nu ar trebui sa nu existe nici Satana? Dar daca va e frica de unul, de ce nu va e frica si de celalalt?
A crede in Dumnezeu nu inseamna a avea cunostinta de existenta Lui. A crede in Dumnezeu inseamna sa te increzi in Cuvantul Lui, adica sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu curvesti, . . . . asta inseamna credinta in dumnezeu. Pe cand credinta in Satana inseamna contrariul credintei divine, adica sa ucizi, sa furi, sa curvesti . . .
Pricepusi acu ? Posted Image

#644
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Tu reinventezi...nu doar Biblia, ci și sensul cuvintelor :)

#645
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 13 martie 2019 - 12:52, said:

Tu reinventezi...nu doar Biblia, ci și sensul cuvintelor Posted Image
Daca tot faci afirmatii e corect sa dai si cateva exemple. Sa te credem pe cuvant de onoare ? Nu prea mai se accepta.

Pe bune, nu doar eu spun ca biblia are adaugiri nepermise ci eruditi. Chiar colegul de formul Logic1 spune despre adaugiri, modificari si interpretari eronate. Insa nimeni nu are curajul sa afirme ca 66,6% e de inspiratie satanica.
Timpul, timpul va va descoperi exact ce eu afirm. Deja au aparut exegeti care resping "adevarul" ca dumnezeu pedepseste omorand suflete.

#646
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 13 martie 2019 - 14:13, said:

Nu prea mai se accepta.
Săraca limbă română...

#647
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrichelieu, on 13 martie 2019 - 02:38, said:

1. Deja ai luat-o, no offence :)

2. “Occasionally, the silverback will also eat grubs or bugs. If the gorillas happen to find a wild ant nest, they will break into it and eat the ants inside. Silverbacks also eat rotting wood and small animals from time to time”.

Vegan da’ nu prea :)
Sursa: https://sciencing.co...et-6548298.html

3. Iar exemplul cu bivolul este hilar. Ăla are sistemul digestiv de așa natura, încât e capabil sa digere și sa asimileze toți nutrimentii din iarba și alte plante. Omul nu e. Ca sa te poți hrăni corespunzător eminamente vegetal, trebuie mult studiu, proteina vegetală nu e atât de complexa cum e cea animală și trebuie luată de la mai multe surse. Ori când începi sa faci asta, (studiul), treci foarte repede in tabăra celor care acorda mai multă atenție mâncării in sine, ignorând aspectul spiritual.

4. Totodata, începi sa îți arogi și un aer de superioritate fata de semenii tai, ori asta e trufie și e un păcat fantastic de mare.

5. Deci vegetarianismul, nesusținut de un suport spiritual adecvat, este foarte periculos dpdv spiritual.
In afara de călugări, nu am cunoscut niciun vegan care sa nu fi călcat in strachini in modul descris mai sus.

6. Exact ce spuneam: deja ai luat-o pe urmele lui Paco: Îl reduci pe Dumnezeu la condiția de om, arogându-i principii și legi umane. Greșești din start.

1. Deocamdată nu, no offence! :)

2. Exemplul l-am dat la întâmplare, din fericire pentru tine, acel specimen folosea în dieta lui carnea crudă, însă ocazional, sau rar, sau extrem de rar, oricum nu asta este ceea ce am vrut să punctez, însă văd că vă agățați cu disperare de orice vă aduce un minim avantaj! :)
Pot folosi sute sau mii de alte exemple în care nu mai aveți ce obiecta, cu consumul de carne crudă ocazional, de exemplu' calul... :)

3. De ce să fie hilar, că așa zici tu?! Dar de faptul că carnea întreține cancerul, ce ai de zis?!
Nu ai cum să ignori aspectul spiritual, mai ales când vine vorba despre alimentație, adică ceea ce bagi în gură!
Este dovedit științific că proteina vegetală nu este dăunătoare organismului uman, în timp ce proteina animală este, și încă la greu... de aia doctorul recomandă moderație în ceea ce privește consumul de carne, pardon, cadavre! :)

4. Adică dacă încerci să faci voia Divinității și să fi moral, poți fi acuzat de aere de superioritate și trufie... wow, am trăit s-o aud și p'asta! :)

5. În ce sens, să fi călcat pe străchini?!

6. Nici vorbă, dincontră, încerc să-l ridic pe om la statutul de ființă divină rațional-morală!

Văd că scăpați esența lucrurilor, și vă agățați cu disperare de ce puteți! Bravo băieți, țineți-o tot așa! Baftă! :)

#648
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 13 martie 2019 - 06:33, said:

Comparatie intre un bou african si un om !!!!
Da cu virgula si cu punct asa cum o sa fac eu pe acest topic.

Nu dragule, comparația era între o ființă care consumă/se hrănește cu proteine vegetale versus o ființă care consumă/se hrănește cu proteine animale! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate