Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Viața fără televizor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#91
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,903
  • Înscris: 16.03.2004
E ieftin. TV + INTERNET mă costă o sticlă de vin și le plătesc pe amîndouă odată. De ce aș renunța?

#92
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,930
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAldulescu, on 03 februarie 2018 - 11:25, said:

Pai tocmai ca arata mai realist, vezi totul in cele mai mici detalii, e ca si cum actorii ar fi in aceiasi camera cu tine.

Tu realizezi ca un iPad poate oferi o imagine mai mare ca un tv da? Un laptop de 14" la 30 de cm se vede ca un televizor de 140" la 3 m, dar numai pentru cei care au trecut clasa a 7a.
Cit despre coșurile din părțile intime, sa le vezi tu p-alea :)

View Postdark, on 04 februarie 2018 - 18:14, said:

E ieftin. TV + INTERNET mă costă o sticlă de vin și le plătesc pe amĂźndouă odată. De ce aș renunța?

Eu as plăti bani ca sa nu ma uit la tv. Viața e scurta și prețioasa.

#93
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,795
  • Înscris: 04.01.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 04 februarie 2018 - 18:44, said:

Tu realizezi ca un iPad poate oferi o imagine mai mare ca un tv da? Un laptop de 14" la 30 de cm se vede ca un televizor de 140" la 3 m, dar numai pentru cei care au trecut clasa a 7a.
Da, dar atunci trebuie sa il tii cu amandoua mainile aproape de fata, asa la TV, stai comod in fotoliu cu mainile libere sau ocupate cu altceva.

#94
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostAldulescu, on 04 februarie 2018 - 19:08, said:

Da, dar atunci trebuie sa il tii cu amandoua mainile aproape de fata, asa la TV, stai comod in fotoliu cu mainile libere sau ocupate cu altceva.

[ https://www.wired.com/images_blogs/gadgetlab/2011/03/5521821786_85fcbec8ed_b.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015

View PostSmurfK, on 01 februarie 2018 - 21:43, said:

E un de-ăla vechi, CRT, nici dacă-l las la tomberon nu-l ia cineva. Posted Image
De care marca este TV-ul respectiv ?

Poate am eu nevoie de el pentru a-l aduce la tara (in caz ca se mai strica un TV de pe acolo).

Edited by Robert201, 04 February 2018 - 20:10.


#96
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Samsung. Nu-i sculă. E mic și vechi, reparat de vreo două ori. Nici banii de curier nu merită.

#97
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018
Daca urmaresti competitii sportive live, televiziunea prin cablu este mai confortabila.

#98
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 19.01.2015

View PostSmurfK, on 04 februarie 2018 - 19:45, said:

Samsung. Nu-i sculă. E mic și vechi, reparat de vreo două ori. Nici banii de curier nu merită.

Atunci nu-l vreau.

Nici daca era un Nei nu l-as fi vrut.

Oricum acolo nici nu prea reincarc Focus-ul, pentru ca stau foarte rar acolo, si nu am neaparat nevoie de un TV CRT, nici de pe OLX daca ar fi fost asa sa fie.

Edited by Robert201, 04 February 2018 - 20:08.


#99
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,622
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdark, on 04 februarie 2018 - 18:14, said:

E ieftin. TV + INTERNET mă costă o sticlă de vin și le plătesc pe amĂźndouă odată. De ce aș renunța?
Pentru ca nu le folosesti? Sau poti sa platesti fara sa folosesti, cunosc cazuri in care unii au avut cablu tv ca altfel nu isi puteau baga net.

View Postvrajitoruldinoz, on 04 februarie 2018 - 18:44, said:

Eu as plăti bani ca sa nu ma uit la tv.Viața e scurta și prețioasa.
Si eu la fel.

View PostSmurfK, on 04 februarie 2018 - 19:45, said:

Samsung. Nu-i sculă. E mic și vechi, reparat de vreo două ori. Nici banii de curier nu merită.
Cat de mic si in ce oras este? Ca ar fi bun la o cabana.

#100
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum ți le leagă între ele, mulți le au pe toate, cablu + internet + fix și chiar +mobil. Și au preț pe tot pachetul. Și dacă alegi să scoți una, poți ajunge să plătești mai mult decât dacă le-ai avea pe toate.

#101
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu platesc la Digi 29 lei internetul 300Mbs si 19 lei Digi Optim Nelimitat abonamentul la mobil. (48 / 50 lei lunar tot pachetul).

Edited by notrust, 04 February 2018 - 21:53.


#102
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdark, on 04 februarie 2018 - 18:14, said:

E ieftin. TV + INTERNET mă costă o sticlă de vin și le plătesc pe amîndouă odată. De ce aș renunța?
Nici nu poti sa ai internet FARA tv acasa cu contract pe persoana fizica.  Am incercat sa cer si nț nț nț!

View Postink1, on 04 februarie 2018 - 19:52, said:

Daca urmaresti competitii sportive live, televiziunea prin cablu este mai confortabila.
Daca.. dar nu.

Ayrton Sena a murit, Schummy e saracu legumix.. la ce sa ma uit , la hîda aia de halep?

#103
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Posttfmercedez, on 04 februarie 2018 - 22:27, said:

Nici nu poti sa ai internet FARA tv acasa cu contract pe persoana fizica.  Am incercat sa cer si nț nț nț!
La ce firma ?
Eu sunt la DIGI si pot avea ce servicu doresc eu.

#104
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,859
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnotrust, on 04 februarie 2018 - 23:13, said:

La ce firma ?
Eu sunt la DIGI si pot avea ce servicu doresc eu.
Eu nu cred. Am 2  contracte la ei. Am incercat sa renunt la TV si "nu se poate".

#105
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

View PostLunaCrystal, on 04 februarie 2018 - 21:19, said:

Si eu la fel.

Cat de mic si in ce oras este? Ca ar fi bun la o cabana
Deci "ai plati ca sa nu te uiti la TV" (io nu-mi dau seama cine va obliga sa va uitati, altfel  Posted Image ), da' ai vrea sa primesti unu' moca.   Posted Image



View Posttfmercedez, on 04 februarie 2018 - 22:27, said:

Nici nu poti sa ai internet FARA tv acasa cu contract pe persoana fizica.  Am incercat sa cer si nț nț nț!
Si eu am avut de la Digi doar net (fix plus mobil).

Edited by Barboso, 05 February 2018 - 02:00.


#106
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 04 februarie 2018 - 01:13, said:

Eu zilele astea, cât am avut ceva probleme cu P.C.-ul am ajuns să mă uit din nou mai mult la televizor. Oare o să rămân fan?
Pai vezi, daca aveai macar 1 smartphone, aveai cu ce sa intri pe net chiar cu PC-ul stricat, sau macar 1 laptop. Eu am si smartphone si PC desktop vechi de rezerva.

#107
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,011
  • Înscris: 16.09.2014
Sa tot fie 8-9-10 ani de cand nu ma uit la TV. Programe romanesti nu am vazut din martie '97. Dar am televizor, pentru ca am si barbat. :D
Mie nu-mi lipseste, am tot ce-mi trebuie pe laptop. Stiri, muzica, filme, sport, documentare, Softpedia... :)

#108
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,027
  • Înscris: 14.10.2008
Acum sa spun si punctul meu de vedere, dupa parcurgerea integrala a topicului:

Am redus drastic consumul de TV clasic cam din 2009 dar mai ales din 2012 incoace. Cum sunt pasionat de telecomunicatii, nu pot renunta nici la TV, nici la telefonia fixa, le am pe toate pe suport modern, fibra optica de la Digi. Televizorul a fost bun cata vreme internetul nu a existat sau a avut viteze slabe.

Cinefil nu prea am fost, putine au fost filmele care mi-au placut, m-am uitat la filme si telenovele mai mult cand imparteam acelasi televizor cu alti membri ai familiei, respectiv cinefilii de maica-mea si fratele meu. Nici microbist nu am fost, m-am uitat la meciuri la tzara cand prindeam doar TVR 1. Tata a fost microbist infocat, fratele asa si asa, eu deloc.

Deci cel mai mult m-am uitat la stiri (fara sport), meteo (aici netul clar e mult mai bun decat TV-ul) si boala mea, videoclipurile muzicale, din 1999 incoace, 80% din timp pe muzica stau, numai ca pana in 2009 preferam TV-ul fiindca pe net se vedeau nasol, pixelat, din 2009 exista HD si 4 K pe Youtube, asa ca am inlocuit posturile muzicale cu Youtube, aud pe Kiss FM in masina cam ce melodii noi apar, hop pe Youtube, pot da si Home Cinema-ul pe FM pentru scurt timp.

In 2014 am renuntat la CRT si am luat LCD-LED si in 2017 am conectat PC-ul la el si la Home Cinema. In prezent, daca televizorul meu nu reda imaginea de la PC, ma mai uit doar la Mircea Badea(inca din 2007, are talent de comediant), ocazional stiri (mai ales la bucatarie cand mananc). Telenovele am urmarit multe in liceu si recent s-a intamplat sa imi placa una de pe Kanal D-Steaua Sufletului dar deja s-a terminat, ce se difuzeaza in locul ei sau prostia aia de Exathlon nu-mi plac.

Am urmarit Cronica Carcotasilor din 2001 pana in 2010 cand a dat Huidu cu capul de pom, de atunci adios. Pe Iantu cu Miliardarul/Milionarul iarasi mereu, cat s-a difuzat. In liceu (2000-2004) am stat mult pe Prima TV, aveau emisiuni una si una. In prezent se simte declinul televiziunii clasice in favoarea internetului de mare viteza.

Pe net am inceput sa intru din 2006, de cand a inceput sa aiba viteze cat de cat decente, cu vitezele mici si cu calitatea slaba la imagine sau sunet nu m-am putut impaca, mai ales ca pasionat de electronice si telecomunicatii.

Facebook nu practic deloc, forumurile sunt unica mea forma de socializare online.

Edited by Neaceasca85, 05 February 2018 - 02:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate