Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Sfaturi inceput IT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
StomaAlex

StomaAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2017
Salut, am luat bacalaureatul in 2016 si din motive personale nu am mers la facultate.In acest an voi da admitere la facultatea de matematica-informatica din Cluj.Stiu sa programez decent in C++/Java/C# + Unity 3D.Am cautat si chiar ma atrage programarea web(da stiu, veti spune cum te atrage si tu nici nu stii cu ce se mananca...Pur si simplu mereu am vrut sa fac siteuri web insa am invatat programare in C++/C# si alte chestii...).Am citit si m-am documentat si am gasit urmatoarele detalii: se invata html,css iar dupa aceea bazele de date.HTML + CSS le stiu si pe acestea decent(nu am lucrat foarte mult).Vreau sa ma apuc sa invat programare WEB, as vrea daca se poate sa-mi dati niste sfaturi cei care ati invatat singuri programare WEB si cei care stiu cu ce se mananca domeniul acesta.Vreau sa invat sa fac siteuri, de la cele simple la cele complicata.Nu ma grabesc, nu vreau sa fac asta in special pentru bani ci doar ca ma atrage.Sa incep sa invat foarte bine html + css iar dupa aceea sa trec pe PHP, dar dupa aceea ? Acestea sunt problemele mele actuale...Nu stiu si nu sunt sigur pe mine in ce ordine sa le iau, de aceea as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra.Sunt un tip care lucreaza foarte mult pe zi( invat 6-7-8 ore pe zi).Multumesc

Edited by StomaAlex, 20 January 2018 - 14:33.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Imparte povestea in doua: client si server. Pe client ai browserul si ce stie el sa interpreteze? HTML, CSS, Javascript in principal. Asadar trebuie sa ai o idee despre acestea de baza. Sigur ca sunt tot felul de tehnologii ce impacheteaza diverse aspecte de aici insa pt. inceptut treci la notiunile de baza. Apoi pe server ai diferite tehnologii care servesc browserul cu continut. Si intra o sumedenie de limbaje cu aditionalele sale. Iarasi poti alege intre PHP, Java, C#, chiar si C/C++ in anumite cazuri etc. Pe urma ai nevoie si de o baza de date, ai de unde alege. Dupa acceea vrei sa comunici prin server cu tot felul de dispozitive extene, iarasi treci la OS-ul in cauza, API etc. Toate fac parte din universul programarii, nu-s diferite unele de altele decat de manualul de utilizare a lor. Asa ca spor la studiu acolo unde nu stapanesti notiunile, propune-ti ceva contret sa realizezi si din analiza detaliilor afli ce mai trebuie, intrebi pe aici ce nu-i clar etc.

Edited by neagu_laurentiu, 20 January 2018 - 14:52.


#3
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Invata Javascript. Daca vrei sa fii web-developer trebuie sa stii Javascript. Partea buna este ca dupa ce inveti Javascript poti sa creezi orice folosind acest limbaj (front-end, server-side, mobile apps, TV apps, rasberry pi, etc...).
Daca vrei sa te axezi mai mult pe crearea de website-uri/aplicatii interactive iti recomand sa inveti o platforma ca https://reactjs.org/ sau https://vuejs.org/ . Iti recomand sa incepi cu Vue.js, este mai usor de folosit si are o sintaxa mai frumoasa, INSA mai intai invata Javascript bine. Invata bazele, cum functioneaza, ce inseamna o functie sincrona/asincrona, cum se face garbage collection in Javascript.
Partea buna/proasta despre Javascript este ca se schimba foarte repede, trebuie sa inveti constant, ce ai invatat acum 2 ani poate sa nu mai aiba nicio relevanta pentru starea limbajului la momentul actual.

Cum sa inveti?
Cea mai buna metoda sa inveti programare este prin dezvoltarea de proiecte. De exemplu, propune-ti sa creezi un site (fara parte de back-end): "aplicatie web in care utilizatorul poate sa faca o poza cu camera web si sa aplice diverse filter (alb-negru, luminozitate)". O sa inveti cum sa accesezi API-ul pentru camera web, cum sa creezi o imagine in Canvas, cum sa citesti datele acelei imagini, cum sa modifici pixelii unei imagini, cum sa redesenzi imaginea, etc.
Dupa poti sa adaugi functionalitati noi ca sa inveti lucruri noi: "cum as face ca utilizatorul sa poata sa salveze local ultimele 5 poze" sau "cum as putea sa adaug scris peste poza". O sa inveti foarte repede limbajul creand aplicatii. Dupa ce stii limbajul poti sa te apuci sa inveti frameworkurile mentionate mai sus.

Dupa aceea poti sa continui sa inveti partea de server tot prin Javascript; poti sa inveti Node.js care este printre cele mai populare platforme de backend la momentul actual si pentru care se gasesc foarte multe tutoriale recent create.

Edited by Buleandra94, 20 January 2018 - 14:53.


#4
StomaAlex

StomaAlex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2017
Bun, deci pentru moment trebuie sa invat calumea html,css si php.Dupa aceea voi trece pe alte chestii pe care acum degeaba mi le explicati ca nu le inteleg....

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă ești un tip analitic (nu fugi de matematică și de algoritmică), nu pierde prea multă vreme cu css.

Dacă nu ești analitic, lasă baltă programarea și învață css și design grafic, Photoshop,  etc.


Nu îți pierde timpul cu lucruri spre care nu ai înclinație.  Șlefuiește lucrurile la care ai înclinație.

Edited by OriginalCopy, 20 January 2018 - 15:39.


#6
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Daa, îmi place matematica și fizica mult.De ce sa nu pierd vremea în css ? În cât timp se poate învăța html+css la nivel ridicat, învățând zilnic ore intregi...?

#7
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostStomaAlex, on 20 ianuarie 2018 - 14:32, said:

Stiu sa programez decent in C++/Java/C#
Ce insemana sa programezi decent in C++ si in Java .Da exemple

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostRazvanOlex, on 20 ianuarie 2018 - 16:06, said:

Daa, îmi place matematica și fizica mult.De ce sa nu pierd vremea în css ? În cât timp se poate învăța html+css la nivel ridicat, învățând zilnic ore intregi...?
Deoarece css înseamnă design grafic, care înseamnă muncă creativă, opusul muncii analitice, și un om are înclinație naturală către una din ele, dar nu ambele.

Nu vei fi în vecii vecilor un geniu în design, dacă ești bun în programare.

Vei putea face cel mult interfețe grafice decente, curate, dar sigur nu geniale. Asta dacă ești cu analitica, așa cum te descrii.

De aceea programele bune se fac în echipe disciplinare, o echipă de programatori, una de designeri, etc.

Aici vorbesc despre profesionalism și țintitul sus, nu despre programarea de la Românica unde "las-o bre că merge-așa".

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostStomaAlex, on 20 ianuarie 2018 - 15:09, said:

Bun, deci pentru moment trebuie sa invat calumea html,css si php.Dupa aceea voi trece pe alte chestii pe care acum degeaba mi le explicati ca nu le inteleg....

html,css,javascript,jquery+pluginuri,bootstrap, poate putin Photoshop..si dupa php +mysql

sunt o gramada de cursuri pe net,lynda,udemy...

#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
As completa la ce a zis originalcopy, vezi catre ce ai inclinatie si o sa iti dai seama repede la facultate. Ca acolo te pun sa faci tot felul de kkturi cu "forta", deci nu vei invata doar ce vrei tu si ce ti se pare "cool". Daca o sa iti fie scarba de proiectele cu algoritmica serioasa in C, Java probabil vei face o cariera mai usor in parte de front-end. Inca ceva, sugestia mea sa te bagi cat mai repede posibil, ideal dupa ce treci de anul intai la un job pe programare care sa te inteleaga ca esti student si sa iti dea flexibilitatea necesara. Sunt foarte multe firme care cauta carne de tun care sa isi bata capul cu buguri. La un job in domeniu vei invata multe treburi din viata reala nu neaparat progamare ci cum sa lucrezi in proiecte tooluri moderne, noi directii de care facultatea va afla doar dupa ce vor fi mainstream la toata lumea. Daca nu iti place sau nu te lasa sa te duci la laboratoare pleci la altii si tot asa. Parerea mea ca mate-info si automatica sunt depasite de vremurile actuale, sunt facultati care te ajuta sa gandesti intr-un anumit fel si sa iti faci un anumit networking dar profesorii tineri care vin sunt captivi intr-un sistem de pile si spagi. In rest nu te baza pe facultate.

#11
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Am înțeles, mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

#12
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostRazvanOlex, on 20 ianuarie 2018 - 17:31, said:

Am înțeles, mulțumesc tuturor pentru sfaturi.
Raspunde domne la intrebare ce inseamna decent in C++ si Java

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostBuleandra94, on 20 ianuarie 2018 - 14:50, said:

Partea buna este ca dupa ce inveti Javascript poti sa creezi orice f
"1" == 1  => true  (obiceiuri proaste)
"1" === 1 => false
Tu ai idee ce ar fi ca intr-un CPU sa stochez intr-un registru al sau "1" si in alt registru sa stochez 1 si el sa-mi spune ca cele doua registre sunt egale si baza egalitatii lor sa trimita un semnal de comanda catre pupitrul de comanda al unui reactor nuclear ?

Edited by navistar_eagle, 20 January 2018 - 18:15.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007
Javascript e cea mai importanta tehnologie acum pentru un programator web. Sigur, HTML si CSS sunt de baza, dar fara cunostinte serioase de Javascript nu prea ai rezolvat mare lucru. PHP/MySQL ulterior, pentru server si baze de date ... sunt cel mai usor accesibile. Apoi ar trebui sa aprofundezi si ceva framework-uri/librarii de Javascript pentru a scrie cod mai rapid: jQuery, Angular, React, etc. Ca sa ajungi la un nivel decent cu astea o sa-ti ia cativa ani buni. Asa ca poate ca ar fi mai bine sa te axezi pe un subdomeniu web, de exemplu sa alegi doar tehnologii client (fara server/baze de date/etc).

Edited by utopium, 20 January 2018 - 18:46.


#15
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnavistar_eagle, on 20 ianuarie 2018 - 18:14, said:

"1" == 1  => true  (obiceiuri proaste)
"1" === 1 => false
Tu ai idee ce ar fi ca intr-un CPU sa stochez intr-un registru al sau "1" si in alt registru sa stochez 1 si el sa-mi spune ca cele doua registre sunt egale si baza egalitatii lor sa trimita un semnal de comanda catre pupitrul de comanda al unui reactor nuclear ?

Nu am zis ca este cea mai buna optiune pentru orice.  Poti sa creezi software-ul pentru un reactor nuclear in Javascript? Da. Este recomandat acest limbaj pentru aceasta sarcina? Nu.
Exemplul dat de tine este destul de prost ales oricum, niciun programator Javascript peste nivelul de incepator nu foloseste operatorul "==", si oricum cei care programeaza in Javascript la nivel profesional folosesc code linting si transpiling care oricum nu te lasa sa faci asemenea greseli banale.

Si da, la nivel de CPU e normal ca daca ai intr-un registru valoarea 49 si in altul valoarea 1 ca nu sunt egale, insa nu e ca si cum limbajul de prograre e nedeterminist; ca la orice alt limbaj trebuie sa stii dinainte cum functioneaza toti operatorii si cuvintele cheie ale limbajului, partea proasta la Javascript este ca sunt foarte multe cazuri diferite si moduri de functionare diferite a operatorilor in functie de tipurile de date asupra carora sunt aplicati. Si nu CPU-ul spune ca sunt egale, operatorul "==" spune ca sunt egale care converteste ambii membri ai egalitatii la acelasi tip de date inainte de a face compararea. Modalitatea de conversie a tipurilor de date este clar definita (desi este imposibil de invatat/memorat si de aceea acest folosirea acestui operator nu este recomandata): https://developer.mo..._equality_using

Eu unul recomand oricum celor care stiu bazele Javascript sa invete TypeScript si sa scrie doar in TypeScript in loc de Javascript pentru proiectele ce au mai mult de 1000-2000 linii de cod.

Edited by Buleandra94, 20 January 2018 - 19:29.


#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Faptul ca va bazati pe software sa va opreasca de la greseli ma inspaimanta.

#17
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMarianG, on 20 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Faptul ca va bazati pe software sa va opreasca de la greseli ma inspaimanta.

Omul nu este perfect, orice om greseste. Nu este mai bine sa iti apara un mesaj cu "hei, vezi ca aici variabila X poate sa fie nedefinita" imediat cum ai scris o linie de cod decat sa gasesti greseala dupa cateva ore de debugging? Nimic nu te poate opri de la a face greseli, insa cu cat mai multe plase de siguranta cu atat mai bine. Sugerezi ca este mai productiv sa lucrezi fara un sistem care detecteaza automat diverse probleme decat cu el?

In caz ca te refereai la exemplul cu reactorul, da, ar trebui sa fie foarte multe sisteme hardware de protectie in afara de cele software, insa din comentariul de mai sus cred ca te referi in general la faptul ca trebuie sa te bazezi pe cunostiintele tale si nu pe software-ul automat ca sa iti dai seama de greseli (pentru ca subiectul este dezvoltarea software nu hardware).

Edited by Buleandra94, 20 January 2018 - 20:02.


#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Pentru un incepator este bine sa intalneasca probleme, rezolvarea lor duce la formarea profesionala.

Spun ca este mai productiv sa stii de la bun inceput cu ce tipuri de date lucrezi, astfel nu pierzi timp in 'debugging'.

Edited by MarianG, 20 January 2018 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate