Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi inceput IT

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMarianG, on 20 ianuarie 2018 - 21:22, said:

Pentru un incepator este bine sa intalneasca probleme, rezolvarea lor duce la formarea profesionala.

Spun ca este mai productiv sa stii de la bun inceput cu ce tipuri de date lucrezi, astfel nu pierzi timp in 'debugging'.

Personal nu cred ca inveti mai bine daca "intalnesti problema" decat daca iti apare un mesaj cu "vezi, nu e bine sa faci asta pentru ca se poate intampla X". Atata timp cat afli care este problema, de ce se intampla si care este solutia cred ca este bine sa o afli cat mai rapid decat dupa ore de cautari pe Google.

#20
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostBuleandra94, on 20 ianuarie 2018 - 22:06, said:

Personal nu cred ca inveti mai bine daca "intalnesti problema"
null == undefined
true
null === undefined
false
var myobject = null
undefined
typeof(myobject)
"object"


#21
RazvanOlex

RazvanOlex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2015
Tot am citit pe internet și am văzut ca pentru prima oară trebuie învățat: html + css dar dupaia unii zic PHP.Care este diferența dintre PHP și Javascript...?

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBuleandra94, on 20 ianuarie 2018 - 22:06, said:

Personal nu cred ca inveti mai bine daca "intalnesti problema" decat daca iti apare un mesaj cu "vezi, nu e bine sa faci asta pentru ca se poate intampla X". Atata timp cat afli care este problema, de ce se intampla si care este solutia cred ca este bine sa o afli cat mai rapid decat dupa ore de cautari pe Google.
FORMARE PROFESIONALA, mesajul ala il uiti dupa doua zile
Pe un alt topic cineva a dat un raspuns corect, care rezolva problema, ( si anume un "end line"), dar omul nu intelegea de ce "nu apare cum vrea el"
Programul ruleaza corect, face ce ii spui dar nu si ce te astepti,
primesti raspunsul si te uiti ca nu stii ce sa faci cu el.


Mesaj Moderator:
Razvan se va intoarce dupa 15 zile -- https://forum.softpe...617-razvanolex/ --
Multumesc celor care au raportat situatia.

Edited by MarianG, 21 January 2018 - 01:17.


#23
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View Postnavistar_eagle, on 20 ianuarie 2018 - 22:23, said:


null == undefined
true
null === undefined
false
var myobject = null
undefined
typeof(myobject)
"object"

Poti sa explici ce ai vrut sa arati prin acest exemplu? Sunt chestii de baza in Javascript, cand inveti un limbaj prima data mai intai inveti operatorii si cuvintele cheie.

Daca foloseai un linter cu reguli recomandate iti spunea imediat sa folosesti undefined in loc de null. Limbajul are multe elemente invechite, care insa sunt acolo pentru compatibilitea inapoi, asta nu inseamna ca trebuie si folosite. Am zis, e un limbaj greu de stapanit in totalitate insa, odata ce o faci, ti se deschid cele mai multe porti in comparatie cu orice alt limbaj de programare.

View PostMarianG, on 21 ianuarie 2018 - 01:16, said:

FORMARE PROFESIONALA, mesajul ala il uiti dupa doua zile
Pe un alt topic cineva a dat un raspuns corect, care rezolva problema, ( si anume un "end line"), dar omul nu intelegea de ce "nu apare cum vrea el"
Programul ruleaza corect, face ce ii spui dar nu si ce te astepti,
primesti raspunsul si te uiti ca nu stii ce sa faci cu el.


Mesaj Moderator:
Razvan se va intoarce dupa 15 zile -- https://forum.softpe...617-razvanolex/ --
Multumesc celor care au raportat situatia.

Iti inteleg punctul de vedere, insa in ziua de azi nu mai scrie nimeni cod pe hartie. Uiti mesajul dupa 2 zile, insa cand o sa vrei sa scrii iar acelasi lucru, iar o sa apara, pana inveti. Stiu foarte bine ce inseamna debugging-ul si cat de important este sa inveti algoritmica/programare insa nu cred ca debuggingul cauzat de erori de sintaxa, sau ca ai apelat o functie cu 2 parametri in loc de 3, sau ca ai uitat sa definesti o variabila te ajuta la ceva.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Asta pentru ca scrieti cod in graba.
Codul il scrii dupa ce ai inteles ce trebuie sa faci, si de ce ai nevoie pentru face 'un pas'.
Adevarat, in ziua de azi exista foarte multi 'carpaci'.

Edited by MarianG, 21 January 2018 - 11:49.


#25
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMarianG, on 21 ianuarie 2018 - 11:48, said:

Asta pentru ca scrieti cod in graba.
Codul il scrii dupa ce ai inteles ce trebuie sa faci, si de ce ai nevoie pentru face 'un pas'.
Adevarat, in ziua de azi exista foarte multi 'carpaci'.

Eu unul mai intai fac designul/arhitectura aplicatiei, apoi creez o lista de task-uri ce trebuie indeplinite pentru finalizarea aplicatie iar apoi ma apuc sa codez. Si da, codez cat mai rapid posibil, intrucat stiu deja ce trebuie sa fac, daca apare vreo problema se rezolva la fel de rapid cum a aparaut, din experiente am observat ca asa ca este mult mai productiv decat sa stau sa gandesc 10 minute fiecare linie de cod pe care o scriu. Nu cred ca o data ce ai planuit dinainte ce vrei sa faci prin design mai este necesar sa irosesti timp tastand mai incet.

Sunt curios care este metodologia ta de dezvoltare a unei aplicatii si ce experienta (recenta) ai in dezvoltarea de produse software si de ce crezi ca astfel realizarea unei aplicatii iese perfect din prima si fara niciun bug.

Edited by Buleandra94, 21 January 2018 - 14:51.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Never trust user input

Si de ce n-ai lasa incepatorii sa inteleaga lucrurile de baza, in loc de 'rutina' 'google error code' ?

Am vazut destule topicuri cu screenshot in care compilatorul explica clar care este peoblema, dar userul nu intelege termenii.

Edited by MarianG, 21 January 2018 - 15:29.


#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Suntem agili acum. :) Nici businessul nu are timp nici cerintele sa le stabileasca bine, dar apoi sa stea dupa developer sa gandeasca indelung cum ar trebui sa faca mai repede :)

#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
AGILE ?
iar developerul nu trebuie sa se gandeasca repede, ci sa lucreze curat

Edited by MarianG, 22 January 2018 - 19:58.


#29
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostMarianG, on 22 ianuarie 2018 - 19:55, said:

AGILE ?
iar developerul nu trebuie sa se gandeasca repede, ci sa lucreze curat

Cred ca la marea majoritatea a firmelor este muuuult mai important ca developerul sa lucreze mai repede decat mai curat. Cat timp rezultatul final arata bine si este acceptat de client nu prea intereseaza pe nimeni cum arata codul in spate. Foarte putine firme pun accentul pe calitatea codului in sine. Daca face ceea ce trebuie este indeajuns.

Intr-o lumea ideala am scrie toti cod curat, pentru fiecare feature nou adaugat am sta sa re-analizam structura aplicatiei, sa modificam toata arhitectura daca este cazul, in loc sa adaugam un "hack" ca sa functioneze noul feature. Insa timpul este atat de important in ziua de azi incat este mult mai productiv sa dezvolti aplicatiile dupa ideea "move fast and break things".

Da, pentru produse software ce trebuie sa fie foarte robuste si au o destinatie foarte importanta (eg: in medicina, automotive, ingineria spatiala, etc.) vorbim de alt mod de dezvoltare a aplicatiilor, insa pentru 99% din firme si produse se aplica ce am spus mai sus.

Edited by Buleandra94, 22 January 2018 - 22:17.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Si totusi, vorbim de un incepator.

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBuleandra94, on 22 ianuarie 2018 - 22:15, said:

Cred ca la marea majoritatea a firmelor este muuuult mai important ca developerul sa lucreze mai repede decat mai curat. Cat timp rezultatul final arata bine si este acceptat de client nu prea intereseaza pe nimeni cum arata codul in spate. Foarte putine firme pun accentul pe calitatea codului in sine. Daca face ceea ce trebuie este indeajuns.
Depinde de client. Daca se intampla sa "move fast and break things" de cateva ori, si clientul se plange ca pierde bani din cauza asta, si apoi la root cause analysis rezulta ca s-a programat pe repede-nainte, se poate ca chiar clientul sa insiste pe programare curata.

Deasemenea, depinde de durata proiectului. Ca daca vorbim despre extinderea continua pe parcursul anilor, nimeni nu vrea cod anapoda.

#32
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

View PostRazvanOlex, on 20 ianuarie 2018 - 16:06, said:

Daa, îmi place matematica și fizica mult.De ce sa nu pierd vremea în css ? În cât timp se poate învăța html+css la nivel ridicat, învățând zilnic ore intregi...?

In 2 ore

#33
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostBuleandra94, on 21 ianuarie 2018 - 11:06, said:

Poti sa explici ce ai vrut sa arati prin acest exemplu? Sunt chestii de baza in Javascript, cand inveti un limbaj prima data mai intai inveti operatorii si cuvintele cheie.
Daca foloseai un linter cu reguli recomandate
In momentul asta iti spunem : Multumim pentru atentie, va sunam noi Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate