Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Lupta cu depresia si anxietatea

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Kriss_Tina

Kriss_Tina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2018
Nici nu stiu cu ce sa incep... am avut un episod depresiv major acum doi ani, urmat de hiperventilatie si atac de panica cu pierderea cunostintei. Toate astea au revenit dupa 13 ani, timp in care m-am luptat cu gandurile negre si am incercat sa duc o viata normala. Mi-am impus sa fiu fericita si sa ascund, sa pun in spate toate acele stari care au inceput sa ma chinuie inca de la 15 ani. Atunci am avut mai multe tentative de suicid, atacuri de panica si depresie.
Tatal meu este un schizofrenic care m-a urat cu toata fiinta lui si mi-a reprosat tot timpul ca i-am distrus viata. Orice pas gresit il scotea din sarite si ma batea cu tot ce putea... mama incerca sa ma apere, dar o lua si pe ea la bataie, dupa care se calma. Din nefericire am scapat de el abia la 14 ani, atunci cand maica-mea s-a decis in sfarsit sa divorteze de el.
Mi-am facut curajul de a apela la un psihiatru care mi-a recomandat tratament medicamentos ( initial am luat serodeps si anxiar, iar acum m-a trecut pe mizarten) si psihoterapie. Chiar daca mi-a crescut doza tot mai am episoade de hiperventilatie, atacuri de panica, dureri de cap insuportabile si o stare generala groaznica. Sunt la pamant... simt ca orice lucru negativ care mi s-ar putea intampla o sa ma darame si nu o sa ma mai pot ridica...
Oare se poate trece peste asa ceva? Cum??? Am 29 ani si simt ca sunt blocata emotional la varsta de 15 ani... nu reusesc sa imi revin si cu cat lupt mai tare, cu atat depresia se inrautateste mai mult.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Oare se poate trece peste asa ceva? Cum??? Am 29 ani si simt ca sunt blocata emotional la varsta de 15 ani... nu reusesc sa imi revin si cu cat lupt mai tare, cu atat depresia se inrautateste mai mult.

Numai cu sport, alimentatie sanatoasa, aer curat si viata normala cat mai putin stresanta (exclus stres capitalist corporatist urban).

Edited by rosix, 19 January 2018 - 15:37.


#3
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Cu ce iti ocupi timpul ?

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Un anturaj de incredere, pozitiv.

#5
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:33, said:

.. nu reusesc sa imi revin si cu cat lupt mai tare, cu atat depresia se inrautateste mai mult.
Nu mai lupta..  Lasa gandurile sa treaca .lasa-le sa face ce vor si gandeste-te ca vor trece in 10 - 30   minute o juma de zi.
CA atunci cand cand ai nervi cat timp or sa tina 10- 30 hai o zi dar starea va trece.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Schimbă medicul psihiatru, interesează-te care este cel mai bun pentru ceea ce ai tu. Află cine a avut rezultate bune pentru tratamentul depresiei.

Altă modalitate mai bună de a lupta cu boala decât tratamentul psihiatric nu există.

Ştiu că sună rău, dar schizofrenia de obicei se moşteneşte. Ca atare asta ar trebui să fie una dintre priorităţi, să îndepărtezi pericolul de declanşare al bolii. Oricum, curaj şi capul sus!

Edited by neur0, 19 January 2018 - 15:46.


#7
Kriss_Tina

Kriss_Tina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2018
M-am apucat de exercitii fizice in urma cu 4 ani, dar nu m-au ajutat atat de mult pe plan psihic. :(

#8
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 neur0, on 19 ianuarie 2018 - 15:44, said:

Schimbă medicul psihiatru, interesează-te care este cel mai bun pentru ceea ce ai tu.

Ştiu că sună rău, dar schizofrenia de obicei se moşteneşte. Ca atare asta ar trebui să fie una dintre priorităţi, să îndepărtezi pericolul de declanşare al bolii. Oricum, curaj şi capul sus!
Poate sa duca la cel mai bun pshihiatru din lume si sa bage tone de medicamente daca nu face nimic sa se insanatoseasca.  Sa vedem ce zice cum isi ocupa timpu ce munceeste ce mannaca   etc..

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Apelează la alt medic, interesează-te înainte care este bun. Lasă sfaturile de pe net, nici eu şi nici alţii de pe net nu suntem calificaţi să dăm sfaturi pentru tratarea eficientă a depresiei. Din câte ştiu, însă, se poate trata cu succes dacă nimereşti medicul potrivit.

Edited by neur0, 19 January 2018 - 15:48.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Cum spune si colegul @rosix, sportul joaca un rol important in imbunatatirea starii tale generale.
Incearca sa gasesti ce anume iti aduce tie placere: ciclismul, rolele, skateboard-ul, trotineta, chiar si simplele plimbari prin natura sau jogging-ul.

Eu de exemplu de primavara si pana toamna de-abia astept sa ies de la lucru, ca sa ma plimb cu trotineta prin oras si prin parc. Mai ales in perioadele stresante de la serviciu ma ajuta sa ma linistesc si sa uit macar temporar de lumea nebuna in care traim.

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:45, said:

M-am apucat de exercitii fizice in urma cu 4 ani, dar nu m-au ajutat atat de mult pe plan psihic.
Incearca sa gasesti ce anume iti aduce si un sentiment de calm, care te poate ajuta sa nu-ti mai stea tot timpul gandul la sentimente negative. Si muzica are un rol foarte important in asta, mai ales cand e asociata cu exercitii sau cu miscarea.

Edited by Hider141, 19 January 2018 - 15:50.


#11
Kriss_Tina

Kriss_Tina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2018
Am fost la neurolog si din fericire nu am mostenit boala tatalui meu. Din punctul asta de vedere sunt sanatoasa. Psihiatrul este ok, chiar m-a ajutat intr-o oarecare masura, in comparatie cu primul care m-a scarbit total.

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Hider141, on 19 ianuarie 2018 - 15:47, said:

Cum spune si colegul @rosix, sportul joaca un rol important in imbunatatirea starii tale generale.
Hai să lăsăm vrăjeala. Nu este ceva care se tratează prin sport, aer curat şi alimentaţie sănătoasă. Este ceva extrem de serios pentru care trebuie recomandat un tratament de către cineva de specialitate.

Edited by neur0, 19 January 2018 - 15:50.


#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Nu am spus ca se trateaza prin asta. Dar ajuta per total sa aiba un efect mai mare sfaturile si tratamentele date de psiholog.

Edited by Hider141, 19 January 2018 - 15:52.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Un-ZeU, on 19 ianuarie 2018 - 15:43, said:

Nu mai lupta..  Lasa gandurile sa treaca .lasa-le sa face ce vor si gandeste-te ca vor trece in 10 - 30   minute o juma de zi.

Usor de spus, greu de facut, pentru un depresiv sedentar care nu-si misca fundul la alergare prin parc.

 neur0, on 19 ianuarie 2018 - 15:49, said:

Hai să lăsăm vrăjeala. Nu este ceva care se tratează prin sport, aer curat şi alimentaţie sănătoasă. Este ceva extrem de serios pentru care trebuie recomandat un tratament de către cineva de specialitate.

Clinica de specialitate o sa-i dea madicamente. Probabil o sa poata dormi, dar a doua zi se va trezi luand-o de la capat exact de unde a ramas.
Depresia are cauze externe, obiective, care nu pot fi tratate cu medici, agheazma si gandire pozitiva.

Principalul factor de depresie in socieatea urbana actuala - capitalismul corporatist si politica concentrata pe interesele oligarhilor capitalisti, in loc de interesele oamenilor.

Edited by rosix, 19 January 2018 - 15:55.


#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:45, said:

M-am apucat de exercitii fizice in urma cu 4 ani, dar nu m-au ajutat atat de mult pe plan psihic. Posted Image

Practica ce iti place, poate sport de echipa, poate gen hobby. La sport poti cunoaste oameni etc
Incearca cu suplimente NU cu medicamente, gen Gaba, HTP5 etc

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Vezi daca te ajuta sfaturile de aici:
https://www.youtube....h?query=anxiety

#17
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Deci conteaza foarte multi factori.   Psihoterapia , medicamentatia  efortul fizic (care elibeereaza serotonina hormonul fericirii)  alimentatia ( exclus cola cafea energizante bauturi alcoolice  etc )   Relatiiile interumane   si altele...

Edited by Dany_Darke, 19 January 2018 - 16:01.


#18
Lyndaa

Lyndaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.01.2018
Well.
De 4 luni de zile lucrez in domniul administrativ, intr-o camera de 5/4 cu o colega greu de suportat.
De fiecare data cand ma gandesc ca trebuie sa merg la munca si sa impartim acelasi spatiu am palpitatii foarte intense si devin stresata.
in tot acest timp am incercat sa caut un alt loc de munca decent, insa fara rezultate (locuiesc intr-un oras foarte mic).
Ce as putea face in cazul asta?
Cred ca voi face un infarct intr-o zi daca mai stau mult langa ea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate