Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lupta cu depresia si anxietatea

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
Kriss_Tina

Kriss_Tina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2018
Da, am observat “ecoul” si am preferat sa il ignor.

#38
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
După cum bine vezi Softpedia sugerează, dar NU garantează ;)


Totul depinde NUMAI de tine :)

#39
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 16:54, said:

Daca nu apelam la un doctor nu stiu unde ajungeam... credeti-ma ca ajunsesem in asa hal incat nu mai puteam iesi din casa! Eu nu am vrut sa accept tratament medicamentos initial, dar mi s-a zis ca sedintele de psihoterapie o sa imi inrautateasca starea la inceput si a avut dreptate.

1.Cauta medic psihiatru bun.  Bun inseamna ca te asculta, e ochi si urechi la ce ii spui. Unii-s plictisiti, altii-s nervosi ,iar altii mereu pe fuga.
Ia tratamentul asa cum zice el, daca simti ca dupa cateva saptamani ai zile foarte bune, atunci inseamna ca iti merge, daca nu inseamna ca tratamentul nu iti merge si trebuie ori marita doza , ori schimbat cu altceva.
2.Fa si terapie, dar daca simti ca rezonezi cu terapeutul si daca simti ca te ajuta dupa un anumit timp. E greu, aici sunt multi , iar unii sunt foarte slabi pregatiti . Sper sa ai noroc sa gasesti unul bun. Vezi ca cei buni sunt si foarte scumpi, ca asa-i la noi.
3. Stilul de viata, copiii astia dupa forum au dreptate, merge si-un pic de sport sau macar mers pe jos, dar sa fie in aer liber.
4 Hrana, mananca cat mai multe legume si fructe, iar somnul sa ai minim 8 ore de somn. Depresiv-anxiosul trebuie sa doarma, in somn se refac toate rezervele necesare creierului sa functioneze bine!
4. Cel mai bun sfat pentru depresie este munca. O sa razi, cat timp ai mintea focusata pe altceva depresia cedeaza. Atunci cand esti concentrat pe ganduri, nu faci decat sa le dai importanta si sa accentuezi depresia. Asadar munca cat mai multa.
5. Carti, materiale self-motivationale, gasesti acum si pe youtube orice numai sa te motiveze sa continui, sa mergi inainte.
Hobby, filme, documentare, natura , comedie.

ps: Ai fost un copil traumatizat, insa gandeste-te ca nu esti unicul, sunt milioane de ingeri traumatizati de dementi, unii -n feluri greu de inchipuit. Acum ai scapat, ai iesit din cocon, esti ca un fluture gata sa-ti iei zborul. Acum esti adult, adultul rezista!!!

#40
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 16:02, said:

cititul cartilor.
e-book, pdf sau print ?????? :)

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Cu ce ma ocup? Promovez afacerile online, optimizez SEO site-urile web. Am o mica firma de web design cu prietenul meu.


Preietenul este sau trebuie sa fie un factor cheie.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fii linistita, te vei vindeca aici, pe forum. Nici vorba sa ai nevoie de un consult psihologic, sa ajungi sa te arate prietenii cu degetul:uite nebuna. Nu trebuie decat , sub protectia anonimatului asigurat de tastatura, sa faci tot ce te sfatuiesc toti neofitii si neavenitii de pe forum si "voala-de-vezi", in cateva ore de citit est ca nou-nouta.

#43
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Cu ce ma ocup? Promovez afacerile online, optimizez SEO site-urile web. Am o mica firma de web design cu prietenul meu.
Ce imi place sa fac? In general nu am chef de nimic, dar imi mai ocup timpul cu vizionatul serialelor si cititil cartilor.
Apucă-te de agricultură, încă n-am văzut fermier deprimat. :)

#44
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 Mr_nobody_, on 19 ianuarie 2018 - 18:57, said:

Apucă-te de agricultură, încă n-am văzut fermier deprimat. Posted Image
Ai zis-o de te-ai rupt :P

#45
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 Mr_nobody_, on 19 ianuarie 2018 - 18:57, said:

Apucă-te de agricultură, încă n-am văzut fermier deprimat. Posted Image
Ai dreptate in principiu, de fapt munca fizica(sport eventual) te poate salva de multe boli....Mult noroc initiatorului si o viata linistita!

#46
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Nici nu stiu cu ce sa incep... am avut un episod depresiv major acum doi ani, urmat de hiperventilatie si atac de panica cu pierderea cunostintei. Toate astea au revenit dupa 13 ani, timp in care m-am luptat cu gandurile negre si am incercat sa duc o viata normala. Mi-am impus sa fiu fericita si sa ascund, sa pun in spate toate acele stari care au inceput sa ma chinuie inca de la 15 ani. Atunci am avut mai multe tentative de suicid, atacuri de panica si depresie.
Tatal meu este un schizofrenic care m-a urat cu toata fiinta lui si mi-a reprosat tot timpul ca i-am distrus viata. Orice pas gresit il scotea din sarite si ma batea cu tot ce putea... mama incerca sa ma apere, dar o lua si pe ea la bataie, dupa care se calma. ..................................

Oare se poate trece peste asa ceva? Cum??? Am 29 ani si simt ca sunt blocata emotional la varsta de 15 ani... nu reusesc sa imi revin si cu cat lupt mai tare, cu atat depresia se inrautateste mai mult.
cum naiba, cred că e un scenariu care nici in film nu apare. Cat sa va bata ăla măi? cum adica din orice? nu cred aşa ceva. Cum adica i-ai distrus viata? cum te batea aveai semne dupaia erau si atunci autoritătile care puteau lua masuri?
orice copchil mai face prostii si mai ia bataie dar cat? zilnic? cum sa stea cu el femeia atatia ani?

Edited by babarzotea, 19 January 2018 - 23:04.


#47
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Nu am pretentia ca stiu ce-i depresia dar eu cand aplic "miserupismul" ma simt cel mai bine. Mai complicat pentru cine are responsabilitati sau nu mai stiu ce target-uri sau planuri de indeplinit. Cand nu-ti propui nimic n-are ce sa te faca nefericit. Daca vreau maine nu fac nimic; ma uit la seriale, ma imbat sau plec cu trenul intr-o directie hotarata de o moneda! E un lux pe care nu multa lume si-l permite... Doar problemele celor dragi sau cate o problema medicala ma mai tulbura din cand in cand.
LE
Mai si muncesc, neremunerat, din placere.
LE
Si totusi ma nefericeste ceva; impostura, spagarii, sinecuristii si incompetentii; te lovesti de ei peste tot.

Edited by 2003spirit, 20 January 2018 - 00:24.


#48
Kriss_Tina

Kriss_Tina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.01.2018
Crezi ca politia se baga in chestii de genul? In anii 90 nu era totul atat de mediatizat ca atunci. Stai linistit ca nu dadea in locuri vizibile, dadea in cap sau folosea cureaua. O data m-au vazut educatoarele de la gradinita vanata pe fata si din cate se pare nu s-a luat atitudine. Cat despre mama mea, numai ea stie de ce a ramas cu el atata timp. Nu crezi? Nu ma intereseaza acest aspect si sincera sa fiu, nu ma mir deloc ca ajung atatia sa apeleze la suicid, avand in vedere reactia voastra. Ce minte bolnava as putea sa am ca sa pot inventa tot ce am scris?? Vrei un exemplu? Odata am luat mai multe pastile de Viplex (supliment alimentar), iar cand ai mei si-au dat seama, taica-miu m-a trezit din somn cu pumni si m-a tras de par. Ti se pare ca asta e comportament de om normal? Ti se pare ca problemele mele sunt un scenariu? Pe bune? Asta e genul de reactie de care un om “ fucked up” are nevoie??? Serios? Tu crezi ca mie imi e usor sa traiesc cu toate amintirile astea? Cum naiba sa faci misto de asa ceva? Eu nu am intrat aici sa ma vindec, doar imi doream sa primesc cateva sfaturi sau sa citesc despre experientele unor oameni care au trecut prin ceva similar.
Tu stii cat de greu mi-a fost sa nu o iau razna sau cum a fost in perioada in care ma taiam si purtam bandaje pe care maica-mea nu le observa? Sa iti fie rusine ca ai scris sa ceva sau ca gandesti ca cineva cu probleme ar inventa asa ceva!!

#49
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu este tratamentul bun, e foarte clar, trebuie alt tratament, Serodeps este Escitalopram, e un antidepresiv foarte bun insa nu merge la toti, Anxiar era bun pe anxietate insa ala se da in primele trei saptamani, dupa aia se cam scoate si ramanea antidepresivul.
Mizarten (Mirtazapina) este si el un antidepresiv bun care si asta la unii merge la unii nu, insa la multi da pofta mare de mancare si sedeaza. Nu stiu daca la tine face asta.
Daca nu merge, alt tratament de testat, altfel nu scapi.
Si nu sta asa ca e posibil sa se agraveze.
Toate tratamentele astea au o regula, la unii merge, la altii nu !
Daca in 3-4 saptamani nu vezi o schimbare, alt tratament de urgenta,
Daca medicu persista in asta, schimbi medicul, ai Sanador, Regina Maria, Medlife de unde alege n medici.
Nu poti lupta cu gandurile si altele, asta e o iluzie, tratamentul este unica solutie.
Psihoterapia nu face decat sa te relaxeze, sa iti faca bine ca ai cu cine vorbi, in rest ce sa faca ? Iti papa banii si multi, 120-150 lei pe sedinta de 50 minute, de cel putin patru ori pe luna sa discutati discutii de fapt.
Sunt hoti, medici cred in ei aiurea desi nu toti, si zice sa psihoterapia ajuta...insa de fapt tratamentul ajuta si dupa aia zice "vezi ca a ajutat psihoterapia ?", dar ia sa faci doar psihoterapie ? Sa vezi ca nu se vede nici o schimbare.
Dar daca ai bani de dat, f bine, insa si daca te relaxeaza e bine si asa.
Deci mai repede schimba tratamentul, testati pana merge, la 3-4 saptamani apar efectele sau nu apar.

Ai avut niste traume insa alea nu explica ce ai, depresia anxioasa apare din motive genetice, o vulnearbilitate, ca mediul declanseaza sau agraveaza, e adevarat, insa daca gena e buna, nu faci ! Sunt multi in situatii  mai nasoale si nu au facut nimic.
Ca si diabetul, daca nu ai gena nici mancatul, nici greutatea, nici nervii nu-ti face diabet, asta chiar unii medici zic, ca mi-au zis mie.

#50
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Lasa pastilele,daca singura nu reusesti sa treci peste e nasol.Mare,foarte mare ajutor poate sa-ti dea prietenul.Zic asta ca ...cate odata o mai apuca si pe sotie. Aviz incepatorilor-sotie multumita,casnicie reusita.A,si un strop mare de umor.

#51
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Kriss_Tina, on 20 ianuarie 2018 - 00:27, said:

Ti se pare ca problemele mele sunt un scenariu?
Ți-ai expus problemele pe internet și aștepți ajutor? Mă tem că internetul nu funcționează așa. Poate există forumuri specializate care nu permit ironiile, softpedia nu e unul din ele.

Îmi imaginez că nu te ajută cu nimic să-ți zic că mulți oameni au trecut prin situații mai groaznice, gen războaie, foamete, tortură, etc. E posibil chiar să fac mai mult rău decât bine încercând să te ajut. Am înțeles că ajută să ai prieteni și să călătorești, poți să încerci.

#52
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 MinetoMatoi, on 20 ianuarie 2018 - 00:29, said:

Nu este tratamentul bun, e foarte clar, trebuie alt tratament, Serodeps este Escitalopram, e un antidepresiv foarte bun insa nu merge la toti, Anxiar era bun pe anxietate insa ala se da in primele trei saptamani, dupa aia se cam scoate si ramanea antidepresivul.
Mizarten (Mirtazapina) este si el un antidepresiv bun care si asta la unii merge la unii nu, insa la multi da pofta mare de mancare si sedeaza. Nu stiu daca la tine face asta.
Daca nu merge, alt tratament de testat, altfel nu scapi.
Si nu sta asa ca e posibil sa se agraveze.
Toate tratamentele astea au o regula, la unii merge, la altii nu !
Daca in 3-4 saptamani nu vezi o schimbare, alt tratament de urgenta,
Daca medicu persista in asta, schimbi medicul, ai Sanador, Regina Maria, Medlife de unde alege n medici.
Nu poti lupta cu gandurile si altele, asta e o iluzie, tratamentul este unica solutie.
Psihoterapia nu face decat sa te relaxeze, sa iti faca bine ca ai cu cine vorbi, in rest ce sa faca ? Iti papa banii si multi, 120-150 lei pe sedinta de 50 minute, de cel putin patru ori pe luna sa discutati discutii de fapt.
Sunt hoti, medici cred in ei aiurea desi nu toti, si zice sa psihoterapia ajuta...insa de fapt tratamentul ajuta si dupa aia zice "vezi ca a ajutat psihoterapia ?", dar ia sa faci doar psihoterapie ? Sa vezi ca nu se vede nici o schimbare.
Dar daca ai bani de dat, f bine, insa si daca te relaxeaza e bine si asa.
Deci mai repede schimba tratamentul, testati pana merge, la 3-4 saptamani apar efectele sau nu apar.

Ai avut niste traume insa alea nu explica ce ai, depresia anxioasa apare din motive genetice, o vulnearbilitate, ca mediul declanseaza sau agraveaza, e adevarat, insa daca gena e buna, nu faci ! Sunt multi in situatii  mai nasoale si nu au facut nimic.
Ca si diabetul, daca nu ai gena nici mancatul, nici greutatea, nici nervii nu-ti face diabet, asta chiar unii medici zic, ca mi-au zis mie.
Pe buneeeeeee ?????????????

1. Psihoterapie GRATUIT :P la Fundaţia Estuar !!!
2. 3-4 săptămâni rezultate tratament ??? NICIODATĂ :P
3. NU POŢI compara un caz cu altul !!!

#53
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu mai zice asa ca multi s-au luat dupa asta si s-a agravat starea si apoi cei care i-au sfatuit prost pe cei cu probleme au iesit din ecuatie, au dat inapoi, chiar si psihologi, am avut un prieten care a fost sfatuit asa, s-a agravat si m-am dus peste proasta aia de psiholoaga era sa o bat, a dat inapoi...nu a mai zis nimic cand i-am zis ca a sfatuit omu asta sa nu se trateze, era sa se sinucida, medicii ii ziceau "trateaza-te ca se va agrava", el se lua dupa unii ca voi.
Chimia e chimie la toti, nu exista ca nu poti compara un caz cu altul.
Sigur ca la unul se manifesta intr-un fel, la altul in alt fel, la unu e mai slab totul, la altul e mai intens, la unul merge un tratament, la altul nu, insa la baza e tot aia, dereglarea neurotransimitatorilor din creier duce la starile astea.

Este adevarat ca in unele cazuri ajuta psihoterapia insa doar in combinatie cu tratamentul ! Nu altfel, asta i zic chiar si psihologii aia mai destepti, medici, nu prosti care vor doar bani si atat.
La fel de adevarat este ca depresia anxioasa este data si de chimie dar si de mediu, nu neg asta.
Insa nu vede ca orice face ii e rau ? Si cu prieten si fara, si cu psihoterapie si fara, nu vede ca de la 15 ani e asa ?
Nu are tratamentul potrivit, mediu ar avea, are un prieten, sau daca nu avea, putea sa-si faca, avea un servici, nu era asa de naspa mediu, si ala daca vede ce nu-si revine e posibil sa plece la alta sanatoasa.
Si da, la multi pacienti multe tratamente nu merg dar asta nu inseamna ca nu e nevoie de asa ceva, trebuie testat pana merge ceva.
De exemplu in SUA era un tip care a scris pe forumul lor de specialitate ca de la 17 ani avea depresie, acum avea 54 si tot nasol se simtea ca nu i-a mers nici un tratament, evident ca a incercat cu psihoterapie si tot.
Asa ca...a venit un medic cu ideea sa incerce Suboxona (un opioid) care se foloseste neoficial ptr depresie, i-a mers, acum ia 1 mg Suboxona pe zi si este brici, parca s-a nascut iar, de 8 ani se simte om ! Deci iata.


Mr nobody, si daca a spus problema pe internet ce ? Foarte bine, poate primi un sfat foarte bun de la cei ce au trecut prin asta sau de la medici care nu spun ca-s medici.
Sigur a sunt forumuri de specialitate, ai zis bine, forumul romedic de exemplu, dar poate nu a stiut de el, acolo e pe categorii.
Evident ca aici primeste o indrumare, in rest medicul decide ce este de facut, adica la care se duce.
Daca medicul zice sa se trateze, sau altul care a trecut prin asta, cum ziceti voi ca nu ?! Aveti studii in domeniu ? Ati trecut prin asta ?

Deci Kristina daca vrei...alegi tu ce faci, gasesti un medic care va incerca scheme de tratament si ai posibilitatea sa-ti revii, sau nu faci asta si vei ramane asa toata viata sau mai rau, va fi decizia ta.
Eu am spus de ce nu te simti bine, ca asta doreai sa afli.

#54
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Super Chief, on 19 ianuarie 2018 - 16:00, said:

Ai prieten/iubit? Ce lucrezi?
Răspunde la ĂŽntrebările astea și vedem după ce soluții găsim.

Merci frățică Dany_Darke pentru "frână" că na, așa sunt eu, mai cu ciungă in păr și mă interesa pe mine locația exactă unde viețuiește domnișoara.
Dacă erai o secunda mai isteț înțelegeai întrebările, dar na ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate