Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Lupta cu depresia si anxietatea

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#73
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai inainte de civilizatie te manca ursul daca aveai halucinatii sau atacuri de panica la locul si momentul nepotrivit, nu mai apucai sa perpetuezi specia. Desi e posibil ca unele probleme psihice sa apara si din cauza complexitatii din ce in ce mai mare a gandirii.

#74
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 Kriss_Tina, on 19 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Nici nu stiu cu ce sa incep... am avut un episod depresiv major acum doi ani, urmat de hiperventilatie si atac de panica cu pierderea cunostintei. Toate astea au revenit dupa 13 ani, timp in care m-am luptat cu gandurile negre si am incercat sa duc o viata normala. Mi-am impus sa fiu fericita si sa ascund, sa pun in spate toate acele stari care au inceput sa ma chinuie inca de la 15 ani. Atunci am avut mai multe tentative de suicid, atacuri de panica si depresie.
Tatal meu este un schizofrenic care m-a urat cu toata fiinta lui si mi-a reprosat tot timpul ca i-am distrus viata. Orice pas gresit il scotea din sarite si ma batea cu tot ce putea... mama incerca sa ma apere, dar o lua si pe ea la bataie, dupa care se calma. Din nefericire am scapat de el abia la 14 ani, atunci cand maica-mea s-a decis in sfarsit sa divorteze de el.
Mi-am facut curajul de a apela la un psihiatru care mi-a recomandat tratament medicamentos ( initial am luat serodeps si anxiar, iar acum m-a trecut pe mizarten) si psihoterapie. Chiar daca mi-a crescut doza tot mai am episoade de hiperventilatie, atacuri de panica, dureri de cap insuportabile si o stare generala groaznica. Sunt la pamant... simt ca orice lucru negativ care mi s-ar putea intampla o sa ma darame si nu o sa ma mai pot ridica...
Oare se poate trece peste asa ceva? Cum??? Am 29 ani si simt ca sunt blocata emotional la varsta de 15 ani... nu reusesc sa imi revin si cu cat lupt mai tare, cu atat depresia se inrautateste mai mult.
Salut
1.Nu ar strica sa mai ceri o parere sa te mai vada cineva deoarece antidepresivele luate alalong nu mai produc o concentratie plasmatica optima pentru a produce un raspuns terapeutic, deoarece receptorii devin rezistenti si trebuie crescuta doza sau schimbat antidepresivul.
2.Foarte important ca la 14 ani sa fi fost diagnosticata corect de catre psihiatru pediatru
3.Depresia majora tratata incorect are ca si complicatie majora tentativa de suicid sau sucidul
4 Atacul de panica este caracterizat prin manifestari somatice (tahicardie, transpiratii, dureri de cap, lipsa de aer, senzatie de sufocare, uscaciunea gurii, amorteli) - pentru a spune ca atacul de panica este de origine psihiatrica ar trebui sa faceti investigatii tiroidiene, cardiologice si pulmonare (astm bronsic),
5 Ar fi util un CT sau RMN cerebral deoarece ati suferit traume in copilarie si simtomele pot fi din cauza unei depresii postraumatice
6 Avand antecedente heredocolaterale pe linie paterna aveti o predispozitie de a dezvolta boala dar nu este neaparat sa se intample asta
7 Veti putea trece peste momentele respective cu vointa rabdare si medicatia adecvata concomitent cu psihoterapie.Un rol important la ameliorarea simptomelor o are si reteaua de suport social (familie, prieteni, Colegi), reintegrare sociala- sa va angajati daca nu lucrati, ar fi util sa luati parte la diverse terapii (ergoterapie, meloterapie etc) fie ele individuale sau de grup.

Sanatate !

#75
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
La RMN nu apare nimic, nu are sens sa dea banii aiurea, dar sa se duca la alt medic, insa a disparut, ai vorbit in gol, in loc sa asculte ce zicem unii dintre noi, pleaca, de ce a mai venit sa intrebe atunci !?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate