Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Masini europeene vs japoneze

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 serginho74, on 01 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Masinile europene nu se relationeaza la masinile japoneze ci invers. Cand europenii (si americanii) aveau soselele pline de masini, japonezii se bateau cu sabiile.

...

Apropos de Europa. Am mai zis-o. Cate masini japoneze mai vechi de 10 ani vedeti circuland pe strazile europene? Aham, v-ati lamurit cum e si cu legenda aia cu fiabilitatea japoneza. Da, sunt fiabile, cat sunt in garantie.


Aham. Adevarul e ca de-aia e plina tara de masini nemtesti vechi de 20 de ani, fumigene, facute praf si reparate la preturi cat mai mici, cu km dati inapoi, cu rugina. Situatia e similara si in SUA, dar cu masini japoneze. Este vorba defapt de imaginea de marca pe anumite piete. Nu tine neaparat de masina in sine. Un american mai mereu va alege o japoneza in loc de o masina nemteasca, asa cum un neamt... sau roman va alege mereu o masina europeana/nemteasca in locul unei japoneze. Bine, la modul general vorbind. Ca sunt si exceptii, sunt prea putine ca sa fie luate in seama.

Iar aia cum ca japonezii se bateau cu sabiile cand europenii si americanii aveau soselel pline de masini... asa e. Pana au ramas fara petrol. Na, belea! Uite o gandire "sanatoasa" si pe termen lung! Si Emiratele Arabe Unite erau doar nisip. Acum au economia la nivelul celor mai puternice tari din lume. Dar nu conteaza, sunt defapt la nivelul lui Congo ca nu au inventat nimic si nici nu au facut nimic... concret, fizic si palpabil. In linii mari asta se numeste evolutie. Lumea e in continua schimbare. Nimic nu mai e la fel ca acum 30-40-50 de ani. Nici macar masinile si nici perceptia despre automobil.

Edited by LauCalin, 01 January 2018 - 15:58.


#56
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 zile_san, on 01 ianuarie 2018 - 15:55, said:

a mea are 170.000 km si nu are nimic. intra pe forumul dedicat sa vezi aspirate la 3-400.000 km
Adica asa cum sunt marea majoritate a masinilor pe care le vezi pe strada, aduse din Germania. Pentru japoneze da, e o mare minune si raritate ca ajunge la asa rulat. Pentru nemtesti e ceva banal.

#57
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 15:54, said:

Ia vezi ce spune majoritatea care cumpara Golf si nici nu se uita la Impreza.

Majoritatea ne-a adus PSD-ul la guvernare. Deci fac ceva pe ce spune majoritatea. Nah mean? Posted Image

#58
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 15:54, said:

Majoritatea cumparatorilor prefera Golf chel decat Impreza poleita pentru ca e...
Daca ziceai si tu de Civic sau Corolla mai intelegeam, macar alea se vand bine, dar Impreza? Posted Image
Pentru ca e...prosti. Macar eu locuiesc si castig banu in Bavaria, la 1 h de mers cu masina de Volkswagen Zentrum Würzburg. Imi permit Golf nou fara nicio problema si nu ca leasing. Dar banul muncit e ban muncit. Aleg ce vreau si testez cat vreau. De craciun m-a luat un amic de la aeroport cu Passatul lui din 2015, ceva editie sport. Plastic ordinar supraevaluat in interior. Sa dau mai multi bani pe acelasi plastic? Mai bine iau Mazda 6 a carui calitate interioara e mult superioara. Dar nah, besini, figuri. Razi cat vrei.

Cat despre majoritatea, ericmario are dreptate. I-am tras-o lui taica-meu de cate ori am avut ocazia ca a votat PSD-ul. Si tot eu am fost ala care i-am cumparat si pus la punct masina personala.

Edited by LeopardSurd, 01 January 2018 - 16:04.


#59
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 01 ianuarie 2018 - 16:00, said:

Majoritatea ne-a adus PSD-ul la guvernare. Deci fac ceva pe ce spune majoritatea. Nah mean?
Majoritatea din europa occidentala, acolo unde e lume civilizata. La noi cel mai bine se vinde Logan si PSD, deci sigur nu la ei ma refer.

 LeopardSurd, on 01 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Passatul lui din 2015, ceva editie sport. Plastic ordinar supraevaluat in interior.
Deja o dai in glume. Passat care e considerat ca e aproape premium are plastic ordinar iar Impresa care considerata una din cele mai slabe calitativ interioare din lume are plastic bun?

#60
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Deja o dai in glume. Passat care e considerat ca e aproape premium are plastic ordinar iar Impresa care considerata una din cele mai slabe calitativ interioare din lume are plastic bun?
Citeste, bre!
Passat am comparat cu Mazda 6. Golful e de comparat cu Mazda 3 si Impreza. Calitatea interiorului in cea mai slaba dotare de pe 3 si Impreza e superioara jegului de pe Trendline si Confortline. Hai lasa-ne si du-te sa lustruiesti sigla.

Passat cica e premium. Premium pe dracu.

Edited by LeopardSurd, 01 January 2018 - 16:09.


#61
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 16:04, said:

Majoritatea din europa occidentala, acolo unde e lume civilizata. La noi cel mai bine se vinde Logan si PSD, deci sigur nu la ei ma refer.

Ce bine ca inca putem face singuri alegeri, nu crezi?

#62
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 01 ianuarie 2018 - 16:08, said:

Ce bine ca inca putem face singuri alegeri, nu crezi?
Eu cred ca ar fi mai bine sa fim condusi de la Bruxelles de UE.

#63
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Fiecare cumpara ce-i place, egal ca vorbim de masini, telefoane, sau ce vrei tu.
Bine, mai sunt si cei care nu au reusit inca sa iasa din turma, treaba lor.
E bine si asa, pe mine nu ma deranjeaza.Posted Image

#64
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am citit un top al celor mai fiabile marci de masini din lume, facut pe 2017. Acest top tine cont de fiabilitatea, costul de intretinere si reparatie al unei masini. Primele 3 locuri erau ocupate de marci japoneze: Toyota, Mazda si Honda parca. Dintre mărcile europene, cel mai bine in acest top statea marca Skoda, pe locul 10. Daca ar fi sa-mi cumpăr masina, as alege o marca japoneza, eventual Mazda sau Honda. Marci de masini ca Audi, BMW sau Mercedes, dupa care romanii sunt inebuniti, erau in coada acestui top al fiabilitatii/costuri de intretinere.

#65
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006
Pai vezi ca tocmai tu contrazici acel clasament care este subiectiv si nu are nici o legatura cu realitatea.
Skoda este marca low cost a VW-Audi si nu are cum sa fie mai fiabila decat daca iei in calcul factorul subiectiv.
Eu cu Audi am fost in servicei sa schimb becurile, deci e o masina mai putin fiabila fata de Golf la care am schimbat singur becurile in parcare?

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 16:30.


#66
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 16:29, said:

Skoda este marca low cost

Si totusi zici ca iti place acest domeniu.

#67
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 15:54, said:

Nu exista masina care nu se strica.   - asta zic toti pana isi iau japoneze hahaPosted Image
Adevar mare ai grait . Cand dai de japoneza realizezi ca totusi exista : Hahahahahhahahha

Oare de ce la toate dezmembrarile vezi VW , audi, seat ? De " bune ce is  " ajung la dezmembrat , din 10 vw faci 1 buna si aia 1-2 ani ca dupa aia trebuie sa schimbi toate piesele !

Edited by Baxon, 01 January 2018 - 16:51.


#68
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 16:29, said:

Pai vezi ca tocmai tu contrazici acel clasament care este subiectiv si nu are nici o legatura cu realitatea.
Skoda este marca low cost a VW-Audi si nu are cum sa fie mai fiabila decat daca iei in calcul factorul subiectiv.
Eu cu Audi am fost in servicei sa schimb becurile, deci e o masina mai putin fiabila fata de Golf la care am schimbat singur becurile in parcare?
Acest top a fost făcut pe fiabilitatea/costurile de intretinere si reparatie al unei masini. Care sunt costurile de intretinere/reparație al unui VW sau Audi comparativ cu o Skoda? Eu sunt in Scotia, unde multi taximetristi folosesc masini Skoda. Oare de ce? PS In acest Top, Audi RS 6 era pe ultimul loc dpv al fiabilitatii, costuri de intretinere si reparatii.

#69
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
224.xxx km si inca merge japoneza mea. Si inca foarte bine!
O saptamana a stat Audi ul verisorului meu la mine. Intr o dimineata am vrut sa l mut pt ca aveam muncitori la trotuarul din fata curtii, geamul lateral dreapta  inghetat, l am coborat sa vad in oglinda si surpriza...... nu a vrut sa mai urce. Turbina se mai auzea vreo 10 sec dupa ce opream motorul.... 1.9 TDI ,200.000 km din 2005. Sa continui cu altele?

#70
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,977
  • Înscris: 06.01.2006

 Baxon, on 01 ianuarie 2018 - 16:49, said:

Oare de ce la toate dezmembrarile vezi VW , audi, seat ?
Pentru ca nemtestile se repara, japonezele se dau la topit.

#71
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu hraniti trollul! Posted Image

#72
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 16:58, said:

Pentru ca nemtestile se repara, japonezele se dau la topit.
Cum se repara daca ajung la cimitirul de masini unde sunt dezmembrate ?!
P.S. Japoneze nu gasesti la dezmembrari pt ca nu se strica sau daca se strica o piesa se cumpara noua nu secand ca in cazul VW . Daca ar fi sa cumperi piesa noua la vw /audi , ti-ar trebui 2-3 salarii si la durata in utilizare , nu merita - aici e corect , se strica prea repede .

 ericmario, on 01 ianuarie 2018 - 17:00, said:

Nu hraniti trollul! Posted Image
Singur isi da in cap cu prostiile , trebuie doar sa apesi butonul potrivit si incepe sa toarne tampenii Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate