Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini europeene vs japoneze

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mazda, pentru ca e singurul producator care mai face benzinare aspirate de 2.5. Sky Active.
Si pentru ca masinile lor arata bine. Si inca cat de bine!
Zoom-zoom.

#20
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Pe mine ma atrag asiaticele. Mai ales Honda Civic Type R .  E un best-buy in clasa ei. Sper sa mi-o pot permite la un moment dat.

#21
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu sut de acord cu ce zice pustiul: nissan Honda, Mitsubishi , Subaru :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eYXnEy1wklc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 01 January 2018 - 08:55.


#22
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Problema cu masinile japoneze este ca nu sunt concepute pentru piata europeana. Sunt facute pentru piata japoneza si cea din SUA, de aici si diferenta fata de producatorii europeni. In SUA si Japonia masina este mai mult un obiect si nu o pasiune (cu exceptii, bineinteles) si atunci izolatia fonica si materialele interioare sunt deprioritizate raportate la consumul de combustibil.

Mie imi place fenomentul auto in general asa ca orice masina, oricat de veche sau ieftina, germana, japoneza, chinezeasca sau coreana imi place. Dar pentru viata cotidiana am ales doua europence (dupa ce am avut americana, coreana si japoneza) pentru ca sunt adaptate (si proiectate) pentru drumurile europene.

Topurile de fiabilitate par cu diferente mari intre branduri pentru ca scara la care se raporteaza este relativa, insa daca le raportezi la 0 atunci diferentele intre prima si ultimul brand devin nesemnificative.

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Japonezele sunt peste europene.
De la europene singurele bune sunt Fiat si Lada.

Honda avea in '89 motor de 1.6 aspirat si 160 cp  apropo de tehnologia invechita a japonezelor, parca zice cineva mai devreme.
Sura: https://www.4tuning....bune-31563.html

Alea cu multi de v nici acum nu are decat 110CP din 1.6 aspirat, pana si Alfa Romeo are 120 de cai la 1.6 aspirat.
E ca la haine, haine proaste cu eticheta scumpa si la moda Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 01 January 2018 - 10:37.


#24
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu nu aș pune problema care marcă place, ci care model; nu cred că este o marcă să îmi placă modelele cap-coadă, și nu pot spune că îmi plac mai mult europenele decât japonezele. Mai bine întrebai ce model îți place, îl visezi noaptea, ai face orice să ai unul!

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sincer? Nu va zic. Ca radeti de mine. Dar parca un Frontera 2 in 4 usi. Nu stiu de ce dar ma atrage masina aia. Stiu ca nu e nu stiu ce dar imi place si probabil ca voi lua una in timp. Pacat ca nu se mai fac.
Si imi place sa umblu pe dealuri. Poate de aceea.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 21:23, said:

In opinia voastra care sunt marcile  europeene de incredere si  cum se relationeaza acestea la marcile japoneze ?
Daca v-ati gandi sa va luati o masina , ati alege o marca europeana sau o marca japoneza ?
Ma uit pe strada aici la mine, in Fi, cam toate vechiturile care au rezistat de prin anii '80 si le mai vezi si pe strazi sunt Toyota (ma rog, sunt si ceva SAAB-uri).
Cam asta cu fiabilitatea...
Acum am doua masini, una americana si una europeana. Probabil in 2-3 ani o sa mai ia inca una, tot europeana, pt baiatul cel mare.
Nu ca as avea ceva cu cele japoneze...

#27
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
mie imi plac roscatele alea' cu pistrui ! ... sunt pe gustu' meu !
asa si cu autoturismele ! ...este o "chestiune" de preferinte ! ... Posted Image

Edited by realduc, 01 January 2018 - 11:26.


#28
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu am trecut de 2 ani pe Honda accord type-s . alta masina in afara de japoneze nu mai cumpar. am condus fff multe masini, de toate tipurile, de la Logan pana la s klasse. in asta m-am simtit cel mai bine, conduc cu zambetul pe buze

#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 21:23, said:

Daca v-ati gandi sa va luati o masina , ati alege o marca europeana sau o marca japoneza ?
Europeana.In functie de buget.

Edited by max_01, 01 January 2018 - 12:17.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Clar, europene. De japoneze n-am fost curios si nici nu [cred ca] voi fi vreodata!

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postzile_san, on 01 ianuarie 2018 - 12:09, said:

eu am trecut de 2 ani pe Honda accord type-s . alta masina in afara de japoneze nu mai cumpar. am condus fff multe masini, de toate tipurile, de la Logan pana la s klasse. in asta m-am simtit cel mai bine, conduc cu zambetul pe buze
Stii ca pentru Europa nu se mai fabrica Accordul.Pentru ca acest model a avut vanzari foarte slabe in Europa.Raportul pret calitate nu este corect la japoneze.Costa prea mult pentru ce ofera.Stiu, ca fiabilitate, un motor aspirat, pe benzina,  japonez, este mai sigur decat unul turbo, de ultima generatie, european.

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postyo9hrb, on 31 decembrie 2017 - 22:15, said:

Chevrolet Impala. Anul de gratie 1967.
Masinile sunt americane. Altele....
Cu motor Honda :D
https://jalopnik.com...ckdo-1576732771

Edited by danvlas, 01 January 2018 - 12:39.


#33
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Mie-mi plac africanele.

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostPoeOvidiu, on 01 ianuarie 2018 - 10:34, said:

De la europene singurele bune sunt Fiat si Lada.
Ai uitat de Trabant si Warburg.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 12:49.


#35
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Parca mai era un topic deschis cu europene vs japoneze.

#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu sunt pasionat de acest domeniu de mai bine de 15 ani. In tot acest timp am tot studiat, analizat, comparat, condus cat de multe masini am putut (de la Dacia Liberta, la Clasa S si Toyota FJ Cruiser). Si in tot acest timp nici o marca nu m-a facut sa renunt la a aprecia Volvo pentru modul cum sunt construite, gandite si la cum arata masinile astea (chestie strict subiectiva), dar si la Mercedes. Pentru mine Mercedes nu inseamna manele si cocalari. Inseamna istorie, traditie, inovatie, fler, carisma, eleganta... lucruri care pentru un pasionat de acest domeniu nu pot ramane indiferent. Iar "adevaratii pasionati de masini", te vor intreba ce cd cu manele ai. Ca asta inteleg ei prin Mercedes.
Sunt masini care se cumpara cu sufletul, in cazul meu ar fi cele doua de mai sus sau se cumpara cu mintea, in acest caz fiind vorba de... masini japoneze. Pentru ca, fie ca unora le place sa recunoasca sau nu (sau stiu sau nu), ca fiabilitate masinile japoneze sunt peste cele nemtesti. Inculsiv eu pot confirma acest lucru pentru ca am avut nemteasca si acum am japoneza. Dar vedeti voi, uneori fiabilitatea asta cu care se tot lauda japonezii, nu reprezinta totul la o masina. Degeaba ai o masina fiabila, daca te lasa "rece"in rest. Iar aia cum cum ca masinile japoneze nu au tehnologii, e o mare, dar mare prostie. Din nou, cine are chef sa analizeze, bine. Cine nu, sa creada ce vrea. Sa oferi un motor aspirat la performantele unui motor supraalimentat (vezi Sky Active by Mazda), sa oferi 2000 cmc aspirat si sa "scoti" 240 CP si ani de zile sa fii etalonul acestui tip de motor (Honda S200), sa oferi primul hibrizi si concurenta nemteasca sa ii inteleaga potentialul dupa mai bine de 10 ani (Toyota Prius, in conditiile in care multi nici nu ii stiu modul de functionare)), sa ai in serie primul automobil pe hidrogen cand concurenta se lauda cu hibrizi performanti (Toyota Mirai), sa colaboreze cu tine concurenta nemteasca facand masini un constructor de volum si unul premium (BMW & Toyota), sa ai ditamai scandalul cu franele si totusi vanzarile si imaginea brandului tau sa nu fie prea sifonate, pentru ca clientii au in continuare incredere in tine (Toyota) si multe altele... ei bine, domnilor, astea nu se obtin din pix, nu se obtin peste noapte si nici intamplator. Dar ce este cel mai amuzant este ca toti constructorii chiar se inteleg bine unii cu altii (de-asta avem tot felul de alinate si parteneriate), spre deosebite de "fanii" inraiti care se injura unii pe altii la orice colt. Deci acest versus e cat se poate de subiectiv si tine de  fiecare individ in parte care e mai "tare din parcare".

Edited by LauCalin, 01 January 2018 - 13:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate