Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Masini europeene vs japoneze

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La secanduri e clar ca majoritatea alege nemteasca , ca basina neamtului pute mai frumos ..

Prefer masinile noi japoneze .

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@laucalin, totusi, sa compari mere cu pere mi se pare deja prea mult. Mult prea mult! In postul tau, ne-ai dus pe la Constanta, apoi ai facut o mica escala la Timisoara ca, in final, sa ne aburesti cu mangleala de Pantelimon. Ca sa faci niste comparatii intre masinile detinute de tine ( un Mitsubishi de incape in portbagajul nui Mercedes) mi se pare irelevant. Stiu, vei zice ca urma scapa turma. Poate ai dreptate, insa, sa nu-i uitam pe cei "prosti" (numai cei de anul trecut), cei care au preferat europenele care tind sa te contrazica. Stiu, Prosti dar multi! Iar la noi (Europa, nu ma refer numai la Romania) pe masinile asiatice calci pe ele ca pe dude, asa de multe sunt... Oare asta-ti zice ceva? (retorica, nu astept raspuns)
Numai bine!

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
masinile europene sunt mai prezentabile, confortabile decat cele japoneze

la fiabilitate nu pot sa ma pronunt pentru ca nu pot fi obiectiv pentru ca:

  -  Toyota mea nu-mi da dureri de cap
  -  proportia de defectari este mai mare la europene ca si la japoneze, dar si numarul lor fiind mai mare
  -  nu am vazut Mazda fara rugina
  -  multe defectari la Mazda

o mai mare varietate de modele la masinile europene

nu-i usor sa castigi in deplasare, mai ales cand "adversarul" este Germania

pe de alta parte Toyota are un hibrid reusit de serie inca de la incepurul anilor 2000, daca nu gresesc, iar VW, Volvo deabia acum vine cu el, Mercedes la fel, de vreo 2, 3 ani

Edited by dan210, 01 January 2018 - 13:51.


#40
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Subiectiv topicul,ca multe altele pe aici.Incerc totusi un raspuns scurt-prefer japonezele,insa fara Toyota si Mitsubishi.Toyota Auris in opinia mea e un Golf mai bun calitativ dar mai urat.Mult mai urat.De ce compar Auris-ul cu Golful?Ambele sunt masini care nu transmit nimic din placerea condusului si in care te mohorasti la stop cand vezi ce interior fara personalitate au.Sunt niste masini strict pentru drumuri de la A la B.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaxon, on 01 ianuarie 2018 - 13:38, said:

La secanduri e clar ca majoritatea alege nemteasca , ca basina neamtului pute mai frumos ..

Prefer masinile noi japoneze .
In discutie e vorba de masini noi!

#42
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Post_R_A_D_U, on 01 ianuarie 2018 - 13:47, said:

In discutie e vorba de masini noi!
Daca e vorba de masini noi , unii colegi de forum nu ar trebui sa posteze deloc !!

#43
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Post_R_A_D_U, on 01 ianuarie 2018 - 13:45, said:

Ca sa faci niste comparatii intre masinile detinute de tine ( un Mitsubishi de incape in portbagajul nui Mercedes) mi se pare irelevant. Stiu, vei zice ca urma scapa turma. Poate ai dreptate, insa, sa nu-i uitam pe cei "prosti" (numai cei de anul trecut), cei care au preferat europenele care tind sa te contrazica. Stiu, Prosti dar multi! Iar la noi (Europa, nu ma refer numai la Romania) pe masinile asiatice calci pe ele ca pe dude, asa de multe sunt... Oare asta-ti zice ceva? (retorica, nu astept raspuns)
Numai bine!

Si comparatia ta mi se pare irelevanta. Pentru ca vorbim de masini si marci diferite, cu abordari si pozitie pe piata (total) diferite. Apropo, Coltul ala a fost facut in colaborare cu Mercedes. Si a rezultat asa si Smart ForFour, cu motoare pe benzina Mitsubishi si cu motoare diesel facute de Mercedes (deci constructor premium si unul de volum). Unii zic ca si Renault si-ar fi bagat mainile prin ele si defapt, bazele actualei colaborari dintre Renault si Mercedes  s-au pus atunci. Adica undeva prin 2000-2001. Asa cum si Carisma a fost facuta in colaborare cu Volvo. Asa cum si Suzuki a renuntat la colaborarea cu VW si a ales Fiat. S-a intamplat in urma cu 3-4 ani. Deci uite ca se poate si asa.
Eu mi-am zis punctul de vedere. Nu cred ca exista masini proaste. Pentru ca e o chestie strict subiectiva si tine de perceptia si parerea fiecaruia. Din cauza asta nu am spus si nu voi spune niciodata de o masina ca e proasta. Ca nu imi place mie, e altceva. Dar poate pentru altcineva, acea masina e f buna. E dreptul fiecaruia sa creada ce vrea, dar modul cum pune problema face diferenta dintre pasionati si "pasionati" de masini. Asta apropo de "vaginistii" de care zici tu.

Edited by LauCalin, 01 January 2018 - 14:03.


#44
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postmax_01, on 01 ianuarie 2018 - 12:19, said:

Stii ca pentru Europa nu se mai fabrica Accordul.Pentru ca acest model a avut vanzari foarte slabe in Europa.Raportul pret calitate nu este corect la japoneze.Costa prea mult pentru ce ofera.Stiu, ca fiabilitate, un motor aspirat, pe benzina,  japonez, este mai sigur decat unul turbo, de ultima generatie, european.
evident ca stiu, sunt membru si pe forumul dedicat marcii. pe mine nu ma intereseaza absolut deloc faptul ca un produs nu are vanzari foarte mari. eu nu cumpar numere si tabele, cumpar un produs pentru o anumita treaba si vreau sa faca exact ceea ce ii cer. Honda face foarte bine asta, am 60.000 de km cu ea facuti in tara, masina cu suspensii sport, merg cu ea foarte agresiv, nu mi-a facut niciun pacat. colegul de birou cu seria 3, are turbo-ul picat inainte de craciun. client de al meu cu Panamera turbo s are perna aer fata dusa,alt coleg cu Jaguar xj are un piston rupt- a stat masina 2 luni sa o faca, samd. pe de alta parte, in acest moment, oferta de masini noi la cele japoneze este extrem de limitata, mnie personal nu imi place niciuna :)) in afara de Nissan gtr

#45
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postzile_san, on 01 ianuarie 2018 - 14:46, said:

evident ca stiu, sunt membru si pe forumul dedicat marcii. pe mine nu ma intereseaza absolut deloc faptul ca un produs nu are vanzari foarte mari
E o dovada ca majoritatea clientilor au considerat ca acea alegere e gresita. O masina care se vinde bine e o confirmare din partea majoritatii ca e cea mai buna alegere.
Dar pana la urma in final, cel mai important e ca tu sa fii multumit pt. ca masina o cumperi pentru tine si nu pentru altii.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 14:52.


#46
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008

View PostKroghy, on 01 ianuarie 2018 - 14:51, said:


E o dovada ca majoritatea clientilor au considerat ca acea alegere e gresita. O masina care se vinde bine e o confirmare din partea majoritatii ca e cea mai buna alegere
LA MULTI ANI,Kroghy!Si in 2018 o sa debitezi tampenii,asa-i?Am avut Accord,nu Type S,doar 2,2 diesel.Din 2009 era masina.Am avut si Passat.Chiar mai multe ca erau masini de serviciu.Ghiceste tu cu care dintre ele pierdeam timpul aiurea prin service.Hai noroc.

#47
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postnavistar_eagle, on 31 decembrie 2017 - 21:23, said:

In opinia voastra care sunt marcile  europeene de incredere si  cum se relationeaza acestea la marcile japoneze ?
Daca v-ati gandi sa va luati o masina , ati alege o marca europeana sau o marca japoneza ?
Categoric o marca europeana. Din multe motive. In primul rand filozofia de proiectare, fabricare, utilizare si intretinere este mai bine adaptata la europeni. Firesc dealtfel.
Masinile europene nu se relationeaza la masinile japoneze ci invers. Cand europenii (si americanii) aveau soselele pline de masini, japonezii se bateau cu sabiile.

O oarecare diferenta de nuanta este la marcile japoneze care fac masini de la zero special pentru piata SUA. Unele nici nu exista in Japonia ci doar in SUA si atat. De fapt sunt masini americane, fabricate de americani in SUA, pentru americani dar cu sigla japoneza si investitor japonez. 100% in acord cu filozofia americanilor.Unele dintre ele sunt atat de tare asimilate de americani ca nici nu mai sunt considerate marci japoneze.

Apropos de Europa. Am mai zis-o. Cate masini japoneze mai vechi de 10 ani vedeti circuland pe strazile europene? Aham, v-ati lamurit cum e si cu legenda aia cu fiabilitatea japoneza. Da, sunt fiabile, cat sunt in garantie.
Japonezii au fabricat totdeauna si in functie de resursele lor si surpriza, Japonia ca tara nu prea ofera nimic din cele necesare industriei auto. Nici petrol, nici minereu, nici piele... doar o munca a oamenilor care este identica cu munca robotilor. Am avut profesor la facultate care a lucrat la Toyota. Nazistii erau mici copii pe langa japonezi. Nemtii sunt niste puturosi ineficienti comparativ cu japonezii. In fine.

Cea mai buna masina este aia pentru care gasesti piese in stoc tot timpul, mecanici care stiu sa o repare peste tot si care are valoare buna la revanzare (alt subiect catastrofa pentru japoneze).

Stati de vorba cu cei care lucreaza la Skoda, BMW, Merc, Audi, VW, Porsche, etc. Aia pur si simplu iubesc marca respectiva, pasiune enorma. La japonezi este doar un cult al muncii si atat.

#48
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 15:35, said:

Cea mai buna masina este aia pentru care gasesti piese in stoc tot timpul, mecanici care stiu sa o repare peste tot si care are valoare buna la revanzare (alt subiect catastrofa pentru japoneze) care nu se strica, si la care nu te intereseaza cat costa piesele si nici daca exista sau nu mecanici.


ulei, filtre si placute de frana stie schimba orice service auto

Edited by zile_san, 01 January 2018 - 15:48.


#49
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu exista masina care nu se strica.
Japonezele se strica chiar mai des decat europenele si de asta nu le mai vezi dupa un rulaj de 150-200 mii km pt. ca sunt deja la casat.
Asta in conditiile in care au si tehnologii mai slabe tocmai ca sa nu se strice si tot nu le iese.

#50
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postserginho74, on 01 ianuarie 2018 - 15:35, said:


Cea mai buna masina este aia pentru care gasesti piese in stoc tot timpul, mecanici care stiu sa o repare peste tot si care are valoare buna la revanzare (alt subiect catastrofa pentru japoneze).
Ar trebui sa te informezi mai bine.

#51
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Pe lista mea de achizitie de anul asta e un Subaru Impreza nou (vezi video), singurul cu 4 x 4 standard la orice dotare. Facelift-ul arata mult mai bine, primesti automata la pret bun cu dotari care la Golf cu basina aia de TSI de 1 litru automat ccosta 30 koko. Serios VW? 30 koko pentru un confortline cu motorizare de kkt? Prost e ala care da.

Edited by LeopardSurd, 01 January 2018 - 15:56.


#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Ia vezi ce spune majoritatea care cumpara Golf si nici nu se uita la Impreza. Majoritatea cumparatorilor prefera Golf chel decat Impreza poleita pentru ca e diferenta mare de calitate, performante, comfort, siguranta, etc.
Daca ziceai si tu de Civic sau Corolla mai intelegeam, macar alea se vand bine, dar Impreza? Posted Image

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 15:56.


#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKroghy, on 01 ianuarie 2018 - 15:50, said:

Nu exista masina care nu se strica.
Japonezele se strica chiar mai des decat europenele si de asta nu le mai vezi dupa un rulaj de 150-200 mii km pt. ca sunt deja la casat.
Asta in conditiile in care au si tehnologii mai slabe tocmai ca sa nu se strice si tot nu le iese.
Kroghy... las-o dracului de treaba.
De ce nu te apuci de stand-up comedy? Posted Image

#54
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

View PostKroghy, on 01 ianuarie 2018 - 15:50, said:

Nu exista masina care nu se strica.   - asta zic toti pana isi iau japoneze haha
Japonezele se strica chiar mai des decat europenele si de asta nu le mai vezi dupa un rulaj de 150-200 mii km pt. ca sunt deja la casat.
Asta in conditiile in care au si tehnologii mai slabe tocmai ca sa nu se strice si tot nu le iese.
a mea are 170.000 km si nu are nimic. intra pe forumul dedicat sa vezi aspirate la 3-400.000 km Posted Image auzi acolo tehnologii mai slabe...

Edited by zile_san, 01 January 2018 - 15:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate