Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

R. Moldova

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#19
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postsarac.lipit, on 31 octombrie 2017 - 19:43, said:

probabil ești plecat de multișor....
Ciuma la nord a venit dupã 89...a distrus tot și alungat familii.
Referitor la limbã
Numai un nebun poate numi limba românã moldoveneascã, olteneascã, ardeleneascã, munteneascã....
R.M. este stat suveran, independent și-l doare la bascã de comentariile noastre...
yo cred ca numa' un nebun poate socoti regionalismele ca ceva urat ! ...
sunt zestrea noastra lingvistica, ca natiune si popor ! ...
apropos, tot ce ai enumerat tu nu sunt limbi ! ... eventual, regionalisme ! ...
apartin aceleasi limbi deoarece folosesc aceasi scriere ! ... no offence !

Edited by realduc, 31 October 2017 - 19:50.


#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkarax, on 31 octombrie 2017 - 18:46, said:

Ei inca se lupta sa scape de rusia.

Eu zic că spre Rusia trag. Acolo își vând marfa, acolo lucrează.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 19:46, said:

yo cred ca numa' un nebun poate socoti regionalismele ca ceva urat ! ...
sunt zestrea noastra lingvistica, ca natiune si popor ! ...
apropos, tot ce ai enumerat tu nu sunt limbi ! ... eventual, regionalisme ! ...
apartin aceleasi limbi deoarece folosesc aceasi scriere ! ... no offence !
Ca sa fiu in ton cu tine......e apropo in romaneste...Posted Image

Edited by Clovis, 31 October 2017 - 19:54.


#22
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View PostClovis, on 31 octombrie 2017 - 19:11, said:

Invers nu.....Limba romana e romana iar ce se vorbeste acolo e tot romana cu ceva regionalisme..
Eu mai degraba le-as numi arhaisme adica sunt cuvinte pur romanesti pe care le foloseam noi acum 50 de ani si chiar acum 100 de ani.
Sau mai bine ei vorbesc limba pe care o vorbea toata Romania atunci cand urss a tras granita pe harta si i-a separat de noi.

#23
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
pe vremea Marelui Stefan, rumanii vb moldoveneste "la greu" ! ...
unii de snobi, altii obligati ... "exact" ca azi, cu limba "de la Curte" !

Edited by realduc, 31 October 2017 - 19:59.


#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdark, on 31 octombrie 2017 - 19:51, said:

Eu zic că spre Rusia trag. Acolo își vând marfa, acolo lucrează.
Nu prea mai vand nimic acolo, exporturile catre rusia si csi sunt sub 20% din exporturi, probabil procentul este aproape exclusiv din exporturile transnistrene.
spre noi si restul ue exporta 65%.

#25
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postslai, on 31 octombrie 2017 - 20:25, said:

exporturile transnistrene
nu merg in europa pentru ca marfurile nu detin certificate de origine si nici certificate de circulatie a marfurilor pe care legal nu le pot elibera decat autoritatile de la Chisinau.
Rusii cumpara tot ce vinde transnistria ca doar e protejata lor.

Edited by owl1960, 31 October 2017 - 20:37.


#26
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View Postowl1960, on 31 octombrie 2017 - 20:36, said:

Rusii cumpara tot ce vinde transnistria ca doar e protejata lor.
Daca nu cumpara R. Moldova curent de la Transnistria intra in faliment in 3 luni ,transnistrenii !

http://www.digi24.ro...snistria-700744

Edited by Daco_Get, 31 October 2017 - 20:40.


#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
Au grija rusii sa nu intre. Si asa aia au gaz gratis si moldovenii platesc.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View PostDaco_Get, on 31 octombrie 2017 - 18:31, said:

Nu am gasit topic despre R. Moldova.
Daca este, rog sa fie mutat !


În Republica Moldova a fost dat startul procedurii de modificare a Constituţiei şi de înlocuirii în textul legii supreme a sintagmei “limba moldovenească” cu “limba română”. Curtea Constituţională a dat aviz pozitiv proiectului unui grup de deputaţi, astfel încât limba română să devină limba oficială a Republicii Moldova.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NnF1LkamuYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E veche știrea. E de pe vremea lui Timofti inițiativa.

#29
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008

View PostKyKyKyKy, on 31 octombrie 2017 - 21:10, said:


E veche știrea. E de pe vremea lui Timofti inițiativa.
Eu zic sa citesti ,sa intelegi ce citesti ,sa te informezi si dupa aia sa postezi !

Daca e complicat citeste data la articol ! :

http://adevarul.ro/m...bdae/index.html

#30
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
Limba maternă o înveți de la părinți, și tot ei îți spun și cum se cheamă. Nu de la Curtea Costituțională, ai cărei membri fac politică, nu de la școala românească, care are scop propagandistic.
În Moldova (toată) înainte de apariția naționalismului (sec XIX), locuitorii își numeau limba "moldovenească". Nici nu știau ce-i aia "română" sau "românească". Așa se împart astăzi locuitorii Republicii Moldova, cei ce spun că vorbesc moldovenește, că așa au auzit din părinți, bunici, strabunici, de sute de ani, și cei ce spun că vorbesc românește pentru că așa au fost "învățați", de fapt îndoctrinați, la școala românească, deși ei au învațat să vorbească de la părinți și bunici, care le-au transmis o limbă ce o numeau/numesc moldovenească.

#31
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Așa și moldovenii din România ce limbă vorbesc?

#32
CzC

CzC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 607
  • Înscris: 13.12.2005
E vorba în primul rând de numele limbii. Lasând la o parte particularitățile, că nu e fix aceeași limbă. Spre exemplu în moldovenește nu e corect să spui floarea soarelui, ardei, pepene verde, porumb etc din moment ce moldoveneasca are cuvintele ei pentru acele lucruri și nu are nevoie sa folosească regionalismele muntenești pentru ele, renunțând la propriile cuvinte.
Că asta e măgaria, nu li se bagă pe gât limba română, ci li se bagă pe gât dialectul muntenesc, care se pretinde a fi română. Apoi li se va spune că dacă folosesc cuvinte moldovenești în locul celor de Teleorman și Dâmbovița, sunt regionalisme, țărănisme, arhaisme, sunt țărani, înapoiați, rusificați și alte românisme de genul. etc.

#33
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008
Mai, ce sa zic ....citeodata ai dreptate.

Dar eu problema nu o vad la munteni ci la moldoveni . Si ma refer la astia din Romania .

Fiindca ei sunt cei care accepta sa le fie rusine si sa se spuna ca "dacă folosesc cuvinte moldovenești , sunt  țărănisme, arhaisme, sunt țărani, înapoiați, rusificați și alte de genul. etc. "

Problema e la cei care accepta ! Parerea mea .

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View PostCzC, on 01 noiembrie 2017 - 12:40, said:

E vorba în primul rând de numele limbii. Lasând la o parte particularitățile, că nu e fix aceeași limbă. Spre exemplu în moldovenește nu e corect să spui floarea soarelui, ardei, pepene verde, porumb etc din moment ce moldoveneasca are cuvintele ei pentru acele lucruri și nu are nevoie sa folosească regionalismele muntenești pentru ele, renunțând la propriile cuvinte.
Că asta e măgaria, nu li se bagă pe gât limba română, ci li se bagă pe gât dialectul muntenesc, care se pretinde a fi română. Apoi li se va spune că dacă folosesc cuvinte moldovenești în locul celor de Teleorman și Dâmbovița, sunt regionalisme, țărănisme, arhaisme, sunt țărani, înapoiați, rusificați și alte românisme de genul. etc.
Ce sa facem bai nene noi astia muntenii daca au venbit niste moldoveni acu fo suta si ceva de ani ca Mihai Eminescu Creanga, Kogalniceanu, Alecsandri, Negruzzi si aialaltii din Junimea si ne-au impus limba lor cea romaneasca. Noi pana atunci vorbeam cam asa:
Preamilostivului și de bun neam al meu stăpân, cu cea de slugă supunere mă închin.
După sânta datorie ce am, ca un supus credincios vin a cerceta despre fericita și mie foarte scumpă sănătate a panevgheniei tale, ca aflând-o pe deplin să mă bucur din rărunchii inimii mele, căci eu, din mila Domnului, mă aflu în toată întregimea sănătății și mă îndeletnicesc cu umilita mea slujbuliță de sameș ce te-ai milostivit a-mi da. Am primit preacinstita scrisoare a blagorodnicei tale și cele ce-mi poruncești le-am pus în lucrare. Cele patruzeci lude[4] scutelnici: pescari, răcari, vânători și dărvari, i-am împrăștiat în tot județul și cred că, cu ajutorul lui Dumnezeu și iușchiuzarlâcul smeritului tău rob, curtea blagorodnicei tale în scurtă vreme se va umplea de toate cele trebuincioase.
Alta am să te rog, arhon postelnice: fiul meu, înfățișătorul acestei umilite scrisori, a ajuns în ilichie și cu toate că m-am silit a-l învăța toate iușchiuzarlâcurile și marafeturile cu care trebuie să fie împodobit un adevărat calemgiu, dar nefiind de ajuns toate acestea, îl trimit la domnia ta ca să se mai roadă, ca să poată ieși și el mâine-poimâine la obraze.
Primește, milostive stăpâne, două bote cu păstrăvi și zece găini crescute și îngrășate de mine.
A panevgheniei tale smerita și umilita slugă, treti-logofăt Ghinea Păturică ot Bucov, sud Saac.”

#35
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007

View PostImperathor, on 31 octombrie 2017 - 18:33, said:

Pai si Dodon ce zice? E de acord?
Dodon zice : "Tradareeeee !".

#36
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,587
  • Înscris: 30.01.2008
Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a declarat într-un interviu acordat marți agenției de presă TASS că, în discuțiile sale cu reprezentanți americani, a remarcat faptul că aceștia privesc Chișinăul prin ochii României vecine, unde se ascund planurile de unire, dar că, de fapt, România nu are bani pentru un proiect atât de costisitor precum Unirea.

„În realitate, România nu are bani pentru un proiect atât de costisitor precum Unirea. Nici noi nu îi avem. Împotriva unirii, după cum relevă sondajele, se pronunță circa 80% dintre cetățenii noștri. În plus, există problema Transnistriei și a Găgăuziei, care în acest caz vor obține dreptul la autodeterminare. Nu cred că SUA și UE vor dori să plătească pentru unificarea celor două țări, ceea ce amenință să destabilizeze situația în regiune, prin apariția de noi probleme ș noi cheltuieli”, a explicat Igor Dodon, citat de Agerpres.

Reporterul TASS a insistat cu privire la problema unirii, remarcând că în Republica Moldova activează partide ale „unioniștilor” ce pledează în mod deschis pentru unirea cu România, iar fostul președinte român Traian Băsescu a devenit recent președinte de onoare al unuia dintre acestea — Partidul Unității Naționale.

„Se face cu acordul tacit al majorității de guvernământ. Lansându-i pe unioniști în spațiul politic, aceasta (majoritatea de guvernare) dorește ca înaintea alegerilor să distrugă oponenții din partidele de dreapta, pe care mizează Washingtonul și Bruxellesul’, a răspuns Dodon. ” Eu i-am retras cetățenia Republicii Moldova lui Băsescu și am inițiat amendamente la legislația care interzice partidele ce se pronunță pentru lichidarea țării”, a adăugat el.

În continuare, corespondentul TASS i-a replicat că președintele parlamentului Republicii Moldova, Andrian Candu, a prezentat scuze autorităților României pentru declarațiile sale „antiromânești”.

„Candu a prezentat scuze șefilor săi, căci el nu ascunde că are cetățenie română”, a spus Dodon, adăugând că „nu a fost niciodată împotriva României, unde trăiesc prietenii și frații noștri, dar că este împotriva lichidării statului moldovenesc”.
În același timp, Igor Dodon a promis să-i pedepsească Posted Image pe membrii Curții Constituționale de la Chișinău care au permis schimbarea denumirii limbii de stat în Constituția Republicii Moldova din limba moldovenească în cea română, menționează un comunicat emis marți de serviciul său de presă, citat de TASS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate