Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Zvon eliminare autoturisme non euro , euro 1,2,3 prin impozite mari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#163
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Acuma o intorci de la impozit 0 (  ZERO ) cum sustineai mai devreme la un impozit ( cat sa fie ? ) mai mic ca e zona defavorizata .
Dpmdv poluarea ar trebui tratata la fel peste tot ( si cred ca si este ) .
Daca vorbim de impozite pe cladiri / terenuri in zonele defavorizate deja exista o diferntiere dar in topicul asta e vorba de AUTOTURISME bai nene !!!

Edited by Baxon, 03 October 2017 - 15:04.


#164
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
in acest moment este clara ca se va introduce o taxa.
ramane un mister total daca aceasta taxa:
- va limita importul de masini vechi DE ACUM inainte.
- ii va taxa pe TOTI care au DEJA  o masina poluanta, incat sa ii faca sa o schimbe cu una mai noua.

din punctul meu de vedere cam tot ce este sub euro4 ar trebui limitat de la import prin taxe mai maricele. (o mare diferenta fata de a taxa pe cei care au deja una).

- industria auto este una din cele mai importante din lume. evident ca toti europenii au interes ca noi sa fim o tara cu masini cat mai noi pe care sa le reparam in service autorizat si nu sa avem masini din 1998 pe care le reparam la negru si cu piese din dezmembrari.


de mare efect este reactia romanului. Dupa ce ani de zile toata lumea urla ca taxa e proasta, ca nu e buna in acest moment o gramada de oameni apreciaza ca vine taxa si ca scapam de masini vechi.
oricum o dai nu este bine Posted Image
psd-isti vs pnl-isti, batrani vs tineri, la noi parca mai mult ca in orice alta tara exista o manie din asta, de a fi unul impotriva celuilalt. bogatul care isi permite masina euro6 noua vrea sa ii vada disparuti pe aia cu euro2, euro3, euro4 ca ii ocupa lui strada. si cica daca nu are bani de masina noua sa stea acasa, sa nu mai duca copilul cu masina la gradinita, sa isi gaseasca de munca undeva langa casa si asa mai departe. foarte trist din punctul meu de vedere, nu cred ca exista o alta tara europeana cu atata ura intre categorii sociale.

de asemenea in mod aproape sigur nu se va schimba CODUL FISCAL care reglementeaza impozitul. Orice taxa se va introduce eu cred ca va fi una diferita de impozit. Adica titlul topicului nu e ok, nu impozitul se va schimba ci se va introduce o taxa. ramane de vazut care va fi aplicarea ei (daca la masini recent aduse, daca la masini deja inmatriculate, daca se plateste anual, daca se plateste doar la vanzare - cumparare si asa mai departe)

Edited by bossake, 03 October 2017 - 15:20.


#165
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 29.06.2011
Gresit, nu scapam de masinile vechi. Cine nu isi permite taxa............exista Bulgaria, restul o sa plateasca ca doar asta este scopul taxei, sa aduca bani la buget.

#166
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostOctavian_SK, on 01 octombrie 2017 - 23:24, said:

Nope, e gandire gen "copiii mei si ai tai  si ai tuturor sa inspire aer curat si sa traiasca intr-o societate sanatoasa nu una bazata pe pomeni sociale", sau tu nu vrei asta?

Pai copii tai au respirat aer curat cand psd a ridicat 500 de milioane de euro din taxa auto? imi este greu sa cred ca esti......prefer sa zic naiv, pentru restul va spun un singur lucru, taxa este facuta CA SA JUPOAIE CETATENII DE BANI, incetati prostiile cu copaceii si mediul, aia taie in tara paduri intregi si noi nu mai putem de aer curat, a dracu ipocrita natia asta romaneasca

Edited by karapok, 03 October 2017 - 15:23.


#167
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
nu e adevarat. destul de putini romani raportat la numarul total al celor care au masini ieftine sunt dispusi sa accepte compromisul bulgaria.

iar daca taxa este mare nu va plati nimeni sume imense. se va ajunge ca acum 1 an pe vremea asta, inainte de scoaterea taxei. iti alegi masina in functie de cuantumul taxei. decat sa platesti 4000 euro pe un euro4 la care ai taxa 700euro mai bine platesti 5000 pe un euro5 la care ai taxa 100. (dau un exemplu aiurea, dar cam asa statea treaba anul trecut cand timbrul de mediu era in vigoare)

Edited by bossake, 03 October 2017 - 15:25.


#168
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postkarapok, on 03 octombrie 2017 - 15:22, said:

aia taie in tara paduri intregi si noi nu mai putem de aer curat, a dracu ipocrita natia asta romaneasca
daca tu vrei sa te otravesti cu noxe da sa-ti poti plimba falnic rbla din 90 pe soselele patriei e treaba ta dar asta nu inseamna ca aia care vor un mediu curat sunt ipocriti; toti vor in Germania si Franta da putini inteleg ca trebuie sa atinga un nivel de civilizatie si constientizare pentru asta; asta e cand n-ai cu cine n-ai cu cine

#169
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 29.06.2011
Adica ala de si-a luat Logan nou E4 in 2009 sa fie taxat cu 700E ? Voi sunteti politicieni sau ce ?

#170
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Utopie, cu aer curat si fara noxe . Nu doar autoturismele produc noxe si nici macar in proportie de 50 % ca sa zici ca vai. circulam cu rable .ca sunt altele mai poluatoare decat bietele masinute .
Singura masura care poate fi data / impusa ca si forma de taxare a unui autoturism ( poluant ) deja inmatriculat va fi in privinta impozitului . Cat , cum , ramane de vazut .

#171
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,857
  • Înscris: 26.02.2010
Nu interesează pe nimeni poluarea, sa fim serioși. Când s-a introdus timbrul de mediu, Rovana și-a înmatriculat ML pe Bulgaria ca să eludeze taxele. Voi chiar credeți tot ce spun politicienii în tara asta?

#172
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View PostOctavian_SK, on 03 octombrie 2017 - 15:41, said:

daca tu vrei sa te otravesti cu noxe da sa-ti poti plimba falnic rbla din 90 pe soselele patriei e treaba ta dar asta nu inseamna ca aia care vor un mediu curat sunt ipocriti; toti vor in Germania si Franta da putini inteleg ca trebuie sa atinga un nivel de civilizatie si constientizare pentru asta; asta e cand n-ai cu cine n-ai cu cine

Sunt ipocriti prin inactiune, stam pe forum si dam din gura, ai plantat 10 copaci toata viata ta? eu o fac saptamanal cand am timp si cand pot, pe banii mei si pe resursele mele, si ma doare ca atat stim sa facem DAM DIN GURA PE FORUM, si ne place sa ii dam pe altii la o parte ca sa traim "noi" bine, asta a ajuns natia asta,

P.S. Vezi ca psd dupa ce termina cu masinile urmezi tu la rand si cu copii tai, si ai mei,  la taxat, nu te speria ca nu va doresc nimic rau, pentru ca si noi emitem CO2 si poluam, sunt curios in ce E o sa ne incadreze guvernul asta care a scos taxe de 2 lei si ne jupoaie de ne ustura fundul pe alta parte

Edited by karapok, 03 October 2017 - 17:32.


#173
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ai mare dreptate; si am plantat si copaci:) cat despre psd asta e rezultatul comoditatii si nepasarii alora de gandesc dincolo de galeata cu faina si sticla de ulei

LE eu mananc fasole extrem de rar asa ca o sa am norma E cat mai sus :)

Edited by Octavian_SK, 03 October 2017 - 17:41.


#174
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postbogdan_popescu, on 02 octombrie 2017 - 23:11, said:

Uiti un lucru, aia chiar le repara, nu apuca sa bata ceva ca aia au si schimbat tot de la A la Z, asa ca NU EXISTA comparatie, alea nu-s rable.

LE: si care  nu le repara le dau pe nimic la romani Posted Image

Asa crezi tu. Repara pe naiba,o sa vezi niste gioarse de masini de zici ca Romania e lux.Nu uita ca Irlanda a introdus inspectia tehnica obligatorie abia prin 2004,ca circulau astia cu ele pana se rupeau sub ei.Nu schimba nimeni nimic de la A la Z ,asta e folclor romanesc,aici ora de manopera e 70-80€,cu mecanici ca vai de capul lor....si aici se carpeste la greu,in garaje vai de mama lor...astia nu au pus botul la norme europene cu care sunt aburiti cei ce au indrazneala sa deschida un garaj in Romania.

View Postgabrieln2016, on 03 octombrie 2017 - 14:23, said:

S-a pomenit aici de Irlanda.  Am citit undeva ca in functie de emisiile de dioxid de carbon exista o taxa intre 14 si 36% din pret la achizitionare.
Este adevarat sau nu?

Nu e asa. Taxa de inmatriculare in Irlanda e intre 11% si 21% din valoarea de piata a masinii.Deci,cu cat e masina mai noua cu atat taxa e mai mare.
Ei nu au impozit auto(care fie vorba intre noi e o aberatie,doar nu platesti taxa de protectie),se plateste taxa de drum.Asta e pe modelul UK.Masinile produse pana in 2008 platesc in functie de cm3 iar cele de dupa platesc in functie de CO2.

#175
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Sa bage o taxa care sa afecteze si masinile care au platit deja taxa de poluare sau timbrul de mediu nu merge, ca sunt obligati sa dea intai taxa inapoi tuturor celor care au platit vreodata taxa.

#176
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Cine zice asta? banii s-au luat pe baza unei legi în vigoare atunci, cea de acuma e altă lege... ghinion pt. unii, cum ar zice Johannis.
Când e vorba de bani PSD ia cu 2 mâini, fără nicio ruşine.

Edited by mihaicozac, 03 October 2017 - 20:29.


#177
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007

View Postbogdan_popescu, on 03 octombrie 2017 - 20:18, said:

Sa bage o taxa care sa afecteze si masinile care au platit deja taxa de poluare sau timbrul de mediu nu merge, ca sunt obligati sa dea intai taxa inapoi tuturor celor care au platit vreodata taxa.
pai este deja stabilit PRIN LEGE ca toti banii incasati pe taxele vechi vor fi restituiti.
doar faci o cerere si iti iei banii. in nu stiu cati ani, dar ii iei.

#178
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,607
  • Înscris: 05.12.2005
Da, dacă nu ai vândut maşina între timp.

#179
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
Sau daca nu au trecut 5 ani pt. ca daca au trecut 5 ani sau s-a vandut masina atunci nu mai iei nimic. Si in cel mai bun caz, ti-i da inapoi esalonat in 5 ani. Deci nu merita nici macar drumul pt. cerere.

Edited by Kroghy, 03 October 2017 - 20:55.


#180
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postbogdan_popescu, on 03 octombrie 2017 - 20:18, said:

Sa bage o taxa care sa afecteze si masinile care au platit deja taxa de poluare sau timbrul de mediu nu merge, ca sunt obligati sa dea intai taxa inapoi tuturor celor care au platit vreodata taxa.

Pai aici e problema,dar guvernantii de la Bucuresti au creier cat nuca: Nu poti taxa doar unele masini,adica cele din "import". Asta le tot spune UE de ani de zile,ca nu poti sa pui taxa la masina adusa de afara dar aia din tara sa fie scutita.Iar daca o taxezi si pe aia din tara iti iei teapa de la alegatori.Intelegi fenomenul? Pentru ca unii au vise umede si le expun pe micul ecran de genul,sa limitam,sa intezicem,sa obligam,....vorbele astea nu au ce cauta intr-un stat UE,poate au trecere de la Tiraspol incolo.Auzi la ei,sa descurajeze.Pai cum ma,tu vrei sa decurajezi o marfa(in cazul nostru o masina) din UE,dar tu vrei acces liber pe pietele alea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate