Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#5239
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View Postwarchilde, on 20 octombrie 2018 - 22:06, said:

Prin munca. Nu toti oamenii muncesc pe minim pe economie. Daca muncesti cinstit nu inseamna ca nu poti rula 250k lei pe an.
Nu trebuie sa insulti oamenii, daca ii vezi mai putin cunoscatori.

View Postfoxbat, on 20 octombrie 2018 - 20:39, said:

nu prea inteleg ce ziceti voi acolo. Eu am intrebat cum un om normal ce foloseste cinstiti un card prepaid ajunge la "scoruri" asa de mari.
cred ca cei doi colegi de mai sus folosesc cardurile de credit, ce ofera anumite avantaje la cumparaturile cu acel card de credit.

topup-ul in revolut este vazut de cardul de credit ca si cumparatura, iar ei doar plimba banii din credit card in revolut si inapoi in credit card, pentru obtine acele punte / beneficii.

Edited by N4S, 20 October 2018 - 22:19.


#5240
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostByt, on 20 octombrie 2018 - 20:12, said:

I feel you. Eu ma apropii incet de cei 250k din cauza faptului ca sunt limitat la 2k pe zi pe cc. Insa bp e pa din ianuarie asa ca nu stiu daca o sa ating limita.

Pe langa crypto, plati in afara RO, incasari in contul de euro mai poti face rulajul lunar pe un card de credit pentru a obtine mile aeriene sau alte avantaje oferite de cardurile de credit.

#5241
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,894
  • Înscris: 22.12.2005

View Postwarchilde, on 20 octombrie 2018 - 22:06, said:

Prin munca. Nu toti oamenii muncesc pe minim pe economie. Daca muncesti cinstit nu inseamna ca nu poti rula 250k lei pe an.
sa inteleg ca la un rulaj de aceasta marime se foloseste un serviciu financiar "prepaid". mda.

View PostN4S, on 20 octombrie 2018 - 22:18, said:

Nu trebuie sa insulti oamenii, daca ii vezi mai putin cunoscatori.


cred ca cei doi colegi de mai sus folosesc cardurile de credit, ce ofera anumite avantaje la cumparaturile cu acel card de credit.

topup-ul in revolut este vazut de cardul de credit ca si cumparatura, iar ei doar plimba banii din credit card in revolut si inapoi in credit card, pentru obtine acele punte / beneficii.

o scamatorie, daca inteleg eu bine. nu pare un mod "natural"  ca sa zic asa. pesemne ca nici aia de la Revolut nu s chiar tampiti.

am verificat limita lunara - e ~ 20.000 ron. pai cand ajungi sa ai banii astia cred ca nu te mai doare de firfiricii de comisioane de la bancile"nationale".

View Postwarchilde, on 20 octombrie 2018 - 22:06, said:

Prin munca. Nu toti oamenii muncesc pe minim pe economie. Daca muncesti cinstit nu inseamna ca nu poti rula 250k lei pe an.
se poate. sa inteleg ca sunt multi oameni care au pe luna 20.000 ron. Doamne ajuta.
Ultima oara cand am verificat pe la Iohanis &Co ( Presedintia Romaniei , brutul e pe la 13.000 ron. stai sa vezi ca acum vor face plangere si ei la Revolut :)))

#5242
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
mai demult stiu ca imi arata cat mai am pana ating limita anuala, dupa cateva actualizari nu mai gasesc, acum nu stiu cat sa ma limitez, stiti voi ceva?
Am gasit ceva la statistici dar nu cum era mai demult.

Edited by bogdan_popescu, 21 October 2018 - 00:32.


#5243
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostVM777, on 20 octombrie 2018 - 23:44, said:


Cu ce card de credit poți plăti la revolut și sa primesti și mile?

HSBC UK Premier.

View Postbogdan_popescu, on 21 octombrie 2018 - 00:30, said:

mai demult stiu ca imi arata cat mai am pana ating limita anuala, dupa cateva actualizari nu mai gasesc, acum nu stiu cat sa ma limitez, stiti voi ceva?
Am gasit ceva la statistici dar nu cum era mai demult.

Nu mai arata limita de la un update de acum cateva luni. Dar nici nu iti mai blocheaza tot contul cand o atingi, doar nu te mai lasa sa faci top-up.

#5244
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
stie cineva cardul Miles & More de la Unicredit merge in Revolut pt acumulare de mile? Sa ma mut de la Flying Blue :)

#5245
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postjepetoz, on 21 octombrie 2018 - 09:11, said:

stie cineva cardul Miles & More de la Unicredit merge in Revolut pt acumulare de mile? Sa ma mut de la Flying Blue :)

Parca Unicredit deconta topup-ul in Revolut in Euro, atragand un cost suplimentar. BT deconteaza in RON, deci recomandat.

#5246
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
BT nu mai da puncte la platile revolut sau Orange money!!

#5247
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018

View Posteasy90rider, on 21 octombrie 2018 - 11:12, said:

BT nu mai da puncte la platile revolut sau Orange money!!
Pai aia intrebam daca la Miles & more mai merge? Au si card in euro asa ca nu ar fi problema la top up. Mile sa dea.

#5248
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostN4S, on 20 octombrie 2018 - 22:18, said:

Nu trebuie sa insulti oamenii, daca ii vezi mai putin cunoscatori.
Nu vad cum am insultat pe cineva prin raspunsul respectiv, dar imi cer scuze daca s-a simtit cineva.

View Postfoxbat, on 20 octombrie 2018 - 22:54, said:

se poate. sa inteleg ca sunt multi oameni care au pe luna 20.000 ron. Doamne ajuta.
Ultima oara cand am verificat pe la Iohanis &Co ( Presedintia Romaniei , brutul e pe la 13.000 ron. stai sa vezi ca acum vor face plangere si ei la Revolut Posted Image))

Eu nu am zis ca bugetarii ajung la astfel de venituri (desi sunt si astfel de cazuri), doar ca poti munci foarte bine cinstit si sa reusesti sa depasesti limita respectiva. Dar nu-ti face sperante in sensul ca presedintele romaniei are cel mai mare salariu dintre bugetari. Nici pe departe.
Mi se pare o mentalitate gresita sa crezi ca doar cei ce fura ajung sa aiba atatia bani.

#5249
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Pt conturile care nu mai vad limita nu cred ca e de la un update si dupa o perioada de timp se scoate. Eu aveam 2 conturi revolut facaute la 1 luna distanta, cu update uri la zi. pe unul nu aveam limita si pe cel premium aveam. Si apoi a disparut si de pe acesta
Sunt pe Price plan - fair usage acum.
Pe cel gratis mi a cerut acum prima verificare a fondurilor, si au aprobat o

#5250
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postleventebest, on 21 octombrie 2018 - 16:25, said:

Pt conturile care nu mai vad limita nu cred ca e de la un update si dupa o perioada de timp se scoate.

Mie limita mi-a disparut dupa un update la aplicatie, dar in spate tot este un algoritm/o limita. Interesant ca la Transferwise Borderless Account nu sunt limitele astea.

#5251
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,530
  • Înscris: 02.09.2006

View Postwarchilde, on 20 octombrie 2018 - 22:06, said:

Prin munca. Nu toti oamenii muncesc pe minim pe economie. Daca muncesti cinstit nu inseamna ca nu poti rula 250k lei pe an.
ciudat, dar toti cei pe care ii cunosc si au venituri foarte mari folosesc bancile adevarate, nu carduri prepaid! Si la aceste venituri nici nu se vaita ca le ia banca comision 7 lei lunar, deci imi permit sa am dubii referitoare la aceste povesti cu mii de euro plimbati lunar prin banci!

#5252
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 15.03.2005
Iar eu știu oameni cu mai mult de 250k pe an și care folosesc revolut, de ce pleci de la ideea ca dacă ai venituri mari tb lucrat cu banci nu știu cum? Revolut nu înseamnă sarac, or fi și astia un procent, dar înseamnă și oameni cu venituri mari care apreciază factorul "cool", de exemplu.
Plus ca pe catean eu îl știu de când discutam acum ani de zile de cardul de credit de la Raiffeisen și rula și atunci sume mari.

#5253
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Posttytysor, on 21 octombrie 2018 - 17:40, said:

ciudat, dar toti cei pe care ii cunosc si au venituri foarte mari folosesc bancile adevarate, nu carduri prepaid! Si la aceste venituri nici nu se vaita ca le ia banca comision 7 lei lunar, deci imi permit sa am dubii referitoare la aceste povesti cu mii de euro plimbati lunar prin banci!
Nu trebuie sa crezi ca cei pe care-i cunosti tu reprezinta toata lumea. Si nu te ajuta sa crezi ca toti cei ce folosesc revolut o fac pentru aia 7 lei lunar. Pentru mine are multe alte avantaje, ca oricum nici ING nu-mi ia niciun leu lunar de pe cardul de pf.

#5254
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttytysor, on 21 octombrie 2018 - 17:40, said:

ciudat, dar toti cei pe care ii cunosc si au venituri foarte mari folosesc bancile adevarate, nu carduri prepaid! Si la aceste venituri nici nu se vaita ca le ia banca comision 7 lei lunar, deci imi permit sa am dubii referitoare la aceste povesti cu mii de euro plimbati lunar prin banci!
Fostul meu sef, proprietarul unei multinationale, care doar in Romania a avut cifra de afaceri de 1,5 mil euro, si-a facut card Revolut. Si se cearta si pentru 10 euro...

#5255
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Fratii mei forumisti, ca sa fim rau offtopic, ce ii ciudat, ii ca eu ma simt “sarac” pe unde imi fac veacul. Ca sa vezi ce relativ e totul. Pana una alta, saptamana trecuta am fost refuzat cand am ofertat cu 14k net pe cineva in Timisoara pe un post de sub 10 ani experienta in inginerie de sisteme, deci sa traiesc eu in alta lume? ... nici macar nu sunt in capitala ... ce o fi pe acolo?

#5256
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Am vrut să mai pun 50 lei in Revolut și mi-a cerut sa trimit poza cu cardul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate